Anderton

Anderton

erik binder

okres Bratislava

• 31.8.2018  23:30

Prvých 35 minút je absolútne špičkový vojnový triler. V nasledujúcej minúte sa ale odkryjú skoro všetky karty, zmení sa žáner a už to taká sláva nie je. Z kvalitnej napínavej "podívanej" sa stáva viac menej guilty pleasure. Ale stále nesmierne zábavné, len už zhruba z polovice na úkor tvorcov. No a to si zoberme ešte záver, kedy sa zdá všetko stratené, ale keďže strih je všemocný, tak sa jednoducho všetko vyrieši. Nakoniec som film ako celok ale Connorovi zožral.

• 31.8.2018  18:52

Doby, keď ma podobné, fantáziu podnecujúce detské filmy dostávali do stavu extázy, sú nenávratne preč. Ale je fajn si občas pri niektorom starom detskom filme povedať, že by ma pred troma desiatkami rokov pravdepodobne do takéhoto stavu dostal. Odyssea som bohužiaľ až doteraz nezaregistroval. Výborný námet, aj celkom príjemné spracovanie, len tá relatívne krátka stopáž klame, úplne by stačila na prerozprávanie tohto dobroružstva aj necelá hodinka.

• 30.8.2018  08:27

Uf, tak pohľad na rozdielne hodnotenia je šokujúci rovnako ako samotný film. Podľa mojej mienky funkčný horor, pretože sa Mary Lambert s tým skutočne nesrala. Predlohu som nečítal, možno by som bol potom výrazne sklamaný, prípadne ešte oveľa viac nadšený. Atmosféra funguje, zvraty tiež, cesta do rodinného pekla je nevyhnuteľná. Samozrejme film vo viacerých aspektoch zostarol, nevystraší už dnes každého a český dabing občas robí zobrazovanému medvediu službu. Dialógy ale asi ani v angličtine nepatrili k najväčším kladom.

• 29.8.2018  20:30
    Bistro Ramen (2018)

Tak toto orientálne jedlo Singapurčania a Japonci trochu zbytočne presladili. Ale je v ňom aj dostatočné množstvo korenia, aby bolo stále chutné. Nadhodnotenie z mojej strany môžete pripočítať okúzleniu ani nie jedlami, ako skôr lokáciami v Japonsku a Singapure. A samozrejme aj vďaka rozprávaniu v dvoch časových rovinách, pričom som mal v postavách nejakú dobu značný hokej, nakoniec sa mi to ale elegantne utriedilo. Výhoda je však v tom, že všetci protagonisti sú veľmi sympatickí a ono vás to nakoniec emocionálne, či chcete alebo nie, dostane. Ale pozor, ide o čistý mainstream, v rámci klubovej ponuky asi nič pohodovejšie nenájdete. 70%

• 29.8.2018  11:17

Najpevnejší a najdôležitejší pilier celej nasledujúcej sci-fi a mystery tvorby. A možno nielen tej televíznej. Zápletky a zvraty, ktorých sme tu svedkami, sme videli neskôr nespočetnekrát, či už v kine obklopení drahými efektami, ale nie efektívnejšie ako tu, alebo proste iba v ďalších kvantách seriálov. Občas sa objaví slabšia epizóda, netrvá však dlho a opäť vás jedna z tých nasledujúcich zrazí do kolien. Milovníci prekvapivých koncov by si tento zabudnutý klenot žánru nemali nechať ujsť.

• 29.8.2018  11:11

Spisovateľ po zázname na magnetofón zisťuje, že ním vytvorená postava ožíva a vstupuje k nemu do bytu. Čo ale, ak vás s krásnou čerstvou tridsiatničkou uvidí cez okno vaša žena? Epizóda opäť pripraví divákovi nejedno prekvapenie, pričom záver snáď ani nemohol Sterling vtipnejšie a originálnejšie vymyslieť. Uzatvára totiž nielen túto časť, ale "logickým" spôsobom aj celú sériu.

• 29.8.2018  06:51

Tak tu môže zaúradovať snáď iba nostalgia a Posledného hviezdneho bojovníka som bohužiaľ ako dieťa/ranný teenager nevidel a dnes môžem iba krútiť hlavou/gúlať očami. V podstate ide o niečo v štýle Enderovej hry, iba čisto v komediálnom duchu, lenže baviť sa dnes už nie je príliš na čom. V podstate určené iba pre vtedajšiu cieľovku- teenagerov v Alexovom veku a nižšie, ktorí majú dnes 40- 50 a občas si chcú dobu svojej mladosti pripomenúť. Posledná hviezdna bitka je niečo, čo sa vskutku nevidí: triky, masky, logika boja, masaker ála Komando...kto nevidel, neuverí.

• 28.8.2018  16:24

Mladá slečna si zájde na nákup do obchodného domu. Na tajomnom deviatom poschodí si kúpi šperk, ale musí ho reklamovať. Na reklamáciách jej však prezradia, že deviate poschodie v baráku nie je... Jedna z najtajomnejších a najhororovejších epizód prvej série, kedy do poslednej chvíle netušíte spoločne s hlavnou postavou, ktorá bije. Prekvapivá pointa opäť obsahuje v sebe niečo cynického, ale snaží sa povedať aj niečo obecnejšieho o spoločnosti.

• 28.8.2018  15:39

Jeden z dvanástich rozhnevaných mužov, Jack Klugman, hrá trumpetistu, ktorému to fúka len pod vplyvom alkoholu a v živote sa zatiaľ, nedobrovoľne, obišiel aj bez ženy. To ho ale raz zrazilo na ulici auto a nadprirodzená skúsenosť mu navždy zmení život. Scenárom síce skôr priemerná epizóda, ale vzhľadom na Klugmanov výkon a na fakt, že udalosti môžeme interpretovať dvoma spôsobmi, nakoniec zanechá vo vás pozitívny dojem.

• 28.8.2018  13:38

Jedna z tých až príliš predvídateľných epizód. Našťastie sa ale podaril záver, ako sme si zvykli, tak riadne cynický. Chlapík sa nám zaľúbil, jeho objekt lásky však nie. Riešenie prináša záhadný knihovník s elixírom lásky. Čiže je od začiatku jasné, kam sa bude dej uberať. Čoho je veľa, toho je príliš a to sa týka samozrejme aj lásky.

• 28.8.2018  10:41

Výnimočne nadčasová epizóda. Chlapík v stredných rokoch nie je spokojný so svojim nalinkovaným životom s krásnou, ale ambicióznou a chladnou manželkou a otravným šéfom v nejakej poisťovni či kde asi niekde na Wall Street či kde. Cestou vlakom do práce sa mu začne opakovať stále ten istý sen o záhadnom mestečku Willoughby. Nabrať odvahu tam vystúpiť ale zaberie nejaký čas. Tvorcovia prichádzajú opäť s prekvapivým záverom, pričom by vlastne stačilo ponechať všetko iba na sile vôle aj aj tak by išlo o výbornú epizódu. Takto ale postúpili čo sa týka kvality ešte o stupienok vyššie.

• 28.8.2018  10:36

Posmrtný život sa stal obľúbenou témou tvorcov a vôbec sa niet čomu čudovať, presne totiž zodpovedá názvu celej show. Zlodejíček, gambler a sukničkár umiera po spackanej lúpeži a ocitá sa niekde, kde si bude môcť žiť bez akýchkoľvek obmedzení do konca vekov. No netešte sa potom na smrť. Veci sa samozrejme ale začnú po čase ukazovať v trochu inom svetle a cynický záver so smiechom bieleho mužíčka sa mi hlavou preháňa už pár hodín.

• 28.8.2018  10:29

Tak mňa tento nepredvídateľný dej zaujal ešte viac ako celovečerná prvá epizóda celého seriálu. Čo by ľudstvo robilo, ak by vynašlo všeliek a ten by mu dokonca dovolil žiť omnoho dlhšie? Toto ale nebude tá najdôležitejšia otázka, položená v neustálymi zvratmi popretkávenej trištvrtehodinke. Veci sa budú stále viac a viac komplikovať a postavy budú na ne musieť okamžite reagovať. No a záver je myslím vymyslený geniálne. Len škoda toho prestarnutého vizuálu, ale ten už treba brať ako súčasť hry.

• 27.8.2018  22:36

Rozhodne nie dokonalé, pretože sa to nakoniec podarí všetko ustrážiť v rámci toho, aby sa fikčný svet nezosypal tak, ako sa sype v realite a tým pádom spadajúce viac do rozprávky. Ale to je v poriadku, pretože- chvalabohu- mi konečne nejaký komiksový film viac pripomínal napríklad Pána Prsteňov alebo Avathara (čiže rozprávky), než filmy z toho istého univerza. Tie už jednoducho nie som schopný zvládať, pretože čoho je príliš, to sa vám preje. Obávam sa však, že v dvojke už budú všetci známi a pokiaľ áno, tak ju už neuvidím. Ale pokiaľ sa budú riešiť nejaké tajne uniknuté wakandské zbrane v rukách kvázi osloboditeľov, som hneď v kine.

• 27.8.2018  17:29

Tom Berenger nie je sympatický a Mimi Rogers nie je krásna. Toľko k subjektívnemu hodnoteniu, poďme k "objektívnym faktom". Ridley Scott tu nedokáže pracovať s tými najprevarenejšími žánrovými klišé tak, aby sme postavám uverili ich pocity a tvorcom dejové zvraty. Asi už aj v roku 87 bola táto zápletka prevarená natoľko, že málokoho mohla baviť, ale ono aj taký Uprchlík nevynikal originalitou a sme z neho posratí dodnes. Keď sme už pri ňom, tak Andreas Katsulas v ňom bodoval omnoho viac ako tu, najmä pri odfláknutom finále stratil veľkú časť svojej charizmy. Scott natiahol film, kde sa toho veľa nestane na 106 minút a keďže Someone rozhodne nie je art, tak to proste nefunguje. 50%

• 27.8.2018  15:36

Tak po našľapanej dvojke pre mňa návrat k ležérnejšej a nudnejšej prvej časti. Humor tu vyplýva už viac menej iba z dementnosti hlavných hrdinov, ktorí nedokážu napríklad udržať kurz na lodi v jednom smere. Takmer všetky fóry, skôr prvoplánové ale celkom vtipné, by bolo možné využiť v akomkoľvek žánri a nie sú až tak viazané na dej. Názov neklame, veľká časť filmu sa odohráva v noci a divák môže mať problém s priestorovou orientáciou. Ale chápem, že Francúzom je vlastný satirický pohľad na hrdinstvo a "hrdinstvo" v odboji a táto trilógia je z toho dôvodu v ich krajine nesmrteľná. Na kotúľanie sa po zemi v kŕčoch od smiechu to už ale vážne dnes nie je.

• 27.8.2018  13:56
    Sufražetka (2015)

Tak na to, o čom film rozpráva a ako sa vyvíja osud hlavnej hrdinky, sa scenár drží až príliš pri zemi. Čo je pochopiteľne v rozpore s danou tematikou: vzopretiu sa nadradenosti silnejšej sociálnej skupiny silou. Výprava a herci sú našťastie v poriadku, takže iba málokomu môže film spôsobiť výraznejšie sklamanie, tu sa bude skôr hodnotiť samotný fakt, že niekto film o britských sufražetkách nakrútil. Na strane žien je iba jeden muž, manžel Maud sa ukáže ako zbabelec a komisár je možno v jadre správny chlapík, ale výchova a zákon ho proste pred zmenou názoru brzdia. Chcelo to jednoducho podobnú odvahu čo sa týka réžie a scenára, akú prejavovali tieto ženy pred cca 100 rokmi a mohol vzniknúť film skutočne umelecký, nie iba presne akademicky vypočítaný. Dovetok? Saudská Arábia sľúbila v roku 2015, že sa možno bude zaoberať udeleniu volebného práva ženám... a mnohých možno prekvapí, že Švajčiari sa spamätali v roku 1971, čiže takmer 40 rokov po Turkoch...

• 27.8.2018  09:14

Boxer v rokoch sa chce predviesť pred svojim malým synom a vyhrať zápas, ale tesne pred nastúpením do ringu si nešťastne spôsobí úraz. Lenže možno existuje niečo ako zázraky spôsobené vôľou mysle. Zatiaľ asi po stránke mysteriózna najslabšia časť prvej série, každopádne solídne funguje vzťah otca a syna. Príliš sentimentu ale Twilight zone nesedí.

• 27.8.2018  08:36

Ryanova dcéra asi nepatrí medzi obľúbené vianočné klasiky medzi obyvateľmi zeleného ostrova... Deň po novej verzii Ďaleko od hlučného davu vidím presne opačný prístup k historickej látke. V tom prvom prípade sa scenár snažil košatý dej čo najviac zhustiť do kratšej stopáže, v tom druhom naopak scenár naťahuje jednoduchý príbeh na tri hodiny. Dôvod je aj v tom, že Lean sa občas zabudne a usúdi, že natáča prírodopisný dokument. Nakoniec ale sú to práve tieto zábery, ktoré z filmu robia slušný zážitok a k tomu vyhrotená posledná hodinka. Kontrast nádhernej prírody a škaredých (v zmysle povahovom, ale koniec koncov aj fyzickom) ľudí už nemohol byť väčší.

• 26.8.2018  21:18

Beau Bridges sa do role klasického šialeného vedca vžil tak, akoby mu šlo o Oscara. Zdárne mu sekunduje jeho otec, pričom spomienky na mŕtveho brata môžeme považovať za čisto rodinný vtip, nasmerovaný na Jeffa, ale asi skôr nie, i keď bohvie... Boh ale nevedel, čo Simon stvára vo svojej kôlni, inak by mu nedovolil si na neho hrať pred svojou kolóniou malých Marťanov. Ale bacha, žiadni humanoidi, pekne hnusné malé potvory, ktoré sa budú vo voľnej prírode milovať s termitmi. Pre mňa životná úloha tohoto nie príliš populárneho herca.

• 26.8.2018  19:24

Príjemná limonádza z príťažlivého cirkusového prostredia z čias prohibície. Fajn herci, krásna výprava, Prietova kamera, slušne odsýpajúci dramatický dej a jeden sloník, ktorý zohrá väčšiu úlohu, ako sa na prvý pohľad zdá. Z plynulého sleovania ma však vytrhávali problémy s logikou. Koľko trvalo zamestnancom, kým sa spamätali? Boli to roky? A prečo u Benziniho pokračovali, keď vedeli, že im možno nezaplatí a čo im na ceste vlakom hrozí? Jacobovo chovanie taktiež občas vzbudzovalo rozpaky. Odhadujem, že všetko je vysvetlené v predlohe. Cieľová skupina je jasná, ale Lawrenceov film si užijú aj muži s otvorenou mysľou.

• 26.8.2018  12:59

Projekt síce česko-slovenský, ale nejako z neho cítiť, že ho nakrútil niekto zo zahraničia. Obávam sa, že pod rukou našinca by sme sledovali hovoriace hlavy v kombinácii so sucho premietanými doku-zábermi. Tie predstavujú gro celého filmu, pričom sú podkreslené skvelým hudobným podmazom a mám dojem, že takto sugestívne som okupáciu ešte v žiadnom dokumente nevidel. Problém pre mňa ale predstavuje stopáž, polovičná by myslím bohate stačila, už sa vážne naťahovalo a čo bolo spočiatku formálne zaujímavé, sa časom svojou repetetívnosťou opozeralo.

• 26.8.2018  09:14

Spravodlivosť si cestu vždy nájde. Minimálne teda v The Twilight Zone, v realite to už bohužiaľ tak idylické nie je. Len tie cestičky sú v skutku veľmi nevyspytateľné. Opäž až do posledných chvíľ netušíme, ktorá poriadne bije. Zločinec z 19. storočia sa dostáva strojom času o 80 rokov do budúcnosti a nestíha sa diviť. To sa nestíhajú ani jeho popravcovia v minulosti a ani vedec v súčasnosti.

• 26.8.2018  08:15

Dvojica kozmonautov sa vydáva na prvú misiu na Mars. Našťastie sú ale všade bytosti/ľudia rovnakí, takže sa nemusia báť, ak budú potrebovať pomoc v núdzi. Ale našťastie sú ľudia všade rovnakí, či bohužiaľ? Epizóda samozrejme smeruje k očakávateľnejšiemu, cynickejšiemu záveru. Ten je veľmi vtipne, ale aj mrazivo vymyslený. Len škoda, že sa tu stále rieši Mars, koncom 50. rokov sa už všetci odklonili od teórie života na červenej planéte, pričom stačilo dej zasadiť niekde neznámo kam do vesmíru, preto tentokrát nie za plný počet.

• 26.8.2018  00:28

Kto videl kultovku Man from Earth, bude hneď doma. Jej zdroj inšpirácie je ale myslím aj na ploche necelej polhodinky údernejší aj filozofickejší. Pričom vôbec netušíme, kam bude príbeh smerovať a ako skončí. Áno, všetky končia v zóne súmraku, len tam je nesmierne veľa odtieňov. Niektoré vysnené veci sa javia ako dar z nebies, ale v konečnom dôsledku môžu byť prekliatím.

• 25.8.2018  23:32

So Schlesingerovou adaptáciou v čerstvej pamäti nie je možné sa vyhnúť porovnaniu. No a prekvapivo ako muž hodnotím predovšetkým predstaviteľky Bathsheby. Julie Christie je síce ako po láske túžiaca a zároveň silná, sebavedomá žena presvedčivá, lenže stále mám dojem, že je aj slušná sekera a doma by som bol pod papučou. Carey naopak pôsobí paradoxne aj práve vďaka silnej osobnosti ako nežná žena, o ktorú by ste sa chceli celý život starať. So Schoenaertsom, ktorý zase dokazuje, že so svojim grázlovským ksichtom dokáže presvedčivo zahrať aj citlivého chlapa, sa k sebe výborne hodia. Film je síce o hodinku kratší ako spomínaná verzia, ale jeho skratkovistosť neprekáža, ak príbeh poznáte buď z filmu alebo predlohy, pretože poznáte súvislosti. Obávam sa, že ak by som neporovnával a Schlesingera nevidel, hodnotil by som nižšie. Lenže ak sa niekedy k látke vo filmovej podobe vrátim, tak určite dám prednosť tejto hutnejšej verzii. Osobne mi sedí aj fakt, že nie sme oboznamovaní s dĺžkou časových úsekov medzi udalosťami, akoby to scenár nechával schválne na divákovej predstavivosti. 70%

• 25.8.2018  19:56

Niečo podobné sme tu už mali, ale osobne považujem tento diel o hercovi, nespokojnom so svojim životom a prepadajúcim ilúzii o realite svojej seriálovej postavy, za ešte vydarenejší, než variáciu na Sunset Boulevard zo začiatku série. Chlapík to nemá ľahké, musí platiť alimenty a scenár mu ponúka harmonické manželstvo... V druhom pláne môžeme považovať tento diel za satiru na nekonečné seriály, z ktorých hercom musí nutne strašiť vo veži po tých nekonečných rokoch na pľaci.

• 24.8.2018  23:05

Príjemne nekorektná zábava pre starších chlapov, vrátane tých vo veku Alana Arkina. Občas sa človek zabaví na fajn vtípku, len je škoda, že scenár dodržuje všetky predpísané formulky tak striktne, že z neho cítiť umelosť a nie skutočný život. Ten filmu dodávajú herci, evidentne sa pri jeho tvorbe skvele baviaci. No a ešte smeruje jedna výčitka smerom k tomu, že je dosť ťažko uveriť, že by mal Stallone čo i len menší problém v ringu s De Nirom. Jeho muskulatúra je v jeho veku obdivuhodná ako výzor Kim Basinger v... no proste v jej veku. Ale toto je príbeh o chlapoch a ženy tu hrajú tak tretie, štvrté husle.

• 24.8.2018  19:56

Na ľuďoch je vzácne, že nikdy nesklamú. Nad ulicou sa preženie niečo ako meteor a nastane výpadok prúdu. Malý chlapec o tom niečo čítal v komiksoch a podľa nich mimozemšťania pred inváziou vyslali na Zem jednu rodinu, aby pripravila pôdu pre útok...ale ktorá rodina to tak môže byť? Davová psychóza nenechá na seba dlho čakať... Do poslednej chvíle sa núkajú viaceré možné konce, čo je na tomto seriáli skutočne unikátne a mne ten môj predpoklad, v čom je pes zakopaný, nevyšiel.

• 24.8.2018  10:37

Kombinácia prejavov politikov na snemoch, prejavov politikov osobne na kameru, pesničiek Prúdov, výpovedí civilistov, rozumej prevažne robotníkov v dokumente, ktorý pôsobí dojmom, že v šesťdesiatom ôsmom bolo možné nakrútiť prakticky všetko. O to bolestnejšie je, že to bolo možné vážne iba zlomok času v 40 ročnej histórii komunizmu na našom území. Výpovede o procesoch z 50. rokov, čo bolo v podstate len pár rokov dozadu, dokumentu dodávajú na naliehavosti. Pravdou ale je, že bez rytmizácie prostredníctvom vystúpení spomínanej kapely by som išiel s hodnotením nižšie. A užijete si dostatočne aj Gustáva Husáka, keby ste mali tú potrebu...