Simpsonovi - Veterinářka Líza (2016) (epizoda)

Názov je síce veterinárka Líza, ale tento diel ponúka najmä Marge ako "čističku" miest činu a že je čo upratovať, sa paní Simpsonová dozvie najmä po obhliadke činu, kde prebehol nejaký obchod s kokaínom. Pobavil aj Bart ako "riaditeľ" aquaparku alebo pohreb škrečka. Len tá dejová línia s Marge išla trochu do stratena, toto by chcelo normálne samostatný seriál.

Nikdo (2021)

Svižná akčná jednohubka, akých tu ale už bolo v posledných dekádach viac než dosť, takže ide skôr o to, či to Odenkirkovi sadlo, alebo nie. Nuž, sadlo, a poriadne. Len ma Nobody nikdy nedokázal poriadne strhnúť, čo je pri takto vražednom tempe veľká škoda. Skôr si potom divák všíma rôzne kamerové fintičky, ako napríklad detail rotujúcej zbrane, kedy je ale kamera v pozícii zbrane, rozumej v pokoji. Na realitu sa tu samozrejme nikto nehrá, ak by sme nevedeli, že je to netflixovina, tak by sme dali ruku do ohňa, že je za tým Besson, pričom Neeson točil zrovna niečo iné, ale veľmi podobné.

Luca (2021)

Film ako stvorený pre letné horúce mesiace, až vlastne na nič iné určený, ako na prvoplánový oddych, nie je. Luca je od prvého okamžiku predvídateľný, metafora o inakosti je jasnejšia než všetky hviezdy v tomto fikčnom svete na nebi, ale zase ako inak rozprávať o zložitých veciach deťom. No a sme pri tom, Luca je proste film pre deti, pri ktorom si oddýchnu aj dospelí. Čo nie je zrovna známka, akú pravidelne udeľujeme Pixaru. Ale keďže to ten Pixar natočil, tak je tu veľa skvelých vizuálnych nápadov a proste nemá to čím sklamať. Je to ten Pixar z druhého sledu, kde sa nachádzajú Dinosaurus alebo Onward, pričom je lepší ako ten prvý a trochu horší ako ten druhý.

Simpsonovi - Věčně smutná dáma (2016) (epizoda)

Homer ako domáci kutil objavuje tajomné zákutia vlastného baráku a je veľké šťastie, že kedysi sa vybodol na izoláciu. Inak ústredná dejová línia sa točí okolo ďalšieho neuznaného hudobníka a takéto epizódy nepatria medzi moje najobľúbenejšie. Ešteže je do veci zainteresovaný aj Bart a má to vďaka nemu šťavu. Líza prejavuje klasicky viac empatie a sentimentu.

Vzpomínky Sherlocka Holmese - Zlatý skřipec (1994) (epizoda)

Prípad, kde až do záverečných minút nie je vôbec jasné, o čo ide, i keď môžete fabulovať na základe úvodnej sekvencie zdanlivo s prípadom nesúvisiacej. Inak ide o typické vyšetrovanie, kde sa dedukujú závery na základe maličkostí a Sherlockovi pomáha Mycroft, aj keď asi by na všetko prišiel aj sám. Poteší vynaliezavá kamera, Sherlock splýva s obrazom, na postavy sa pozeráme cez deformujúce sklo, možno tvorcovia chceli vzdať poctu sovietskej montážnej škole, ale istý si tým nie som.

Podfuk za všechny prachy (2020)

Dá sa predpokladať, že množstvo divákov nalákaných na hviezdne obsadenie nebude pri fórikoch odkazujúcich na staré klasiky chápať, ktorá bije. Dobre, Psycho asi pojme každý. Nápad by to bol super, ak by bol aj lepšie prepracovaný, pretože takto sa v podstate určitú dobu nikam nedostávame a sledujeme iba ďalší a ďalší pokus o elimináciu hlavnej hviezdy nakrúcaného filmu. Ako celok je ale tento počin sympatický, už len preto, že na podobné "lacné" kúsky v multiplexoch len tak nenarazíme a tu sú reklamou najmä tie hviezdy a žiadne triky, čo je už samé o sebe retro, nielen doba, do ktorej je film zasadený. Inak ide o takú milú polemiku o tom, že aj v Hollywoode je/by mala víťazí/víťaziť v konečnom dôsledku radosť z nakrúcania nad vidinou zisku.

Vzpomínky Sherlocka Holmese - Rudý kruh (1994) (epizoda)

A zase tí Taliani, a zase tá osudová láska a zase nejaký ten konšpiračný spolok. O tom ale Holmes častokrát je a adaptácia poviedky je patrične atmosférická a trochu dehonestujúco spomeniem, že Brettov ošumelý vzhľad v roku 1994 tomu tiež niečo navyše pridáva, viď scéna, kedy ho zbadá žena v zrkadle. Polícia tentokrát nie je za blbov, ale rovnocenne spolupracuje s Holmesom a Watsonom. No a zase sa to skoro nestihlo, vlastne sa to ani nestihlo, ale potom je tu to povestné šťastíčko...

Simpsonovi - Láska je chemie (2016) (epizoda)

Podľa mňa originálna epizóda, nášmu vedcovi Frinkovi sa venujeme pomenej a som rád, že je mu tentokrát venovaná celá epizóda. A zápletka je vymyslená veľmi slušne. Zo suchára číslo 1 v Springfielde sa stáva vďaka jednému vynálezu milovník číslo 1 a tento patent by mohol pomôcť aj ďalším osamelým dušiam v meste. Ak nedajú prednosť krčme, čo sa dá predpokladať. Najlepším fórom je ten s veveričkou.

Rychle a zběsile 9 (2021)

Keď mohol cestovať mimo atmosféru (cestu do vesmíru si predstavujem inak) Homer, tak si tvorcovia FF povedali, že tam potom môžu vyslať aj Pata a Mata svojej partičky. Prečo nie, že sa tu neberie skoro nič vážne, je súčasť hry. Bohužiaľ sa ale berie vážne pojem rodina, čo už ale mnohí fanúšikovia budú brať tiež ako vtip, i keď nechcený. Viackrát vás napadnú pojmy, ako Mission Impossible alebo Tenet. Ten druhý film predovšetkým kvôli neopozeraným lokáciám (Tbilisi, Edinburgh, Kolín...) a aj vďaka dlhej automobilovej naháňačke v uliciach mesta vo východnej Európe, tentokrát ale v Tbilisi, ak som to dobre pochopil. Dej som ale nepochopil vôbec, proste MI: ľubovoľný diel. Cena Stathama a Rocka nahradiť nedokáže a Theron mali poskytnúť kaderníčku a nie nechať ju samú sa strihať podľa hrnca. Zhruba na úrovni sedmičky, ale atmosférou niekde inde.

Vzpomínky Sherlocka Holmese - Umírající detektiv (1994) (epizoda)

Poviedka Umierajúci detektív bola zadaptovaná v čase, kedy jej názov viac korešpondoval so stavom hlavného predstaviteľa, než s kamuflážou v príbehu. Holmes musí vymyslieť spôsob ako vyzrieť na vychytralého vraha môžete sa staviť, že na niečo aj príde. Tentokrát ale musí ostať každý v nevedomosti až do konca, skúsený divák (nehovoriac o čitateľovi) prekukne všetko o niečo skôr.