Anderton

Anderton

erik binder

okres Bratislava

• 28.4.2018  09:04
    Sherlock - Série 4 (série) (2017)

Na prvé pozretie celkom slušná facka verným fanúšikom predchádzajúcich troch, respektíve dvoch obľúbených sérií. Na ten druhý mi ale jednotlivé epizódy nepripadali ani zďaleka tak zmätočné a Gatissovým a Moffatovým zámerom celkom rozumiem. Asi mi prospela ročná pauza, kdežto predtým som si epizódy druhý krát pozrel asi až s príliš krátkym odstupom. Má to svoje chyby, divák už nezažíva neopakovateľný vow efekt spred pár rokov a musí sa ešte viac sústrediť, aby pochopil o čo ide.

• 28.4.2018  08:55

Fiktívne zobrazenie blízkej budúcnosti, alternatívnej minulosti a vzdialenej budúcnosti v klasickom Cormanovom podaní. Takže pre niekoho béčková extáza, pre ďalšieho totálny trash. Ale vo Frankenstein Unbound sa snaží skôr naviazať na svoje filozofickejšie diela a svojim spôsobom mu to aj vychádza. Čo však neznamená, že tu nie je niekoľko wtf scén. Napríklad praktikovanie voľnej lásky 19 ročnej Mary Shelleyovej s Johnom Hurtom tu hraničí s pedofíliou. Michael Hutchence tu má krátke cameo, takže pokiaľ ste sa tešili na jeho hereckú kreáciu, pustite si radšej koncert INXS. FU má celkom nepredvídateľný a svižne ubiehajúci dej a navyše je krátky, takže som bol spokojný.

• 27.4.2018  20:21

No, ako samostatný fantasy film Conan ničiteľ stojí za to. Výprava je stále skvelá, celé to vyzerá ako drahá produkcia a najmä exteriérové zábery polahodia oku fantasy fanúšika. Problémom samozrejme je, že existuje film prvý, ktorý vyznieva podstatne existenciálnejšie a špinavšie. Conan zháňa so svojou partičkou nejaký roh a to je tak asi zhruba všetko, o čo ide. Pôjde mu tiež o život, ale on o tom vlastne nemá takmer celý čas poňatia a tak si iba užíva dobrodružnú cestu. Ono je to vlastne asi ako rozdiel medzi PP a Hobitom, kde v druhom prípade tiež išlo len o nejakú výpomoc a existencializmus trilógie tu nemala miesto. Lenže tam sme to vedeli od začiatku, v prípade Conana sa čakalo asi svojho času niečo porovnateľné s prvým filmom.

• 27.4.2018  10:02
    The Terror - A Mercy (E06) (epizoda) (2018)

Som rád, že sa zase neopakovala formulka dialógy na lodi a v druhej polovici návšteva monštra, ale našťastie postupne do letargie upadajúcu sériu scenáristi posunuli trochu inam a nasledujúce časti by podľa toho, ako sa A Mercy skončilo a čo sa plánuje ďalej, mali byť skutočne napínavé.

• 26.4.2018  21:45

Tak až teraz som si uvedomil, ako boli scenáristi Ja, Robot alebo Eagle Eye nepôvodní a že vlastne iba skopírovali to, čo videli v Colossus a zmodernizovali do divácky príťažlivejšieho kabátu. Colossus ako keby nedokázal vizuálne podporiť pocit novej a nečakanej hrozby, ktorý je prítomný v scenári. Film je akousi dobovou verziou Black Mirror, ale dnes už si pri ňom uvedomujeme, že negatíva technológií sa prejavujú niekde inde, ako v duchu v mašine, pričom Colossus sa snaží vsugerovať, že práve toho sa máme v blízkej budúcnosti obávať. Záver považujem osobne za veľmi odvážny. 70%

• 26.4.2018  09:27

Jediným uveriteľným nadprirodzeným javom v spojitosti s týmto filmom je Murphyho schopnosť urobiť túto scenáristickú brečku relatívne zábavnou aspoň čo sa týka zopár dialógov a jeho monológov. Jeho hlášky fungujú, aj niekdajšia charizma, len to, čo sa okolo neho deje je tak wtf, že to už po tých desaťročiach nie je ničím vtipné, zábavné ani zaujímavé. Ale keďže ide o film pre cca 12-ročných chalanov vyrastajúcich v 80-rokoch, tak sa dá nad výsledkom prižmúriť jedno oko. Ale medzi jeho ostatnými hitmi osemdesiatych rokov, ktoré prvky fantastiky nevyužívajú, ide u mňa jednoznačne o najslabší kúsok.

• 26.4.2018  07:33
    Triple 9 (2016)

John Hillcoat nevyužil potenciál svoj, scenára ani hereckého obsadenia. A osobne si myslím, že ani z prostredia a geniusu loci Atlanty. Tu sa síce architekt činil tým, že nás zavádzal na tie najhnusnejšie miesta v meste, ale bohvieakú atmosféru tým film nezískal. Skôr je celý taký šedý a tmavý. Relatívne sa mi páči politická nekorektnosť scenára, kde mladý biely policajt je snáď jedinou kladnou postavou (plus jeden starší biely policajt) a afroameričania, ruská židovská mafia a hispánci sú podľa tvorcov proste len čisté zlo a urobili z Atlanty brutálne špinavú riť. Nakoniec je ale asi aj táto prvoplánová typológia len odrazom faktu, že potetovaný hispánec vyzerá ako zločinec cool a nebezpečne. Český dabing Winsletky, snažiaci sa o ruský prízvuk, je neuveriteľne rušivý a ak môžete, zožente si pôvodnú verziu.

• 25.4.2018  18:59

Francúzi sa opäť neserú a nandávajú to všetkým, čo prejdú okolo. Keď sa chce niekto zabiť, tak ho posielajú do Sýrie. Otázka ale nie je, či budeme obdivovať ich odvahu za nekorektnosť, ale či nás ďalší pokus o bláznivú komédiu bude skutočne baviť. No a ono to nejakú dobu skutočne dobre baví, len ku koncu situačný humor striedajú naháňačky po meste, máme tu zase nejaký deadline, ktorý prepokladáme od začiatku a na konci je v tom už taký zmätok, až som mal pocit, že sa improvizovalo. No a či nás zaujme posolstvo o tolerancii všetkých ku všetkým? No pokiaľ vás má o nutnosti tolerancie presviedčať priemerná francúzska komédia, tak to nie je s vami v poriadku. Ale ani s tvorcami, ktorý si takéto méty zrejme dávajú. Pretože rasisti a xenofóbovia zo všetkých táborov na tento film do kina nevyrazia.

• 25.4.2018  13:42

Som rád, že v reflexii súčasných horúcich európskych a svetových tém sa dostalo aj na vojakov, ktorí riešia svoje traumy z bojov na blízkom východe. Navyše ide o traumy veteránov vo veku sotva prekračujúcom dvadsiatku. Tie traumy sú nám ale predstavované prostredníctvom princípov psychodrámy, francúzska armáda je dokonca tak technicky vyspelá, že ide o 3D simulácie. Ale k čomu to vám nakoniec je, keď obsah vašej hlavy sa do žiadneho prístroja premiestniť (zatiaľ) nedá. A k čomu vám to je, ak si vás konflikty nájdu aj v tom našom "skutočnom" svete. 70%

• 25.4.2018  08:38
    Zorro (1975)

Nie príliš zábavné zobrazenie legendy. Má to ale na prvý pohľad všetko, čo tu nesmie chýbať. Delon sa taktiež do úlohy perfektne hodí, lenže chýba tu "Bebeho slovné zotieranie súperov" (viď zábavnejší Cartouche) a filmu tak chýba paradoxne švih, i keď sa tu švihá zbraňami ostošesť. Záverečný súboj ma ale potešil, len keby odhalenie identity Zorra neprebehlo tak nejak sucho, vlastne ako celý film.

• 25.4.2018  07:11

Asi treba prijať fakt, že podobné chlapské filmy sa presunuli z "mainstreamu" do dvd/bd požičovien a museli v európskych kinách ustúpiť CGI teroru. Ale verím, že nepôjde o status quo pre ďalšie storočie kinematografie, "dávám Bolševikovi tak deset let". Možno aj preto som si Den of Thieves užil možno podobným spôsobom ako kedysi The Heat. Záverečná lúpež bola výborne premyslená a bolo ju veľmi zábavné sledovať, ako aj záverečné zúčtovanie. Lenže kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie. Že ide o režijný debut, som sa dozvedel až po filme a príjemne ma tento fakt prekvapil. Trochu mi prekážal zbytočný nazelenastý kamerový filter, LA si predsa vystačí aj so svojim neštylizovaným pôvodným lookom.

• 24.4.2018  14:32
    Zardoz (1974)

Nechýbalo málo a mohli sme tu mať ďalšiu filozofickú a zároveň epickú klasiku žánru SF. Lenže to by sa museli všetci tvorcovia držať viac pri zemi a trochu nad kostýmami, replikami a nakoniec aj nad natočeným materiálom triezvo priebežne pri produkcii premýšľať. Zardoz tak má síce ambície, ale tie sa topia v nezrozumiteľnosti scenára, zdĺhavosti a trochu aj chaotickej náväznosti scén. Navyše sa nejakú tú dobu nedá film brať vážne už len vďaka ikonickému obrázku Seana Conneryho v červenom "oblečku". Boormanovi treba nechať snahu o akési posolstvo naruby, kde sa ukazuje nesmrteľný život v mieri ako len ďalší stupeň utrpenia ľuskej rasy, na ktoré sme chtiac-nechtiac odsúdení.

• 24.4.2018  11:50

Tak tu by sm už vážne privítal modernú adaptáciu. Skúška Pilota Pirxa rieši už dobou veľmi otrepanú tému človek vs. robot, takže dnes u nového diváka nevzbudí taký záujem ako svojho času. Film, čo sa týka technickej stránky, značne zostarol a jeho interiéry a na kolene robené efekty pôsobia celkom zatuchnuto. Zoberme si, že v tom istom roku vznikol Votrelec. Je potom otázka, či môžeme porovnávať neporovnateľné, ale zase prečo by nás to ako divákov malo trápiť. Solídna hard core sci-fi, ktorá sa zrejme verne drží predlohy, pretože celá story nepôsobí príliš filmovo. Ale dnes by sa dala elegantne zahrnúť do hodky v Black Mirror.

• 23.4.2018  16:57

No, očakával som brutálny zošup kvality, a to aj s prihliadnutím k tomu, že druhá časť pre mňa znamenala brutálny zošup kvality. Pričom prvá časť je čistý priemer, ťažiaci najmä z nostalgických spomienok. Takže Vanilla Ice už bol našťastie po zenite a nahradili ho ninjovia reálni. Príbeh je samozrejme absolútne tuctový, chalani sa ocitli v minulosti v Japonsku a niečo proste musia vyriešiť. Škoda zpackaného finále, kedy hlavný záporák môže našich hrdinov bez problémov zabiť, ale začne vymýšľať. Najzábavnejšie sú scény so súčasnosti s japonskými vojakmi, objavujúcimi krásy zámorského hokeja. Neprekvapivo tu našli veľa styčných prvkov so svojim samurajským životom. 50%

• 23.4.2018  12:26

Viac menej to isté, čo prvá časť, pričom opäť platí, že dvakrát opakovaný vtip už nie je tak vtipný. Uletenosť série už beriete ako fakt a nie je potom tak prekvapivo zábavná, ako na prvý krát. A to to ani na prvý krát nebolo, až na pár super momentov, žiadne komediálne terno. Musí sa stále brať ohľad aj na tú pribrzdenejšiu sortu puberťákov, takže trápne vtipy sa striedajú s tými priemernými a lepšími. Ale cítiť, že na tretí krát, pokiaľ sa nejaký scenárista poriadne neutrhne z reťaze, to už bude vyložene sklamanie.

• 23.4.2018  09:19

Nemám nič špeciálne proti reštartu s Garfieldom, ale až vo svetle Homecoming sa ukazuje, že išlo v podstate len o tak trochu zbytočnú kópiu Raimiho trilógie. Watts a séria scenáristov na to išli tentokrát úplne odlišne a mňa bavilo sledovať, ako sa dá inovatívne obohatiť stokrát obohratá story. Je to ale stále Spiderman všetkými desiatimi, čo je najlepšia vizitka všetkých tvorcov a zásluha kukuču Toma Hollanda. Ten musí na konci riešiť vážnu dilemu, kedy je jasné, že sa môže rozhodnúť iba zle a potom ešte horšie a v oboch prípadoch bude musieť niesť následky vo svojom vnútri. Jeho psychický stav v samom závere mohol byť predmetom väčšieho záujmu scenáristov, ale tu už išlo asi fakt viac o prípravu na ďalšie dobrodružstvá.

• 22.4.2018  19:50

Možno trochu priehľaná metafora toho, ako sa ľudia chovajú k zvieratám a ako by sa cítil človek, ak by sa ocitol na ich mieste. Ale prečo nie, koniec koncov s tým nemôže nikto nesúhlasiť. Rozhodne si viem predstaviť ešte béčkovejšie filmy, ktoré by si viac zaslúžili zapadnúť prachom, ako práve Without Warning. Atmosféru to má presne takú, aká sa dá očakávať od podobnej nízkorozpočtovky tohto obdobia, len ten chudák mimozemšťan sa mohol pre vlastné dobro trochu svižnejšie hýbať. Pokiaľ sa chcete zabaviť na mladom Carusovi, tak vo WW máte jedinečnú príležitosť.

• 22.4.2018  13:39

20 rokov po King Kongovi prichádza ďalšia príšera ničiť New York a prekvapivo to pôsobí skôr, ako keby bol film vytvorený 20 rokov pred veľkou opicou ako po nej. A to sa Harryhausen fakt snažil. Inak tu máme všetky tématické klišé doby...jadrový pokus, ktorý sa vymkne z ruky, veľké monštrum, ktoré je eliminované výdobytkom vedy, čiže veda nás môže zničiť, ale nás aj zachráni, nejaký ten biblický odkaz a mladý pekný párik vedcov. Takže ide o to, koľko ste už takýchto filmov z tohto obdobia videli. Ak s nimi začínate, film vás asi poteší práve tými témami, ktoré rozoberá.

• 22.4.2018  06:02

Svoj život definujeme cez vzťahy, pričom z nejakého dôvodu sa single status považuje, najmä u žien, za synonymum nešťastia. Ale nakoniec musíme byť vyrovnaní sami so sebou, aby sme dokázali oceniť tú skutočnú lásku, ktorá možno ešte neprišla. No poznáte to, podobnými múdrami nám obšťastňuje každá romantická komédia. Niežeby na tom nebolo viac ako špetky pravdy, len to by sme tu nesmeli mať niektoré postavy vytrhnuté svojim chovaním z reality. Chlap nemá v kuchynskej linke ani jeden pohár a vypol si vodu, aby po spoločne strávenej noci v jeho byte nezostala žiadna žena. Ženy sú na tom o niečo lepšie, pretože im venuje scenár viac priestoru a tak nie sú len jednorozmernými figúrkami, ktoré majú nejakou svojou vlastnosťou dohnať hrdinku k poznaniu ďalšej pravdy. Stále ale vďaka NY geniusu loci príjemne pozerateľné.

• 22.4.2018  05:55
    Darkman (1990)

Nakoniec ma najviac bavilo vysledovávanie nejakých tých paralel so Spidermanom vzhľadom na Raimiho filmovú reč. No a tá najsignifikantnejšia je asi naivita podania. Pri Darkmanovi to ale vzhľadom na jeho vek nie je ten najvhodnejší prístup k látke. Príbeh je jedno obrovské klisé a dialógy sú občas príšerné. Ale má to to Raimiho kúzlo, predierajúce sa cez všetky nedostatky na povrch. Dnes je to už ale skôr rarita a študijná ukážka, ako sa točili komiksové adaptácie dekáu pred jej veľkým boomom.

• 21.4.2018  18:20

Keď idú ženy na západ, treba rátať s tým, že sa budú potýkať s problémami, ako keby išli na západ muži. Scenár prekvapivo veľmi odvážne pracuje s tematikou smrti a jej takpovediac každodennosťou. Postavy sa s ňou musia rýchlo vysporiadať a pokračovať ďalej, aby nedostihla aj ich. A nejde ani zďaleka len o nájazd indiánov. Stať sa môže hocičo a hocikedy. To ale nebráni ženám, aby si svoj vysnený cieľ na konci poriadne neužili. Výborný road-western asi viac vynikne vo svojej pôvodnej čiernobielej fasáde a v širokouhlom formáte. Ale aj po "zlepšení" ide o veľmi podnetný film.

• 21.4.2018  11:57
    Lví srdce (2013)

Prvá polovica snímky je veľmi predvídateľná a tá druhá sa stále mohla uberať buď cestou tézovitosti, alebo prísť s nejakými zaujímavými zvratmi a podzápletkami. No a našťastie sa stalo to druhé. Predovšetkým vedľajšia dejová línia v škole tomu dodala na šťave a pekne sa tu príbeh rozbehol v zmysle príčina následok a ďalší následok. Až tak, že sledujeme neonacistov biť sa nevedomky za práva afrického chlapca s tými, možno ešte nebezpečnejšími rasistami, kvázi umiernenými civilistami. Podobne kriticky vyznieva aj rozhovor s učiteľkou v škole. No a Rhamiho otec so svojimi otravnými "joky joky" taktiež nie je zobrazený ako úbohá obeť euro-xenofóbie. Pretože tvrocom išlo aj o všeobecnejšiu polemiku o násilí, čo si možno nie každý všimne.

• 20.4.2018  19:33

Wow efekt je už raz a navždy stratený, napriek tomu mi osobne toto pokračovanie celkom sadlo. Zámerom bolo nesporne aj reflektovať situáciu v súdobom svete, len je trochu škoda, že protesty s transparentmi v zmysle "make love not war" a prítomnosť jadrovej bomby sú až príliš doslovné. Tak ma napadlo, či sa pri skutočnej vizáži ľudských mutantov neinšpirovali tvorcovia slovenského Tretieho šarkana. Stále to má solídnu atmosféru a dej šlape bez problémov dopredu až k (opäť) prekvapivému záveru. Ostatné staré časti som už nevidel a popravde po tom, ako skončilo Do vnútra opíc muselo byť zrejmé, že pôje už len o varenie z vody. 70%

• 20.4.2018  17:26

Tento dokument je nesporne nesmierne zaujímavou nostalgickou sondou do zlatých období kinematografie (čiže vlastne akákoľvek minulosť) a jednej firmy na trhu. No vlastne, keďže ide o bratov, sa viac venuje práve im zložitým vzťahom a nás poteší mnoho dobových záznamov, vrátane vypovedania pred komisiou pre neamerickú činnosť. O kinematografii ako takej sa ale príliš nedozvieme a hlbšie sa nedostaneme ani do princípov fungovania firmy. Navyše tvorcovia po zásadnej informácii o Jackovom nepochopiteľnom predaji firmy ho v podstate pred divákom zdiskreditujú a potom sa to snažia zachrániť jeho textom na pohľadnici. No tento dokument skôr vo mne vyvolal zvedavosť po pátraní po podrobnostiach spomínaných udalostí, ako keby obstál sám o sebe.

• 20.4.2018  17:04
    Helimadoe (1992)

Prapodivný názov je vysvetlený krátko po úvode, takže si s ním nemusíte lámať hlavu a môžete sa sústrediť na dej. No a ten sa sústredí na chlapca na prahu detstva a bujarého teen veku a jeho vnútorný a vonkajší svet. Inými slovami dej nie je príliš nahustený, nemá nejaký výrazný konflikt, i keď sa tak tvári a v podstate sa nám pred očami prezentujú epizódky zo života chlapca. Či je nešťastná zamilovanosť v tomto veku niečo, na čo môže niekto nostalgicky spomínať aj po dlhých desaťročiach, je asi otázka povahy. Osobne si neviem predstaviť, že by podľa mojich citových sklamaní vzniklo niečo filmovo príťažlivé :)

• 20.4.2018  04:36

Pozerať The Terror poriadne prechladnutý nie je veľmi dobrý nápad. Snáď len som si mohol gratulovať, že tá CGI príšera mi neobšmietala okolo postele. Táto časť už pôsobí trochu repetetívne, a je otázkou vkusu, či ústredné monštrum chcete vidieť v plnej paráde, alebo sa ďalej báť nevideného. V prvom prípade sa konečne dočkáte.

• 20.4.2018  04:26

Tak táto nemecká teenagerská bláznivá komédia ťaží najmä z toho, ako je úplne mimo realitu. V podstate tento gympel je len hraná verzia elementary v Springfielde. Niekde tento dadaizmus funguje viac, niekde menej. Viac pri niektorých fórikoch, ktoré niekedy vôbec nesúvisia s dejom, tu u mňa vedie "podávač" tovaru v automate, menej už pri napĺňaní povinnej scenáristickej mustry. Stále je to ale ako celok výborná zábava, na ktorú sa ale treba správne naladiť a uvedomiť si, že tu nejde o žiadne zrkadlo stavu nemeckého školstva a mládeže. Ale možno ak by som mal dieťa v tomto veku, tak by som mal iný názor...

• 19.4.2018  08:22

Na ploche necelej trištvrte hodinky bolo síce povedané a ukázané všetko pre pochopenie deja a jeho myšlienok nevyhnutné, napriek tomu by som privítal o pár desiatok minút rozvinutejší príbeh s týmto námetom. Ale asi ma Hrušínký len viac zaujal v iba o niečo dlhšej Spravedlnosti pro Selvina, aby som túto vojnovú komédiu reznutú sci-fi ohodnotil vyššie. Ako tu už niekto písal, v postave Bruna sa nájde nejeden divák...ale skutočnosť je vo viacerých prípadoch úplne opačná: mnohí vystupujú na verejnosti ako géniovia a pritom sú blbci.

• 18.4.2018  22:57

Možno nie je Mesiac Jupitera myšlienkovo úplne dotiahnutý film, ale jeho sledovanie je nesmiernym vizuálnym pôžitkom. Pardon, on je samozrejme veľmi ambiciózny, ale aj ak sa vám nebude chcieť dopátrať všetkých spoločenských alegórií a myšlienok o treste a vine na náboženskej vlne, tak si film dosýta užijete. Ono ide totiž o maďarský film, spĺňajúci po remeselnej stránke tie najvyššie kritériá a definitívne si "u nás" môžeme povedať, že Maďari sú v tomto smere pre nami o vzdialenosť Zem-Európa...pričom na mysli nemám náš kontinent...aha, Európa, no a máme tu ďalší motív na premýšľanie...

• 18.4.2018  08:31

Možno je trochu škoda, že z filmu tak silno cítiť, že ide o adaptáciu románu. Ale aj trochu väčšia rozvoľnenosť deja občas poteší, najmä ak sa nachádzame v tak krásnom prostredí a necháme sa unášať jeho "prúdom". No a Georgovi Scottovi to pri mori sekne, už vytiahol výraznejšie nad priemer pomerne tuctový Deň delfína a tu mu sekunduje ďalší klasik, David Hemmings. Film sa nakoniec ale rozbehne, sme predsa v druhej svetovej vojne a tá nevynechala ani taký raj na zemi, ako Bahamy a postavy musia reagovať. Ako to skončí, tak nejak vytušíte aj bez znalosti knihy. 70%