Anderton

Anderton

erik binder

okres Bratislava

• 2.12.2018  12:45

22 je jednou z tých mystickejších, tajomnejších a hororovejších epizód. I keď ani tu nechýba nejaká tá cynická poznámka: "Niet lepšej striptérky...Tanečnice!". Skladá sa z dvoch odlišných častí, kedy je žena hospitalizovaná na psychiatrii kvôli istej nočnej more, tá druhá už v civile a túto nočnú moru vysvetľuje. V čase vzniku pre divákov určite veľké prekvapenie, ten dnešný v momente, kedy sa dej presunie na letisko, ihneď precitne a vie, ako to celé skončí. Treba však skonštatovať, že najmä vďaka tomu, že tento koncept už bol neskôr okopírovaný. Inak celkovou tajomnou atmosférou a subjektivizovanými scénami opäť veľmi vťahujúce a vzrušujúce.

• 2.12.2018  12:13

Sympatický chlapík, zamestnanec poisťovne, príde načakane ku schopnosti čítať ľuďom myšlienky. A ako je v tomto seriáli dobrým zvykom, dej sa neuberá úplne predpoveddateľnými cestičkami a hrdinu čaká celkom sínusídna cesta za šťastím, ktoré sa dá taktiež týmto spôsobom dosiahnuť. Ako aj absolútny pád na dno. Dozvieme sa napríklad, že niečo iné je snívanie o nejakej akcii ako o niečom nedosiahnuteľnom, ale príjemnom, a niečo iné myslieť na to ako na cieľ svojho konania. Vo veci je samozrejme aj láska...

• 2.12.2018  07:58

Možno formálne najhutnejšie pôsobiaci Wongov film, aspoň ja to tak cítim. Hustota obyvateľstva a hustota barákov na meter štvorcový v Hong Kongu dáva tamojším filmárom zaujímavé možnosti využitia nielen čisto akčným komerčným snímkam. Práve na takomto zahustenom prostredí, kde zakopávate o ľudí a neviete sa prepchať uličkami, najlepšie vynikne postmoderná guľometná dráma o zúfalej snahe nájsť v živote nejaké to šťastie. Niekomu sa to podarí, niekomu nie. Niekto efektne vystrieľa holičstvo, niekto si to doma dobre urobí a iný zabíja nespavosť predávaním mäsa v cudzom stánku. Nekonvenční hrdinovia v nekonvenčnom meste, ktoré mi na televíznej obrazovke pripadá nesmierne príťažlivé, ale žiť by som v ňom nechcel. Bol by som tam osamelejší ako Wongovi hrdinovia. Ale aspoň samotný záver poskytuje istú nádej do budúcnosti.

• 1.12.2018  22:12

Taký Wongov príjemný (nad)štandard. Na Šťastní spolu sa príjemne pozerá, pretože nič extra celospoločenské nerieši, je intímny, proste len tak plynie a ukazuje sínusoidu jedného vzťahu. Dvaja mladíci však neprechádzajú totálnou eufóriou nasledovanou pádom na dno, skôr raz je to také neutrálne a inokedy celkom na hovno. Tony Leung je veľký sympaťák, takže sa s ním dalo celkom jednoducho stotožniť, pričom tu vážne nejde o to, či sledujeme homosexuálny, alebo heterosexuálny vzťah a jeho vývoj, či skôr jeho labutiu pieseň. Do deja totiž vchádzame v období krízy. Wong nám prvú hodinu ukazuje takmer výlučne interiéry, predovšetkým jedného ošarpanéto bytu v B.A., ale smerom k záveru sa rozhodne poukazovať aj nejaké tie veľké celky tohto mesta a následne aj H.K.

• 1.12.2018  08:04

Zrovna keď som si hovoril, že sa druhá séria odklonila od sci-fi zápletok, tak seriál prišiel s konfrontáciou mimozemšťanmi. A až tu som pochopil, čo mi na filmoch typu Deň nezávislosti tak chýbalo. Poriadna bitka s nasratou ženskou na farme so sekerou. The Invaders prekvapí aj tým, že sa v ňom nerozpráva, pokiaľ nerátame Sterlingov komentár a ako je dobrým zvykom, tak aj prekvapivou pointou. Tá by pozorných fanúšikov seriálu mala napadnúť už po pár minútach, ja som sa opäť nechal nachytať a som tomu rád.

• 30.11.2018  21:48

Dosť možno najodvážnejší iránsky (dobre, nie úplne iránsky, ale chápete...) film, rozhodne však najodvážnejší film o živote v Iráne, aký som kedy videl a nejaké už na konte mám. Premyslená mozaika osudov zopár postáv, nie je ich však príliš veľa, aby sa v tom dalo vyznať, v dnešnom Teheráne. Nebudem riešiť, či nemal byť film radšej hraný, pretože mi je to v konečnom dôsledku jedno, skutočne som vnímal iba ten dej a spôsob, akým sa všetky osudy začali do seba zaplietať a ako sa rozplietli, respektíve zauzlili takým spôsobom, až som mal sám pocit, že som škrtený. Podobne ako jedna nie príliš sympatická postava v príbehu. Možno plný počet nie je úplne najobjektívnejší, ale pocity sú silné a povedzte, kedy ste naposledy videli iránsky, dobre, tak radšej film o živote v Iráne, kde je ústrednou témou sex.

• 30.11.2018  08:29
    Lítost (TV film) (1970)

Jeden z tých divácky prístupnejších filmov Ewalda Schorma. Čo však neznamená, že by sa tu uberalo na kvalite. Dialógy sú vynikajúco napísané a rodina Hrušínských hrá dokonale nesúrodú dvojicu otca a syna. Jaro je veľkohubý mudrlant, od ktorého by ste ale rady dostávať asi nechceli. Pavel totiž chudák nevie, čo si z nich zobrať. Na jednej strane treba byť v živote priebojný a snažiť sa, na tej druhej treba mať tie správne kontakty a tak si v živote všetko uľahčovať. Výsledok? Máte chuť si pustiť plyn...

• 30.11.2018  07:07
    Deadpool 2 (2018)

Dead-avokádo-pool nám dáva po druhýkrát poriadne do držky a je to viac menej rovnaká zábava ako po prvýkrát. Tentokrát to "do držky" ale myslím viac doslovne než slovne. Čiže pocit prekvapenia je už preč a je nahradený veľkorozpočtovou CGI zábavou. Nič proti, ale kúzlo jednotky pramenilo dosť z toho, že mala určitý indie nádych a že vtip spočíval aj v tom, že namiesto megascén prišlo nejaké to slovné zotretie a úplne to stačilo. Tu to už nestačí, aj keď sa hláškuje ešte viac. Tých skvelých hlášok je ale na stopáž (videl som predĺženú verziu) nejakých 10 a pri mnohých som mal dojem, že by som ich dokázal na pľace pri improvizácii vypointovať lepšie. V konečnom dôsledku ale spokojnosť, možno aj vďaka potitulkovej dlhšej sekvencii, ktorá bola vážne vtipná. 70%, komentár číslo 7000

• 29.11.2018  21:26
    Vdovy (2018)

Už dlho ma nebavilo v kine, ale ani doma, byť tak prekvapovanými presne dávkovanými zvratmi. Ide o to, že McQueenovi nejde ani tak o to, aby diváka šokoval, ale že má scenár tak dokonale pripravený, že jednotlivé zvraty sa objavia presne v tú pravú chvíľu a skvele fungujú. Všeto má svoje pevné miesto, každý dialóg má nejaký zmysel a všetky postavy majú motivácie ako reálni ľudia. Čiže žiadna vykrádačka kasína, aby som niečo dokázal svojej bejvalke alebo aby som si proste iba zarobil niečo na dôchodok. Vdovy sú koncipované ako celkom komplikované, ale relatívne prehľadne podané puzzle a balancujú presne na hrane umenia a zábavy, pričom McQueena viac zaujímajú témy, ktoré zápletka generuje ako príťažlivý potenciál nejakej vykrádačky. Mimochodom tiež s jedným nečakaným zvratom. Ak by som niečo mal obrblať, tak náhodu, že nový frajer Poľky je zhodou okolností architekt, čo zohrá v príbehu dosť významnú úlohu.

• 29.11.2018  15:11

Zóna súmraku na komediálnu nôtu. Majiteľ predajne ojazdených áut sa živí celý život prostredníctvom malých klamstiev, aby vôbec nejaký zo svojich črepov predal. Jedného dňa však kúpi auto, ktorého majiteľ dostane zvláštny dar, musí neustále hovoriť iba pravdu. Z toho vyplývajú celkom komické situácie, ako keď chlapík volá žene, že večer nepríde domov, pretože ide hrať poker a minule to taktiež nebolo pracovné stretnutie, ale karty. A určite neuhádnete, kto na konci od neho auto odkúpi. Určite lepšie ako Yes man s Jimom Careym.

• 29.11.2018  07:19

Máme tu cestovanie v čase, bez logického technického vysvetlenia, ale to je úplne jedno, ide samozrejme o výsledok a čo z toho vyplynie. Back There je taká krátkometrážna verzia Tajomnej žiary nad Pacifikom nakrútená 20 rokov pred ňou. Nejde však o druhú svetovú, ale o atentát na Lincolna. Zmení jeden človek chod dejín? Aké sú pravidlá motýlieho efektu v Zóne súmraku? Odpoveď je zaujímavá, ale ide vážne skôr námet na celovečerák, kde sa s ním dá lepšie vyhrať.

• 28.11.2018  23:41

Ale áno, Assassination Nation je nakoniec celkom slušným "zrkadlom súčasnej spoločnosti", pokukávaním nad klasickými slashermi s final girl a poukázaním na to, kam môže viesť jedno falošné obvinenie. Na to, kým sa film rozbehne, ale čakáme vyše hodiny a nič extra nové či šokantné nakoniec nepríde, i keď je to slušne a zábavne nakrútené. Potešia niektoré kamerové hrátky, najmä pri stalkovaní domu tesne pred polhodinvým finále. Film sa dá brať aj ako študijný materiál na skúmanie toho, kam smeruje americký nezávislý film v Trumpovej ére. Včera som videl Sorry to bother you a styčné prvky by sa našli. Natáčať feel good indiesky v dnešnej dobe už asi vážne za oceánom veľa ľudí nebaví a niet sa čo čudovať. 70%

• 28.11.2018  23:35
    Creed II (2018)

Je dobré, že sa autori Creeda 2 rozhodli niečím túto sériu (myslím aj s Rockym) aspoň mierne obohatiť a ústrednou témou sú rodičovské vzťahy, prevažne teda tie taťkovské. Rocky môže byť "strejda", ale jednoducho ho vo vzťahu ku Adonisovi proste berieme ako otca. Čo je ale škoda, to je nevyužitý potenciál stretu oboch rodín z opačných strán pologule. Rocky a Ivan si na začiatku prehodia pár slov, čo naznačuje, že ide iba o akýsi warmup, ale kdeže, to je proste z ich strany v tomto smere všetko. Sledujeme síce paralelne obe dejové línie, Dragovcom je pochopiteľne venovaný menší priestor a domnievam sa, že kľudne mohol byť aj väčší. Finále v Lužnikách je fajn, Ivanove rozhodnutie pekným gestom voči synovi a odkazom na udalosti minulosti, ako hovorí Rocky, niekedy pred miliónom rokov.

• 28.11.2018  12:54

Škoda, že som si tento diel nenechal až na Vianoce. Ale kto mal vopred vedieť, že pôjde o vianočný diel. Poznáte to. Santa by mal vítať decká vo veľkom americkom obchodnom dome, lenže čo iné mu ostáva, ako vysedávať v krčme, keď je hneď oproti. Potom sa síce vráti, ale alkoholový esprit skôr detváky odráza. Keď tu zrazu... sa chlapík ocitne v zóne súmraku a príde k vrecu plného hračiek a proste darčekov všetkého druhu. Ako s ním naloží?

• 28.11.2018  08:26

"Ja som komanč"...Hell or High Water je neradostným zamyslením sa nad otázkou vlastníctva pôdy v USA naprieč históriou až podnes, kedy môžete na svojom pozemku beztrestne zastreliť kohokoľvek. K tomu je napísaný pomerne jednoduchý a nie príliš originálny príbeh dvoch lupičov bánk. Lenže to, čo stojí v pozadí, čo predovšetkým jedného z nich poháňa vpred, to, o čo neustále rozpráva prihrublý rasistický šerif so svojmu indiánskemu kolegovi, mnohé detaily, dávajú filmu na žáner až nezvyklú hĺbku. Akoby bol žánrový príbeh podmienený tomu, o čom tento film skutočne rozpráva a nie naopak, čo je podľa mňa vec hodná veľkého uznania. Takže áno, Hell or High Water je umeleckým filmom v žánrovom balení. Koľko takých dnes máme? 90%

• 27.11.2018  20:43

Čo keby tak niekto zobral metaforu "drieť ako kone" doslova a natočil o tom film? Tak to sa vážení tento rok stalo a je to presne taká ujetosť a bizarnosť, ako to aj znie. Som rád, že sa občas objaví nezávislý film, ktorý žiaden iný nezávislý, tobôž komerčný film pripomína. Napadá ma snáď Charlie Kauffman, ale ten je tiež z iného súdka. Asi budem v menšine, ale mne sadla práve tá druhá polovica, kedy sa to celé veľmi nečakane zvrtne v takmer apokalyptické sci-fi, pretože v prvej hodine som dosť tápal a vôbec netušil, čo to sakra pozerám. Vyššie hodnotenie skôr za odvahu vykročiť iným smerom akým celá americká nezávislá tvorba kráča, pretože ono to zase nie je komédia, pri ktorej by ste išli umrieť od smiechu. 70%

• 27.11.2018  09:07

Pred diváka neznalého či už knihy alebo pôvodného filmu môže ísť o veľmi príjemné konšpiračné prekvapenie a postupné odhaľovanie pravdy so sci-fi zápletkou veľmi vzrušujúce. Lenže asi väčšina ľudí si tento film pozrela práve kvôli tomu, že poznajú Frankenheimerov film. A my tak máme tú nevýhodu, že proste vieme po celý čas viac ako hlavná postava a tie vyše dve hodiny sa tým pádom celkom vlečú. Problém je myslím aj v obsadení sympatickej Streepovej, pretože tu skutočne cítiť, že čo sa týka jej postavy, tak Angela Lansbury bola kedysi typologicky lepšou voľbou. Demmeho film nepôsobí ako účinná satira, ale už len ako tajomný, absolútne vážne sa tváriaci politický thriller. Samozrejme v období nastupujúcej vojny v Iraku ale implicitnosť v tom zmysle, že skutočne nevieme, komu sa dá veriť (politikom, médiám, tým "dobrým" alebo tým "zlým", korporáciám) a že sa nakoniec vážne ani nikomu veriť nedalo, potvrdila. Preto je táto látka stále nadčasová a stále bude a bude sa dať našróbovať na akýkoľvek konflikt v budúcnosti.

• 27.11.2018  00:21
    Vojáček (1963)

26 ročný "vojačik" proste žije naplno. Stretáva sa s krásnou babou, s ktorou vedú dialógy o umení a živote a možno sa aj milujú. Popritom má na starosti odstránenie istej nepohodlnej osoby, ale vždy mu do toho vpadne nejaký náhodný okoloidúci alebo cyklista a z vraždy nič nie je. Je to Francúz, ale užíva si krásy Ženevy a jej jazera. A keď ho mučia, tvári sa ako keby jeho obľúbený futbalový tím prehral zápas. No a do toho nás Godard obšťasňuje namiesto záberu a protizáberu divokými švenkami, až máte dojem, že sledujete vážne záber a protizáber. Finále je celkom divoké, ale množstvo deja (na ďalšiu cca polhodinku) je zhrnutého v audiokomentári hlavnej postavy. Pre tých, ktorí hľadajú niečo zrozumiteľnejšie od Ggodarda absolútne ideálne a pripomínajúce Na konci s dychom. Vojačik sa mi páčil asi o chlp viac. 70%

• 26.11.2018  22:38
    Bolšoj (2016)

V podstate nemám čo vyčítať, ale ak by to bolo o futbale, asi by ma to bavilo ešte viac.

• 26.11.2018  19:18

Viac menej som si celý film hovoril, aká by to bola bomba ako hraný film. Problém bol v tom, že mi vôbec nesadla animácia a už vôbec nie v kombinácii s reálnym pozadím. V podstate som zrak zameriaval na okolité budovy, pretože okrem malej Dilili mi takto zobrazené postavy vôbec nelahodili oku. Dej aj celý koncept ála Polnoc v Paríži mi ale skvele sadol a ešte o to viac ma mrzí, že nešlo o hraný film, prípadne o animáciu na technickej úrovni Pixaru. K nižšiemu hodnoteniu tohoto milého filmu som sa ale po dlhom premýšľaní uchýlil vďaka až príliš krátkemu finále, pričom vyslobodzovacia akcia mohla trvať kľudne aj polhodinku a film by dokázal lepšie vygradovať. 70%

• 26.11.2018  08:22

Viac metafora ako plnohodnotné sci-fi, prípadne fantasy, pretože odpovede na niektoré otázky nedostaneme, skôr ich môžeme iba vytušiť. Ale keďže tu ide najmä o ten ústredný vzťah a o to, že každý po čase túži po tom, aby jeho partner bol predsa len o niečo dokonalejší, povedzme ako tomu bolo na počiatku vzťahu, tak to Charlie McDowell radšej neprekombinoval a nechal v poredí to, čo v popredí ostať malo. V dobe Black Mirror je toto ale presne námet na tú cca hodku, pretože sa to tu trochu umelo naťahuje na celovečernú stopáž a hodinka a pol by predsa mala vždy utiecť ako voda, tu to neplatí.

• 25.11.2018  23:11

Vzhľadom k veľmi zábavnému faktoru tohto diela sa nakoniec prikláňam k štvrtej hviezde, aj keď mi takto prehnaná dĺžka viac sadla k Huttonovmu nasledujúcemu dielu o DSV Kellyho hrdinovia. Možno preto, že šlo o road movie a tu sme viac menej uväznení v hraniciach jednej širšej lokality. Predpríprava, realizácia a útek, to sú tri pevne dané a značne predvídateľné časti filmu, ale popravde práve v takto koncipovanom filme je dodržovanie pravidiel na mieste. V tej dvojito-agentskej zápletke sa bude vyznať málokto, ale dodáva to predsa len tej priamočiarej akčnej dejovej línii na zaujímavosti a o čo tu v skutočnosti ide, je pomerne dosť komplikované, ale k užitiu si filmu v podstate nepotrebné. Osobne ma potešila zimná a horská atmosféra, neocitáme sa v mestách, pri mostoch a vo veľkých bitkách ako v drvivej väčšine anglo-americkej produkcie zo 60.-70. rokov o tomto vojnovom konflikte. Ak prijmete fakt, že ide o čisto komerčný film a tým pádom má v prvom rade zábavnú funkciu, tak sa primerane zabavíte aj vy. Ak chcete nejaký zžieravý filozofický traktát o nezmyselnosti vojny, poobzerajte sa niekde inde, na výber je toho dosť.

• 25.11.2018  18:46

Čo by ste robili, ak by ste vo svojej zbierke mali fotoaparát, ktorý by snímal udalosti 5 minút predtým, ako sa odohrajú? Správne, aj naši hrdinovia sa budú snažiť niečo malého do budúcnosti na tejto výhode zarobiť. Lenže všetko má dve strany mince, čo je častým námetom Zóny súmraku a tu si s postavami tvorcovia pohrali tak cynicky, až som nepochopil príčinu toho posledného pádu. Opäť skvelý nápad, tentokrát s trochou toho čierneho humoru navyše.

• 25.11.2018  14:40

Vvykrádačka Sweet Home Alabama, ktorý je vykrádačkou ďalších starších a kvalitnejších romkomov. Máme tu tie najotrepanejšie klišé, aké si dokážete predstaviť, lacný exotizmus (chudáci Íri a kardiochirurgovia) a extrémne predvídateľný dej nielen ako celok, ale aj pri jednotlivých sekvenciách. Tí vysokoškolsky vzdelaní a z mesta sú vychytralí hajzlíci, tí z vidieka zase bezvýhradne správni. Film som si pozrel čisto kvôli Amy Adams a vedel som našťastie vopred, do čoho idem. Adams má nesmierne šťastie, že sa dokázala vekom z takýchto schematických úloh pohodlne vymaniť a prejsť do o dve poschodia vyššej ligy. Sledovať Prestupný rok týždeň po Ostrých objektoch je zážitok iba ťažko popísateľný slovami. Toto natočil režisér Hillary a Jackie, smutný to koniec jedného veľkého talentu.

• 25.11.2018  12:16

Občas sa Zóna súmraku zaoberá aj metafikciou filmového, respektíve divadelného sveta a je to viac menej taký interný fórik tvorcov seriálu. Niekedy ma to baví viac, inokedy menej a v tomto prípade skôr menej. Starnúci herec sa premiesnuje do minulosti, spoznáva v nej svoju dávno mŕtvu ženu sa snaží sa jej a svojim bývalým známym osvetliť situáciu. Vec je však komplikovanejšia, alebo lepšie povedané omnoho jednoduchšia, ako sa na prvý pohľad zdá.

• 24.11.2018  12:31
    Nezvaný host (studentský film) (1969)

"Tak milí študáci, tento semester máte za úlohu nakrútiť to, čo si predstavujete pod pojmom alegória. Minulý rok sme tu mali istú návštevu, ktorá by vám mohla poslúžiť ako inšpirácia. Ale tým sa neobmedzujte, vaše dielo môže v sebe niesť viacero významov"..."Výborne Vlasťa, tvoja práca patrí medzi najlepšie svojho druhu, aké tu na škole vznikli." O následných raálnych udalostiach po nakrútení filmu si možete prečítať vyššie...mrazí z nich ešte viac ako z filmu.

• 24.11.2018  08:26

Mladá dvojica si nechá opraviť auto v zapadnutom mestečku a snaží sa prečkať 4 hodiny v miestnom bistre. Tu sa nachádza mašinka, ktorá im poskytne odpovede na všetky otázky ohľadom budúcnosti. Alebo prežívajú iba paranoju? Sú tie odpovede skutočne tak konkrétne, ako si myslí mladý muž? Alebo sa nachádza tentokrát "twilight zone" iba v ich mysliach plných pochybností?

• 24.11.2018  07:45
    Tma (2005)

Do posledných momentov filmu som myslel, že konečný dojem bude nakoniec mierne pozitívny a tri hviezdy si tento malý horor vhodný na víkendový neskorý večer v telke zaslúži. Prvá pointa bola vydarená, dávala všetkému predchádzajúcemu deju zmysel, ale scenárista si povedal, že na dnešné publikum treba použiť drsnejšie rozprávacie taktiky a pripravil ešte kvázi šokujúci dodatok, ktorý to celé spláchol do priepasti aj so všetkými ovcami. Škoda, atmosféra waleského nehostinného, ale krásneho pobrežia sa vydarila, pobehuje a nerváči tu Maria Bello, takže predpoklady aspoň na solídne strávený čas tu boli a ak by som vypol film omylom tesne pred úplným záverom, bol by som aj celkom spokojný.

• 23.11.2018  23:13

Tak tie monológy by mi Woody pri pive asi ničím neobhájil. To, na čo by sme mali prichádzať ako diváci sami, nám režisér servíruje na zlatom podnose, pretože jednoducho napísal na papier nejaké myšlienky a nedá mu, aby ich nepovedal aj svetu. Pričom stačí jeden pohľad na Phoenixov výraz, aby sme tušili, čo sa deje v jeho vnútri, ale ihneď nasleduje monológ. Námet sa mi páčil, aj kamera, ale jednoducho tento film filmovým v tom pravom slova zmysle nie je a nechápem prečo ho tak Allen musel koncipovať. Osobne ho beriem ako filozofujúcu čiernu komédiu o hľadaní zmyslu života, niektoré Abeove poznámky o zbytočnosti filozofie a tým pádom aj celej univerzity ma bavili, len okrem spomínanej výčitky sa dosť ťažko dá veriť tomu, že z pupkatého štridsiatnika budú hneď všetky ženy hotové.

• 23.11.2018  21:31

Mladá žena leží s obviazanou tvárou už po jedenásty krát v nemocnici, kde sa snaží tím lekárov dostupnými prostriedkami zmeniť jej vzhľad. Pričom divák vzhľad lekárov nevidí vďaka úžasne nasnímaným záberom založeným na šikovnom rozmiestnení mizanscény a hry s tieňmi. Pointa mi síce došla v desiatej minúte, ale to pri takto krátkych epizódach skutočne nevadí. Tých podnetov na zamyslenie je tu viac, nejde len o alegóriu totalitných režimov, ale aj o otázku vnímania toho, čo je v danej dobe a spoločnosti normálne. A bezpochyby sa dotýka aj rasizmu v Spojených štátoch.