Solaris (2002)

Přiznám se. O Solaris jsem před mou první projekcí věděl jen to, že patří do mého oblíbeného žánru a že jde již o druhé zfilmování stejnojmoného románu. Čekal jsem nějakou vyhlazenou soft scifárnu. A on se mi ukázal vymazlený, mystický příběh s filosofickým podtextem. Kostra a podstata příběhu mě přímo vtáhla. Klidně bych přivítal delší stopáž a širší pojetí. Soderbeghova režie je nekompromisní, zároveň však citlivá pro choulostivé situace, kdy herci na plátně prožívají krajní situace. Clooney předvádí konečně naplno své mistrovstí, ukazuje že bez hezounského úsměvu je ještě mnohem silnější a uvěřitelnější, dostal mě. Spojení jeho chlapství a půvabu Nataschy McElhone se ukázalo jako smrtelné a úžasně fungující. Všechny herecké výkony stojí za vyznání absolutoria. I tolik propíraný roztodivný projev Jeremyho Daviese se na konci stane opodstatněným a v důsedku geniálním. Sugestivní hudba jen podtrhuje kvalitu remaku Tarkovského klasiky. Nemám moc, co bych vytýkal, a tak si schovám jednu hvězdičku do zásoby, jelikož o ní nejsem zcela přesvědčen kvůli neúplnému zaražení do křesla.

Spider-Man (2002)

Ostrý záporák, prima herci, Raimiho romanticko - comicsová režie, skvělá hudba, atmosféra, průvodní příběh z lůzra bejkem a máme z toho parádní (oddechový) zážitek. Škoda jen občas horších triků a Sympatická Kirsten Dunst si kazí dojem posledními replikami, kde jsem jí nevěřil ani slovo. Velice pěkné čtyři hvězdičky._Taková pecka to skutečně není, jedna dolů.

Star Trek X: Nemesis (2002)

Stejně jako stará generace, tak i ta nová se loučí ve velkém stylu. Po zhlédnutí v angličtině (konečně) přihazuji pátou hvězdou s kapkou nostalgie. Pro minimálně průměrného fandu se koná naprosto skvělé finále (trvající určitě třetinu filmu) a dojemný závěr. Doporučuji, v Nemesis je většina přísad, co dělají Star Trek Star Trekem. 90%

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

To mohl bejt takovej nářez!! Naprosto nevyrovnaná záležitost, kterou sráží mýdlově pojatá romantická linka. Jinak všechny souboje, honičky = masakr. Yoda rulezz. Škoda, přeškoda, už tady to mohlo být za pět, ale Lucas nás trošku asi šetřil před trojkou ;).

Telefonní budka (2002)

U spousty filmů mi vadí jejich místy natahovaná stopáž. Telefonní budka patří k těm, kde bych pár minut navíc s radostí uvítal. Celkově na to snímek každopádně má (mohli bychom diskutovat, zda by to pak byl opravdu on, jestli by neuvadla ta tak skvělá atmosféra - myslím, že ne). Velice napínavá záležitost v důsledku s filosofickým podtextem je schopná odkrýt všechny své klady i na těch pro mě krátkých osmdesáti minutách (bez titulek to bude tak hoďka patnáct, že?). Jsme svědky excelentních výkonů Colina Farrella a Kiefera Sutherlanda. Je až úchvatné, pokud budu natolik masochistický, že Joel Schumacher dokáže natočit tohle a klíďo i takovou mega*račku Batman a Robin....)zřejmě neumí nakládat s penězi:). Na konci nezbývá nic jiného než jen budce zatleskat...

Úkryt (2002)

Úkryt je výtečný snímek, bez debat. Avšak patří k tomu slabšímu ve filmografii Finchera, přesto mu to stačí na čtyřhvězdičkové hodnocení. Ano, natolik výtečný je David Fincher filmař. Povznáší svou režií celkem průměrný scénář s průměrnou hudbou na velice nadprůměrný počin. Na začátku se Úkryt tváří jako lehčí, typická kriminálka, postupem času naštěstí dojde k přitvrzení po jednom typicky Fincherovsky 'nečekaném' zvratu, kdy jeden z hlavní trojice lotrů odhalí střelnou zbraň. Hned vzápětí už snímek nabírá pekelné tempo a skvělou atmosféru. Ale na Finchera snad ještě slabou, málo hutnou, ponurou a znepokojující. Kdyby to natočil kdokoli jiný, bude zde průměrné hodnocení sahat o pár procent víc, odhaduji. K tomu Jodie Foster nečekaně sluší ten nátělníček a to se mi nikdy moc nelíbila.:) Finále celkově padne a Úkrytu sluší. Proč ne? Mohu jen doporučit.

Útok na Alžbětu (2002) (TV film)

Tahle věc mě opravdu rozesmála.:))) Jak dokázala tak nenápadně:) vykrást, co se dalo z Bondovek a katatrofických filmů a velice svébytně to zabalila do hávu, kterému vévodí Rachel Blakely v sexy šatičkách, s uhrančivým pohledem, ovládající asijská bojová umění a amatérsky se věnující pyrotechnice. Úchvatná záležitost.:))) Ideální pro demonstraci typu: ne takhle se to opravdu nemá dělat, ale může.:) Hvězdička za sexy Rachel, sympaťáky klaďáky a nespornou bavičskou hodnotu.

Vosí hnízdo (2002)

Celkem zajímavě natočená akce s dobrým titulním nápadem "náhodného" setkání ve skladišti. Atmosféra, spád a hlavně obsazení je moc povedené. Ve spoustě akčních "áčkových" filmů se takováto nekompromisnost k hlavním hrdinům moc často nekoná. Líbilo se mi to a nebudu lhát. Hoďte předsudky stranou a hodnoťte nezaujatě, pak určité věci budou dostávat méně hvězdiček a určité zase více. Nenadávejte mi, jelikož na každym šprochu - pravdy trochu.

Znamení (2002)

Čekal jsem víc. Na lepší hodnocení bych potřeboval nenásilněji a šokujícněji vykonstruovanou pointu a zdařilejší herecké výkony. Zamrzelo mě též časté naťuknutí komediální žánru.. nebo to přišlo vtipné jen mně? Bez debat je to vidění hodné. Nejlepší scéna jest 'Ufoun na brazilské rodinné oslavě' zato Joaquin s bejsbolkou byl celkem legrační. :) Scénář leží hodně vysoko stejně jako hudba. Hodně štěstí do dalších bojů, pane režisére.

28 dní poté (2002)

Velký potenciál skrývá 28 days later. A místy ho dokonce dokáže využít. Jenže opravdu výbornou atmosféru - za níž stojí bezprostředně vyhlížející zápletka občas prasí až zvláštně odhaleným markatním "neuem". Často mě snímek naprosto pohltil, ale na druhou stranu ve mně také často vyvolal otázky typu: "To si snad tvůrci dělaj pr...?" - např. Murphyho intermezzo s malým klukem v minirestu a jeho následná infantilní hláška. Nebo nocování někde mezi Londonem a Manchesterem, či třebas scéna v tunelu a také úmrtí Gleesona. Z těchto sekvencí vane též závan logických zádrhelů a sebelepší Cillian to jako herec nezachrání. Změna žánrů a atmosféry v závěrečných minutách sice půsoí možná malinko těžkopádně, ale v podstatě by mi nevadila vůbec - jen kdyby byla o něco lépe natočená a nezaváněla by tak pekelně céčkovým zvratem. Uf. FIlm všechno zase kompenzuje úplným závěrem. Hudba někdy funguje a někdy zas ne, avšak celkově bych zvukovou stopu hodnotil jako povedenou. Každopádně první půlka spolu s úplným závěrem je opravdu působivý sci-fózně katastrofický počin. Nejdřívě jsem dal čtyři, jenže jak jsem to srovnal s Boylovým větším sci-fi bratrem 28 dní poté Sunshinem, rozdíl se zatvářil jako nebe a dudy. Přesto prostě silnější tři - 70% za sondu do extrémně náročně vyhlížející situace, ve které by toho člověk, odhalený na kost své mysli, dokázal asi sakra moc a možná i nepěkné věci.