Babylon (2022)

Po dlhej dobe konecne NIECO! Neviem co to je, ale bolo to tam a je to stale zriedkavejsie a vzacnejsie, plus najlepsia tanecna scena od dob mazaneho kralika v podani dokonalej Margot a ten jej vystup medzi snobmi, proste krasa.

Arnold (2023) (seriál)

"Na svete sú dva druhy ľudí. Tí, ktorí dávajú a tí, ktorí berú. Arnold bral." Ale aj tak je obdivuhodné, čo človek dokáže, ak má cieľ, odhodlanie a odvahu. Pritom urobí chyby, ale tak všetci sme len ľudia a tá povestná karma raz dobehne každého.

Kuciak: Vražda novináře (2022)

Toto bude trochu dlhsie a osobnejsie ako zvycajne, maximalne subjektivne a nevyhnem sa generalizovaniu. Poznas ten pocit, ked ti niekto stupi na topanku a ani sa neospravedlni a ide dalej akoby nic. Ked ta zozadu niekto postrci nakupnym vozikom v rade pri pokladni, aby si sa posunul dopredu aj ked nemas kde, lebo dva centimetre pred tebou cakaju na zaplatenie dalsi. Ked chces vystupit z autobusu, ale nejaky idiot sa rozhodne, ze naprv nastupi. Alebo ked ta bude niekto presviedcat, ze si urobil chybu aj ked fakty su na tvojej strane, ale nechas ho vyrozpravat tie jeho sracky. To je nieco, co ma uz nevie vytocit a radsej to mlcky znesiem, aby som sa vyhol konfliktu. Co je ale pre mna zlomove a co ma naozaj vytocit vie, je nespravodlivost a zakernost. A nasledna bezmocnost to zmenit. Udalost o ktorej je dokument, sledujem od zaciatku, precital som mraky materialu z oboch stran. Zivot a sloboda su najvyssie hodnoty, ktore prevysuju vsetko ostatne, preto od vtedy rozdelujem ludi na tych, co "uz dajte pokoj s Kuciakom", "moze si za to sam", "fico bol pan premier" a na tych druhych - mojich. Vratane kamaratov, kolegov, rodiny. Ludia z prvej skupiny su casto antivaxeri, "vo vakcinach su cipy, lekari nas chcu zabit a vsetci ockovani zomru do dvoch/piatich/x rokov, rusko nemalo na vyber, muselo zautocit, ukrajina si za to moze sama, Zelensky je fetak a vsetci su tam fasisti". Zaujivame, ako sa tie mnoziny prekryvaju az v sokujuco velkej miere. Preco tymto ludom jebe? Ja aj viem preco, lebo je lahsie druhemu ublizit a ziskat prospech na jeho ukor, ako spolocne nieco vybudovat. Lebo sa im nepodarili vlastne zivoty, tak vinia druhych a chcu, aby sa aj ostatni mali rovnako na picu. Lebo nechcu zmenu, nechcu slobodu a zodpovednost. Chcu aby niekto "silny" rozhodoval a kto sa mu vzoprie a chce slobodu, je pre nich zlo, ktore treba ociernit a znicit. Lebo je pre nich neprijatelne, ze sa moze niekto postavit diktature, postavit sa proti silnejsiemu a nepodvolit sa, aj ked ide o jedneho novinara alebo vojensky slabsi a poctom obyvatelov, ako aj poctom vojakov mensi stat. To ich ubija, lebo im to pripomina ich vlastnu zbabelost. Plus, no, vacsinou su hlupi, v skole nepatrili k premiantom, ale zrazu po par clankoch, komentaroch a videach na nete maju pristup k "utajovanym" informaciam a prvy krat v zivote maju pocit, ze vedia viac ako ostatni a su uplne zomleti algoritmom socialnych sieti. Niektori su aj vzdelani, kludne mozu patrit k nadpriemeru, ale to su ti prorezimni ritolezi typu sudruh ucitel biologie vo filme Pelisky (vyderzaj pionier), co v minulom rezime udavali aj moju mamu. Ti by vitali putinovu armadu s ruskymi vlajkami a v tridsiatych rokoch minuleho storocia by dvihali pravice, obdivovali uniformy a brali zidom majetky. To je to, co mna vytaca. To je to, kvoli comu idem do konfliktu. Nechcem takych ludi v mojom zivote. Janovi a Martine nikto nemal pravo vziat zivot. Politici boli prepojeni na mafiu a zneuzivali system. Vo vakcine nie su cipy. Lekari sa nas nesnazia zabit. rusko nie je lepsie. komunizmus, socializmus ani diktatura nie je cesta. Zivotna uroven v EU a NATO je lepsia. I will die on this hill.

BANGER. (2022)

Môj vzťah k rapu môžem vyjadriť parafrázovaním jedného starého skauta: když mě chceš vidět řvát bolestí, tak nech zahrát rap. Prekvapilo ma, že som si to vôbec pozrel, ale rozhodne neľutujem. Kvôli záberom z blízka a roztrasenému mobilu sa na to nie vždy pozerá ľahko, ale bohato to vykompenzoval dobrý scenár bez slabých miest, uveriteľní herci aj celková autentickosť. Taký český trainspotting pre novú generáciu.

Avatar: The Way of Water (2022)

Toto natocil reziser neprekonaneho T2 a najlepsej casti Aliens? dziiiiizss..nema zmysel vymenovavat vsetky neduhy a logicke lapsusy, za vsetky by som vybral iba jednu zhnitu ceresnicku na tejto 3 hodinovej torte: liek proti starnutiu, najcennejsia surovina, aku ludstvo pozna, pre ktoru musime ist par svetelnych rokov daleko na inu planetu, za 80 mil usd :D wtf..asi v akcii

Síla psa (2021)

Mám rád drámy, vyhovuje mi pomalé tempo, páči sa mi drsná príroda, mám rád Kirsten a aj ostatní hrali výborne, tak prečo z toho vznikla taká ..íčovina?

Kancl (2005) (seriál)

Nikdy by som nepovedal, ze mi az tak bude chybat niekto ako Michael "World's Best Boss" Scott, preto najvyssie hodnotenie je len pre 1-7 serie...plus este posledne tri casti.

Mlha (2007)

Nevyuzity potencial. Atmosfera ciastocne opadla kratko po slubnom zaciatku, kedy nam reziser hned ukazal nepriatela. Kazda scena s nim bola z mojho pohladu chyba. Pocit strachu az desu by mohli tvorcovia efektivnejsie vytvorit prave neviditelnym, neidentifikovatelnym nepriatelom, ktory tam niekde je, ale nikto nevie kde, alebo co to je. Tak isto mi tam chybal vyraznejsi, zapamatovatelnejsi hudobny motiv, alebo zvuky "zla" v pozadi, co by tiez prispelo k celkovej dusnejsej atmosfere. Je to skoda, lebo spravanie postav bolo uveritelne a aj samotny zaver bol super.