Hranice nemožného - Nesmrtelnost (2011) (epizoda)

No a zase tie chrobáky a z toho som nemal príliš veľkú radosť. Epizódny príbeh mi pripadal ako už viackrát použitý a ani vedec pracujúci pre tzv. vyššie dobro to v mojich očiach nezachránil. Makrozápletka, to je ale o niečom úplne inom, tam sa veci skutočne hýbu vpred a na konci nás čaká jedno veľké prekvapenie. A rozhodne je dobre, že sme zase riešili prípad a aj makrozápletku v alternatívnom vesmíre, inými slovami postavy vystupujúce v tomto vesmíre nepredkladajú tvorcovia divákom ako záporné. Proste bojujú len za svoju vec.

OUCA - (NE)SKUTOčNí PRíBECH (2022)

Totálne uletený amatérsky experiment, ktorý mieri na prvú signálnu, v čom mne osobne pripomína napríklad Monthy Python. Len mi je ľúto, že som na základke/strednej nedával pozor a na výroky Sokrata a spol. som si vôbec nespomenul!!! Pavlík toho ale má, čo sa týka historických filozofov, dosť naštudované, tak je všetko v poriadku :) Dočkáme sa filmu v nejakom tom kine???

Paříž, 13. obvod (2021)

Skvele rozohratá partia, kedy po istom čase prechádzame na inú hlavnú postavu. Po hodine však z nejakého dôvodu filmu dochádza dych a svižné tempo sa zrazu mení na slimačie. V čom to je, ťažko povedať. Možno iba v tom, že ide o ďalšiu vzťahovú drámu, kde každý hľadá samého seba, spriaznenú dušu a zmysel života, skrátka ako vždy. A všetci sa k tomu musia dostať cez tony sexu, ako vždy. To nemusí byť nutne výčitka, problém je v skutočnosti oná strata tempa, kedy som mal nakoniec dojem, že film trval zhruba o hodinu dlhšie než v skutočnosti.

Hranice nemožného - Soustřeď se a zeptej se znovu (2011) (epizoda)

No, tvorcovia sa snažili v tejto epizóde osvetliť to, ako sa dá zachrániť jeden/druhý vesmír a síce to nie je nič komplikované a divák má jasno v tom, ako sa o konečný výsledok bude hrať, len nie je úplne zrejmé, prečo zrovna stanovili tieto pravidlá. Ale to neberte ako výčitku, je fajn, že to nepôjde ďalej v hlavnej makrozápletke striktne vedeckou cestou, ale bude záležať predovšetkým od citov jednej z hlavných postáv. Konkrétna zápletka tohto dielu poteší, ale nepatrí medzi tie úplne top.

Hranice nemožného - Reciprocita (2011) (epizoda)

Joshua Jackson ako brutálny zabijak shapeshifterov, to neznie príliš dôveryhodne a ani to na obrazovke príliš dôveryhodne nevyzerá. Ale masakrov je našťastie málo a venujeme sa viac o niečo zaujímavejším veciam, ako napríklad tajomnému stroju, ktorý sme doposiaľ poznali iba z nákresov. No a čítanie denníku alternatívnej Olívie Olíviou nealternatívnou nám, ale najmä jej, dáva nový pohľad na celú vec.

Hranice nemožného - Světluška (2011) (epizoda)

V polovici tretej sezóny sa dozvedáme, že s tými vesmírmi je to ešte zložitejšie, že pozorovatelia dokážu vidieť všetko, čo sa odohráva v paralelných časových vetvách dokonca aj v budúcnosti, ale dá sa to všetko zvrátiť tak, že sa dostaneme sériou vopred pripravených udalostí do tej správnej časovej osi. To znie úplne super, len sme tu mali ešte jednu časť, kde nám antihrdina predvádzal kúzla, ako pracovať s kauzalitou udalostí a tam to bolo, aspoň pre mňa, ešte o niečo zábavnejšie.

Hranice nemožného - Marionetta (2010) (epizoda)

Na Fringe dosť netradičná zápletka, začína sa ako Dexter a pokračuje ako Frankenstein a nakoniec to pripomenie aj Taxidermiu. No ale čo je ešte hodnotnejšie je určitá paralela s Olíviou a jej návratom do vlastného vesmíru, i keď sa to ťažšie vysvetľuje. V prípade vzťahu Petera a Olívie dochádza aj k slušnej psychologizácii, jeden zo záverečných prejavov mladej ženy ohľadom toho, ako sa cíti po dlhšom čase späť a vzhľadom na to, čo robil Peter v jej "neprítomnosti", patrí k najlepšie napísaným častiam celého seriálu.

Hranice nemožného - Vchod (2010) (epizoda)

Výborná konfrontačná epizóda, ktorá je takmer bez chyby. Osobne ale chyby vidím v tom, že všetko ide akosi bez problémov, keď má niekto ujsť, i keď za pomoci dôležitej osoby, tak ujde aj zo stráženého zariadenia vlastne len tak, že prestrihneme na to, kedy je už po akcii. Ale skutočne ide len o malé nedostatky, emočne to funguje výborne, no chudák Peter, ale aj pôvodná Olívia.

Žhářka (2022)

Film, ktorý neprekvapí, ale asi ani výrazne nesklame. A to preto, že bude viac menej každému ukradnutý. Výhodou je, že už prvá verzia bola nevydarená a tak nedochádza ku kvalitatívnemu prepadu, ale táto látka ostane asi navždy nesfilmovateľná tým správnym spôsobom. Nová Podpaľačka vyzerá pomerne lacno, čo nemusí byť nutne výčitka, avšak všetky tri prostredia, kde sa dlhšie zdržíme, mali v sebe zaujímavejší vizuálny aj naratívny potenciál. Osobne ma potešil záver, ktorý celkom slušne prekvapí. Avšak témy, ktoré scenár načrtáva, nie sú v hodinke a pol naplno rozvinuté a myšlienkovo ideme trochu do stratena... Hudba Carpenterovcov nemala chybu.

Hranice nemožného - Únos (2010) (epizoda)

Nie je nič horšie ako únos dieťaťa. No, asi je ešte horšie mu potom ublížiť, ale aspoň takto to zaznie v siedmej epizóde tretej sezóny Fringe. Padne tu aj meno Candyman, ale ide o samostatný príbeh bez spojitosti s "tým" Candymanom. "Prekvapivá" pointa vnímavejších divákov asi neprekvapí. Mimochodom príbeh Olívie 1 a Olívie 2 bol v tomto prípade zaujímavejší ako dej, ktorý začína a uzatvára sa iba v tejto epizóde.