• Krátkometrážní

Devadesátky (2018)

Ano, nic nového to není. Jenom jeden malej kluk přičuchne ke skejtu a k partičce, ale tuhle downhill jízdu se spoustou triků jsem si užil, přestože sám jsem nikdy nezvládl ani ollie. Soundtrack klasika: Cypress Hill, Cobain, Trent Reznor, Pixies, dost teda překvapí Brit jak poleno Morrissey. Nic proti němu, ale určitě by se našel i nějakej americkej melancholickej básník, ale vlastně proč ne?

Fahrenheit 11/9 (2018)

Nejsem tak levicový jako Moore a v mnoha věcech se s ním neshodnu. Moore je tendenční, ale umí prostě věci podat emocionálně i zábavně. Má tah na branku. Jeho analýza Trumpova úspěchu je tak mnohem zajímavější než články odborníků. Je to Emotional roller coaster jak v Disneylandu. Enjoy.

Roma (2018)

Kamera a atmosféra geniální. Cuarón se nebojí pracovat se vším včetně důrazu na psí hovno :-). Velmi metaforický film, kde nám obraz znovu a znovu sděluje, že voda vše smyje - špínu i problémy. Špinavá podlaha dvorku, znovu a znovu umývaná, je tak metaforou celého filmu. Hodně pomalý, až nudný rozjezd. Osobně se mi nejvíce líbilo zachycení The Corpus Christi masakru a paramilitárního hnutí Los Halcones (mimochodem cvičeného lidmi z CIA). Mám tedy asi jedinou výtku. Při tom všem důrazu na boj silných žen s osudem (což začíná být v současném umění už trochu omšelé téma) režisér zapomněl na mužské postavy, které tu působí jen jako papírové karikatury (zamilovaný profesůrek, který se honí se svojí milenkou před kinem, zatímco žena se stará o rodinu atd.).

V pasti (2018)

Apokalyptická klasika. Nečekejte nic převratnýho, jen slušnou thrillerovou jízdu. Bohužel, nejpůsobivější je ta první půlka, tedy rozjezd apokalypsy ve městě a krvavé boje mezi přeživšími v domě. Samotné finále je asi nejméně zajímavé.

A Guy Walks Into a Bar (2011)

2minutové hospodské vtipy k zhlédnutí na youtube. Jejich vizualizace nefunguje. Je to prostě řemeslně odfláknuté asi jako vtip dne Blesku. Waste of time.

Sám život (2018)

Jak již píše Psema, film chvíli hraje s divákem hru na ironický odstup, aby nakonec na miskách vah převážila romantika a kýčovité pseudofilosofické kecičky. Ústřední tématem je nespolehlivý vypravěč, který na nás vytahuje další a další efektní triky. Koneckonců hlavní hrdinka píše diplomku na téma nespolehlivého vypravěče. Ten začátek je proto skvělý, vtipný, dynamický, prostě strhující. Postupně se vše překlápí do roviny sentimentu. Zlomovým bodem pro mne byla samotná diplomka hlavní hrdinky, zde musím napsat alespoň část děje, který ale není hlavní příběhovou linií, takže neprozrazuje nic extra důležitého. Scenáristé nedokázali přijít s tématem, které by mohlo být skutečné vědecký, proto kdokoliv, kdo někdy diplomku psal, celkem rychle pochopí, že hrdinka nepíše vědeckou práci, ale spíš článek do nějakého esoterického magazínu. Její manžel ji zatím ujišťuje, jak je její práce geniální. Následně zvolí scenárista ten nejhorší možný závěr epizodky: profesor se hrdinku pokusí osouložit. Tedy její práce byla nejspíše geniální, což její sexistický prefesor nedokázal unést. Realita roku 2018 v kostce. Žádná fakta jenom emoce a pavěda. A lidé, kteří s tebou nesouhlasí, se tě bojí, protože jsi talentovanější než oni. Mám se tomu vůbec smát či brečet? Sám nevím :-) . Dovolím si prozradit jednu z hlavních tezí filmu, nemyslím si, že je to spoiler, ale raději dopředu varuju! Teze zni: Ve skutečném životě není nikdo hrdina, nebo padouch. Záleží na úhlu pohledu. Tohle lze však stěží označit za inspirativní myšlenku pro kohokoliv, komu je více než 20. A jakmile nám film začne filosoficky sdělovat zřejmé skutečnosti, začíná to být pekelná nuda (Thank you, Captain Obvious). Zejména finále je jeden velký kýč. Škoda.

Zrodila se hvězda (2018)

Přímo se nabízí srovnání s filmem Once a zde film prohrává na celé čáře. Protože Hansard s Irglovou byli skutečný pár, který spolu hrál a žil, takže na filmu i soundtracku to bylo znát. Může to zní hloupě, ale ta upřímnost a niternost tady prostě opravdu není a nedá se zahrát. Příjemný snímek, který ale provlaje kolem jako vítr.

Holka z livechatu (2018)

Perfektně zvládnutý žánr thrilleru. Hororem bych to nenazval. Je pravda, že konec přináší více otázek než odpovědí. Na druhou stranu nebývá to tak zvykem v případě ukradené identity (identity theft)? Ne všemu musíme přijít na kloub. Téma cam girls (dívek z internetových chatů) by mohlo lákat diváky, kteří mají zájem o lechtivé scény, ale ty nejsou stěžejním prvkem filmu. Je to v podstatě docela cudný film.

White Girl (2016)

Zvládnutý film z života americké chudiny. Drogy, sex, násilí. Je to dobře natočené, ale scénář vás asi ničím moc nepřekvapí. Klasická cesta na dno.

Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

Pamatuju si své prvotní obavy. Zase další "moderní" western? Vždyť už jsme to všechno viděli stokrát: western drama, western horror, western love story, western komedie atd. Tak jsem si to pustil. A už dlouho mi něco tak nezavřelo hubu. Perfektně vystavěných 6 povídek. Skvělí herci, nádherná kamera, perfektní archaický jazyk. Vtipné, dojemné, drsné. I love it! Mimochodem, první povídka je Limonádový Joe mixlej s Tarantinem na kokainu.