Lachtaan

Lachtaan

okres Klatovy
filmový fanatik, milovník přírody a cestování

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27
    • 18.6.2018  22:25
    Ve stínu (2012)

U filmového fajnšmekra jako jsem já je až nedůstojné, jak moc jsem váhal nad finálním hodnocením tohoto snímku. Jak prohlásil můj spolusledující “Filmů, zaobírajících se ututlanou či nevyřčenou politikou totalitní doby na našem území, je již přespříliš a odchylka od mainstreamu je již velmi vzácná”. Jenže když hned v úvodu sednete na lep geniální postavě Ivana Trojana, který by měl obdobný šarm i šat nosit ve vícero snímcích, uvědomíte si, že i přes celkovou zmatečnost sledujete minimálně zajímavou kriminálku. Když nebudu moc šťourat do zapeklitého děje a nechám se unášet exteriéry temné Prahy 50. let a mých oblíbených buřinek, není třeba mít černé svědomí, zda jsou čtyři hvězdičky přepáleným ohodnocením.

• 17.6.2018  19:27
    Den co den (2018)

Příjemná teen romance, kterou jsem si ale užil spíše zásluhou vlny, na kterou jsem naskočil před týdnem prostřednictvím Já, Simon. Film na mě zapůsobil již při uvedení do našich kin, pro velké plátno je ale poměrně zbytečnou záležitostí. Hlavní hrdinka je na svůj věk přesvědčivou herečkou a celý fantasy námět dýchá nesmírně sympaticky. Když ovšem už koukám na pochmurné romanťárny, očekávám pořádnou emotivní ždímačku. O tu mě tvůrci Every Day bohužel ochudili.

• 15.6.2018  06:46

Nesmrtelná teta představuje již nesmrtelnou pohádku, kde si Jiřina Bohdalová střihla tu nejvěrohodnější, ovšem pro děti opravdu nejnechutnější roli své kariéry. Stále mi vrtá hlavou, proč černobílé pohádky alá Pyšná princezna vypadají kvalitativně o mnoho lépe než takovéhle výkvěty z 90. let, kdy se technika pohybovala přeci jen na diametrálně odlišných vlnách. Vskutku škoda.

• 15.6.2018  06:42
    Noční hra (2018)

Game Night není ničím jiným než dosti originálně pojatou ujetou komedií, která všemi couly zapadá do filmografie Jasona Batemana. On sám je ohromný sympaťák, ačkoliv mimo výjimečných rolí (Disconnect) mě nikdy extrémně neuchvátil. V Noční hře jsem ovšem místo hereckých výkonů hledal skvělé počáteční odkazy na populární hry současnosti, mezi které můžu řadit i stále se rozvíjející únikovku, kterou jsem si sám poprvé vyzkoušel, když zrovna tento film běžel čerstvě v kinech. To by ovšem nemohla být typicky hollywoodská komedie, kdyby se počáteční absolutní napětí neproměnilo ve zmatečný chaos, kde se tvůrci rozhodnou film ukončit rovnou asi 4x za sebou. A pro mě to ani projednou nebylo záživné.

• 14.6.2018  20:13

Geniální série, kterou si Zemeckis zařídil cestu do režisérských nebes. Klenot sci-fi žánru v dobách, kdy filmové cestování časem bylo ještě v plenkách, i tak ale po neuvěřitených 30 letech předčí jakékoli pokusy o tuto tématiku v dnešních dílech. Tam, kde mě jednička pomaloučku, avšak trochu zmateně vtahovala do děje, tam mě dvojka naprosto ohromila a trojka svým vtipem i důvtipem vše majestátně završila. Právoplatné umístění na žebříčku nejlepších sci-fi filmů všech dob. Kam se hrabou dnešní experimenty tvořené z devadesáti procent přes PC, když osmdesátkový Návrat do budoucnosti nastavil svým úžasným příběhem a skvělými odkazy na ono cestování časem laťku tak nehorázně vysoko.

• 10.6.2018  19:21
    Já, Simon (2018)

Gay tématika mě vždycky v nemalé míře odpuzovala a filmům, které na ní stavějí, jsem se vyhýbal. Love, Simon ale jakožto obyčejný teenadult film podle další knižní předlohy, oblíbené především u děvčat, obletěl svět s takovým propagačním rozsahem (počítám i doporučení od známých), že jsem si tak oslavované drama prostě nemohl nechat ujít. A nebudu zapírat, že mě nalákalo i obsazení, které sice vypadá jako vybrané z lacinných televizních filmů od Disney Channelu, ovšem pokud každého ze zúčastněných znáte již alespoň z jednoho jejich předchozího kousku, je vám zřejmé, že vás v Já, Simon nezklamou. Jako striktní heterosexuál, který při líbání dvou spřízněných mužských duší zavírá obě oči, rád prohlašuju, že mám chuť dohnat jiné filmy o homosexualitě. Ale nelze slíbit, kdy se zase dostanu k obdobně úžasnému příběhu jako v případě Já, Simon.

• 10.6.2018  11:48

Tohle čiré bláznovství mě už během promítání v kinech bavilo jenom proto, že si ústřední roli střihnul Joseph Gordon-Levitt. Jinak jsem tak nějak tušil, že mě tato netradiční story zase tolik nezasáhne a po 3 letech se domnění stalou realitou. Zemeckis je bez debat režisér umělec a z jeho strany nelze The Walk nic vytknout. Ale táhlost děje, kde celé dvě hodiny čekáte pouze na finální rozuzlení, mi nedovolila udělit 5 hvězd, ačkoliv jsem velmi rád, že jsem se k Muži na laně konečně dokopal.

• 6.6.2018  22:11
    Cizinec (2010)

Okey, špionážní tématika plná toho správného napětí mi opravdu začala chybět a jsem rád, že jsem se jí mohl zcela nečekaně nabažit v silnějším množství. Stejně jako u (pro mě) loňské Sociální sítě i Cizinec je tím filmem, který jsem zcela náhodou stáhnul již před cirka 4 lety, aby procestoval flešky a několik počítačů, než jsem se k němu velmi nečekaně dostal jednoho parného červnového odpoledne. Duo Depp a Jolie jsem si okamžitě zamiloval a po skončení snímku jsem se začal cítit poněkud provinile, že jsem z bohatého rejstříku obou hlavních aktérů viděl tak málo filmových zástupců, ačkoliv zrovna Johnnyho i Angeliny se nikdy nemůžu nabažit. Nechápu tak nízká procenta, já s největší hrdostí po delší kritické odmlce házím 5ku na film v modrých číslech.

• 3.6.2018  11:52

Nemůžete se mi divit, proč horory nesleduju, když je tenhle žánr dost frekventovaně protkaný lacinými kousky, ze kterých se vám chce zvracet (povětšinou kvůli té lacinosti, ne kvůli obsahu). Chválabohu se ale čas od času vzchopí zručný tvůrce a natočí revoluční záležitost, která zaujme, vyděsí i navnadí na myšlenku si ji někdy v klidu nejednou zopakovat. Zde je tím řemeslníkem John Krasinski, který se jako největší hororový sympaťák se svou stejně přesvědčivou manželkou Emily Blunt pustil do nevídaného díla, jež minimálně mě opravdu překvapilo a ve všech filmových aspektech dostatečně uspokojilo. Jestli se objeví spekulovaná dvojka, s elánem vyrazím do kina.

• 1.6.2018  21:56

Akčních filmů nebude nikdy dost a s mým oblíbeným Gerardem Butlerem mi nikdy nesmí dojít, ačkoliv nemohu upřít tomu, že už ten jeho neúprosný půvab pomaloučku vyprchává. Stále jsem se ale i v případě Den of Thieves sešel s poněkud pozoruhodným filmem, říznutým feelingy heistů nejen ze série Grand Theft Auto. A kdo z nás si alespoň jednou nepřál, aby se tyhle akční příběhy z her dostaly do filmové podoby. Když se ale od chvály dostanu také k vytýkání, nebudu jediným, kdo již téměř trpěl přepálenou stopáží, kterou ve finále zachraňuje právě jediná “akční” sekce v tomto “akčním” filmu. Jako oddychovka s několika překvapivými momenty dostačující.

• 30.5.2018  20:42

Budu Vám vyprávět příběh o tom, jak si Finové, filmovému světu téměř neznalí, zcela nečekaně podmanili válečný žánr a bez debat dobyli TOP desítku filmů roku 2017. Válečných spektáklů, blockbusterů, dramat i eposů z období druhé světové tu již bylo víc než dost, vsadím se, že většina z nás však nikdy neslyšela o Zimní válce a neústupném boji finských hrdinů proti Stalinově nesmrtelné hrdosti. Naštěstí se konečně se scénářem, který napsaly dějiny samotné, objevuje dechberoucí, depresivní, dojemná a až hrůzostrašně autentická válečná vřava, která se v rukou tak nevýrazné produkce nebojí světu filmu ukázat hrůzy války tak, jak by jí nevěřili i sami veteráni či oběti onoho konfliktu. Tříhodinové snímky mívají skulinky, jež se na celkovém vzezření dokážou dost podepsat a po rizikové druhé hodině může přijít pokles pozornosti. V případě Neznámého vojáka jsem ovšem milionově vděčný, že se tenhle spíše až neúprosný dokument nežli válečné drama roztáhl právě do takové délky a já měl tu možnost procítit jeden neuvěřitelně skutečný osud až po konečné příměří, ne se jen lehce pokochat zkrácenou verzí pro filmové festivaly. Finové si u mě okamžitě zvyšují pozornost!

• 29.5.2018  22:35

Další česká kultovka za mnou. Ten ojedinělý čirý humor, který za našimi hranicemi nikdo nevymyslí. Ale nebavil jsem se tak královsky, jako jsem zvyklý v dílech dua Ladislava Smoljlaka a Zdeňka Svěráka.

• 29.5.2018  20:43
    Godzilla (2014)

Touha po katastrofických bijácích mě naštěstí opustila již před pár lety, není ale vůbec na škodu využít nekonečné filmové rozmanitosti a po delší odmlce opět do tohoto soudku zabruslit. Prozatím nejnovější (nepočítaje komorné každoroční rebooty ryze pro japonské obecenstvo) verzi příběhu nejimpozantnějšího monstra jsem si stáhnul již kdysi v létě roku 2014, abych zcela neosloven celkovým pojetím u filmu stanul tak do 40. minuty a nikdy mu nedopřál novou šanci. Bylo mi absolutně jedno, že jsem jí nespravedlivě udělil 1 hvězdu, i když jsem na to neměl sebemenší právo, až velmi nedávno jsem ji s uvědoměním velké chyby odstranil a dnes mohu hodnotit s čistým štítem. Dle celkového ohlasu je Edwardsova Godzilla hodně rozporuplným akčním spektáklem, mě jako někdejšího fanouška monster sci-fi ale na celé dvě hodiny zabavila a to mi v případě jinak tak očividného a jednoduchého filmu stačí. Možná, že dokonce vyrazím v příštím roce do kina na sequel.

• 26.5.2018  22:22
    Madagaskar 3 (2012)

Na prvním Madagaskaru jsem technicky vzato vyrostl a dvojku jsem si při prvním zhlédnutí přímo zamiloval. O Tučňácích a jejich filmu, urvaném vyloženě jen pro ně, ani nemluvě, na ten jsem plánoval i vyrazit na velké plátno. Trojka původní madagaskarské série se prohnala světem převážně kvůli Afro cirkusu, mně ale do dnešního dne neposkytla jediný důvod, proč bych měl zhlédnout zrovna ji. Leckteré scénky se vyvedly, každý i zde na CSFD pochopí, proč jsem si tak oblíbil lachtana s hlasem pana Jagelky, jinak se ale pohybujeme ve vodách 4. Doby ledové, která je koneckonců také stejně stará. Obě veleslavné animované plejády dosáhly svého vrcholu již v díle předchozím, kina poněkud prometly i touto částí, mé filmové vzpomínky ale ničím prazvláštním neobohatily.

• 26.5.2018  11:52
    Bylo, nebylo - Série 7 (série) (2017)

Loni v květnu jsem k finální části 6. sezóny sepsal na TV Show Time komentář, ve kterém jsem zmínil frázi “This is where part of my life ends”. Nedivím se komukoli, kdo s odchodem většiny původního obsazení nad OUAT nadobro zanevřel, řada, která jej před týdnem navždy uzavřela, se přeci jen v její velké části tvářila již spíš jako odlišný seriál. S větou “The New Book Opens” jsem se prokousal nudnými díly podzimní poloviny, aby se po zbytečném příběhu Gabrielle Anwar s Adelaide Kane objevil opět úsvit dřívejších excelentních příběhů a posledních cca 7 epizod navodilo ty nádherné feelingy, jež mě provázely celým seriálem od jeho prvopočátků. No a závěr celého Once Upon a Time? Kromě konce čtvrté řady jsme se dočkali toho nejdojemnějšího a nejlíbeznějšího season finale za celých 7 let toho úžasného pohádkového dobrodružství. Velmi vyzvedlo průměr místy až trapného příběhu Hyperion Hights. 6/10

• 25.5.2018  22:17

Opravdu jsem to nečekal. Poova třetí filmová adventura hravě válcuje o 5 let starší dvojku a natěsno dýchá na záda velkolepé jednotce z již pradávného roku 2008. Trvalo mi celé dva roky, než jsem se ke třetímu Kung Fu Pandovi dostal a mám chuť si nafackovat za to, že mi to zabralo takovou dobu. Pravděpodobně poslední animák ze soudku dračích bojovníků mi nabídl veškeré aspekty, které má milý rodinný animovaný snímek obsahovat. Bavil jsem se, dojímal se, kochal se autentickými exteriéry Číny, které se animačně dosti podařily přiblížit reálným zátiším středočínských hor. Zajímavé překvapení na konec pandí trilogie!

• 25.5.2018  17:17
    The Flash - Série 4 (série) (2017)

Je to až nepochopitelné, že tomu budou v říjnu bezmála čtyři roky, co jsem usedal k prvnímu dílu jednoho z mých i doposud nejoblíbenějších seriálů. Za ta léta se toho v uplynulých 92 dílech stalo opravdu mnoho, právě dokonaná čtvrtá série tomu zajisté hodně napomohla. V jistém měřítku chápu rozhořčení mnohých, že se našlo spousty dílů, které šlo přeskočit či spíše splácat zcela jinak. Pro mě byl ovšem největším bonusem hlavní záporák, který není po třech sériích konečně speedsterem, i tak se ukázal být vzdorný jakémukoli lstivému plánu týmu Flash. Upřímně jsem si více oblíbil část do midseason finale, které bylo prozatím tím nejnapínavějším ze všech Arrowverse seriálů. To pravé finále, které ještě stále vstřebávám, mě neuspokojilo natolik, jak jsem původně doufal. Začínám prokoukávat trhlinku ve stabilitě celého Flashe, kterou vždy představuje obrovský náběh na závěrečné rozuzlení, jež ale nikdy není možné nacpat do jediné poslední části. Vše ale zachránila velmi dlouho zatajovaná role Jessicy Parker Kennedy. V říjnu bude skutečně z čeho těžit. 8/10

• 24.5.2018  22:04
    Čertoviny (2017)

Zdeňku, už se na ty čerty vykašli! Nebo se spíš čerti vykašlete na Zdeňka? České pohádky radši budu dohánět o Vánocích z toho staršího soudku, novodobé experimenty ponechám obecenstvu bez vkusu a charakteru.

• 23.5.2018  23:48
    Deadpool 2 (2018)

Po dvouleté pauze je tu velkolepější násada na již rozpracovaný příběh, který svou odvážlivostí omámil celý svět. Scénáristé přišli na způsob, jak si získat diváky tím, že si udělají místnou i bezbariérovou legraci nejen ze sebe samotných a v nynějším pokračování se z toho rozhodli přímo těžit. Po prvním filmovém vtipkování a nekompromisním řezání překážek Wadea Wilsona jsme se dočkali mocného apgrejdu, který by byl za normálních okolností pouhou vykradačkou prvotního úspěchu, opak je ovšem pravdou. Výjimka totiž potvrzuje pravidlo a DP2 je o jistý stupeň výše než jeho téměř miliardový předchůdce. Nejen, že budeme jistojistě do pár týdnů s PreX-Force ten tisícimilionový milník konečně atakovat, všichni tímto dokonale vyzdobeným filmem omámení budeme očekávat dlouho omílaný X-Force, který je po právě zhlédnutých událostech nevyhnutelný. Je mi líto všech téměř filmově neznalých, protože bez možnosti pochopit tucet úžasných referencí, smál bych se u druhého Deadpoola minimálně o 30% méně. Dočkali jsme se úžasného “super-hero landing 2.0” a nejen toho doslovného. Wade Wilson přistál na naše plátna majestátně i podruhé a stále to má ty správné koule, mnohem pevnější než Rusák Colossus. Adept na nejlepší filmovou trojici roku 2k18. [viděno v Kino Sušice 23.5.2018]

• 22.5.2018  19:35

Král mezi nekorektními filmy a vládce všech loutkových experimentů. Také ale ta nejzábavnějši satira na politickou situaci mezi USA, Blízkým východem a Severní Koreou. Nacpané popkulturními odkazy až po samotný okraj, okořeněné humorem, za který bych se mohl v jistých momentech i stydět, přestože jsem si jej jako odpočinkovou záležitost znamenitě užil. South Park mě nikdy neoslovil, tahle odvážná blbůstka se panu Parkerovi ale vskutku vyvedla.

• 22.5.2018  07:00
    Arrow - Série 6 (série) (2017)

Je to dlouholetá povinnost, u které jsem si upřímně naivně myslel, že jí konečně dílem Life Sentence odzvoní na věky věků. Dlouhá léta jsem žil v domnění, že Arrowova trvanlivost vyprší v souladu s dovyprávěním jeho pětileté cesty za poznáním sebe sama. Už letošní sérii jsem si vyloženě nepřál a počátek s Caydenem Jamesem a následnými kyselými ksichty jakéhosi týmu Arrow 2.0 mě vyloženě iritovaly. Konec se soudním procesím, politickým nádechem a zajímavými akčními sekvencemi leccos dotáhl na průměrnou úroveň, i tak mi ale již Oliverova "crusade" nebaví. Sedmá řada mě láká pouze jen kvůli faktu, že by se měl Colton Haynes aka Roy Harper vrátit jako "series regular". 6/10

• 21.5.2018  07:03

Klik je jednou z těch komedií, kterou znáte hlavně z toho důvodu, že ji komerční kanály opakují každým rokem již od dob jejich prvotní televizní premiéry a i v případě, že byste film vidět nechtěli, na něj stejně narazíte. Sandler míval kdysi povedené komedie (Machři, Zkus mě rozesmát, Můj otec je šílenec), nikdy ovšem nebudu jeho filmy upřednostňovat před jinými a i zrovna Klik je tím typickým průměrem amerických rodinných komedií.

• 21.5.2018  06:21

Mix netradiční působivé animace a poklidného nadsázkového příběhu vdechl život skoro až dokonalému animáku, kvůli kterému jsem tolik zbystřil při vyslovení jména Wes Anderson. Jako mladšímu by se mi jeho ojedinělá animační technika spíše příčila, dnes ji ale znamenitě oceňuju a těším se, na jakou úroveň ji dokázal posunout v letošním Isle of Dogs. Hlavně z toho důvodu, že již jeho 9 let starý Fantastic Mr. Fox je unikátním dílem, které se výjimá nad všemi konkurenty animovaného žánru nejen roku 2009.

• 15.5.2018  19:18

Pro všechny milovníky VR a novodobých videoher přišel velikán (nejen) sci-fi žánru Steven Spielberg s revolučním spektáklem, který musel být na velkém plátně absolutním vizuálním pornem, slušněji řečeno pastvou pro oči každého fajnšmekra. I na svůj věk se jeden z nejvlivnějších filmových vizionářů stále drží svých preferencí a i tentokráte zasáhl svět filmu debutem, na který se již nikdy nezapomene. Stoprocentně jsem si užil digitální dokonalost, na 90% popkulturní odkazy a tématiku easter eggů, o něco méně samotný příběh, poskrovnu bojové scény u blížícího se konce a poté opět na plný plyn pozvolné, ale hezky ukočírované finále. Ready Player One je po delší době jedním z vytříbených vědeckofantastických kousků, které mě naprosto odrovnaly a stejně tak mi potvrdily přesvědčení, že s přibývajícím věkem raději preferuju filmy s reálnější tématikou. I tak se avšak stále musím držet 4 a půl *.

• 14.5.2018  23:06

V rovině, kterou si letos vybudovaly třetí Avengers, se pohybuje velmi málo výjimečně briliantních komiksových kousků. Black Panther mě svým charisma i nevšedními proporcemi a schopnostmi mezi populárními postavami Marvelu zaujal již ve třetím Capovi a na jeho sólový nájezd do kin jsem se těšil od prvních ukázek. Dlouhou dobu jsem však nechtěl naskočit na vlnu toho názoru, že další urvaný prostor pro jednu pouhou postavu bude jen vyplněním času při čekání na masakr jménem Infinity War. Přesně k tomuto faktu ale došlo a až na krutopřísného Andyho Serkise a neočekávaně delší pobyt Martina Freemana před kamerou jsem se nedočkal žádné perly, která by jednu z nejnovějších marvelovek povznášela nad ty ostatní. Sequelu se bránit nebudu, jen si T’Challu raději užiju po boku ostatních Avengerů než domorodého kmene z prostředí fiktivní, poněkud vyspělejší Tanzanie.

• 7.5.2018  13:11

Pro tyhle lesní dobrodružně laděné horůrky mám slabost, a tak mě mile překvapila situace, kdy jsem zcela náhodou narazil na další nekompromisní “vyvražďovačku”, tentokrát údajně i poněkud dobře natočenou. Není to to podprůměrné televizní céčko, ale dokonce americký kinopokus o další mix indiánské mystiky a temnoty severoamerických lesů. Najde se nemálo scén, které divákovi mých preferencí dopřejí řádnou satisfakci, přestože mě podobnost s loňským britským The Ritual pekelně iritovala. Stále se ale pohybujeme v mnohem snesitelnějších vodách než v případě humanoidního Leprechaun: Origins či Indigenous.

• 7.5.2018  07:43

Kdysi ovlivněn nevýrazným britským seriálem zaobírajícím se taktéž osudy Robina Hooda jsem na tento snímek zhlížel dosti zvysoka. Až po letech jsem si uvědomil, jak skvěle zrežírovaný i zahraný vlastně je, že se v něm můžeme pokochat tím nejlepším obsazením pro příběh nejslavnějšího zbojníka a že opravdu není třeba dalších remaků a rebootů, o které se pokoušel Ridey Scott s Russelem Crowem. A to už vůbec nemluvím o letošním pokusu o další novou tvář této legendy. Costner s Freemanem versus neoblomný Rickman si zkrátka urvali Hoodův příběh pro sebe na desítky let dopředu.

• 7.5.2018  07:35

Doby, kdy jsem hltal, na stejnou notu hrající, komedie Cameron Diaz, jsou už dávno pryč. A zrovna Jak porodit a (ne)zbláznit se je příkladem toho, proč jsem jejím kouskům dával šanci a zároveň proč jsem její filmografii dal už neúplné sbohem. Nebýt přítomnosti sympaťáků Quaida a Manganiella, či vždy a všude ztřeštěné Rebel Wilson musel bych jít s hodnocením o dost níže. Takhle si ale matně vzpomínám na příjemně patetickou komedii.

• 7.5.2018  07:30

Ničím neurážející, ale také žádná světlobody překypující nevinná rodinná road movie, co si tak vzpomínám, pravděpodobně i můj první filmový zářez s Robinem Williamsem. Tenhle člověk dokázal utáhnout ke koukatelnosti i ty nejlacinější komedie a za to mu budu navždy milionově vděčný.

• 7.5.2018  07:25

Ten jednoduchý dobrodružný snímek se skvělou ústřední trojicí, který vám rychle uteče a proto ani nestačí nudit. Efekty jsou zde na velmi omezený rozpočet hezky vykreslené a příběh, šmrcnutý předlohou Julese Vernea, mě osobně na nosiči kdysi bavil a dokonce víckrát.

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27