• Mysteriózní

Ivanna (1970)

Gotika so všetkým, čo k tomu patrí. Hrad, tajomstvo, pán "domu", podivné experimenty, zakazané dvere, mysteriózna smrť v plameňoch, podozrievaví dedinčania a miznúce devy. K tomu láska, nová žena... Výslednú skladačku si pomerne rýchlo poskladáte sami. Hudba filmu "zamrzla" kdesi v 60s, no, vlastne celý film. Je tu trošku viac veľmi decentnej nahoty a nejaké tie krvavé šrámy najviac, popalená tvár a skôr naznačené mučenie, ale žáner už bol v tej dobe trošku ďalej. O. K. filmík, ktorý ale mohol trošku inovovať, ako sa v tej dobe v Európe dialo.

Jack the Ripper - Der Dirnenmörder von London (1976)

Na Jessa Franca veľmi umiernený, mainstreamový film, s výborným Klausom Kinskim, skvelou atmosférou anglických uličiek plných mlhy, aj keď sa tuším natáčalo kdesi úplne inde. Krčmy, bordely, starožitný obytný dom... To všetko sa podarilo, film má peknú výpravu, kostýmy, výbornú a kreatívnu technickú stránku. Zábery na schodisko zvrchu sú ako od maestra Argenta, Klaus Kinski ako by sa pre úlohu Jacka Rozparovača narodil, s jeho nezabudnuteľnou tvárou a neprítomným, odťažitým výrazom. No a najviac sleazy a gory scénu si ukradla moja milovaná Lina Romay, ktorá sa filmom naozaj len mihla, škoda, pretože je tu naozaj mladučká a očarujúca.   Miestami je film trošku zdĺhavý a snaží sa byť "anglickejší ako Anglicko" , ale zas na druhej strane potom pridá na sleaze faktore alebo šokuje scénou ako je tá s Linou a udrží si vašu pozornosť. Výborný film.

Kanibalové (1980)

Stále veľmi potentná delovka, opradená legendami, ktorá sa vám už po prvom pozretí "zašrubuje" do mozgu a aj keď vám z nej bude možno aj trochu nevoľno, budete ju chcieť vidieť znovu. Darmo, takéto nekompromisné filmy sa už netočia. Zďaleka najhoršia je na filmu "animal cruelty", to by fakt nemuselo byť, ale tvorcovia to neskôr oľutovali, ale s mierne prižmúrenými očami  a ľahkými kotrmelcami žalúdka sa to dá pozrieť, aj keď, samozrejme JE to odsúdeniahodné. Je to asi najlepší "sčasti found footage" ever, herectvo stratenej expedície je úplne nekompromisné a presvedčivé, gore ukáže dosť na to, aby ste si zvyšok doplnili sami a stále to dvíha z kresla. Tá "autentickosť" je stále šokujúca. Je to ale aj film kontrastov, krutosť "civilizovaného" človeka versus divošská prirodzenosť kanibalov, šokujúca túžba po senzácii na plátne versus pomsta ľudozravej džungle. Geniálna je "milá" hudba, ktorá sa ku filmu zdanlivo nehodí a perfektné je aj prelínanie mestských záberov a džungle a po kúsku dávkovaný príbeh. Po pravú stále aktuálny kult.

La settima tomba (1965)

V pohode b&w kúsok, skôr taká kriminálka v krásnom gotickom prostredí s hororovymi prvkami. Vytŕča atmosférická scéna seansy a scény s tajomnou postavou v plášti a klobúku, s leprou nakazeným, a mŕtvym hradným pánom a tiež záverečné odhalenie je pomerne dobré. Hoci sa tu zíde skupinka ľudí na čítaní poslednej vôle a sú postupne vyvražďovaní, znie to lepšie ako to v skutočnosti je. Giallo ešte len naťukol Mario Bava, aj keď v geniálnom Blood And Black Lace, svoje gore časy mali Taliani ešte len pred sebou, Španielsko to zobralo útokom tiež až o čosi neskôr a aj taliani mali celkovo lepšie klasické snímky. Poteší aj obsadenie herca Gianni Dei, veľmi charakteristická tvár, ktorý sa neskôr, okrem iných, objavil aj v kontroverzných sleazy a gory peckách Giallo In Venice a Patrick Still Lives.

Il mostro dell'opera (1964)

Pokiaľ je na scéne upír, staré sídlo opery, jeho chodby, zaprášené kulisy a rekvizity, je to atmosférické a dobré. S dôrazom na dobrú kameru(obrátený záber!), taktiež upirova backstory je zaujímavá. Potom, na stranu osobných negatív,  sú tu prakticky všetky postavy vysmiate a roztancované a taká tá "veľká romantická hudba", ktorú nemusím.  Ale to už asi patrí k dobe. Tiež "tancujte, aby si vás monštrum nenašlo," je šialený nápad a neviem, či v pozitívnom zmysle. Ale upírove luxusné obrovské vidly sú pozoruhodné, na tú dobu možno aj šokujúce. Plus mínus o.k. gotika, zachránená z obskurnosti, ktorá sa dá v pohode stráviť.

Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta (1985)

Ťažko podcenené pokračovanie, vrátane mňa, ale vôbec to nie je zlé. Film sa snaží o hororovú atmosféru, Freddy ešte nie je ten hláškujúci Freddy, ale docela desivý, popálený prízrak. Teda nič proti hláškujucemu Kruegerovi, patrí medzi hororový kanón. Výborne masky a efekty, klobúk dole, krásne letná atmosféra, malé mestečko a jedna z najviac cute final girls série. Obišiel by som sa bez tých homosexuálnych prvkov, ale našťastie to nie je až tak prehnané ako v dnešnej dobe, celkovo veľmi solídne pokračovanie a ďalšie diely boli ešte lepšie.

Una sull'altra (1969)

Vizuálne neskutočne vymazlené predArgentovské giallo. Zvodná Marisa Mell, na tú dobu určite provokatívne scény, premyslený dej, ktorý si najskôr dáva načas, aby potom utiahol sľučku a uťahoval do poslednej minúty. Pointu aj tak nečakáte. Fulci sa hraje so zábermi,  kompozíciami, už po vizuálnej stránke je to radosť pozerať, všetci hrajú sústredene a výborne a nitky príbehu je radosť rozpletať. Bolo by to aj na 5 hviezdičiek, ale osobne ma pozdejšie Fulciho diela uhranuli ešte o štipku viac.

Phantasm IV: Oblivion (1998)

Dáva to zmysel? Nedáva to zmysel? Ťažko povedať. Film ma ale utiahol na nostalgickej 90s VHS púštnej atmosfére, zaujímavých čriepkoch zo života hlavných postáv a na skvelých praktických efektoch. Pokojne ich tam mohlo byť aj viac, pretože keď sa Coscarelli upokojí a prestane film zbesilo ládovať flashbackmi a preskakovať od jednej dejovej linky k druhej, z minulosti do súčastnosti a zasa späť, je film skvelý. Akcia funguje, efekty fungujú, vizuál funguje. Ale aj tak, ono to asi dáva zmysel, navnadí na "rewatch" minulých dielov a dokáže zabrnkať na nostalgickú 90s strunu.

Sie tötete in Ekstase (1971)

Perfektný úvod do Francovej tvorby. Teda jeden z úvodov,  pre záujemcov by zo skorších diel mohla poslúžiť aj Eugenie alebo Vampyros Lesbos. Každopádne! Bombastická ukážka Jessovho štýlu. Preslnené pláže, nádherné domy,  úchvatná, a niekedy aj bizarná architektúra, štýlová a nezabudnuteľná hudba, poetika versus kontroverzné násilie a témy, tu ešte nie celkom explicitné. Aj nahota je decentná, aj keď jej je pomerne dosť. Soledad Miranda je vo svojej úlohe vražedkyne krásna a šialená a  elektrizujúca, Franco proti nej, v jednej z úloh, nemá šancu. Film je oproti iným ešte pomerne dejový, aj keď už naplno svojský, "Francovský." No, niekoho nechytí ani táto kultovka, ale aj o tom je čaro kultových filmov.

Ze záhrobí (1986)

Dnes už klasická adaptácia krátkej poviedky nedostižného H.P. Lovecrafta, ktorá je ale rokmi kupodivu šťavnatejším sústom ako dnešné sterilné horory pre každého, česť výnimkám. Stuart Gordon a scenáristi si z Lovecraftovej poviedky zobrali len kostru, pridali do nej šťavnaté prísady ako krásnu a zvodnú Barbaru Crampton, masochizmus, slizké monštrá, rôzne premeny tela aj mysle a miestami vcelku nechutné gore, pričom zachovali atmosféru kozmickej hrôzy a klasického hororu a umiestnili film do vtedajšej súčastnosti. Všetko to do seba krásne zapadlo, poctivé masky, príšery a gore stále vyvolávajú oprávnený úžas. Atmosférická kultovka.