Ďáblové v oblacích (1955)

Pečlivá rekonstrukce skutečné události, tak jak byla popsána v knize Paula Brickhilla (česky pod názvem Po nás potopa). Dramatické, napínavé, dojemné, jeden z nejlepších filmů o letcích za druhé světové války.

Za zimního slunovratu (1995)

Sotva se po úvodních deseti minutách přestane (s až frenetickou úporností) imitovat styl a dialogy Woodyho Allena, užije si tenhle film s předvídatelným závěrem každý, nejen my, co jsme se někdy v životě pokoušeli režírovat divadelní představení.

Občan Havel (2007)

Na mnoha místech roztomilý pohled do zákulisí Havlova prezidentování kazí jen fakt, že dokument (zřejmě kvůli financím z Novy) kromě lidí pohybujících se po léta v blízkosti Václava Havla zvěčnil také všechny ty Luciáše, Evíky, Jiťule, Severáky a Meruňkovice, na které by bylo lepší zapomenout. A ačkoli si ve filmu ani nezamečí, jako největší panák z něj suverénně vychází Havlův nástupce ve fukci…

Oběť: Lovec krve (2007)

Co do zábavnosti a řemeslného zpracování (kamera John Toll) rozhodně o stupínek lepší než nedávná "vlkodlačí" Krev jako čokoláda.

Ten prokletý obrněný vlak (1977)

Věřím, že tento film Q.Tarantina zaujal- válka jako pozadí pro dobrodružný příběh, v němž se parta antihrdinů zaplétá do jedné krkolomné akce za druhou, cynické poznámky, černý humor a k tomu spojení ženské nahoty a zbraní, na které si předobrazy (Velký útěk, Tucet špinavců, Kam orli nelétají, Kellyho hrdinové) netroufly ani pomyslet. Zábavný snímek, který si nehraje s psychologií postav, žene se dopředu a ani chvíli nenudí.

Aguirre, hněv Boží (1972)

Od úvodních záběrů „nekonečného“ lidského zástupu prodírajícího se horskými stezkami jihoamerickou džunglí po několikeré závěrečné obkroužení voru plného mrtvol („Vida, do módy přišly dlouhé šípy.“) a vřeštících opiček s kulhajícím titulním hrdinou za hranicí příčetnosti je tento Herzogův snímek hypnotickou podívanou, fascinujícím podobenstvím o cestě do hlubin temnoty a „naprostým psychem“, jak pravil po projekci jeden z omámeně ze zvedajících diváků.

Mys hrůzy (1962)

Co se stane, když do života slušného a spravedlivého člověka vstoupí zlo v podobě propuštěného trestance aneb Od právnických kliček, zastrašování a psychoteroru až k zápasu muže proti muži zbavenému jakékoli civilizační slupky. Výtečný thriller, jehož remake (M.Scorsese) více psychologizuje a dovoluje si zpochybňovat v originále zcela kladné charaktery. Nebo si snad dovedete představit, že by G.Peck zatajoval důkazy nebo měl milenku?!

Člen klanu (1974)

„Tohle město mi nahání husí kůži,“ praví v úvodu snímku jedna z ženských postav a následující děj jí dá plně za pravdu. Podle drsného, až brutálního scénáře, na němž se podílel i Sam Fuller, natočil T.Young film o rasismu, který je starším bratříčkem Parkerovy Hořící Mississippi. Závěrečná konfrontace s „dobrými občany, křesťany a vlastenci“ v bílých prostěradlech má očekávatelnou westernovou podobu, ale vzhledem k tomu, že se opírá o takové chlapy, jako jsou Lee Marvin a Richard Burton (a vzhledem k tomu, co vše se během filmu odehraje), je za ni divák téměř vděčný.

Legenda o "1900" (1998)

Skvělé podobenství o umělci (ale vlastně každém člověku), který není ochoten (a ani schopen) vystoupit z bezpečí důvěrně známé ulity a čelit "nástrahám" velkého světa se všemi jeho radostmi, ale i tragédiemi (vzpomínáte, jak v Biu Ráj musel Tota promítač do "světa" téměř vykopnout?) a nutnostmi volby. Morriconeho soundtrack patří k jeho pozdním mistrovským, byť se hlavní motiv v plné orchestrální parádě předvede jen během úvodních titulků.

Krkonošské pohádky (1974) (seriál)

Pohádky o tom, jak bolševik Krakonoš za pomoci sojky- (agenta StB a "mobilu" v jednom) pokaždé překazí kapitalistovi Trautenberkovi jeho podnikatelský záměr (viz např.nápad s prodejem vody...i když dnes by možná Trautenberk seděl ve vedení ČEZu a pod průhlednými záminkami nám zdražoval elektřinu:-)