Ona (2013)

Naprosto bezkonkurečně podané holé sdělení s tak extrémní aktuálností a hloubkou dělá z Her věc, kterou bychom měli na dnešním programu kin oslavovat. Skvělý příběh, skvělí herci, hudba, co se dostane pod kůži, interesantní stylizace, citlivá režie. Spousta stránek, které dělají tenhle film krásným, zároveň však naléhavě znepokojivým.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Celkem v pohodě fantasy, která si uvědomuje svou hloupost, naštěstí. O podivných zákonitostech (moc/nemoc 'bohů', schopnosti Johna velmi proměnlivé atp.) asi nemá cenu vést debaty, prostě je to tam posázené na citovku. Někomu rytmus sedne hůře a vidí jen slepenici bez logiky (což naprosto chápu), někomu to sedne. Mně to bavilo postupem filmu víc a víc a doknce jsem i držel nakonci všem pěsti, což se mi dlouho nestalo (stará škola - Hook, Jurassic Park, Indy..). Musím vypíchnout skvělou hudbu, triky, překrásnou Lynn Collins a sympatický pokus o vykreslení košatého fantasy světa. Návrat do stylu starších blockbusterů, kterým se dnes již bohužel tolik netočí, je mi blízký. Škoda propadáku a tudíž utnutí možných pokračování. 70%

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Dvě a půl hodiny převádění biblických písmen do snesitelné hollywoodské podoby. Má to formu, má to styl, má to hlavu a patu, atmosféru. Herci skvělí (Bale jako obvykle charisma, výraz, dikce neuvěřitelná), ale postrádal jsem charakteristický Scottův náboj. Ridley, umíš to líp.

Star Trek (1966) (seriál)

31.8.2016_Konečně jsem to rozjel znova. A jenom valím bulvy. Jsem pravověrným trekkiem, většinu filmů jsem viděl několikrát (First Contact cca desetkrát), některé seriály jsem chronologicky celé zhlédnul také vícekrát (TNG, ENT, VOY). Poslední věc, co mi chybí zkoukout opravdu 'poctivě' je úvodní série s animovaným (remake hraných epizod) seriálem. Mám za sebou asi polovinu první série a zdá se, že je to jednoduše láska na celý život. Už několik (teď čerstvě) viděných epizod patří do základu sci-fi a jejich síla je na tv produkci neskutečná, a to hovoříme o seriálu starém 50 let. Bez něj by nebyli žádní Vetřelci, žádné SW, žádné Věci.. zejména milovníkům atmosféry horrorů Johna Carpentera doporučuji epizodu 1x09 (už víme odkud pochází hudební isnpirace Enia v The Thing..). Pro mě jednoduše překvapivý nátěr, který potvrzuje, že pravá síla ST není v bitkách, honičkách, laserech, nadsázce (běžně využívané komponenty), ale ve jeho originalitě čnící do mnoha směrů, která navíc ty běžné komponenty ještě originálně zamíchá.

Buchty a klobásy (2016)

Nekorektnost, zábavnost, ulítlost, tlačení na pilu, spousta kritiky soudobých populačních krzizových otázek (zejména šití do spotřebního průmyslu, na kterém stojí celá kostra, mě zaujalo) proti totální předvídavosti a místy přílišné zhovadilosti. Obrovská událost spíš ne, nicméně letos v mainstreamu na nic bizarnějšího a tolik brutálního skoro jistě nenarazíte. A to se bavíme o filmu (animovaném!), kde je hlavní hrdina nožička párku. Sausage Party lepší Teamu America.

Star Trek: Renegades (2015) (TV film)

Je fakt, že na seriál s touto posádkou bych se nejspíš dívat nechtěl, čili je dobře, že nevzniknul. Nebo aspoň ne na realizovaný prezentovaným způsobem. Pěkné scény (většina přeletů lodí, občas nějaký dialog či projev - Walter Koenig) střídají velice špatné sekvence soubojů a zmatených záběrů. Hudba je zbytečně vyhrocená a celé to vůbec postrádá badatelský ST feeling, o filozofčinu a psychologii ani nemluvě. Jediné plus by byla Adrienne Wilkinson v hlavní roli, na kterou se moc hezky dívá a vysoká feminičnost posádky, kde by se to silnými ženskými postavami, které mám rád (a na většinu by se též hezky dívalo, včetně Chekovovi vnučky - trocha pedofilie), jen hemžilo.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Odlehčená jízda, ve které 'bohužel' ubylo na Abramsově osudovosti, i když je to svým způsobem plus. Do popředí se dostávají jiné důležité vztahy a spojitosti než pouze Kirk feat Spock. Je to palba, klidně mohl být film o dvacet minut delší, vůbec by to nevadilo. Akce je SKVĚLÁ, dovedu si představit, že ve 3D musí být na plátně maglajz, ale mnou viděné 2D se jevilo perfektně (mnohem lépe než např. Jason Bourne). Slabé spoilery: O co víc ubylo charakteristického Abramse, přibylo vzdávání holdu zejména seriálovým celkům. Ať už jde o zevrubnou rámcovou poctu (posouvání hranic, co je na plátně vidět, oldschool scifi a rocková muzika, jeden z hlavních hrdinů gay atp.),TOS (kostra, fotky, Spock, špičkování Bones vs. Spock), TNG (talíř, pokusy o Picardovská filozofická dilemata, technologie záporáka), DS9 (stanice, děj na 'jednom místě') či Enterprise (Xindské války, záporák, USS: Franklin..). Hold ale není vzdáván pouhým pře/opisováním, zmiňováním a parafrázováním originálních faktů a dějových linií. Beyond pasuje odkazy jen jako perličky zdobící jádro a pokouší se razit cestu svou, zároveň však mnohem bližší původnímu pojetí ST. Celá kostra příběhu je v podstatě prodlouženou epizodou seriálu s důrazem na roli jedinečných postav, na což jsme jako trekkies byli zvyklí i u původní filmové řady ('Vulkán nezničen' vesmír) a skoro vždy to fungovalo náramně (Nemesis, First Contact, Undiscovered Country, Voyage Home). Košatost zmizela, přibyla intimnost, hlášky fungují skvěle, z několika trikových sekvencí mi spadla brada, scénář sype, překvapuje, baví nečekaně vtipnými momenty, pracujícími pro posunutí příběhu, narativní oblouk se uzavře, ve výsledku funguje i záporák ('proč to vlastně dělá?' ptáme se celý film a je to záměr) a podněcuje spousta skrytých aktuálních sdělení (xenofobie, homofobie, migrace, tříštění unií..). Tomu všemu tleskám, plesám a tuším velký podíl Pegga. Pod vrcholem zůstávám zejména díky přílišné zkratkovistosti a místy očividné zbrklosti, jež asi vznikla nepotřebným krácením. Malé srovnání: Quantum of Solace stálo snad 200-250, tohle 190 .. srovnání ve výpravě kostýmech, tricích? To nejlepší nakonec: Herci. Posádku, spolu ze zbytkem hereckého ansámblu, si zamilujete. Je vidět, jak si své role a filmování užívají a věřím, že spousta z nich má universum ST skutečně rádo. Při sequelovém porovnávání tuším, že na Beyond se v budoucnu podívám mnohem raději a vícekrát než na chladnoucí Into Darkness. Protože co si budeme namlouvat, i přes parádnost prvního rebootu a stravitelnou obstojnost sequelů, nový vesmír (krom reálií) již není tím pravověrným Star Trekem.

Muž z Hongkongu (1965)

Po famózním dobrodružně-komediálním Muži z Ria se vydal De Broca na pole ztřeštěnosti. Bohužel ale své vizi, kterou dotáhl k dokonalosti v zakončení pomyslné trilogie, nedal hlavu a patu. Proto sledujeme jen změť scének bez většího smyslu. Jenže ty střípky jsou neuvěřitelně zábavné, na svou dobu skvěle natočené, plné odvážných řešení, akčních kaskadérských kousků a praktických filmařských perliček.

Taková zvláštní rodinka (2001)

Tady mě Anderson trefil přímo na komoru. Nálada, povaha, průběh, gró snímku mi svou neortodoxní až buranskou (vúči současné kinematografii) stylizací sedlo překrásně, až jsem si zpětně potřeboval pouštět opakovaně některé pasáže (i během prvního zhlédnutí před dokoukáním celku). Vidím, že jsem spíš jeden z mála. O to možná spíše se postupem času stane tahle mnou dlouho přehlížená Andersonovka hlubokou srdcovkou...

Jason Bourne (2016)

Nesdílím nadšení s některými milovníky Bournea a Bonda, které pramení z promyšlenosti vyprávění a příběhu. ..Mírné spoliery následují.. Ba naopak mám pocit, že příběh funguje asi tak jako dvě hroší slepené epizody 24 se slabými a spíše wtf cliffhangery. Bourne mlčky proplouvá hi-tech sítí příběhu, už ani o něj nemáme strach, protože se z toho vylíže vždy svou nesmrtelností (pády, bouračky atp.) nebo totální náhodou a berličkou (smska, nahrání do databáze občanů na poslední chvíli pro hladký průchod do USA, nehledě na to, že CIA musí čekat, že do Vegas pojede a jedině na letšiti na zmíněném místě ho nikdo nehoní narozdíl od lokací zbytku světa). Ve většině scén, kde bychom rádi něco viděli, ve výsledku ani nevíte, co se děje. Jsem zklamán. Konstrukt s postavou Cassela - osobní motivy vzájemného ublížení a zvrat s otcem byl i na mě ve stínu zvratů posledních dílů moc. Palce nahoru za standardně dobrou hudbu, rozpoznatelně navozený pocit nepříjemnosti z některých sekvencí a Alicii Vikander._Spolu s Občanskou Válkou můj prozatimní osobní aspirant na nejzbytečnější kino v roce 2016.