Transformers: Zánik (2014) odpad!

Musím si priznať, že toto je o asi 5% lepší film ako predchádzajúce Bayove Transformerské výtvory, ale stále nemôžem povedať, že by sa mi to nebodaj páčilo. PS: Čo urobilo Chicago Bayovi, že ho druhý krát za sebou nechal vo filme rozfašírkovať? (Dobre, tu bolo Chicago iba predkrm a Hong Kong bol hlavné sústo, ale aj tak.)

Transformers 3 (2011) odpad!

Toto je tak zlý film, že som si musel po hodine sledovania spraviť prestávku, inak by som ho asi nedopozeral, lebo by ma od Michaela Baya trafil šľak. A to nepreháňam. Mal som sto chutí ho vypnúť, ale ja každý film, čo hodnotím, si pozriem celý. Niekdy si myslím, že toto pravidlo nerobí dobre môjmu psychickému stavu. PS: Nová Samova priateľka má riadne šeredný duckface.

Transformers: Pomsta poražených (2009) odpad!

Tento film som pozeral iba preto aby som zistil, že či je horší ako jednotka. A áno je, aj to je možné.

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Instantná husia koža. Každá epizóda je tak 30 minút vlastne normálna detektívka ale na zvyšných 15 minút je znej totálne psycho. Niečo, čo si pustíte počas letných horúcich večerov a pekne vás to schladí. Plus malý bonus - nemusíte platiť za klimatizáciu. Ale stále to nie je dokonalé a prišiel som na to, čo mi vadí. Je tu veľké množstvo groteskných postáv - Nadine (ta s páskou cez oko), log lady (tá bola aspoň zábavná), policajt Andy a hlavne celá rodina Hornových (tých úplne neznášam, bol to asi zámer tvorcov, ale tak rovnako ako postavy, sa mi nepáčili ani ich herci). Nejaké percento "mimoňských" postáv pre zábavu a odpočinutie od hlavného deja je takmer v každom krimi seriály, ale v tejto napínavej detektívke je ich priveľa. Poďme na hodnotenie jednotlivých sérii. Prvá séria - medzi 4 a 5 hviezdičkami. Prvé časti sú super, ale posledné časti v sérii kvalitou mierne klesnú a neudržia si top štandard svojich predchodcov, čo je pre mňa sklamaním. Ale čo druhá séria? Niečo neuveriteľné. Dlhšia, napínavejšia, bláznivejšia, jednoducho geniálna. Za tie roky čo komentujem filmy a seriály som na sebe zistil, že niekedy viem byť veľmi vyrývačný a hľadať chyby aj tam, kde nie sú. A tu, aj keby som sa snažil akokoľvek, nič nenájdem. 555* hviezdičiek. A tretia séria? Uff, na nej zistíte, že 25 rokov je poriadna doba v živote človeka. Ale seriál stále šľape. I keď sa asi až priveľmi tlačí na psycho strunu a detektívny žáner už absentuje. Je to taký level šialenosti, že môžem povedať, že asi som ešte nevidel divnejší seriál ako 3. sériu Twin Peaks. Čo možno nie je úplne správne. Tak ako sa v Tropickej búrke hovorí - "never go full retard", tak ani tu by tvorcovia nemali ísť "full mental". Keby mal seriál iba tretiu sériu, hodnotenie by bolo určite iné a nezmenilo by ho inak ani veľmi dlhý zoznam hereckých tvárí, ktorých sa tu podarilo dostať. Ale to vyvrcholenie a prepletenie tretej série so zvyškom seriálu - wau....Na Twin Peaks tak skoro nezabudnem.

Sbohem, baby (2007)

Celkom solídne vybudovaný atmosferák. Tento film naučí diváka dve veci, prvá - že Ben Affleck ako režisér a scenárista nie je na zahodenie, a druhá - V Dorchestri (na predmestí Bostonu) sú asi všetci nevrlí alkáči, uzavretí vo svojej komunite, ktorí majú problémy s komunikáciou a vlastne so všetkým (a so všetkým) naokolo. Kvalitka. Ale napríklad podobný film Unesené (s Hugh Jackmanom) sa mi páčil o trošku viac.

Posel budoucnosti (1997)

Bože, to je prkotina. Celé je to také....ako keby som to robil ja, mám síce zapálenie pre post-apo žáner, ale filmy točiť neviem. Tak mi to prišlo. Knihu som nečítal a možno bola dobrá, ale toto spracovanie rozhodne nebolo. Miestami sa mi zdalo, že tvorcovia sfilmovali päť strán deja, potom preskočili 100 strán a ďalej pokračovali akoby sa nič nedialo. Niektoré časti deja vo filme vyvolávajú nepochopiteľné otázky. Napríklad - Abby celý čas tvrdila, že čaká Michaelovo dieťa, ale od istej časti filmu bola úplne stotožnená s tým, že je to dieťa Poštára. Alebo hlavné postavy prídu do Bridge city a na starostu poznamenajú, že bol kedysi dávno slávnym človekom. Do konca filmu som nezistil, čo tá narážka mala znamenať. (Asi som mal čítať knihu.) A tak to ide celý film. Absolútne na seba nenadväzujúce. Snaha bola, ale úplne sa minula účinku. Najhoršie na tom je, že tie tri hodiny života mi nikto nevráti.

Prostředníci (2009)

Taký nepravdepodobný príbeh plný bláznivých zvratov mohol skutočne napísať iba život. Niektoré osudy ľudí sú jednoducho príliš obyčajné, aby sa o nich nakrútil film, iné pre zmenu, sú možno až príliš neuveriteľné, aby sme im hneď verili. Toto je skôr ten druhý prípad. Film je celkom OK, nie je veľmi vtipný (napriek tagu komédia) a z neustáleho preskakovania v čase a priestore v úvode ma takmer rozbolela hlava. Ale Giovanni Ribisi stvárnil vypatlanú drogovú smažku celkom kvalitne, no ostatné herecké tváre idú tak nejak s prúdom. Vo výsledku pozerateľný a skutočne netradičný životný príbeh iných "biznismenov."

Gangy očima Rosse Kempa (2006) (seriál)

Musím sa priznať, že je to už skutočne dávno, čo som pozeral dokumenty Rossa Kempa na Discovery a podobných kanáloch, čiže budem písať už možno skreslené spomienky, ale táto séria si zaslúži pochváliť. Ako teraz pozerám na zoznam epizód, videl som asi niečo vyše polovicu častí (už sa mi to po tých cca 7 - 8 rokoch mieša dohromady). Táto dokumentárna séria vás donúti vážiť si vašu domovinu. Slovensko zďaleka nie je idylická krajina bez svojich problémov, ale vďaka Rossovi Kempovi viete, že ste na tom ešte relatívne dobre a môžete spávať pokojne. V takom El Salvadore alebo iných častiach sveta to nemôžu tvrdiť (nebolo jedna časť aj o Chuaréze? Alebo si to už mýlim s inou dokumentárnou sériou?) Každopádne sa mi páči, že dokumentaristi sa nebáli a išli do hĺbky a pri zobrazovaní, ak sa to dalo, dali priestor obidvom stranám konfliktu. Nebolo to len jednostranné "tlachanie", čo je myslím, dôležitá súčasť kvalitného investigatívneho dokumentu.

Tenkrát na Západě (1968)

Toto je western. Takmer dokonalé. Môj osobný kráľ westernov bol doteraz Dobrý, zlý a škaredý, ale čím dlhšie nad tým rozmýšľam, zisťujem, že mám asi nového favorita.

Patriot (2000)

Roland Emmerich vystúpil zo svojej komfortnej zóny katastrofických (a miestami katastrofálnych) filmov a dal sa na cestu režiséra historického veľkofilmu. Prečo nie, zmena občas môže prospieť. Ale film je taký, nemastný neslaný. Nie je dosť dobrý, aby sa vám vryl do pamäti, ale zas nie je ani tak zlý, aby ste ho vedeli zvoziť a vybiť si na ňom zlosť. Možno najväčšou slabinou je naivné vykreslenie strán v konflikte. Zatiaľ čo Briti sú všetci buď krvilační netvori, alebo arogantní hlupáci, naopak, usadlíci sú všetci (až na malé výnimky) nebojácni hrdinovia s ušľachtilým kompasom hodnôt. Je to miestami až smiešne, ale neviem, či to bol zámer autora, alebo nechcená karikatúra. Čo sa týka príbehovej zložky, nie je to zlé, ale v spracovaní sú ťahy od Emmericha, ktoré sa mi nepozdávajú, čiže priemer. PS: Ja sa síce v histórii až tak nevyznám, ale mám tušáka, že odborníci na boj za nezávislosť USA by film pre vlastné dobro radšej nemali pozerať.