Báječný den (1996)

Příjemná, pohodová a vtipná romatická komedie o dvou rodičích, jejich neposedných dětech a náhodách. Obsazení George a Michelle je boží, jejich špičkování a chemie je nádherná, moc jim to spolu (a v případě neskutečně charizmatického George a sexy Michelle i zvlášť) velmi sluší, jsou příjemní a sympatičtí. A dětské výkony jsou také báječné. No a scénář dialogů je perfektní a to celé z Báječného dne dělá báječný film.

Dunkerk (2017)

Písek, mokro, zoufalství, touha uniknout, přežít... Tři dějiště: voda, vzduch, souš. Na nich se postupně odvíjí příběh ne jednoho hradiny, ale skrz více menších postav příběh všech vojáků. Nolan dal nový rozměr válečnému filmu, který není postavený na akci, ale naopak na prožitku a atmosféře, jak už to u jeho filmů bývá. Hoyte Van Hoytema natočil vše tak mistrovsky, že máte pocit, jako byste také byli v Dunkirku. A jeho nádherné a hluboké (především letecké) záběry, které spolu s opět dokonalým, Oscara hodným Zimmerovým soundtrackem, dodávají filmu až umělecký nádech. Soundtrack tentokrát funguje nejen jako soundtrack, řekla bych, že je přímo hlavním hercem tohoto filmu. Hans Zimmer perfektně zapojil do hudby prvky tikání hodinek, bušení srdce, zvuky sirén... Chvílemi jako by sama hudba dělala nálet a útočil na vojáky, ale i diváky, což opět umocňuje i váš subjektivní zážitek. Obdivuhodné. Herecké výkony se skládají především z dlouhých pohledů Toma Hardyho, Kennetha Branagha (jak nám Zlatoslav Lockhart dozrál!), Marka Rylance, Harryho Stylese a Cilliana Murphyho a krátkých dialogů, přesto jsou ale bezchybné a vzájemně se krásně doplňují, nikdo nevyčnívá. A co je asi nejzajímavější, celý film se tam neukáže ani jeden německý voják, nepřítel je tím pádem neviditelný, nehmatatelný a mnohem víc hrozivější. Skvělý nápad a velmi originální! Vše graduje až do konce, střídání scén je perfektně načasované a dynamické, atmosféra je čím dál tísnivější, ale vpodstatě emočně nenáročná až prázdnější, což je u válečného filmů neobvyklé. A možná to je ten jediný malý nedostatek, který ale třeba druhým promítnutím zmizí. Běžte do kina, tam je to (především zvukově) nářez, v televizi to bude třetinový zážitek, tedy pokud si nepustíte volume na max.

Zaříkávač koní (1998)

Téměř pětihvězdičkový snímek, skvěle zrežírovaný - napínavé úvodní drama, pocitově velmi reálné, silné a dojemné. Následně krásná příroda, klid, romantika, to vše dokresluje skvělý soundtrack Thomase Newmana. Největší výkon tu podává nádherný kůň, to co předvádí je obdivuhodné. No a ještě k tomu bravůrní mladá Scarlett Johansson v nelehké roli, kterou ale zvládla perfektně. Také Kristin Thomas, vývoj její postavy a chemie mezi ní a Robertem. No a sám Robert, to je snad zbytečné komentovat, v tom klobouku (i bez něj) je prostě stále děsně sexy.

Milý Johne (2010)

Krásný příběh ze sady romanťáren Nicholase Sparkse, nádherná letní atmosféra prvního setkání. Channing Tatum je okouzlující a sexy, zatím jeho nejlepší role a Amanda Sefried stále nádherná a působí velmi přirozně a příjemně. Těm dvěma to spolu moc sluší. A Richard Jenkins jako otec Johna také skvělý. Škoda jen změněného konce, v knížce byl nečekaný a nezapomenutelný, ve filmu je jedním z mnoha podobných konců.

Padesát odstínů temnoty (2017)

Nečekala jsem, že temnota bude ještě horší než šeď. Co se týká děje, snad ještě větší nic než u jedničky, výprasky už jsou tak nudné a okoukané, že jsem u filmu ("erotického!") usínala. Pokus o zdramatizování děje je velmi směšný - pád vrtulníku, temná dívka z minulosti - jak napínavé! Jamie nám nějak za rok zestárnul nebo co, už ani ten nepůsobí tak uhrančivě a sexy jako dřív, Dakota si přestala kousat ret (teda pokud jsem to nezaspala). Opět gratuluji sama sobě, že jsem na film nešla do kina a tudíž nepřispěla na takou zbytečnost.

Padesát odstínů šedi (2015)

Dle očekávání mě to nenadchlo. Dakota Johnson se celou dobu kouše do rtů, což napoprvé je možná sexy, pak už to ale začíná být okoukané, Jamie Dornan má rozhodně hezké tělo, ale o velkém herectví se nedá mluvit, jen často práská s bičem, možná kdyby šel do cirkusu dělat krotitele, tam by mu to šlo asi líp. Děj stejně jako knížka absolutně nudný a postrádá zápletku, jen monotónní střídání výprask-odloučení-výprask-počítač-výprask-auto... Erotika bez obalu (někdy až moc), která ale moc nevzrušuje, a postupně působí jen mechanicky a okouká se, žádná chemie, jiskření, nic. Jsou filmy, které i z obyčejného polibku udělají strhující a vzrušující zážitek, tady ale výprasky nic nedoženou. Co vyzdvihuji je hudba, která dobře dokresluje aspoň nějakou atmosféru, která by bez ní vůbec nebyla a především přezpívané Crazy in Love je, musím přiznat, působivé. Doteď kroutím hlavou nad masivní reklamů knihy i fimu, bylo to fakt otravné, vidět ji všude. Jsem ráda, že jsem si nekoupila ani knížku ani lístek do kina. Jsou filmy, které mi za to nestojí a tento mezi ně rozhodně patří.

Matky na tahu (2016)

Poměrně koukatelná oddechovka, chvílemi nuda a poměrně trapno, chvilkami zábava. Trojka bad moms Mila Kunis, Kathryn Hahn a Kristen Bell se navzájem příjemně doplňují, Christina Applegate by měla dostat oscara za nejnepříjemnější postavu ve filmu a Jay Hernandez jako sexy tatík taky ujde. Co se týče hereckých výkonů absolutně nepřesvědčivé a přehrávané, ale to radši nebudu rozpitvávat. Scéna v obchodě je božsky natočená a sestříhaná a je vrcholem filmu. Nechápu, jak to dokáže daleko lepší a zábavnější.

Strážce (2006)

Povedení film z agentského prostředí ochranky prezidenta, od začátku akční, napínavý až do konce, povedený scénář, skvělý svižný střih. Michael Douglas jako by se pro tuto roli narodil, působí velmi profesionálně a přesvědčivě a jeho špičkování s taktéž skvělým Kiefer Sutherlandem je boží. Kim Basinger jako první dáma a Eva Longoria jako mladá posila jsou také okouzlující. Rozhodně dobrá zábava.

Ztraceno v překladu (2003)

Kouzelný a jediněčně krasný film o odloučení, samotě (nejen v cizím prostředí), o lidské hřejivosti, souznění, o neopakovatelnosti něčeho nádherného. Bill Murray je naprosto dokonalý, jeho trpce smutný výraz nezapomenutelný, stejně jako jeho zářící oči při chvílích se Scarlett Johansson, která je jako andělské zjevení. Těm dvěma to spolu moc sluší a chemie a přátelství mezi nimi je naprosto přesvědčivé, jedinečné a nedefinovateně nádherné. Stejně jako celý film. A ten konec - usmívám se a jsem dojata... Večer jsem nemohla usnout a myslela na tento skvostný snímek.

Hologram pro krále (2016)

Neobvyklý film o střetu dvou odlišných kultur, o rozdílném chápání, o změně pohledu na svět a život vůbec. Krásně natočeno, až pohádkově, v magickém a neznámemém prostředí vyprahlých dálek, tepla a písku. Příjemný soundtrack podbarvující podmanivou atmosféru, která vás postupně pohltí, stejně jako Toma Hankse. Příjemní herci, i chemie mezi nimi. I vtipu tu bylo dost. Nenudila jsem se ani chvilku. Nečekaně skvělý zážitek. Tom Tykwer prostě umí zaujmout a udělat film tak, aby se na něj jen tak nezapomnělo (viz Atlas mraků). Nevím, jestli je to přímo na jasných 5*, ale pro originalitu filmu, vážně příjemný pocit po shlédnutí a taky pro až nepochopitelně nízké hodnocení si to tento film myslím zaslouží.