Potomci lidí (2006)

Režijný majsterštyk, ktorý si ale vybral trochu slabšiu chvílku v scenári. Možno je to dobre a zbytočne prekombinovaný dej by bol na škodu, každopádne mi v príbehu trochu niečo chýbalo. Dúfam, že sa tá slávna bojová scéna bez strihu bude raz používať na prednáškach na filmových školách, nič revolučnejšie som už dlho nevidel. Páčil sa mi ten mierne naznačený náboženský podtext, poskytuje mi moj vlastný výklad filmu. Cuarón je podla mňa schopnejší režisér ako Greengrass, pretože dokáže natočiť scénu živelne bez toho, aby som nevedel, čo sa práve deje (viď Bournov mýtus).

1984 (1984)

Od adaptácie najslávnejšieho utopického románu som čakal viac. Príbeh sa odohráva predovšetkým v interiéroch, prvá hodina sa nekonečne vlečie a skutočne ma film pohltil až v záverečnom mučení. Film musím hodnotiť ako celok, a ten by nemal nudiť. Viac mi vyhovujú súčasné utopistické vízie blízkej budúcnosti typu Potomkov ľudí, kde si môžem celý ten systém takpovediac vychutnať na vlastnej koži. VIDENÉ ZNOVA: Na druhý krát pridávam hviezdu, toto je ten typ filmu, ktorý môže na mnohých fungovať až na druhý, tretí krát. Mám na mysli najmä jeho neakčnosť.

Dům u jezera (2006)

Na druhý krát som zistil, že to do seba pekne zapadá a rozhodol som sa dať filmu ****. Určite nie iba za premyslenú hru s časom, ale aj za krásnu melancholickú atmosféru a ústrednú dvojicu, ktorá by si mala v svojich diároch nájsť pre seba viac spoločných rolí. Niekolko scén je brilantne natočených, predovšetkým tie, kde sú Bullock a Reeves na tom istom mieste v inom čase. No a ten dom je vážne kvalitná architektúra.

Válka policajtů (2004)

Znova navnadený nadšenými kritikami (100% v Cineme) som sa nevedel dočkať súboja Depardieuho a Auteuilea. Okrem solídnej kriminálky, ktorých bolo vo Francúzsku natočených v minulosti milión, som k nej ale dostal kopec sentimentálnych a patetických kecov. Keby ale presne tak isto toto dokázali natočiť film slovenskí filmári o našej polícii, tak by som mu dal za *****. To je ale čistá teória.

Poslední Mohykán (1992)

Z Mannových filmov, ktoré som videl, ten jednoznačne najslabší. Lewisova postava mi tu pripomína svojou dokonalosťou Winnetoua, ktorý trafí obeť lukom na lubovolnú vzdialenosť. Pletky Francúzov, Angličanov a indiánov ma príliš nezaujali, takže tentokrát iba za ***. Možno v budúcnosti zmením názor, ale čím som starší, tým ma filmy s indiánmi (myslím tie vážne) bavia menej, takže sledovanie Posledného Mohykána možno prenechám budúcim generáciám milovníkov filmov. VIDENÉ ZNOVA: Tak som porušil moje presvedčenie a vzhliadol Mohykána novými očami. Klasická melodramatická schéma, kde chrabrý hrdina ochraňuje krásnu a bezbrannú ženu. Day Lewis sa na úlohu pripravoval pol roka v prírode, ale pripadalo mi to zbytočné, pretože Mannovi išlo iba o to, aby rýchlo utekal a pri tom mu viali vlasy. To všetko pri gýčových spomalených záberoch a doprevádzané hrdinskými úmrtiami vedľajších postáv. V rámci žánru to funguje skvele. Takže Mohykán nie je jeho najslabší film.

Nelítostný souboj (1995)

Tento film má jeden velký problém, a to dľžku. Nemyslím, že je tu dosť hutný scenár na epos takýchto rozmerov.Príbeh o posadnutosti dvoch chlapíkoc na opačnej strane zákona mi tak nepripadá. Navyše Mann sa nikam neponáhla, takže film občas nudí. Keď sa dostane na radu akcia, tak je zrazu všetko inak, pri tej hlavnej som nemohol spustiť oči. Potešia vedlajšie role mnohých známych mien. Na druhý krát zvyšujem hodnotenie, pretože ako človek starne, tak mu niektoré na prvý pohľad hluché miesta pripadajú viac dejotvornejšie, ako sebelepšia akcia. No a za to lahôdkové obsadenie v podstate každej úlohy vo filme.

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Môj najoblúbenejší Mannov film, kde mi vôbec nevadila jeho pomalá réžia, s ktorou mám občas problém. Film ale skôr stojí na hereckých výkonoch Pacina a Crowea ako na Mannovej réžii, takže je všetko v poriadku. Dráma o nekalých praktikách tabakového priemyslu vytvára zaujímavý paradox o americkej demokracii, kde ste bezmocní voči velkým korporáciám, ale v jednej z nich, v Hollywoode, môžete o tom natočiť film a zožať zaňho slávu.

Ali (2001)

Nedocenený snímok s výborným Smithom, mal by už nechať tých komerčných komédií. Po I robot sa mi tu zatial najviac páčil. Roztrieštenosť filmu, ako som sa viackrát dočítal, som si nevšimol, za 2,5 hodiny som sa nudil minimálne. Išlo mi predovšetkým o to, dozvedieť s a o Alim niečo viac, zákulisie jeho konvertovania na Islám a súboje v ringu. Mann pojal životopis netradične, nesleduje Aliho od malička, ale venuje sa tej najzaujímavejšej časti jeho života. Záverečný súboj vďaka kulise obrovského štadióna berie dych.

Collateral (2004)

Ďalší z rady filmov, pri ktorých očakávania po priaznivých kritikách boli vyššie ako výsledok. Tolko premielané porušovanie zavedených klišé som si príliš nevšimol, okrem policajta ma teraz po čase nič nenapadá. Zato dier v scenári si pamatám viac, tých náhod bolo tiež dosť. Záver v mrakodrape a metre bol skor priemerný. Takže na **** to dostal originálny námet a jeden kojot. No a bola tam aj nejaká tá myšlienka.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Tak trochu malé sklamanie, za ktoré može predovšetkým režisér, ktorý točí akčný film podla svojich predstáv, to jest nonstop akcia. Tým pádom je menej priestoru pre hlášky, Willis tu len pobehuje a striela, občas vycedí nejakú tú hlášku, ale je toho málo. Akcia je výborne natočená, ale nereálna, čo by sa dalo akceptovať, ak by sa film nebral príliš vážne. MI:3 mi pri tomto pripadal ako dokumentárny film. FBI nič nepochopí skor ako McClanov spoločník, ktorý presne vie kam treba ísť a v ktorej miestnosti zrovna nikto nebude. Záporák je dosť odporný, ale nie je to ani Irons, ani Rickman. Olyphantov ksicht si už dnes nevybavím. No a ten modrý filter sa do Die hard príliš nehodí, ďalšie diely budú mať asi zelený a červený filter.