Simpsonovi - Záletník Apu (2002) (epizoda)

Epizóda je síce venovaná Apuovi a jeho manželskej kríze, najviac ale pobaví Homer hýbajúci sa vzad a konečne uvidíte rozvodového právnika odhaliť skutočnú tvár zástupcov tejto profesie. Predtým všetkým sa ale dočkáme rekonštrukcie akčnej a vtipnej historickej bitky s jedným padlým, a to pivným sudom. No a muži čakajúci v obchode na odchod Apuovej manželky, aby si mohli kúpiť porno, je ďalší top fór celej sezóny.

Simpsonovi - Jsem cholerik, ale léčím se (2002) (epizoda)

Skvelý námet, skvelé spracovanie a všetko je vyšperkované dokonalými fórikmi. Zrejme je to preto, že škodoradosť na účet Homera je proste vždy v seriáli to najvtipnejšie. Jeho "tŕnistá cesta naprieč kaktusmi, jednorázovými plienkami a pád do zelenej farby patrí do zlatého fondu a čo potom následné hulkovské vyčíňanie v meste. Stan Lee hviezdi tiež, je sympatické, že si takýmto spôsobom dokáže robiť zo seba srandu.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Asi menej bláznivé než jednotka, ale skôr mám dojem, že sa zo série chce stať nový Mission: Impossible. Hrá sa úplne vážna vysoká politická hra a kto by to bol povedal, že ide o jadrové zbrane. Keď sme pri tom, Jonathan Pryce ako americký prezident a jeho zlý dvojník si kradne všetku pozornosť pre seba, čo si asi všimol aj Johnson a povedal režisérovi, že ho potrebuje zatieniť hrubou silou. Snaha bola, ale tuposťou ďaleko nezájdete. No a aby toho nebolo málo, ústredný tím zatieňuje aj Bruce Willis.

Simpsonovi - Na pranýři (2002) (epizoda)

Pokiaľ máte radi zostrihové epizódy, tak môžete byť v pokoji, určite ide o lepšiu časť ako Spieva celý Springfield. Pokiaľ nie, tak si Gump Roast ani nepúšťajte. Celé to začína Homerom imitujúcim Forresta Gumpa, ktorý začne svoj životný príbeh rozprávať šerifovi Wiggumovi. Pokračuje to ale ďalej a Homer sa dostáva do Kotla, kde sme zase svedkami rôznych spomienok na predchádzajúce osudy Simpsonovcov. A možno príde aj duo mimozemšťanov s istým ultimátom. Asi by sa nič nestalo, ak by táto časť nevznikla, ale účel splnila, pobavila.

Simpsonovi - Homerova zelená medicínka (2002) (epizoda)

Značne nesúrodé a nekonzistentné, napriek tomu vtipné. Začíname modifikovanou zeleninou, pokračujeme vrananmi, nasleduje gro epizódy, Homer ako užívateľ trávy na predpis a končíme s pánom Burnsom ako mŕtvolou. A do toho ešte jeden rockový koncert. Scenáristi boli len dvaja, ale divák má pocit, že museli byť minimálne štyria. Ale ako píšem, podstatné je, že je to vážne vtipné.

Simpsonovi - Může za to Líza (2002) (epizoda)

Simpsonovci zavítajú do Brazílie, konkrétne do Ria, ako to asi tak môže dopadnúť. Našťastie je miestna komunita ešte šialenejšia než oni, takže hrozba absolútneho zániku krajiny, ako v prípade Austrálie, nehrozí. Homer je dokonca unesený, ak by vedeli, kým v skutočnosti je, asi by si vybrali iný cieľ. Máme tu sparodované viaceré brazílske stereotypy, najviac výsmechu sa ale aj tak dostane Homerovi ako typickému Američanovi v plavkách. Bohužiaľ s podobným úkazom sa miestni ešte nestretli, ale nabudúce budú vedieť.

Simpsonovi - Příběhy z nevrácené knihy (2002) (epizoda)

Zasadenie obyvateľov Springfieldu do historických, resp. fantazijných reálií nemá skoro nikdy chybu a tentokrát vážne vôbec žiadnu. Homer ako Odyseus, Líza ako Johanka z Arku a Bart ako Hamlet, čo chcieť pri paródii viac. Množstvo skvelých fórov, z ktorých sa ťažko vyberajú tie najlepšie. Napriek tomu neodporúčam Francúzom, ortodoxným kresťanom a pre istotu ani Angličanom. Dáni by túto epizódu tiež mali brať s nadhľadom.

(Ne)obyčejný kluk (2017)

Príjemný rodinný film s "tŕňmi", ale stále v rámci mantinelov rodinného filmu. Poteší aj iný uhol pohľadu na veci ako len z pozície hlavnej postavy, čím sa tie vedľajšie dostávajú z hľadiska pozornosti pomaly až na pozíciu Augusta. Ak by som nemal hlboko v pamäti a zároveň aj srdci zakotvenú Bogdanovichovu Masku, asi by som ohodnotil aj vyššie. Takto ale subjektívne porovnávam a v mojom veku ma už Wonder tak dojať a emocionálne zasiahnuť nedokázal. Pozrel by som si aj "alternatívnu" adaptáciu v nezávislejšom štýle, kde by sa viac hralo na realistickejšiu nôtu. Čím nemyslím, že by to muselo byť nutne lepšie.

Ozvěny mrtvých (1999)

Dnes už skôr mierny nadpriemer, ktorý nemá súčasného diváka po všetkých tých duchárskych hororoch posledných dekád čím prekvapiť. Všetko je ale prehľadné, nečaká nás žiaden mindfuck, čo môže ale práve pre mnohých predstavovať problém. Čiže nie, žiaden Šiesty zmysel nás nečaká. Skôr mi film pripomenul istým spôsobom Blízke stretnutia tretieho druhu, kto videl, chápe. Zaujme polemika o povahe pomsty, tunajší duch totiž vlastne vôbec nestraší, ide mu o večný pokoj a načo sa zbytočne po smrti rozčuľovať. Jasný cieľ ale má. No a v jadre sa rieši zase kríza blížiaceho sa stredného veku u chlapa, ktorý sa môže tešiť na ďalšieho potomka a jeho následné chovanie môžeme chápať ako metaforu vlastnej neistoty.

Simpsonovi - Napůl slušný návrh (2002) (epizoda)

Na scénu sa po rokoch vracia Artie, starý to nápadník Marge, ktorá s ním bola na jednom rande a Springfield nezabúda. Nezabúda ani Artie, jeho posadnutosť Homerovou manželkou je mierne povedané chorobná. Ako názov napovedá, padne napoly neslušný návrh, pre Homera je samozrejme neslušný až-až. Všetko však začína jeho chrápaním a dokonca ním aj končí, dokonca sa perfektne prepoja obe dejové línie. Navyše sa dozvieme, kde čerpali tvorcovia Sexu v meste inšpiráciu. Jedna z najlepších epizód trinástej sezóny.