Agent bez minulosti (2002)

Paráda. Opravdu lahůdková záležitost se přede mnou rozprostřela, aniž bych čekal cokoliv tak labužnického. Syrovost, ponurost, s kterou je příběh odvyprávěn, mě opravdu nenechávala klidným. A právě to, jak na dnešní poměry je tento snímek natočen a podán, tak netradičně v dobách, kdy to pomalu začíná být jen o nekonečných jízdách a bezedných zásobnících, mě dostalo na kolena. Velice mě mrzí, že jsem na film nezašel do kina, ale aspoň jsem si ho pustil pěkně v noci bez světel.:) Matt Damon zde opravdu herecky dospívá. Ale snad ještě víc mě zaujal Clive Owen. Řekl tak tři věty dohromady a to ještě najednou hned za sebou, přesto sugesce, s kterou to zahrál, mi naháněla husí kůži a vyvolávala mráz po zádech. SPOILER Jediná věc, která zamrzela a myslím si, že většina vás, co si tohle přečte ( pokud někdo takový bude ), mě bude mít trochu za puntičkáře, je nasnímání finálního Jasonova serfopádu prostředkem schodiště. Začátek sekvence je geniální, opravdu jsem netušil, co dělá, když kopal do té mrtvoly. Jenže při dopadu zamrzel lehce horší trik. Záběr je nešťastně střihlý a velice nemotorně zvolen úhel pohledu a působí malinko béčkově. Avšak je to už pět let staré, takže i tato lehká vada na kráse v důsledku v podstatě umocňuje můj divácký zážitek. Na této akčně-špionážně-psycho honičce mi nepřísluší nic kritizovat (ta čeština je s těmi zápory tak krásná:) ). Sedlo mi to maximálně do noty i díky tomu že to není jen bezduchá mlátička, ale nutí se zase alespoň jemně zamyslet. (Ano ten svět není černobílý. Proč se mezi sebou tak vraždit? Stejně je to o penězích... Clive to vystihl: Podívej se, co kvůli nim děláme.) 100%!

Cypher (2002)

Perfektní sci-fi, pro některé možná předvídatelné, pro mě ultra zábavné a napínavé, kreativní. Ani minutu jsem se nenudil. Po dokonalé Kostce Natali potvrzuje, že na to prostě má a ukazuje, že je schopen kromě dokonalého navození atmosféry a pohrávání si s divákem odvyprávět i příběh. Mrzí mě, že zatím nemohu sehnat Nothnig a zároveň se těším na Splice.

Dlouhá cesta (2002)

'A takhle to v životě chodí..' To by platilo ironicky pro celý film, kdyby se na konci nestalo to, co se stalo. Uvěřitelný závěr vytahuje přeslazenou záležitost.

Dnes neumírej (2002)

Tohle je jedna z nejhorších bondovek (spolu se Zítřkem). Přeplácaná, s nevýrazným záporákem, s hezkou Halle Berry se nás snaží omráčit a tvrdit, že lepší, akčnější, napínavější kus v sérii nenajdete. Honičky.. no to už snad nejsou ani honičky, tou jsou takové zmatené, hypertechnicky vyzrálé skřeky. Finále nudné, neinvenční, bez větší vychytávky. A ty triky k tomu... Opravdu megamonstróznost padouchova plánu je už do nebe volající. Kde to skončí? To už je moc! A ještě ten strašnej Madonninej žblept v podobě role trenérky šermu a ultrahumus v podobě úvodní "rádobypísničky". Já nemít tak Bonda rád, tak už opravdu nevím.. Jaká škoda Pierce. Pánu Bohu děkuji za Casino Royale (zajímalo by mě, jak by to zahrál Brosnan). Ale přes to všechno - naštěstí ústřední dovjice má šarm, Berry je sexy, Brosnan drsný zarostlý antisexuál (nebo jak se teď říká opaku metrosexuála:) ), a přesto na něj ženský letěj (chlapci, zamyslete se :) ), betazáporák s diamanty vraženými ve tváři je cool a do půlky to má celé ještě jakštakš atmosféru. To vše zachraňuje hubené tři hvězdy._Sundavám na dvě, nejsem schopný to vidět vkuse podruhé celé. Tenhle Bond ve mně evokuje film Batman a Robin. Ještě že má ale svého Pierce, který se narozdíl od Moora i ve svých 49 letech (Live And Let Die - 46 let) skvěle hýbe a zároveň má neskutečné charizma... a na Halle Berry se lze koukat, přestože hraje tužku.

Kachorra (2002) (seriál) odpad!

No sakrapes, to je prostě na mašli, co se dneska nedělá pro prachy. I když vlastně v době pornografie na každém rohu, no, je to těžký. Má cenu to vůbec hodnotit? Nějak jinak? 5% z Natalii Oreiro :))

Kostka 2 - Hyperkrychle (2002)

Prostě už to netočil Natali a všechny triky jsou vyhnané do hyperprostoru a hodně relativní fyziky. Hyperkrychle hraje na jednoduše lehčí notu a víc popcornovou než poctivá (hutná!) Nataliho filmařina v originálu. Přesto je to zábava mně blízká.

Město bohů (2002)

Ze začátku velice nadějná, ke konci už přepálená mozaika, které je zřejmě založena na skutečných událostech, přesto svou konstatní hutností a tlačením na pilu bohužel ztratí na dramatičnosti. Na druhou stranu konec se mi líbil hodně. Skvělá muzika zvedala moje pocity do kladných sfér po celou stopáž. 75%

Na psí knížku (2002) (TV film)

Příznám se, tohle mě zaujalo. A líbilo se mi to. Moc. Facka do obličeje představy o ideální konstelaci v mezilidských vztazích. Všechny herecké výkony jsou úžasné. A ještě jeden kraluje nad ostatními. Není to nikdo jiný než Iva Janžurová. Co tahle dáma umí divákovi vetřít do mysli, je až nauvěřitelné. S jakou autenticitou a sugestivností to pan Filip nakroutil, tak s takovou vervou to Iva Janžurová s celou svou bandou zahrála. Před tím vším však byl příběh jakoby "ze života" a na to konto skvěle napsaný scénář. Bravo, takhle se má dělat inscenace, jež navíc jako bonus donutí diváka popřemýšlet.

Nebe (2002)

Osobitý film.. svým způsobem krásný. Snově se vznáší zcela nad veškerou materiální realitou. Avšak Cate Blanchett řekne v půlce filmu, že chce za své činy nést zodpovědnost a v podstatě tím je zřejmě linka viny už nadobro vyřešena? To je velký logický nedostatek ve scénáři, který mě bohužel v druhé půlce občas nudil. Začátek, herci, prostředí, hudba, poslední záběr - to vše je famózní a u scény 'vlak' mi běhal mráz po zádech. Tom Tykwer je jedním z mála současných režisérů, který nás všechny může v budoucnosti dokonale odrovnat.

Resident Evil (2002)

Za první půlku filmu jsou to jasné čtyři hvězdičky. P.W.S.A. si zde opět znamenitě hraje s atmosférou (i když Horizont to není), scény ještě na povrchu s Millou a vstupování do komplexu jsou výborné. Vlak a pak vyvražďovací scéna v koridoru. A hned odteď film lehce uvadá, když už si Anderson nemůže hrát tolik s atmosférou a tajemnem jako při seznamovaní se s problematikou zápletky a odhalování pochmurných a vražedných souvislostí ( všichni stejně asi umřete ). Prostě jako v Horizontu je první půlka lepší než finále, podobná píseň, rukopis se nezapře. Jenže Milla je k nakousnutí, sluší jí to:) Silnější tři *. Ou jé