Z archivu Sherlocka Holmese - Modrá karbunkule (1984) (epizoda)

Rozhodne najvtipnejšia epizóda prvej sezóny. Holmes pátra po stratenom, respektíve ukradnutom drahokame a odpovede výrazne prekvapia. A ž sa tomu nechce veriť, že sa to takto odohralo. Ak majú Hriešni ľudia mesta Pražského svoj komediálny diel, tak je logické, že ho má aj Sherlock Holmes. A je tu aj dotyk hrejivej ľudskosti, nenadarmo sa príbeh odohráva počas Vianoc.

Z archivu Sherlocka Holmese - Mrzák (1984) (epizoda)

V Mrzákovi nejde ani tak o Holmesove dedukčné schopnosti, než o samotný silný príbeh o jednej dávnej osudovej krivde. V druhej polovici prevláda stopážou obsiahla retrospektívna sekvencia zo stredného východu. Je zaujímavá, ale mohla byť nakrútená tak, že by sme nemuseli mať pocit, že bola nakrútená v Británii. Príbeh je ale emocionálne vážne silný, postarší mrzák má čo rozprávať...

Z archivu Sherlocka Holmese - Osamělá cyklistka (1984) (epizoda)

Tour de England je ďalší zo zaujímavých prípadov Holmesa a Watsona. Tentokrát je vyriešenie prípadu relatívne prekvapivé, i keď zase asi nejde o jeden z top prípadov tejto dvojice. Začiatok je síce tajomný, ale predsa len vlažný. Kto sleduje peknú mladú dievčinu na bicykli? Tieto scény sú napínavé aj zábavné zároveň a dočkáme sa aj pästného súboja Holmesa a miestneho hrubiána. Takže okrem cyklistiky tu máme aj box no a aj si cezpoľne zabeháme.

Z archivu Sherlocka Holmese - Tančící figurky (1984) (epizoda)

Záhada ako remeň, až sa vám nechce čakať 50 minút na rozlúštenie a máte chuť si hneď pozrieť koniec. Poviedku som si už nepamätal, ale relatívne som si spomínal na túto epizódu. Ono to vyústenie až tak prekvapivé a ohurujúce nie je, ale zase dáva dokonalý zmysel a je tak akosi detektívne čisté. Možno by nebolo od veci záverečný dodatok o budúcnosti postáv nepovedať tak na rovinu, ale na druhú stranu sa zase všetko uzavrelo a Sherlocka čaká ďalší prípad.

Z archivu Sherlocka Holmese - Skandál v Čechách (1984) (epizoda)

Prvý prípad v rámci seriálu a hneď nám ukazuje, že aj Sherlock je "dostihnuteľný". Prípad je dobre vymyslený, ale predsa len dnes už pôsobí ako čiastočná paródia. Nevylučujem, že neustále poznámky o najkrajšej žene na svete v histórii a smiešny, namyslený kráľ boli brané z nadhľadu už zo strany tvorcov. Tak máme tu otvarák s najlepším Holmesom histórie, kto nevidel a nepozná, nech to rýchlo napraví.

Z archivu Sherlocka Holmese - Námořní smlouva (1984) (epizoda)

Prípad síce známy, ale samotné odhalenie zločinu je tak triviálne, že mohlo fungovať vážne iba v literárnej podobe. Námorná zmluva vlastne ani lepšie byť zadaptovaná nemohla, Brett je absolútne dokonalý, najmä jeho prehovor o kvetinách si dlho zapamätáte. A trochu aj tej dramatizácie z jeho strany na konci. Nechýba ani trochu toho humoru, labilný tridsiatnik odpadáva pri zlých správach a z krádeže má dva mesiace horúčku, starostlivá snúbenica ho pri tom drží ako šteniatko...

Simpsonovi - Jak je důležité míti vysokou (2021) (epizoda)

Vydarenú a nápaditú epizódu z budúcnosti je možné nakrútiť aj po 32 rokoch trvania seriálu. Filozofi nekončia v mekáči len na Slovensku, ale aj v USA, to len pre informáciu, keď sa zase niekto bude sťažovať na náš tunajší "fairytale". Líza samozrejme skončí ako prezidentka, to už vieme dávno. Ale neuveríte, čo čaká Barta a a výrobok s akým názvom dodá na trh. Viacero výborných fórov, len tie intermezzá u veštca trochu brzdili tempo.

Simpsonovi - Virtuální rodina (2016) (epizoda)

Pre niekoho sú Homer, Marge a ich deti rodina zrodená v najhlbších hlbinách pekla, pre niekoho iného zase absolútny ideál dokonalosti. Ako napríklad pre Burnsa, ktorý sa rozhodne, že vo virtuálnej verzii svojho života mu budú rodinou. Ale pozor, bez Homera. Skvelý nápad, ktorý dostane ďalší rozmer počas záverečnej scény z budúcnosti. No a pomedzi to si Homer užíva doma samotu a tak skvele som sa čisto v jeho prítomnosti (nikto nikde) dlho nepobavil. Ale pozor, má aj podobne uletenú susedku. Spoločná črta? Nemajú radi Flandersa.

Simpsonovi - Monty Burnsův létající cirkus (2016) (epizoda)

Úvod s novou sochou "Kobliháka" je dokonalý, spoznáme jeho predobraz a novú smrtonosnú sochu, ktorú síce môžeme považovať za vysoké umenie, ale nakoniec kvôli nej budú musieť vybudovať celý Springfield nanovo... Moment, túto dejovú líniu úplne opustíme a začneme sa venovať Burnsovi a jeho snahe zahrať si vlastné divadelné predstavenie. Je to vtipné, ale už sa vôbec nevrátime k zničenému mestu a na otázku, prečo nabudúce bude mesto opäť v celku, nikdy nedostaneme odpoveď.

Simpsonovi - Nevinný výlet (2016) (epizoda)

Pokiaľ vám dlhodobo lezie Líza na nervy, tento diel si pre istotu ani nezapnite. Väčším problémom ale je, že Líza začína liezť na nervy aj inak milujúcej mame. No a úplne najhoršie je, že sa to Líza dozvie. Ako si opätovne získať jej pozornosť? Bart využije ich neprítomnosť a zblíži sa s Maggie. Rozumej naučí ju robiť huncútstva. Táto dejová línia je asi lepšia ako tá ústredná.