Nakládačka (1977)

Zabudnite na seriózny športový film, Slap Shot je totálny, nerealistický úlet. Možno ide o paródiu na nabubrelosť NHL, možno ide o paródiu na americký vidiek a jeho svojrázne postavičky, možno sa len tvorcovia a herci poriadne na pľaci zabávali a časť filmu, predovšetkým na ľade, je improvizácia. Že film nie je príliš známy, myslím oproti najslávnejším Hillovým dielam, nie je žiadne prekvapenie. Ale ide o skvelý materiál na párty pod vplyvom alkoholu alebo, ešte lepšie, niečoho silnejšieho.

Ví o tobě - Náhodná setkání (2021) (epizoda)

V éteri sa povráva, že tento seriál je v skutočnosti slušný mindfuck, tak prečo ho nevyskúšať, šesť epizód nie je veľa. Prvá časť príliš nepresvedčila, ale niektoré snové, až hororové scény dávajú poznať, že nepôjde o jednoduchý príbeh milostného trojuholníku. Herci, resp. herečky, sú presvedčiví, takže verím, že sa to rozbehne a stane sa z toho riadne psycho. Postava Eve Hewson a jej chovanie zase dáva hinty, že to tak bude.

Pán prstenů: Prsteny moci - Na moři (2022) (epizoda)

Druhá epizóda ponúka zrejme o málo viac dynamických scén ako pilot, Bayona si dokonca povedal, že nám ponúkne aj čisto napínavú sekvenciu, ako zo správneho španielskeho hororu. Ak vás ale baví viac akcia na mori, tak si prídete určite na svoje, A ak sa tešíte do podzemného príbytku trpaslíkov, tak budete nadšení. Len treba brať ako fakt, že toto obdobie života v obľúbenom svete nebolo tak temné ako v Pánovi prsteňov a tak ani tento fikčný svet nie je tak temný. Možno sa to ale nasledujúcimi epizódami bude meniť.

Pán prstenů: Prsteny moci - Stín minulosti (2022) (epizoda)

Uspokojiť každého nažhaveného fanúšika známej postaršej literárnej klasiky a aj filmov spred dvoch dekád bola podobne nereálna úloha ako svojho času úloha uspokojiť Prométheom každého fanúšika Votrelca. Z pilotu však cítiť maximálnu snahu tvorcov dať do látky a jej spracovania úplne všetko a z veľkej miery sa im to aj podarilo. Pre niekoho to bude možno málo "jacksonovské", pre ďalšieho zase až príliš, pre niekoho málo "tolkienovské", pre niekoho zase príliš. A tak by sme mohli pokračovať. Mnohí ale zase budú mať obrovskú radosť skrátka iba z faktu, že sa opäť vraciame do Stredozeme.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Epizoda 2 (2017) (epizoda)

Cliffhanger z pilotu sa ukázal ako slepá ulička, aspoň nateraz, a dostávame sa k sérii konverzačiek so zaujímavým, charizmatickým a extrémne škaredým chlapom v strednom veku (odhadom). Ako mohol tento chlapík vraždiť tak drastickým spôsobom? No on nám to všetko vysvetlí, pričom tu existuje reálna možnosť, že nášho bažanta iba ťahá za nohu. Každopádne tie dialógy sú skvostné, na rozdiel od trochu nepresvedčivého presvedčovania šéfa na oddelení.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Epizoda 1 (2017) (epizoda)

Pilot legendárneho seriálu, ku ktorému sa dostávam s niekoľkoročným sklzom, je klasická, pomalšie ladená expozícia k celému projektu. Spoznávame hlavných protagonistov, trochu chaoticky sa musíme vyznať vo všetkých spomínaných prípadoch z minulosti, aby sme na konci zistili, akému prípadu sa budú (teda zrejme) vyšetrovatelia najbližšiu dobu zaoberať. Vzťahová línia sa zatiaľ zdá byť celkom zbytočná, ale na druhú stranu otázky priateľky smerom k zamestnaniu agenta a jeho prístupu k životu a práci majú hlavu a pätu.

Soused (2021)

Daniel hrá tak trochu samého seba, ale asi iba tú verejnosti známu časť. Ale aj scenárista je Daniel, tak možno mu postavu písal na telo, alebo má isté neblahé životné skúsenosti. Brilantná konverzačka, ktorá vie, čím chce byť aj ako to predať. Robí to ale podľa mňa trochu zjednodušujúcim spôsobom. Daniel ako superhviezda sa učí repliky do niečoho, čo by aj pri dnešných komiksovkách pôsobilo trápne, takže tu sa trochu preháňa. Ale nie príliš. No a o čo ide susedovi okupujúcemu krčmu, je jasné takmer od začiatku, asi by bolo pôsobivejšie, ak by sme jeho zámer prekukli spoločne s hlavnou postavou až na záver. 70%

Noční klid (2021) (TV film)

Najväčším prekvapením tohto detektívneho príbehu je to, že tu máme sexy britské herečky a totálne necharizmatických mužských predstaviteľov. Prípad by to bol aj zaujímavý, ak by ho nevyšetroval súkromný detektív pôsobiaci ako na zabitie. Ale čert to vezmi, aké bude rozuzlenie? No to krátko pred záverečnou pasážou na mori by aj ušlo, aspoň by kopírovalo napríklad škandinávskeho Snehuliaka. Ale scenár to ešte raz musí otočiť a tu už sa asi mnohí budú chytať za hlavu, na čo to všetko. Dĺžka je síce prepálená, ale ono by z toho mohol byť solídny temný seriál, ak by mal aj iný záver a šikovnejšie spracovanie, nie tak prvoplánovo televízne.

Zprávy ze světa (2020)

Kvalitne nakrútený western s kvalitným scenárom a dobrými hereckými výkonmi, kedy herci hrajú skutočne svoje postavy a napríklad po chvíli zabudnete na to, že sledujete Hanksa. Čisto subjektívne ale musím skonštatovať, že som sa westernov už pred dávnejšou dobou prehltil (najmä tých klasických) a nemám príliš chuť objavovať nové. Napriek obdivu ku Greengrassovej poctivej práci musím dať nižšie hodnotenie. Ale News of the World obsahuje určitú formu reflexie súčasnosti, kedy máme v spoločnosti tiež problém vo výbere toho, čo čítať, a čo nie. Nehovoriac o dobovom rasistickom zmýšľaní v Texase tesne po prehratej vojne, tam ale súčasnú situáciu ohodnotiť nedokážem. Helena Zengel bude asi už raz a navždy narušovať systém...