Simpsonovi - Bart - televizní šoumen (1998) (epizoda)

Áno, aj Bart má nejaký talent, o čom sme sa už presvedčili, ale tentokrát ide o talent veľkého kalibru... Bart sa stáva hviezdou detských televíznych správ, pretože má, pozor, šarm. O tom Líza príliš nepočula, ale keby sa začali spoločne pred televíznymi obrazovkami vhodne dopĺňať, mohlo by z toho niečo byť. Ak by samozrejme nebol väčší dopyt po ďalšej animovanej blbosti. Najviac si ale pre seba ukradne Willie, i keď vám ho bude ľúto.

Americký zabiják (2017)

Michael Keaton je v drsnom ambicióznom áčkovom thrilleri, Dylan O´Brien vo filme pre teenagerov o metaforickej dôležitosti osobnostného rastu v tvrdom kapitalizme, Taylor Kitsch v béčkovom akčňáku, kde treba všetko a všetkých postrieľať, pretože pomsta. Spolu to príliš neladí, navyše je násilie tak tupé, až to fyzicky bolí. Každý musí byť zastrelený, vrátane krásnych žien, aby sme videli, zač je toho loket pôsobiť v tejto branži. A svetonázor tvorcov tak bije do očí, až to, zase, len a len bolí. Irán proti všetkým, už len všade hodiť atómku, len poznámka o státisícoch mŕtvych v Iraku akoby filmu podrážala nohy. Ak mal byť týmto spôsobom ambivalentný, tak je skôr len zmätočný a nesúrodý. Ale ako remeslo je to slušné, celkom to šľape a je to svojim spôsobom aj podarené guilty pleasure. Len to určite nebol nikoho zámer, i keď pri ultra drsnom Keatonovi mám pochybnosti, či si z toho celého nerobil prdel.

Hra peněz (2016)

Solídny thriller s hutným myšlienkovým podkladom, ktorý ale nikoho neprekvapí ani nešokuje. Prvá polovica pôsobí priamočiaro a zachytí sa pod kožu, tá druhá odhalí ďalší dejový prvok, ktorý všetkému nakoniec dá nový zmysel, ale opäť sa tu o prekvapeniach hovoriť nedá. Je to svižne nakrútené, takpovediac pre každého a zložité finančné machinácie nám sú vysvetlené bez ďalších otvorených otázok. No a pokiaľ sa čudujete, prečo sa podobná udalosť neopakuje každý tretí deň, tak odpoveďou bude asi malá pravdepodobnosť prevedenia takejto akcie.

Liga výjimečných (2003)

Vo svetle toho, čo sme od roku 2003 videli v rámci stovák komiksoviek v kinách dávam tri nezaslúžené hviezdy. Zvolená vizuálna štylizácia sa síce hodila do Londýna, ale v Paríži to už nebolo ono a o Benátkach je lepšie sa nezmieňovať. Liga výnimočných má určitý guilty pleasure potenciál, ktorý sa v pokročilej dobe Marvelu a DC môže zvyšovať: proste budete porovnávať, ako sa ku kresleným tlačovinám pristupovalo vtedy a ako dnes a inak som to nevnímal ani ja. Netreba snáď dodávať, že skoro všetko je tu zlé, ale aspoň to nenudí, pretože sa stále niečo nezmyselné deje.

Simpsonovi - Jak napálit pojišťovnu (1998) (epizoda)

Tak naposledy to konečne vyšlo Apuovi, tentokrát má šťastie na ženy dokonca aj Očko. A to Homer najskôr skonštatoval, že to nikam nevedie... Očko si mal skôr uvedomiť, že nikam to nevedie vtedy, ak mu dá do rúk svoj osud. Ono síce na ňom výrazne zarába v krčme, ale mimo tejto budovy sa naňho spoľahnúť nedá. Pomerne akčná a výpravná epizóda, stále sa niečo deje, máte tu teda akciu spojenú s milostnou líniou a dokonca aj s heist žánrom. No a ako to dopadlo? U Homera doma...

Simpsonovi - Poslední pokušení Krustyho (1998) (epizoda)

Nie každý diel s Krustym v hlavnej úlohe patrí k tým top epizódam, ale Posledné pokušenie Krustyho, aj s účasťou Jay Lena, je možno tým najlepším z nich. Dosýta si užijete stand up komikov, medzi ktorými Krusty pôsobí už len ako dinosaurus. Ale nebol by to on, aby s pomocou Barta nevystúpil úplne na vrchol. Dobre, tak aspoň nedostal svoj priestor po večeroch u Očka.

Simpsonovi - Ponorkobus (1998) (epizoda)

Ak neviete, ako funguje OSN, tak táto epizóda vám to názorne ukáže. Opäť to nemá skoro chybu, ale niečo mi k dokonalosti chýbalo. Hlášky ohľadom školského autobusu, spomínanej OSN a predstava krásneho života na ostrove sú luxusné. No a ak sme sa minule dozvedeli, že Nelson by mal rozvíjať svoju kariéru futbalistu, tak Ponorkobus zase ukazuje jeho právnický talent. Byť obvinený z vraždy, neváham ani minútu...

Simpsonovi - Radost ze sekty (1998) (epizoda)

Tak tu si tvorcovia berú na paškál toho oveľa viac než sa na prvý pohľad zdá. Dokonca aj kresťanstvo a konzumný štýl vo všeobecnosti, Fox si tiež niečo málo zlízne. Nechýbajú samozrejme skvelé fóry, Homer sa ukazuje ako ťažký oriešok ako na ovládnutie jeho mysle, tak aj následné uzdravovanie. Ešteže existuje pivo, už len kvapka môže mať blahodárne následky. Ale tu to bude trochu inak. No a UFO sa nevyskytuje v tomto seriáli len mimo atmosféru a pod zemou, konečne ho vidíme aj pár metrov nad ňou. Ale aj tu to bude o niečo komplikovanejšie... respektíve jednoduchšie.

Modelář (2020)

Zelenka asi točí tie najoriginálnejšie filmy spoza hranice, respektíve s tými najzaujímavejšími námetmi, ktoré dokonca pôsobia dojmom, že nemôžu dávať zmysel. Ale dávajú a sú aj husto ambiciózne. Modelář akosi mimochodom aj výborne vyzerá, stále svieti slnko, zákutia Prahy, obrovský interiér Pavlovho príbytku a tak podobne. Uberá sa to taktiež zaujímavými smermi, má to netradičných hrdinov a cieľ potencionálneho atentátu vyznieva buď ako od Monthy Python, alebo ako z veľkorozpočtového thrilleru zaoberajúceho sa islamským terorizmom. Zelenka vyjadril svoj politický svetonázor, za čo ho možno viacerí premúdrelí pokrytci odsúdia, ale doporučujem mu, aby mu to bolo úplne ukradnuté.

Simpsonovi - Marge prodává nemovitosti (1997) (epizoda)

Marge sa opäť snaží robiť niečo na vlastnú päsť a je jasné, že intelektuálne na to má. Lenže má jednu neakceptovateľnú vlastnosť, nedokáže klamať. No a robiť realitnú maklérku v meste, kde je každý barák na spadnutie, nie je nič pre charaktery. Svojim spôsobom nedokáže klamať ani Homer, ale v spojitosti s dialógmi s jeho manželkou by to občas bolo lepšie, Marge vážne nechcela iba otvoriť okno.