Děti Nagana (2023)

Ze všech těch primáckých filmů, co se točí jako za největšího rozmachu fordismu, konečně přiletěla až nezvykle milá česká záležitost, co se sice tváří primárně jako rodinný film s dětskými protagonisty, každého milovníka národního sportu ale vrátí do těch dětských let, kdy taky střílel tenisákem o garáž. Do toho povolal Dan Pánek do služby Hynka Čermáka, co si střihl snad tu nejsympatičtější roli. Svoje mouchy Děti Nagana mají, mají jich dost, ale jsem schopen tentokrát odpouštět. [viděno na Netflixu 22.10.2023]

Princ Egyptský (1998)

Na rok 1998 vypiplaná animace opředená silně ikonickou hudbou a skloubená s jedním z nejpoutavějších biblických příběhů, na kterém stojí samotné dějiny lidského pokolení. I částečné muzikálové provedení, se kterým mám po většinou v animácích problém, tu je zvoleno ve střídmé míře. [viděno na SkyShowtime 21.10.2023]

Mastičkář (2023)

Zruční Poláci dostali po letech potřebu odvyprávět jeden ze svých silných příběhů v novém, poutavém hávu a skrze nešetření emocemi jsem právě procítil napěchovaných 140 minut ryze lidského dramatu, které stojí na výborném obsazení a (klasicky u mě) výtečně zvolené hudbě. Po tureckém Dárku do cely č. 7 další mocné kafe v repertoáru červené streamovací knihovny! [viděno na Netflixu 18.10.2023]

Na dotek (2004)

Naprosto rozpolcený snímek v ohledu toho, jak umě dávkuje vybroušené dialogy na občas tabuizovaná, byť k životu potřebná témata a na druhou stranu v tom, jak prapodivně vyšumí na konci do ztracena. Nechci se dostat mezi hnidopichy, co každý film podhodnocují jen na základě odfláklého závěru, tady jsem ale nějaké vyvrcholení (haha) očekával. [viděno na Netflixu 14.10.2023]

Cizí oběd (2013)

Milá indickoevropská koprodukce, která zas a jednou západnímu divákovi přibližuje život v ryze indické společnosti přesně tak, jaký nejen v Bombaji je se všemi svými neduhy i pozitivy. Romantické drama, které disponuje velmi silně prokreslenými charaktery ústřední dvojky, jejíž propojený příběh končí přesně tak, jako to v obyčejném životě zkrátka chodí. A to na celém filmu cením zdaleka nejvíc. [viděno na MUBI 8.10.2023]

Kafarnaum (2018)

Těžko snesitelná zpověď z regionu nechvalně proslulého dlouhodobou nestabilitou a s tím spojených všech možných negativních faktorů společenského života, na které člověk jen dokáže pomyslet. Na druhou stranu ne zcela systematicky odvyprávěný náročný životní příběh, který svou synopsí sliboval ještě větší emoční nálož, než ve finále doručí. I tak jej ale považuju jako povinnost pro všechny, co netuší, jak špatně by se mohli mít, kdyby se nenarodili tady, ale o pár tisíc kilometrů východním směrem. [viděno v Edisonline 6.10.2023]

Sloní muž (1980)

David Lynch ve své druhotině oproti následujícím filmovým zářezům neLynčuje diváka skrze matení mysli a absolutní nepochopení, ale skrze reflexi lidské zhýralosti, sobeckosti a ohavnosti předsudků. Na základě skutečného příběhu z dob, kdy vznikala nejodpornější odnož společenské zábavy - cirkus, natočil dojímavé drama o muži, na němž se příroda přímo vyřádila a celý poměrně krátký život žil ve stínu všech ostatních. Chvilku mi trvalo poznat nezvykle mladého Anthonyho Hopkinse, poté jsem si nejen jeho, ale především hraní Johna Hurta silně užíval. Do té maximální spokojenosti mi ovšem chybělo vskutku hodně. [viděno na Prime Video 4.10.2023]

Stvořitel (2023)

Sci-fi je žánr, který byl u mě na vrcholu před cca 10 lety, kdy frčely spektákly jako Pacific Rim nebo Battleship, rád mu ale dám šanci i v současnosti, kdy už je dost složité přijít s něčím neokoukaným a působivým. Stvořitel Garetha Edwardse tak skutečně z trailerů působil, na plátně bohužel otočit o 180. Vizuál, zvukové efekty a hudba Hanse Zimmera samozřejmě padly na úrodnou půdu, ale silně neoriginální a místy až patetický příběh mě prostě obešel mílovým obloukem a já nedokázal cítit nic pro jedinou z postav, vtáhnout se do děje a očekávat potřebná rozuzlení. Spíš jsem si jen potvrdil, že tyhle obyčejné rychlokvašky Hollywoodu už raději přenechám jiným. [viděno v Kino Šumava Klatovy 30.9.2023]

Sexuální výchova - Série 4 (2023) (série)

Seroš, co se za 4 roky vyprofiloval do pozice jednoho z nejoblíbenějších na Netflixu, jsem svého času fakt miloval a až na pár až moc extravagantních postav fandil naprosto každému, s kým jsme se tu začali pravidelně stýkat. Letošní kadence razantních změn mě ovšem až moc vylekala a donutila zarazit řádnou zpátečku ohledně očekávání, přeci jen jsem už předloni říkal, že mi tvůrci dluží do příště. To nedodrželi a naprosto chápu zdejší obecný propad v hodnocení. Naštěstí jsem dost za dobře s tím, jak to celé na konci zaoblili a stále budu vzpomínat pouze v dobrém. [viděno na Netflixu]

Rozčarování - Série 5 (2023) (série)

Poslední štace trochu ujetého středověkého dobrodružství je konečně za námi, už během 3. i 4. řady jsem si říkal, že mám dost, že už tvůrci přešlapují na místě a že už mě irituje vývoj i u postav, které jsem měl kdysi tolik rád. Animáky s přesahem pro dospělé miluju a klidně budu rád, když se Groening a spol uberou zase někam jinam, ale zde už jsem dokoukával z ryzí povinnosti. Za doprovodu velmi omezeného množství vydařených džouků. [viděno na Netflixu]