Simpsonovi - Šáša míří do Washingtonu (2003) (epizoda)

Opäť epizóda s dvoma rozdielnymi polovicami. Ale kauzálne na seba nadväzujú a sú približne rovnako vtipné, rozumej niektoré fóry nemajú chybu. Napríklad o trúbkach vedúcich do svetlejších zajtrajškov. Simpsonovci to nemajú jednoduché, nad ich hlavami sa premávajú nonstop lietadlá a veci sa v ich baráku hýbu ako keby tam bol Poltergeist. Riešenie práve predstavuje Krustyho kandidatúra na kongresmana. Republikáni aj demokrati to poriadne schytávajú, rovnako to schytá aj dom Simpsonových, ktorý ale nabudúce bude opäť ako zázrakom celý.

Tlumočník (2018)

Tak tomu sa hovorí Lockdown. Kuba v období prechodu sveta z komunizmu na kapitalizmus. Nakoniec je film zaujímavejší práve touto referenčnou stránkou než jednoduchým dejom. Áno, Santoro dostáva priestor sa predviesť, priestor však nedostávajú jeho detskí pacienti a tak nie sme ani svedkami vývoja vzťahu tlmočníka, najnovšie aj lekára, k svojim pacientom. Máme tu ale problémy v rodine, ktoré mi subjektívne časom liezli na nervy. Mohlo sa aj viac popracovať na metafore detských malieb ako umenia v spojitosti s manželkiným zamestnaním. Je fajn, že kvôli Santorovi sa ale k inak témou dôležitému filmu dostane viac ľudí.

Simpsonovi - Starý zbabělec (2003) (epizoda)

Amiši, mačka, Duff man, pes a nakoniec žralok. Tých dôležitých postáv je tu skutočne veľa, celé sa to ale točí najmä okolo Homera. Snowball II má šťastie, že nerozumie ľudskej reči, lebo by od Homera hneď utiekla. A to mu v tejto epizóde minimálne dvakrát zachránila život. Stále ale verím, že ju má v hĺbke srdca hlava rodiny Simpsonovcov skutočne rád. No a pokiaľ ste nikdy nevideli žraloka na šrot, tak táto epizóda je asi jediné seriálové-filmové dielo na svete, kde máte túto jedinečnú príležitosť.

Simpsonovi - Cesta z maloměsta (2003) (epizoda)

V Springfielde to žije, všetci fičia na superhite s textom o pravej podstate povahy Neda Flandersa. Kto ho asi tak napísal... No ale všetko smeruje k tomu, aby si Simpsonovci urobili dovolenku na tábore imitujúcom divoký západ a s ich príchodom bude ešte divokejší. Homer s Bartom sa rozhodnú pomôcť Indiánom (samozrejme nechýba fór o kasíne) a dostanú sa doslova do vojny s bobrami. Líza sa dostane do vojny s vlastným svedomím, ale aj o tom sú prvé nenaplnené lásky. Náramne pobavili Šmejdil a losi.

Simpsonovi - Čtyřprocentní trojka (2003) (epizoda)

Homer v tejto epizóde prejde skutočne vývojom. Ako dlhoročný homofób konečne zistí, že išlo iba o predsudky. K prehodnoteniu vlastných názorov ho prijme krátky pobyt s dvoma homosexuálmi. Ešte predtým ale poteší spoločné rodinné skladanie puzzle, kedy sa chvíľu zdá, že posledným chýbajúcim dielkom je Lennyho hlava. No a manželstvo sa podarí zachrániť vďaka súkromnému rockovému koncertu, tajomným videokazetám a, pozor, alkoholu. A vy zase prehodnotíte svoj vzťah k sadrokartónu.

Simpsonovi - Vraťte mi hvězdnou oblohu (2003) (epizoda)

Hviezdna noc a absolútna tma verzus permanentné poludnie. Čomu dajú v Springfielde prednosť? No najlepšie by bolo, keby všetko ostalo pri starom, lenže v meste je už taký svetelný smog, že hviezdy tam už nikto nevidel veľmi dlhú dobu. Kto sa postaví za ekologické riešenie, nie je treba písať. Ako bonus sa dozviete, čo je krajší pohľad než na šetrič obrazovky a dočkáme sa cca tuctu špičkových fórov.

Simpsonovi - Kráska a soused (2003) (epizoda)

Ned je v Springfielde ten najžiadanejší muž, o tom niet pochýb. I keď je to blb a má 60 rokov, na to ale nevyzerá. Nie je tak prekvapením, že sa mu do života vplietla ďalšia žena, tentokrát krásna filmová hviezda. Lenže je tu ešte Bob Balaban... Bohvie prečo to práve tento herec tak schytáva, ale je to vtipné. Rovnako ako aj viacero narážok na showbiznis a jeho hviezdy a bulvár. Ako vidíme, tak talentom robiť paparazziho oplýva aj Očko, len tých príležitostí v tomto meste na podobné úlovky je pomenej.

Simpsonovi - Speluji, jak nejrychleji dovedu (2003) (epizoda)

Simpsonovci obsahujú dva typy epizód; tie so skvelými zápletkami a skvelými fórmi a tie s menej zaujímavými zápletkami a skvelými fórmi. No a hláskovanie patrí skôr do tej druhej kategórie. Svoje chvíľky má okrem Lízy aj Homer, v predaji je nový burger špeciálne bez šalátu, tak je jasné, ako to dopadne. No a zaujímalo by ma, ako by dopadol súdny spor spelimpiády s olympiádou, tu by určite zavážil ten správny lobbing.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Na za čiatku bola kocka... aha, to už bolo niekde inde. Tak na začiatku boli tri kocky, aby sme boli veľkolepejší. Dosť ale srandy, toto je komiks a podľa neho sa aj nakrúcal film. Zack Snyder realizoval svoju víziu, ale tí Transformers sa stále vynárajú na myseľ. Na myseľ sa vynára aj taký Návrat kráľa, ktorým by tento film medzi komiksovkami chcel byť, ale asi sa ním nestane. Prvý JL film vyvolával pocity trápnosti, ZS DC cut sa posunul vpred tým spôsobom, že pôsobí aspoň rozpačito. Dĺžkou by to byť nemalo, naopak, na 4 hodiny v tejto spoločnosti som sa tešil. Občas som bol ohúrený, inokedy som mal dojem, že zlyháva dramaturgia a nikto nevie, prečo sa odohráva práve to, čo sa odohráva. Celkovo prevláda spokojnosť, relatívne nižšie hodnotenie ale dávam preto, lebo ako jediný film z DC od Snydera si sem tam znova rád pozriem iba Man of Steel. JL možno už nikdy, snáď len tú čb verziu.

Zmizení Eleanor Rigby: Ona (2013)

Neviem, či som mal najskôr pozerať jeho, alebo ju, rozhodol som sa pre ňu a mám dojem, že hodnotiť tento projekt samostatne nie je najlepší nápad. Ak by si človek vopred neprečítal, o čom to je, tak by to vo filme zisťoval iba postupne. Je to napísané a nakrútené zrejme presne tak, ako Benson chcel, a samozrejme aj zahrané, ale to docením asi až po oboch filmoch spätne. Okrem Chastain dostanú skvelé príležitosti sa predviesť aj Davis a Hurt, málo priestou dostali McAvoy (to má ale vzhľadom na charakter projektu opodstatnenie) a prekvapivo aj Huppert.