Čínská čtvrť (1974)

Jop, kvalitná detektívka. Návrh na párty hru - pite vždy, keď je spomenuté chinatown. Záver ma už tak nezaujal ako zvyšok filmu, ale atmosféra starého Los Angeles je zobrazená prvotriedne (tie exteriéry, interiéry, nádhera).

Lid versus Larry Flynt (1996)

Tento film je divný, nesúrodý chaos (a neviem, či to je zámer lepšie vykresliť "komplikovanú" hlavnú postavu, alebo nešťastná náhoda - pri filme musíte byť znalí množstva spoločenských nuancií a referencií z USA tej doby, myslel som, že sa celkom orientujem no tento film ma vyviedol z omylu). Zvolená látka je atraktívna, provokatívna, no je spracovaná prekvapivo nevábne, najviac mi išli po chuti súdne naťahovačky, inak to bol nečakane nezaujímavý film, kde sa striedajú prekvapivo zlé pasáže so silnými.

Velká ryba (2003)

Nie je tak veľa samorastov ako Burton, Tim, prosím ťa nikdy sa nemeň. Pravda, nie každý film sa mi od neho páči, no tento príbeh trafil do čierneho. V inotajoch rozprávaný život a jeho cieľ (je vôbec nejaký?) či najväčšie túžby.... magické, nápadité, Burtonovsky ... Burtonovské. Sila rozprávania prekoná všetko.

Rampage Ničitelé (2018)

Blbosť ako traky, ale aspoň akčné scény sú pomerne vydarené a potešia (a Jeffrey Dean Morgan sa svojej roly vládneho hajzlíka zhostil prvotriedne). Poteší aj apel proti pytliactvu a obchodu so zvieratami, čiže aj keď je to úplná hlúposť, film má ako také posolstvo.

Godzilla Minus One (2023)

Iba domáci vedia spracovať svoju tému takto dobre. Samozrejme, nie je to žiadny dokonalý film, no tento výtvor je stále prudko pozerateľný (už neviem koľký) reštart Godzilly. Balzam na oči aj dušu oproti vyfarbičkovaným prehnaným somarinám z amerického Monarch monsterversa. Tu sa držíme pri zemi (fakt prvotriedne triky, vzhľadom na možnosti) a do deja je zapracovaný celkom slušný (rozumej normálny a nie úplný výplach) povojnový príbeh o vojakovi s výčitkami (má síce občasné diery a barličky vo svojom rozprávaní a je to predvídateľné ako dážď na Medarda, ale stále sa to dá prežiť a je to lepšie ako dutá Zem a podobne srandy). Jeden z tých lepších Godzilla filmov. PS: Klasická zvučka nechýba!

Godzilla x Kong: Nové impérium (2024)

Stratený Svet vs. Planéta Opíc + Godzilla a disko farby (a disko hudba?). Uff, ešte väčšia srágorina ako predošlý film (a to som si myslel, že to už nejde prekonať), ale akcia je opäť dobrá (ale pozor, nie je to užasné divadlo ako z minulých filmov). Čiže ak rovno preskočíte všetky časti kde sa ľudia rozprávajú (ktorých je celkom dosť), tak vám ostane iba to pozerateľné, kde si veľké jašterice, opice a iná háveď dávajú na hlavu s mrakodrapmi a ostatnými vecami čo im prídu do ruky. No budem prísny, už ani tá akcia nie je čo bývala (skutočne zaujímavý bol iba záver). Za jednu * tentokrát. Ani vždy sympatická Rebecca Hall to nezachránila.

Rio Bravo (1959)

S týmto filmom sa mi spája civilita. Príjemná zmena od veľkolepých hrdinských spektáklov plných idealizovaných hrdinov a ničomníkov. Tu sú postavy bližšie bežným ľudom, ktoré riešia také obyčajné situácie ako problémy so ženou či alkoholizmus. Celkom fajn film, no prišiel mi pomerne rozťahaný a bez vysloveného highlightu, dal by som tri a pol, ak by sa dalo. PS: Mimochodom tento zaujímavý film mi dohodil môj dlhoročný mocný súper vo filmových kvízoch krasko666

Magnolia (1999)

Toto je tak dobre spravený film .....o ničom. Dlhé scény na jeden záber, inovatívne spôsoby prezentácie, ale čo z toho, keď je to o ničom? Tri hodiny sa dajú zhrnúť do - dvaja zomierajúci hajzli máju rozbité rodiny, pozeráte ako sa im to rozpadá pod rukami, bizarný záver included.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Dve hodiny dlhá akčná sekvencia až takmer dokumetaristickej úrovne (divák sa fakt cíti ako ďalší vojak jednotky), k tomu veľa známych tvári a málo patetických rečí.... takto sa robí vojnový film. Nie je tu veľa propagandy (či jedným smerom alebo druhým, čo je fajn) na druhej strane mi vadilo, že vizuál je prepálený množstvom filtrov. No čo je silná stránka filmu je vo výsledku aj jeho slabinou, po obsahovej stránke sú tie dve a pol hodiny na rovnaký štýl také jednorozmerové, že vás na konci už bude film tak trochu otravovať (a aspoň ja som si tak trochu prial, aby bol koniec čo najskôr).

Výstřel (1981)

Zaujímavý noirový námet, ale nejako to aj tak škrípe. Film nemal správny flow a napätie a mal naopak priveľa veľkých náhod, aby sa celému filmu presvedčilo verilo.... no a ten veľkolepý záver, sa mi ku komornému zvyšku filmu nehodil.