Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Animovaný
  • Akční
  • Krimi
  • Komedie
  • Drama

Poslední recenze (212)

plakát

Jurský svět: Křídový kemp (2020) (seriál) 

Mišmaš s hodně specifickou cílovky. Křídový kemp je velmi unikátní záležitost (myšleno v negativním i pozitivním smyslu). Po zkouknutí všech řad totiž nedokážu s jistotou říct, jaká byla primární zamýšlená věková skupina diváků. Odhadoval bych, že tvůrci chtěli vytvořit seriál pro děti, který ale má co nabídnout i rodičům. Jenomže se při tom trochu utrhli ze řetězu. Výsledný seriál je totiž plný extrémních kontrastů. Na jedné straně máme v mnoha epizodách banální a hodně odlehčené zápletky, na druhé straně je tu mnoho odkazů na staré filmy, a dokonce i na původní knihu od Michaela Crichtona. Navíc je tu nutnost vidět minimálně první Jurský svět, aby divák chápal, co se vlastně děje v první řadě seriálu. Film není vyloženě krvák, i tak ho ale určitě nepustíte 6letému dítěti, pro které je zároveň děj některých epizod seriálu jak dělaný. A to teprve začínáme. Dále tu na jedné straně máme (místy dost cringe) dětský humor, na druhé straně tu dinosauři nonstop někoho žerou. Není samozřejmě vidět žádná krev a střih přijde vždy těsně před zavřením dinosauří tlamy. Křiku umírajících lidí je tu však dostatek a vždy je zkrátka jasné, že je prostě po nich. A můžeme pokračovat. Na jedná straně tu máme hroty, jestli je YouTubeřina stejná dřina jako atletika (to jsem si fakt nevymyslel), na druhé straně tu máme myšlenku enviromentalismu a dost reálně vyobrazený coming out jedné z postav. No a tahle rozpolcenost se pak týká třeba i animace. Tady máte pro změnu pocit, že tvůrci skloubili tři animační styly. Dinosauři působí velmi realisticky, postavy naopak jak z typického levnějšího animáku. No a dohromady se potkávají v prostředí, které působí jak z nějaké videohry na PlayStation 3. Na základě toho všeho mám pocit, že si seriál mohou pořádně užít dvě skupiny lidí. První z nich jsou dostatečně vyspělé a otrlé děti, které už tato off screen jatka jen tak nerozhodí a složitější témata je zaujmou (možná takové dítě někde existuje). No a druhou skupinou jsou takoví dospělí, kteří jsou ochotní opavdu hodně odhodit nedůvěru a přistoupit na tu hru tvůrců i v moment, kdy vám budou tvrdit, že děti neschopné rozmrazit si pizuu dokáží off screen postavit bejvák na stromě. No a pokud se na tuhle vlnu naladíte, nabídne vám většina sérií řadu objektivně dobrých momentů. Jenom se k nim musíte dostat, případě přetrpět pár filler epizod, které uměle nastavují jejich celkový počet. Hlavní odměnou je pak příjmené rozšíření Jurského světa, které dbá na lore, vyplňuje dobu mezi prvním a druhým filmem, a dokonce připravuje půdu pro ten třetí. Takže pokud spadáte do jedné ze zmíněných kategorií lidí a jste fanoušky tohoto universa, mohu Křídový kemp doporučit. V opačném případě zkuste sjet první sérii (prvních několik epizod je bolestivých) a uvidíte sami.

plakát

Jurský svět křídový kemp: Skryté dobrodružství (2022) 

Solidní interaktivní speciál. Pro začátek je podle mě dobré dát této „hříčce“ menší kontext, protože synopse od Netflixu v tom neodvádí nejlepší práci. Skryté dobrodružství je poměrně pevně vsazeno mezi druhou a třetí sérii Křídového kempu. Pokud speciál mezi sériemi vynecháte, chybět vám v podstatě nebude. Opačně to ale nefunguje a pustit si jej bez sledování seriálu v podstatě nemá smysl. Skryté dobrodružství prožíváte z pohledu Daria, což vzhledem k plochosti jeho charakteru ve výsledku funguje lépe, než v klasickém Křídovém kempu. Na základě rozhodnutí během stopáže vás čekají celkem tři základní konce, i když některé dialogy se mohou mírně lišit. A právě tyto mírné změny mě velmi příjemně překvapily. Přestože je tu pořád očividná velmi mladá cílovka a některá rozhodnutí nevedou nikam, trvůrci se snažili počet slepých cest maximálně omezit a naopak odměnit ty, kteří si příběh prožijí znovu s nějakými změnami. A právě ty nejbanálnější rozhodnutí občas vedly k pěkným hřejivým či úsměvným momentům. Výsledný obsah je přesto spíše jen jakýsi filler k seriálu. Jedná se ale vlastně o jednu z lepších epizod. Postavy se nechovají zase tak hloupě, objeví se nový druh dinosaura a podíváte se do nové části Isla Nublar. Myslím si, že tady děti budou zkrátka nadšené.

plakát

Jeden gól (2023) 

Taikovina jak se patří! Taika Waititi opět ukazuje, že pokud u filmu dostane dostatečnou volnost a není svazován pravidly rozsáhlých universů, dokáže i z průměrného sportovního příběhu vykouzlit autorskou komedii, která však funguje i v těch emočních momentech. Film se tentokrát nese spíše v povzbudivém duchu, takže mu odpustíte občasnou zkratkovitost. Humor rozhodně není tak trefný jako v některých Taikových jiných kouscích, většinu času jsem se ale hodně bavil a snad žádný vtip mi nepřišel trapný (takžě v rámci komediálního žánru za mě nadstandard). Ve výsledku se tak jedná o velmi příjemnou a zábavnou jednorázovku se solidně natočeným závěrem, kde díky střídání vyprávěcích způsobů Taika buduje silné a utentické napětí, které dobře napodobuje pocity zažívané při fotbalových zápasech. No a co víc si ve výsledku od sportovní komedie vlastně přát, že?

Poslední hodnocení (4 005)

Zpívej (2016)

14.04.2024

Mladá dáma (2024)

13.04.2024

Přání (2023)

12.04.2024

Válečníci - Napoleon (2007) (epizoda) (E01)

12.04.2024

Válečníci - Spartakus (2008) (epizoda) (E03)

12.04.2024

Válečníci - Cortes (2008) (epizoda) (E04)

12.04.2024

Válečníci - Richard Lví Srdce (2008) (epizoda) (E05)

12.04.2024

Válečníci - Šogun (2008) (epizoda) (E06)

12.04.2024

Šest medvědů s Cibulkou (1972)

10.04.2024

Reklama