Z archivu Sherlocka Holmese - Domácí pacient (1985) (epizoda)

Domáci pacient dokáže prikovať ku kreslu na "celú necelú" hodinu. Riešime záhadu, kto sa to dostal do baráku istého starého páprdy a prečo nakoniec... Výhodou epizódy je, že ak si nepamätáte poviedku, tak vás riešenie nenapadne, pretože indícií je málo. Samozrejme vieme, že ide o nejakú starú krivdu, ale to je všetko. Holmesova dedukcia na mieste činu patrí k najlepším v seriáli, ak nie je vôbec tou najlepšou. A nechýba ani vtipná bodka na záver.

Simpsonovi - Divoký víkend v Havaně (2016) (epizoda)

Hádajte, ako si Homer predstavuje Zátoku svíň... No, je to prvoplánové, ako zátoku plnú svíň. "Vitajte na Kube, ruskom Hawaji". "Kuba je skvelá, je ako Florida predtým, než ju zaplnili Kubánci".

Tiché místo: Část II (2020)

Prvý diel sa dal interpretovať celkom zaujímavými spôsobmi, príšery ako metafora materinského strachu, prípadne abstraktnejšie chápanie fikčného sveta ako zobrazenie spoločnosti, kde si musíte dávať pozor, čo poviete a tak ste radšej ticho. Čiže tento svieži prvok už logicky druhý diel mať nemôže a treba ísť ďalej. No a pokračujeme veľmi pomaly, skoro ako v seriáli, čo bude aj jasným Krasinskiho zámerom. Myšlienkovo sa posúvame smerom od pôvodných metafor k otázkam nového otcovského vzoru alebo dospievania a prevzatia zodpovednosti v prípadoch, kde ešte nedávno hrala prím iba milujúca matka. Dôležitú úlohu hrajú dopravné prostriedky, ktoré vlastne vďaka hluku boli absolútne vyradené z hry, čo ma pred troma rokmi akosi vzhľadom na komornosť nejako nenapadlo, tu sa napríklad pozrieme do zničeného vlaku, dôležitú funkciu získavajú prekvapivo lode a nakoniec pomôže aj to posraté auto. Hororové a akčné scény fungujú, aj tak väčšine ide iba o to. Vo výsledku ale prvý film neprekonávame, moment prekvapenia je už fuč, s tým sa nedá nič robiť.

Simpsonovi - Halloween je horor (2015) (epizoda)

Inokedy racionálne uvažujúca Líza prepadne hrôze a začne považovať bytosti hrajúce svoje úlohy v zábavnom strašidelnom parku za reálne. Naopak Bart si návštevu parku užíva plnými dúškami. Ešte viac ale pobaví línia Homera a troch spratkov, ktorých si proti sebe nechtiac pohnevá... no vlastnou nechápavosťou. Keď vám niekto povie, aby ste niečo nehovorili tomu smradľavému Indovi za kasou, tak tomu Indovi nehovorte, že to nemáte hovoriť tomu Indovi.

Simpsonovi - Nekuřte, prosím (2015) (epizoda)

Dve výborné dejové línie v jednej epizóde, to nevídame zakaždým. Petty a Selma možno prestanú fajčiť, ale všetci dobre vieme, že zvyk je železná košeľa a ony dve sú železné ladies, tak čo by si bez toho smradu okolo seba počali. No a Maggie nájde nečakaných spojencov medzi miestnou malou zverou a čaká ju jedno veľké dobrodružstvo, jednému zvieratku totiž pôjde o život. Epizóda ako z najlepších rokov seriálu.

Simpsonovi - Málo temný případ (2015) (epizoda)

Vrcholom dielu je pre mňa sekvencia sledovania Dr. Doolitlea v škole, kto by to povedal, že pre deti ide možno o najnudnejší film všetkých čias. Vlastne prečo nie, ešte som nevidel, ale zázrak tiež neočakávam. Pobavil aj plán podvodu s mäsom a dolárovky vytiahnuté z Bendera. Avšak zápletka s grilom a samotná súťaž mi prišli nie ako grilovanie kvalitného mäska, ale skôr varenie z vody.

Simpsonovi - O čem muži sní (2015) (epizoda)

Zápletka teda rozhodne nie je nová, Homer a Marge prežívajú ďalšiu zo svojich nekonečných manželských kríz. Spracovanie ale inovatívne rozhodne je, nie je vôbec jasné, čo je predstava, sen a čo skutočnosť. A záverečné postupné prebúdzanie sa do tej "skutočnej" reality je vrcholom epizódy. Okrem iných pobavia fóry so starým psom na prechádzke, Homerove tetovanie, stretnutie v reštaurácii a Lennyho "utorková" šálka v práci.

Z deníku Sherlocka Holmese - Šplhající muž (1991) (epizoda)

Výborná epizóda, ktorá osciluje medzi hororom až komédiou, niekedy oba žánre dokonca spája v jednej scéne, viď začiatok finále a zábery na strom. Keď sú niektoré prípady predvídateľné, tak tu ma vyústenie vôbec nenapadlo a poviedku som čítal už veľmi dávno. Má to hutnú a temnú atmosféru, staré sídlo je v tomto smere dostatočne vyťažené, mohlo byť samozrejme aj viac, to by ale muselo ísť o adaptáciu filmovú.

Z archivu Sherlocka Holmese - Stavitel z Norwoodu (1985) (epizoda)

Miestnosť na najvyššom podlaží v dome je v tomto prípade využitá umnejšie ako v prvom diele druhej sezóny. Zaujímavý prípad, kde príde klient zároveň s tým, že za chvíľu bude zatknutý. Holmes prichádza do konfrontácie so svojim rivalom - "spolupracovníkom" zo Scotland Yardu a medzi oboma to poriadne iskrí. Prípad nie je najpriamočiarejší, je ale dokonale premyslený, prehľadný a skvele vypointovaný.

Z archivu Sherlocka Holmese - Řecký tlumočník (1985) (epizoda)

Škoda, že podobnú hutnú a temnú atmosféru nemal aj predchádzajúci diel. Prípad neponúka síce nejaké prekvapivé rozuzlenie, ale skvele graduje a chytanie zločincov vo vlaku, keď je vonku anglická hmla, má niečo "málo" do seba. Dosť sa hrá o čas, pričom zabudnite na záchrany v poslednej chvíli, i keď v jednom prípade aj k tomu dôjde. Všetko značne pribrzdí byrokracia Scotland Yardu, do ktorého sa mimochodom aj pozrieme. Celý prípad je založený na tom, že niekomu záleží na živote cudzieho človeka, navyše s rizikom vlastnej ohrozenosti.