Následky (2018)

Téma mladistvých delikventov, respektíve ich pobyt v nápravnom zariadení, je síce téma vďačná, ale akosi sme si vedomí toho, že nič extra originálne neprinesie. Nie je to priamo chyba, pretože tieto príbehy sú emóciami zvyčajne vybičované až do maxima a neinak je tomu aj pri Následkoch. Od prvej scény divák tuší ako sa veci majú, čo je ale zase skôr plusom, pretože odhalenia v priebehu deja nepôsobia ako pritiahnuté za vlasy. Čiže máme tu znova rovnaké témy; zlé nastavenie štátnych inštitúcií, pochybenie v rodine, túžba byť "niekým" v tej "správnej" skupine a za tým všetkým hľadanie samého seba. Ako to dopadne nemá zmysel si vopred domýšľať, proste to s Andrejom radšej sami naplno prežite. Za ten slovinský rap ale zaokrúhľujem dole. 70%

Simpsonovi - Chytrý a chytřejší (2004) (epizoda)

Simon Cowell vs. Maggie, Líza vs. Maggie, Simpsonovci vs. vnútornosti obrovského modelu človeka, Homer a tlačítková hovoriaca žaba. Dejovo trochu nesúrodé, ale hlášok je tu na dve epizódy. Gag s evakuáciou patrí k najlepším vôbec. Abrahám s fľakom na nohaviciach príliš nezaostáva. No a ako je to s tou Maggie, to sa nakoniec tiež dozvieme, ale mám dojem, že závidieť jej už nebude Líza, ale Simon.

Simpsonovi - Milhouse tu už nebydlí (2004) (epizoda)

Homer zistí, ako sa dá najrýchlejšie dostať k peniazom a ako mať peniaze na krásnu kyticu z pumpy na výročie svadby. A neostane iba pri nej. I keď pohľad na prevádzkovanie jeho novej podnikateľskej činnosti je akosi smutný... No a Milhouse nájde vo veľkomeste samého seba, jedine, že by sa nenašiel. Pohľad na jeho nový look patrí k najlepším vizuálnym fórom celého seriálu. Nahláškovaná epizóda od začiatku do konca.

Simpsonovi - Toulky historií s Marge (2004) (epizoda)

Už len za Nelsona ako Bethovena si táto historická epizóda zaslúži plný počet. Ale tých skvelých fórov je tu oveľa viac. Ak máte radi tieto žlté výpravy do histórie, trojica epizódiek v pätnástej sezóne patrí v tomto smere k najlepším. Dokonca je aj skvele zmotivované, prečo sa k ich čítaniu dostane Marge. Ak by som musel hľadať chyby, tak z prostrednej časti zo severoamerickej histórie sa dalo asi vyťažiť viac, ale keď vidíte Homera ako náčelníka...

Holka od koní (2020)

Súčasná variácia na Safe, navyše s kombináciou s Chrobákom. Predovšetkým ale na prvé dielo si budete pri sledovaní spomínať. No a pokiaľ máte radi hypnotické diela a zároveň aj feeling amerických nezávislých filmov, k Horse Girl sa budete radi vracať. Námet je zaujímavý, spracovanie kvalitné, metafory fungujú, napriek tomu výsledný dojem nepôsobí tak ambiciózne ako by sa patrilo. Alison Brie je absolútne dokonalá, je škoda, že podobným dielam sa nominácie nerozdávajú. Tým "podobným dielam" mám na mysli najmä záverečné priklonenie sa k inému žánru, ale interpretácia videného je na divákovi. Ale takto vyhrotený film o kríze identity a potrebe nájsť samého seba v dnešnom chaotickom svete nájdete len ťažko.

Simpsonovi - Já, robot (2004) (epizoda)

Málokedy sú obe paralelné dejové línie tak vyrovnané a zároveň vtipné, v tomto prípade ešte aj poriadne morbídne a kruté. A o to vtipnejšie. Aj tak vieme, že bude nejaká Snowball číslo nevieme ktoré nakoniec živá a že Homer nejakým zázrakom prežije. Ale ako robot si užil svoje, aj jeho telo a špeciálne ruky. Podstatné však je, že Isaac Asimov stanovil tri zákony robotiky a Bart bude mať po tomto hrdinstve svojho otca ešte radšej.

Simpsonovi - Marge versus Svobodní, důchodci, bezdětné páry, mládež a gayové (2004) (epizoda)

Dospelí verzus deti, to sme tu už mali. Tentokrát je to myslím ešte vyhrotenejšie. No a kto jediný z dospelých zachová zdravý rozum? Samozrejme Marge. Jej lobbing v podobe petície ale neprináša požadované výsledky. Pridá sa aj Homer, ale ten ako obvykle všetko skôr skazí, nech je jeho reklama akokoľvek vtipná. Keď si navyše mýlite áno s nie, ruku k dielu musia priložiť ich deti. Prvá polovica s Roofim, Teletubbies a geniálnymi fórmi vysávania peňazí alebo miznutia u Luigiho vystrieda trochu uponáhľaná polovica druhá s divným koncom.

Simpsonovi - Patnácté Vánoce u Simpsonů (2003) (epizoda)

Vianoce v Springfielde sú vždy oproti iným kútom sveta špeciálne, nikdy nebudú sviatkom pokoja a mieru. No a vždy tu boli problémy s darčekmi a neinak je tomu aj po pätnásty krát. Niektoré veci skrátka ostávajú nezmenené, napríklad obligátny Očkov pokus o sebevraždu. Ned žiarli na Homera, ten zase postaví na svojom dvore klzisko, Lenny dostane kocku s obrúsenými hrotmi, Nelsonov otec sa zase nevráti na sviatky domov a tak ďalej, a tak podobne. Šťastné a veselé.

Simpsonovi - Krustyho zkouška z dospělosti (2003) (epizoda)

Scenáristi zase naháňajú až príliš kočiek naraz a máme tu hneď tri zápletky. Pričom tá prvá, Spasiteľovi rozkošní potomkovia, by v pohode vystačila na celú stopáž. Lenže potom zistíme, že Krustyho kariéra je zase v troskách, rieši sa jeho vzťah k židovskej obci a nakoniec sa Homer stáva moderátorom talk show. Dať to dokopy tak, aby sme sa v závere dostali k obligátnemu statusu quo, asi dalo zabrať. Ale ako obvykle aj v slabšej epizóde je zopár skvelých fórov ("Pripadám si ako na striptíze", Mr. T na roztočenom židovskom svietniku).

Güzelliğin Portresi (2019)

Pomerne nízke hodnotenie ma prekvapuje, horor - thriller z tureckej produkcie totiž od začiatku chytí a nepustí až do konca. Keď má byť strašidelný tak je, keď má prekvapovať zvratmi tak prekvapí a keď má všetko vysvetliť tak to vysvetlí. Finále je možno už zbytočne dlhé a prinesie béčkové elementy, ale pokiaľ sa vám páčil priebeh deja a príjemne prekvapil zásadný zvrat, tak si ho užijete. Dôležitá je aj myšlienka o tom, ako výrazne nás ovplyvňujú veci z rannej mladosti a ako dlho sa môžu činy jedného zlého človeka prenášať na psychiku a osudy ďalších, spočiatku nevinných ľudí. Takéto dielka sa točia prevažne v Španielsku, Turagay a dvaja scenáristi ich asi majú napozerané.