• Mysteriózní

The Zero Boys (1986)

Veľmi dobrý 80s survival, ktorý to vsádza na napätie, viac ako na gore(aj keď nič proti gore, samozrejme, aj tu by sa sem tam zišlo). Prekvapivo až vynikajúca kamera, parádna atmosféra(opustený dom, lesy...) a pekne dávkované napätie a feeling v štýle "Čo sa to dočerta deje?". Hlavný hrdina sympaťák a super je, že o hlavných vidlákoch sa dozvieme len v náznakoch. Začiatočný paintballový súboj je až príliš dlhý a trocha viac gore a väčší a vynaliezavejší bodycount by filmu určite neuškodil, ale ok, asi to tvorcovia chceli takto. Ale inak- výborný film, "smrdiaci" 80s a kazetami- a tak to má byť.

Hellraiser III: Peklo na Zemi (1992)

Presne ten druh 90's nostalgie a neobjektivne hodnotenie k tomu, ako to mám rád. Ale nemôžem inak. Opäť je to jeden z filmov, na ktorých som VHSkovo vyrastal, kombinácia pekelných anglických koreňov a odľahčenej americkej kazetovosti. Kto aspoň trošičku nezažil, nepochopí. Ale i tak...Opäť klobúk dole pred praktickými efektami, tie počítačové aspoň vyčaria nostalgický úsmev. Hlavná hrdinka krásna, vedľajšia postava detto, mnoho nezabudnuteľných scén(klubový masaker, kostol, budova na konci...). Hudba ako vždy geniálna. Posledný poriadny Hellraiser. Až človeku príde smutno, kde sa podeli takéto ambiciózne, veľkolepé projekty, napchaté úžasnými praktickými efektami. A kde sa podel talentovaný žánrový režisér Hickox, respektíve jeho skvelé hororové kúsky. Ach áno, stále môžeme siahnuť po peckách z našich archívov.

Mauzoleum (1983)

Teoreticky je to 4/5, ale za zábavnosť tú jednu hviezdu naviac prihodím, moje hodnotenie je čisto subjektívne. Toto je aj mne pomerne neznámy klenot, ktorý sa nevihol chybičkám(sem tam viazne tempo, finále nie je vyhrotené tak, ako by sa patrilo...), ALE všetko vynahradzuje miestami pekelne cheesy zábavnosť(záhradník RULES!), a predovšetkým musím vzdať, opäť, poctu parádnym gore efektom a maskám. Gore je občas až prekvapivo drsné a stále, aj v roku 2019, v uncut verzii na blu ray, prekvaivo šľape. A hlavná ženská postava je kočka! Občas sa to celé zašmodrchá, aj príbeh by mohol byť jasnejší a celkovo lepší, ale čo na tom. Bavil som sa od začiatku do konca, old school 80' s style! A o to môjmu staromylskému srdcu ide predovšetkým!

Plivu na tvůj hrob (1978)

Dnes som si tento nechvalne známy flák zopakoval a musím povedať, že je to stále zážitok. Rape scény sú stále dostatočne disturbing, ale podľa mňa film nie je nijako zameraný proti ženám, keďže muži dostanú revenge časť aj s prílohou. A o tom to stále je, otázky, dokonca aj dirty old school grindhouse zamyslenie k tomu. Plus geniálna absencia hudby, parádne prostredie. Na túto kontroverznú klasiku sa nechytá ani sám o sebe slušný "remake". Pochybujem, že chystané "Deja Vu" na tom niečo zmení.

Voskové muzeum (1988)

Povinná jazda pre všetkých nostalgických VHS fanúšikov. V rámci rozpočtu veľmi pekne natočené, s nadhľadom a švihom, nudné momenty tu snáď ani nie sú, príbeh je v rámci 80s originálny. A klobúk dole nad designom voskového múzea, maskami a praktickými gore efektami. Aj dnes, v roku 2019, keď to píšem, keď som film znova zhliadol(a perfektne sa bavil), efekty obstoja a ostáva rozum stáť nad kvantitov a kvalitou. Ku koncu filmu trošičku dochádza dych, a parádnych gore efektov kľudne mohlo byť aj o čosi viac, ale aj tak je to nádherná, klasická 80s časová kapsula, po ktorej čas od času, stále radi siahnete.

Trhlina (2019)

Kvalitné postrašeníčko. Zrovnávať s knižnou predlohou nemôžem, pretože som ju nečítal, no filmová Trhlina je kvalita vo všetkom- zvuk, spracovanie, herecké výkony, príbeh(záhada je fascinujúca a tie večné otázky, čo z toho je naozaj skutočnosť a čo výmysel- pecka!). Kamerové nálety na lesy môžu konkurovať ľubovoľnému zahraničnému hororu a slovenskí herci hrať vedia, ak majú čo! Bodaj by sa blýskalo na lepšie časy, bodaj by takýchto filmov bolo viac a niekto by zlomil prekliatie politických drám a hlavne príšerných reality show a seriálov! Tu je vidno, že sa dá, ak sa chce! A keby sa zapracovalo aj na iných podžánroch hororu...Ale to už je len zbožné prianie. Filmová Trhlina ale pôsobí ako živá voda na naše oči doráňané spomínanými slovenskými výtvormi. A Maštalír výborný! Obsadiť ho do nejakého buranského exploitation alá Texas chainsaw massacre, by bola pecka(tak mi trošku jeho postava výzorom pripadala- každopádne super). Len tak ďalej!

Halloween (2018)

Výrazné plusy sa určite nájdu, hustá atmosféra, solídne technické spracovanie, aj trocha toho gore, ale...Dlho som sa nevedel vcítiť do toho, že pozerám Halloween, alebo celkovo slasher, celé to pôsobí veľmi chladne a neosobne. Aj Myers nemá ten feeling ako najlepšie diely série. Je to seriózny počin, ale to je práve to...Možno až príliš.

Hell Fest: Park hrůzy (2018)

Ale jo, ako hovoria naši bratia. Gore mohlo byť kľudne viac, ale čo je, je lahôdkové a hlavne poctivá ručná maskérska prácička, naháňačiek a napätia tiež mohlo byť kľudne viac, ale čo tu je, je solídne. Z filmu cítiť lásku k 80s slasherom, nie je to žiadna sterilná splácanina, halloweenska atmosféra a atmosféra strašidelného parku poteší vždy a tiež ma potešilo, že killerove motívy len naznačili a netlačili to do diváka polopatisticky. Jednu hviezdičku si ešte nechám v zásobe, ale som všetkými piatimi za pokračovanie, alebo za ďalšie slashery, naštartované úspechom slušného Hellfestu. Dúfajme.

Větrný démon (1990)

Je to kdesi medzi neodolateľným cheesefestom a serióznejšou záležitosťou. Ambicie tentoraz prevýšili rozpočet, scenár sa miestami zamotal tak, že mám pocit, že už ani tvorcovia nevedeli, ako z toho von. Ostávajú parádne masky a skvelé poctivé gore efekty, zábava to napriek všetkému uvedenému, aj kvôli tomu, je. V kombinácii s nostalgickou spomienkou na obal VHS.

Noční můra v Elm Street (1984)

Večná klasika, tak trošku ešte viac neučesaná, ako jej pokračovania a viditeľne nižší rozpočet jej očividne pristane. Nápaditá, originálna a najviac gory pecka z celej série, perfektne popretkávaná snovou "logikou" a v tej dobe ešte novým, desivým záporakom so skvelou backstory a perfektným zasadením do ikonickej, preslnenej Elm street. Na každé pozretie si všimnete nejakú maličkosť, vychytávku, ktorú ste možno predtým minuli. Nedostižná legenda.