Donnie Darko (2001)

Opět jeden z těch případů filmu, který si někdy nachystáte, ale čas a chuť na něj dostanete až po letech, kdy už vlastně pak ani nevíte, co vás na něm tehdy zaujalo. Donnie Darko je možná neobyčejně obyčejný teenager, kterého někteří vidí jako naprostého šílence, já ho ale musím shledat jako úplně perfektně napsanou postavu a jakýsi archetyp, jenž v sobě máme úplně všichni. Někdy si to pohrává s podobnou tématikou asi jako Americká krása, a když si to vykresluje všední svět tak nádherným způsobem, jsem nadšený. Jenže pak je tu ten dosti schizofrenní zbytek, který vypráví celý příběh. No a to je právě ono, mně se moc líbí jak je nám to celé zobrazováno, ale je mi úplně ukradený, co nám zobrazují. Divný, divný a zase divný! Žít na ulici kde na Vás padají letecký motory, jak na běžícím pásu.. 65%

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Když to všechno v 80.letech začalo asi by nikdo nevěřil, že tu s námi McClane bude téměř 25 let. Bruce Willis ve svojí nejvěhlasnější roli i na stará kolena dokáže na počtvrté pořád stejně zaujmout. Starý mazák, který svým nemoderním přístupem stojí ve válce proti moderním padouchům. Všichni jen šifrují a dešifrují, aby nakonec stejně všechno řešili postaru. Nový nádech legendární značce pomohl, ale já pořád stejně nejvíce ocením toho hlaškujícího Willise! Vynikající akční sekvence, které jsou sice hutnou ochutnávkou všelijakých moderních vychytávek, takhle se ty akční filmy dříve zkrátka netočily, ale nakonec nejlépe funguje úplně prosté střílení a obavy o docházející zásobník. Tentokrát je to zase osobní a zase posunuto o kousek dál. Ale největší pochvalou budiž, že mě to i po letech přijde zatraceně cool. I přesto jaká blbůstka to je, ani na chvíli jsem se nenudil! 75%

Happy End (1967)

Čas je relativní, a pokud je podle někoho lineární, je tak jasné, že je možné se vydat i druhým směrem, tedy nazpátek. Geniální nápad, který ale vypadá tak výborně hlavně kvůli perfektně odvedené filmařské práci a skvěle zvolenou režií. Úžasný smysl pro detail, perfektní snímání pohybu. Přestože příběh je tak krásně jednoduchý, tak přenesený na plátno tímto způsobem může asi úplně cokoli vypadat fantasticky. Smrtí naše cesta začíná a narozením končí, že jde o smyčku už ukázal i Benjamin Button. Chodíte se do klubu dívat, jak se nahatá děvčeta pred zraky oblékají, paní to je vzrušení. Svět, kdy odpověď dostáváte dříve než otázku, aneb jak se z otázky vlastně stává odpověď. Mimořádně hravý film, o němž jsem nikdy dříve neslyšel. Nolan tak asi jen okopíroval o 50 let později a zkoušel si hrát na parodii level Tenet. Send - dnes! 75%

The Gray Man (2022)

Pravděpodobně nejočekávanější film z produkce Netflixu z tohoto roku. V době, kdy tenhle streamovací gigant strádá a jeho všechny pokusy o větší filmové projekty působí jako jen další hřebíček do rakve, jsme všichni ještě věděli, že tam vzadu se skrývá jeden potencionální klenot, který se světu ukáže koncem července. A je tady The Gray Man vyšel na světlo! Legendární bratři Russovci, kteří svoje jméno spojili hlavně s spektákly o Avengers u MCU, dali právě oni pro mě největší kredit tomuto univerzu a z jejich odkazu tahle frančíza těží dodnes. A tak plán že dostanou od Netflixu pořádný balík za nějž mají natočit pořádný blockbuster snad i dává smysl. Jenže jak řekl jeden politik "mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky". Tradiční otázka, kam zmizely ty peníze, co tam proboha stálo tolik peněz?! Vždyť je to ve výsledku průměrný akčňák, který má oproti těm devadesátkovým bondovkám navíc tak leda ten debilně sytější filter. Nikdo si na to za pár let ani nevzpomene... Ohledně hereckých výkonů, jo ty to nějak táhnou. Ryan Gostling je fajn, leč vypadá jak kdyby se vrátil odkudsi z Ruska, tak rozhodně párkrát chytře rozhodí úšklebkem, nebo zvládne i docela dobrou akční scénu. Oproti němu Chris Evans je jako co?! Chudáček svázanej tolik let tou ryze dobrou postavou kapitána Ameriky si chtěl odskočit zahrát si na slizkýho padoucha, no paráda, jen je z něj nakonec jakási parodie na 90. léta v Čechách. Jejich společný scény jsou příšerný, pořád dokola to uvolňovat přetahováním, kdo dá ujetější hlášku... Že je největší devízou procházka po Praze, kde se svezete tramvají a u toho vás fakt honí česká policie. Tohle bylo to nejlepší, vidět v velkým zahraničním filmu český nápisy a ty rádoby český fízly! Příběhově nudná špionská motanice, kde nevím jestli je tak banální, ale hraje si to na kdovíco, nebo zda je to možná dobrý, ale topí se to v klišé a neoriginalitě. Radši se podívám na děsnej Red Notice, u kterýho se aspoň párkrát zasměji, ale to nic nemění na tom, že tyhle dva projekty si můžou s respektem podat ruce. 40%

Bez vědomí (2019) (seriál)

Nedávno jsem okusil český seriál Pustina, který se pyšní financováním a pomocí studiem HBO. A je to na něm zatraceně vidět. A tak jsem dal i na druhý kousek vycházející z této spolupráce, čímž je tento seriál. Prvně velmi pěkná hříčka s názvem... Perfektní výběr doby a tématu, jenž Vás na několik hodin spoutá do křesla a nemůžete se odtrhnout. V čele s zajímavým obsazením, z nějž jasně vystupuje fantastická Táňa Pauhofová. Jednoho krásného dne se manželský pár rozhodne odejít za kopečky, ale při útěku je srazí auto a plán je ta tam. Jenže manželka, Marie, se probouzí v nemocnici bez manžela, o němž nikdo nic neví. A tak startuje strhující cesta za hledáním manžela i pravdy. Napínavé snad až špionážní drama, které mě sice ve svém rozuzlení příliš nepotěšilo. Miluji s jakým kouzlem dokážeme pracovat na těch špinavých komunistických osudech. Hnusná doba, ale skvělá jako námět do všemožných projektů, jakým je i tento. 80%

Promlčeno (2022)

Ambiciózní český projekt, který mohl a může nabídnout takový trailer, že se okamžitě dostanete do výborného tempa. Perfektní námět o promlčení vraždy, které tikají hodinky stíhatelnosti. Právě celý příběh, který se tahá z minulosti je podán výborně poutavým způsobem a vskutku není těžké se do něj ponořit natolik, že lačníte po nějakém drobečku, který by Vás posunul blíže. Karel Roden i v nepříliš komfortním prostředí přestavuje již tradičně výborný výkon a pořád potvrzuje, že každý jím vybraný projekt má něco do sebe. V čem ale spatřuji hlavní nedostatek filmu, i přes několik rádoby zvratů, je jeho čitelnost. Přestože to není jasně řečeno, tak jen skrze ty náznaky onu pravdu vidíte a scénáristi si nelámou hlavy, že by diváka nějak překvapili. Svědomí je někdy tak tíživé, že si ho musel hlavní hrdina provětrat, jen měl zrovna potřebu k tomu zneužít rádiový pořad a dojít svým cílům hlava-nehlava. A zase rozhlasové pijavice tolik touží po pozornosti, že jsou schopní přiživit se i na lidské bolesti. V závěru to místy přešlo v takovou snahu dokázat jak je náš právní systém pořád destabilizován komunistickým režimem a my nemůžeme nic než jen smutně věřit, že i zločiny proti existenci budou někdy odtajněné a lidé za to budou muset zaplatit. 60%

Černý telefon (2021)

Osvědčená dvojice stojící u prvního Sinistera, kterého považuji za jeden z nejlepších hororů vůbec, to zkouší podruhé a tentokrát úplně jinak. Ethan Hawke je úžasný herec, i když mu ani není po většinu vidět pořádně do tváře, je vynikající. V hlase má přesně vyváženou tajemnost, děsivost ale i jakousi nejistotu. Příběhově mi to přijde poměrně prosté a prvoplánové, jelikož to za celou dobu ničím nepřekvapí. Místy až ubíjející tempo, ale v závěrečném aktu výborně vygraduje... Upřímně jsem to čekal propracovanější a daleko více hororovější. 60%

Kurz manželské touhy (2021)

Mix jakéhosi kriminálně vztahového slaďasu, který je jako dělaný na utužení zajetého vztahu. Leč se snaží působit jako good feel komedie, nemůžu si pomoc, ale jak se to zamíchá tím rádoby vyšetřováním, vzniká místy tak stupidní příběh, že to do puntíku ctí cejch novodobých českých komedií. Má to pár lepších momentů, ale utápí se to v ujetosti. Takže výsledkem je tuctovka. 35%

Futurama - Série 5 (2008) (série)

I. Benderovo parádní terno - 9/10; II. Milion a jedno chapadlo - 7,5/10; III. Benderova hra - 7,5/10; IV. Fialový trpaslík - 7,5/10.

Ali (2001)

Co mají podobného Martin Scorsese a Michael Mann? Že oba točí filmy s hroznou láskou a poctivostí, že chtějí divákovi poskytnout zábavu i třeba na tři hodiny, jelikož si usoudí, že mají tak silné téma, že jsou schopni mít desítky hodin materiálů. A nakonec taky, že jejich filmy jsou zatraceně kvalitní, jen se liší v několika režisérských postupech... Životopisný film asi nejznámněšího boxera všech dob. Dáte Willovi větší držku dostanete ho do pořádné formy a hurá je z něj legendární bojovník. Za svoji práci byl nakonec odměněn svojí první nominací na Oscara a podle mě překvapivě ji nepromněnil, jelikož přesně takové výkony a snímy tyhle ceny přitahují, že se tomu dočkal až o 20 let a několik dalších skvělých rolí později, bylo zkrátka na facku, kterou si ale neoprávněně neodnesla Akademie... Mám rád sportovní filmy, mám rád životopisný filmy, jenže tohle nebyla plně trefa do černého. Boxerský žánr má svůj vrchol v sérii Rocky, ať už si myslíte, co chcete. Právě v tomhle ohledu je film podle mě nejslabší. Sice choreograficky jsou duely udělány pečlivě, ale nemá to ten správný drive. Ale touhle vrstvou film úplně nepřekypuje, věnuje se právě druhé straně mince, tedy životu Cassiuse Claye (možná to není to známější jméno, ale mně zní zatraceně cool!). Co říct no, extrémně propracovaně převedeno, ale není mi to tak poutavé. Právě v téhle chvíli se film začína vléct.. Mann vůbec nezvládá tempo nějak okořenit, mockrát nemůže (sportovní film, takže spíš nechce) šáhnout po akci, a tak se mluví a mluví. Aneb jak se ze sportovního filmu vlastně stává politické drama. Ale nemůžu mu upřít, že tvůrci nakonec tak nějak tuší co dělá, sice to berou oklikou, ale dostanou se, kam jako divák chci. A tak ryze sportovní závěr, který konečně drží tu správně vypjatou atmosféru a vy jen čekáte, který z těch "háků" dvou vyčerpaných boxerů bude tím posledním. Dobrej film, ale udělat to svižnější, tak by nakonec byl možná z Aliho i sympaťák. Takhle to dopadá tak, že Česká televize ukončí svůj obsah přízviskem "nejkontroverznější sportovec všech dob", což je teda jako úplně mimo, ale o filmu a i o Alimu to něco vypovídá. 75%

Časové pásmo bylo změněno