Krvavá neděle (2002)

Velitelia akcie boli vyznamenaní anglickou kráľovnou... žiaden zo strelcov nebol nikdy potrestaný... až po tomto filme pochopíte, prečo U2 musí hrať túto pieseň na každom koncerte, bez výnimky. A pekne aj v Londýne. Greengras vás tak pohltí, že zabudnete, že sledujete inscenované zábery. A to nielen pri akcii, ale podľa mňa predovšetkým pri reakciách ľudí na to, čo sa deje a plači pozostalých obetí. Lepšie to nakrútiť zrejme nešlo a je ku cti Greengrassa, že podáva udalosť z oboch strán, pričom vidíme, že určite nie každý člen britskej armády mal v úmysle dohnať vec až do krajnosti. Skôr išlo o zlyhanie jednotlivcov, potom ale nasledovalo klasické krytie si zadkov.

Simpsonovi - Outsider-art (1999) (epizoda)

Každá žena je krásna a každý muž je umelec. No asi úplne nie, aspoň v tom druhom prípade, ale dnes môže byť umením hocičo. Homer ako domáci kutil robí výtvory, aké svet nevidel a asi už neuvidí. No a čuduj sa svete, zaujme to súčasných dekadentných umelcov závislých na bezduchom sexe. Homer síce zažije tvorivú krízu, nakoniec sa ale ukáže, že ten talent v ňom nakoniec driemal dlhé roky. Len čo má povedať chudák Barney, toho umelecké sklony neobjaví asi nikdy nikto a je to škoda.

Simpsonovi - Simpsonovské biblické příběhy (1999) (epizoda)

Raz to muselo prísť, paródia na Starý zákon. Protestovala cirkev vôbec voči tomuto dielu? Asi ho nevideli, "Boh vie". Homer ako Adam a Marge ako Eva, to sa ponúka samo sebou, Homer ako Šalamún a Bart ako Dávid "jakbysmet". Predovšetkým Homer - Šalamún ponúka moderné poňatie spravodlivosti, súčasné pomalé súdy by si mali zobrať príklad. No a čo chudák Goliáš alias Nelson? Kto tušil, že to bol najlepší kráľ v krajine v histórii?

Simpsonovi - Na plnej plyn (1999) (epizoda)

Keď niekto v Springfielde nešťastnou náhodou zomrie, vždy je to sprevádzané čiernym humorom a vždy je nablízku... Homer. Vďaka pretekom v jedení (Homer prekvapivo prehrá) sa ale na krátky čas stáva vodičom kamiónu. No a nebol by to on, keby proti sebe nepoštval všetkých nových kolegov. Prezradí totiž jedno ich veľké tajomstvo. Osobne ma bavila aj línia "doma", zvonček: perpetum mobile" pobavil. Ale asi si ho nekúpim.

Simpsonovi - Dejte Líze pokoj (1999) (epizoda)

Dejovo dosť nesúrodé, každopádne v jednotlivostiach veľmi vtipné. No a možno jediná epizóda, kde sme svedkami subjektivizovaných Líziných halucinácií. No a Homer? Ten zažije veci, až mi je ľúto, že si vlastne vôbec neuvedomí, aké. A okrem spanilej jazdy vo "vani" doslova ochutná americkú ústavu a nechá na nej trochu čokolády. Kto by to bol povedal, že...

Zelené peklo (2003)

Povesť tohto filmu je tak tristná, že očakávania boli doslova na bode mrazu. Ale proste išlo to v telke, tak som tomu dal šancu. Rozprávanie v štýle Rašomonu vždy poteší a táto zápletka sa k tomu perfektne hodí. Už od začiatku ale snahu o napínavosť brzdia pomerne dementné dialógy a preslovy typu "Daj mi jeden dôvod, prečo ti neprestreliť mozog guľkou" a podobné, "nikde" doposiaľ nepočuté perly. V záverečných 20 minútach som narátal nejakých 5 zásadných zvratov, pričom ten skutočne zásadný sa nakoniec ukáže až ten záverečný. Bohužiaľ ale namiesto otvorených úst od prekvapenia skôr vyvoláva otázky typu, prečo si to aktéri takto celé komplikovali.

Simpsonovi - Sportovní neděle (1999) (epizoda)

Ísť o finále Ligy majstrov, s plným počtom by som neváhal. Takto mi odkazy na americký futbal asi nedochádzajú, ale Doly Parton a Vincent Price tu majú kúzelné chvíľky. Prečo ale vo väzenskom systéme v USA nemajú jednotný systém budovania mreží, mi rozum neberie, taký Wiggum skoro prišiel k úrazu. Muži síce prišli o sledovanie zápasu, na druhú stranu sa ale dobre najedli, napili a Homer si zatelefonoval dokonca aj s Clintonom.

Můj soused Totoro (1988)

Bez kontextu miestnych kultúrnych tradícií som zostal trochu stratený v preklade. Popravde tie "väčšie" Mijazakiho príbehy ma oslovujú viac než tie, kde decká spoznávajú nejaké nestrašidelné strašidlo, ako napríklad ešte v Ponyovi. Je to ale milé, avšak stále viac pre deti než pre dospelých, čo nie je nutne výčitka. Každopádne tu máme riešenie pre bratislavskú MHD, nikto tam ale za tých vyše 30 rokov od vzniku tento film evidentne nevidel. Po oboznámení sa s kontextom sa k filmu vrátim.

Simpsonovi - Marge - královna silnic (1999) (epizoda)

Ďalšie z Homerových áut, ktoré dostanú poriadne zabrať. Toto si ale zapamätáte, pretože nepatrí medzi tie 20 rokov staré. Ale ihneď po príchode do práce mu dajú kolegovia poznať, že sa pri nákupe trochu sekol... No nič, ešte že má manželku a tá si ho užije do sýtosti. Ešte lepšie je ale asi finále v miestnom Zoo a potom aj v uliciach Springfieldu, kde si Homer poriadne užije s jedným rozzúreným nosorožcom. Jedna z najuletenejších epizód vôbec, v tom dobrom zmysle slova.

Simpsonovi - Mor na Amora (1999) (epizoda)

Kto je najväčší "dříč" v Springfielde a zároveň najväčší romantik? A kto klamal žene o amerických tradíciách? Apu. Nikto iný. Epizóda by sa mohla aj volať Sedem dní do Valentýna, pričom každý jeden deň ponúka jedno romantické prekvapenie. A záver je skvele vypointovaný, náhoda chcela, že všetky ženy v meste budú spokojné. Najviac ale zaboduje Homer. I keď konkurencia v podobe Eltona Johna je vážne veľká...