Nabít a zabít (2006)

Na začiatku su všetci cool, hláška strieda hlášku, hviezdy sa zabávajú. Potom príde zlom a zistíme, že pozeráme vážnu drámu o pomste, čo akosi k sebe nepasuje. Každopádne žiadna nuda to nie je, utečie to rýchlo, ale v telke to úplne stačí. Rozuzlenie Vám príde vo vačšine prípadov skôr, ako to s Vami zamýšlali tvorcovia. Z filmu sa žiadna cool klasika nestala, čo je pre tvorcov iste mierne sklamanie.

Malá Miss Sunshine (2006)

Takýchto malých filmíkov je v zemi neobmedzených možností ročne natočených asi ako muzikálov v Bollywoode, k nám sa ich dostane ale iba pár, tak si ich treba užiť a nezamýšlať sa nad tým, že tamojšia nezávislá produkcia sa príliš od seba nelíši. Táto snímka sa líši pomerne hviezdnym obsadením a hláškujúcim dedom, ktorý presne vie, ako najlepšie prežiť mladosť. Záverečné art performance zdvihlo hodnotenie na ****.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Zo začiatku velmi divné dialógy, ktoré mi vobec nedochádzali a vobec som z nich nemal pocit, že sú od Shanea Blacka. Keď sa ale film rozbehol, resp. keď som pochopil, o čo kráča, sa to zlepšilo a lepšilo sa to až do konca, čo je vždy lepšie ako naopak. Obsadenie sa tiež podarilo, takže 3,5. Film bol v USA myslím dosť velký prepadák, to ich tam už nezaujíma ani odtrhnutý prst jedený psom pred očami jeho povodného majitela? (toho prsta).

Doba ledová (2002)

Film, ktorý priniesol medzi dnešných najvýznamnejších animovaných a komediálnych filmových hrdinov veveričku. Trochu infantilné oproti Pixarovkám a Shrekovi, ale nemože byť všetko pre cynických dospelákov. Navyše postavičky sú roztomilé spôsobom, ktorý nie je pre nich (nás) otravný. Už je to desať rokov, čo film urobil dieru do sveta a oproti oným Pixarovkám predsa len trochu zostarol. V Blue sky ale pochopili, poučení starými Disneyovkami, že ak animák primárne pre deti, nemá zmysel ho príliš naťahovať cez jednu hodinu.

2046 (2004)

Tak toto som ledva vydržal dopozerať až do konca, párkrát som mal namále, cítil som sa ako maratónec, ktorý musí počas závodu chytiť niekolkokrát druhý dych. Dopredu ma hnal pocit, že na konci ma čaká niečo emocionálne odzbrojujúce, namiesto toho som do troch minút zaspal. Prvá tretina sa ešte tvári normálne (ako zo života európana), potom ale nastúpi sci-fi prvok a začína sled metafor, nad ktorými sa mi nechce rozmýšlať, pretože nechápem chlapíka, ktorý nie je schopný žiť so ženou, ktorú lúbi a píše knihu, kde sa zalúbi do androidky, ktorá ale nemože lúbiť jeho.

Stvořeni pro lásku (2000)

Tento film sa ku mne dostal asi s paťročným oneskorením, odkedy som ho chcel vidieť. Pred piatimi rokmi by som ho ale vôbec nepochopil, pretože teraz ho chápem len zhruba. Vizuál je krásny, ale pochopenie chovania postáv v ázijských filmoch mi akosi preteká pomedzi prsty. Oproti pokračovaniu 2046 je to ešte stále pre našinca viac menej zrozumitelné. Asi to chce repete o ďalších pár rokov a možno aj po návšteve nejakej ďalekovýchodnej krajiny.

Doba ledová 2: Obleva (2006)

V záplave (po rozpustení ladovcov:-)) nevydarených pokračovaní animákov a tých nových za vidinou lahko zarobených dolárikov a eúr jeden z tých lepších. V podstate sa mi to páčilo rovnako ako jednotka, len tých trápneších a infantilnejších momentov mám pocit tu bolo o niečo viac (I believe I can fly). Fajn akčné scény, fajn veverička, fajn finále. Jednotku aj dvojku honotím na 70, takže niekde musím ubrať a urobím to v prípade dvojky.

Hulk (2003)

Velmi nedocenená komixsová adaptácia, ktorá pre zmenu vsadila na hrdinov ako na akciu. Niečo to zarobilo, ale diváci chcú ,aspoň tí americkí ,niečo iné, o čom svedčí pripravovaná, že vraj ovela akčnejšia dvojka s Edwardom Nortonom!!! Lee pozná pravidlá snáď každého žánru a vždy to dokonale predvedie (napr. viac obrazov v jednom). Akčné scény brali dych a považujem ich za maximálne originálne. Nemyslím, že ide o nejakú hlbokú psychologickú drámu, o to ale v komixoch nikdy príliš nešlo. Takže spokojnosť.

Firewall (2006)

Na to, aké neuveritelné velké klišé je tento film, som sa pri ňom bavil skoro až královsky (no to zas až nie). Pri takejto blbosti je velmi doležitá zručnosť režiséra upútať aj slabším príbehom a udržovať nás aspoň v akomsi umelom napatí (všetci vedia ako to skončí). Loncrainovi sa to aspoń v mojom prípade podarilo. Záživnejšie ako podobne ladený cellular. V tomto žánri vlastne nejde o nič iné, len primeť diváka aby sa nenudil, čo sa v tomto prípade podarilo.

Rande měsíce (2006)

Toto som vzhliadol v omyle, že idem pozerať film s Mattom Dillonom z roku 2004. Ale keď už to bolo v prehrávači, tak mi to nedalo. O nič doležité by som ale neprišiel, príliš som sa na vtípkoch nezabavil, chápem ale, že mladým amíkom to može pripadať vtipné. Najvačší plus je obsadenie, každý sa na svoju rolu hodí, predovšetkým Dane Cook je sympaťák. Viac by sa hodil do formátu filmov Kevina Smitha. Niekde tesne pod ***, ale keď niekde pridám, musím niekde aj ubrať.