Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Napadá mě jediné vysvětlení. Epizoda I je tolik dětská, jelikož v ní sledujeme dětství nejdůležitější postavy sextalogie. Sedělo by to, jelikož Klony jsou hormonálně zamilované a Pomsta správně temně naštvaná. Jinak to Lucase neomlouvá. Děj je zprasený, přeplácaný (v Impériu se toho tolik stalo a je to perfektní film), ale zde množství nefunguje. Navíc v každém třetím záběru se nachází nějaká forma infantilnosti, prvoplánového dementího humoru (a to i dokonce v závěrečné sekvenci!!), však víte. Naštěstí je v důsledku finále opravdu skvělé a již nepostrádá onu atmosféru a patřičné tempo, napětí. Na druhou stranu, mohlo to skončit i hůře, není to propadák, jedná se jednoduše o pomalejší start.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Počátek, i když vlastně prostředek, jedné nesmrtelné ságy. Jedno je jasné, tento snímek to všechno odstartoval. Dokonalý zážitek kazí jen neohrabaný finální souboj Obi-Wan - Vader, který Gorge Lucas bohužel nedokázal při vylepšování efektů převyrenderovat, jelikož by to ani bohužel nešlo. Když teď už víte, co za tím vším je, tento fakt zamrzí.:) Ale pouze jako jediný! 95% Dokonalá hudba._Edit 30.12.2016 Magický snímek, kvůli kterému jsem se stal fanouškem kinematografie. Geniální filmová hudba maestra Williamse je mezigalaktickým mistrovským dílem.100%

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Naprosto neskutečně nadupaný scénář ve skvělém filmu. Kershner má co režírovat a díky onomu scénáři prokresluje v perfektní atmosféře svět SW. Legendární záležitost, která si nezaslouží snad nic jiného než pět hvězdiček. Spolu s novou E III je Impérium prototypem vesmírné dobrodružné fantasy (středně temné a zábavné). Za dvě hodiny se stane hromada věcí a celek nepůsobí ani trochu přeplácaně. K tomu se přidávají kouzelné efekty, oscarový zvuk a nadoscarová hudba! Smekám a konečně naplno docěňuji váhu mého už dříve tolik oblíbeného snímku.

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Chtěl bych se jmenovat Han Solo, vypadat jak Harrison Ford před třiceti lety, mít za ženu princeznu Leiu (velká kočenka ve všech dílech), mít za kamaráda potažmo švagra Luka Skywalkera, který by mi občas půjčil svůj světelný meč na hraní a mít svého Millenium Falcona, se kterým bych se proháněl vzdálenou galaxií a to by se dělo kdysi dávno.. E VI má své mouchy, ale ty zahanbí neskutečný závěr. Finální bitka nemá obdoby a celý snímek obsahuje opravdu veliké množství nezapomenutelných scén, krásné hudby, dynamické a teatrální akce a krásné atmosféry. Bombastické zakončení nejlepší trilogie všech dob.

Star Wars: Klonové války (2008)

Klonové války jsou uvařené jako slabý odvar. Ale pořád jsou to Star Wars a když to vezmu kolem a kolem, bylo to zábavnější než Skrytá hrozba (jako celek). V jednotlivostech slabší ( i když takový výšplh za malým Huttem je perfektní), ale pořád se něco děje a hlavně: děje se to ve světe Star Wars. Fanouškům nelze jinak než doporučit. Na animaci jsem si zvyknul, ale do kin to úplně nepatří. V porovnání s klasickými kinoanimáky vypadají Clone Wars viditelně hůř. Hlasy jsou vybírány hodně podobné hercům z novější trilogie, čili v tomto ohledu se není čeho bát. Príma zábava.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Teď je tam všechno. V sedmičce to nebylo, tady to je, zároveň i něco navíc a trochu jinudy. Spoiler: Poprvé bez meče na meč v přímém přenosu. Přesto osudově neosudové za hranice většiny SW. Zážitku z finální sekvence, zejména roli Millenium Falcona v závěrečné honičce, se v kině dlouho nic nepřiblížilo. _Napodruhé v kině: Ano, The Last Jedi má svoje chyby. Může se někomu zdá až moc dlouhý. Ale láska k látce (tvůrců i moje) a odvaha všechno přebije. Navíc to vyšponování se spoustou nezapomenutelných momentek po nejzásadnějším zvratu filmu je tak mistrné, až mě dostalo opět do euforie.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Vůbec bych netvrdil, že Abrams je lepší filmař než Lucas. Minimálně co se prokázaných schopností v rámci SW světa týče. Abrams se zdaleka (pro mě) nepřiblížil absolutnu, které dokázal Lucas spáchat v závěrečných 30 minutách epizody I, v druhé půlce epizody II a během celé epizody III a IV. Ani nebude v tomto měřítku lepší než Kershner, jenž navždy zůstane režisérem jednoho z mých nejoblíbenějších počinů. Může na tom být podobně jako Marquand. Ten jednu trilogii v podobném duchu uzavíral, J. J. ji naopak rozjíždí. Všechny výše vyjmenované epizody naší oblíbené ságy pokaždé přišly s něčím novým - kompletně I-VI, to mi nikdo nevymluví. Abrams bohužel jen vzdává hold a velice okatě opisuje nebo přepisuje scény již viděné tak, aby se mu hodily. Škoda, všichni víme, čeho by mohl být schopen. U epizody VII jsme ale naneštěstí zůstaly čučet trochu mimo a já jen doufám, že se pletu a u dalších epizod docením znovuotevření mého zbožňovaného kultu. Netvrdím, že Síla se probouzí je špatným filmem ba naopak. Bohužel už to ale nejsou Star Wars, které bych já moc rád viděl, je to jen načnutí nadcházejících dobrodružství. A mám dojem, že píši za ty, co na původní šestici zbožňují dramatičnost a nevyhnutelnost osudových momentů, sílu servírovaných (uvěřitelně stěžejních) emocí. Sorta fandů soustředící se na meče, X-wingy atd. bude nejspíš nadšena a to je v naprostém pořádku. Výš, než lepší tři, jít nemohu (stejně si nejsem jistý). Scénář, postavy, hudba, nápady, triky, režie jednotlivých sekvencí je na dnešní úroveň v kinech překrásná, jen už to nemá v sobě gró, sílu a ego z dřívějška.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Je to průšvih. Zahození karet, které rozdala sedmička a směru, jež osmička udala. V Epizode IX není jakýkoliv moment či element, co si budeme pamatovat. Nic, co pouštět znovu. Hvězdné Války končí ve změti guláše, demence a pouťové atrakce šité horkou jehlou. Žádný příběh, oblouk, atmosféra, gradace, osudovost, motivy. Bylo mi úplně jedno, co se na plátně děje a co se stane. Navíc to víme dopředu. Hvězda za hudbu, druhá za zbytky sympatií a Síly. Nikdy bych nečekal, že Abrams nechá projít skrz produkci takhle špatný vlastní film. Jednoznačně nejhorší a nejuspěchanější epizoda se vším, co si pod tím lze představit.

Stefanie (1995) (seriál) odpad!

Na tohle jsem koukal kolem svého desátého roku věku s babičkou, když mě hlídala, už tehdy mi to bylo svým způsobem hodně odporné. Jedině důchodcům to může přinést vytržení z jejich stárnutí.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Severskej dědkovskej Forrest Gump. A kurňa dobrej. Ať žije brutální glosování 'prokrastinace', aneb vždyť je to jen pouhá lidská hloupost a co se má stát, tak bude tak, jak bude, nač přemýšlet.