#annaismissing (2023)

Očekávané se stalo skutečným a dokonce ve velmi krátkém sledu můžu bez větších skrupulí (:D) opěvovat další český projekt. O dost vyspělejší pokráčko minimalistického skvostu #martyisdead disponuje vším, co jsem od něho očekavál. #annaismissing mě překvapovala, napínala, znechucovala, ponaučila, ale hlavně dostala. A to nejen umě gradovaným story, ale i třeba precizní hudební stránkou, kterou strčila do kapsy kdejaký věhlasný zahraniční thriller. Fakt bomba! [viděno na Finále Plzeň 27.9.2023]

Barbie (2023)

Měl jsem velmi nízká očekávání, vlastně jsem ani netušil, jak bude film vypadat a o čem že bude celou dobu pojednávat a už vůbec mě nenapadlo, jak se mi strefí do noty naprosto vším, co na poli necelých 2 hodin zobrazuje. Ani jedna scéna mi nepřišla nadbytečná, vše do sebe umě zapadlo a to jak na úkor mnoha vtipných situací, tak i těch, co se snaží semtam lehce, semtam velmi okatě poukázat na ty největší stereotypy v rozdílech ženského a mužského světa. O obsazení se ani zmiňovat nemusím, potěšila hlavně sqadra ze Sex Education. Zasloužená ždímačka peněz tohoto léta. [viděno v Cinestar Plzeň 27.7.2023]

Bod obnovy (2023)

Česká kinematografie překračuje další veledůležitý milník, v soudku filmů zaměřujících se jen na rádoby vtipné romantické patosy nebo neustálou potřebu věnovat se těžkostem poválečného a socialistického Československa se konečně objevila snaha o doposud spíše ryze západní žánr a v českých kulisách a s několika českými herci vzniklo něco nečekaného - sci-fi film. A ne ledajaký. S absolutně vypiplaným vizuálem a nosnou myšlenkou, která nenudí a nešustí papírem, takže pokud fakt chcete, aby se to v Česku hnulo už i tímhle směrem, dejte tomu šanci! [viděno v Cinema City Slovanský dům 12.9.2023]

Bratři (2023)

Ze dvou loňských režijních zářezů Tomáše Mašína, které oba budou brát letošní lvy útokem, jsou pro mě Bratři zajisté tím slabším zážitkem, navzdory tomu jsem ale dostal přesně to, co jsem od tohoto počinu čekal a ve finále nemám moc nad čím remcat. Asi bych se jen více zaměřil na samotnou akci a zprostředkoval divákovi větší důvod k tomu, aby si při onom útěku okousal nervozitou všechny nehty. Už dávno mě tahle tématika v českém filmu nebaví, ale cokoli s Janem Nedbalem dost můžu. Tenhle týpek si zaslouží být pořádně vidět. [viděno na Netflixu 1.2.2024]

Buď chlap! (2023)

Po delší odmlce návštěva kina na ryze českou komedii, kdy nás neodradila zdejší alaramující čísla, jež bych mile rád vyvrátil. Nejde o žádný šlágr, co budu kdy chtít vidět znovu, ale schází se tu mnoho milých aspektů, co nám v tom našem českém rybníčku chybí a už jen kvůli tomu bych komedii, co je spíše tou opravdu decentně dobrodružnou, nikoli pouze romantickou, vůbec takhle nezatracoval. A i ten jinak prkenný Prachař odvedl slušnou práci. [viděno v Cinestar Plzeň 25.3.2023]

Co kdyby...? - Série 2 (2023) (série)

Marvelácké ohýbání realit konečně přiletělo se svou druhou řadou, aby nám, těm, kterým už hrané kousky od tohoto studia pěkně lezou krkem, doručilo trochu kvalitnější pokoukání. Schválně zmiňuju trochu, protože ne každá epizoda je konzistentní v tom, co by nám ráda předala, opět se střídají epesní dobrodružství s naprosto nezáživnými dvacetiminutovkami. V konečném sledu jde ale stále o povedený seriál, z jehož jádra je pořád co ždímat. [viděno na Disney+]

Černé zrcadlo - Série 6 (2023) (série)

Po 4 letech se vrací antalogický seriál, co se každou epizodou snaží poukázat na zneužití nějaké moderní technologie či na zkázonosnost lidského pokolení samotného a i v 6. nástavci se mu to daří, byť s tím spousta zabedněných ovcí dle všeobecných ohlasů ne a ne souhlasit. Samozřejmě tu máme opět sérii, kde kvalita kolísá díl od dílu - nápad od nápadu, ale v celkovém součtu jsem se bavil víc než slušně, především u první a poslední epizody. [viděno na Netflixu]

Děti Nagana (2023)

Ze všech těch primáckých filmů, co se točí jako za největšího rozmachu fordismu, konečně přiletěla až nezvykle milá česká záležitost, co se sice tváří primárně jako rodinný film s dětskými protagonisty, každého milovníka národního sportu ale vrátí do těch dětských let, kdy taky střílel tenisákem o garáž. Do toho povolal Dan Pánek do služby Hynka Čermáka, co si střihl snad tu nejsympatičtější roli. Svoje mouchy Děti Nagana mají, mají jich dost, ale jsem schopen tentokrát odpouštět. [viděno na Netflixu 22.10.2023]

Docent (2023) (seriál)

Další generická blbost od ČT dojela do svého konce a i ta trojka je u mě tentokrát silně hraniční. Vlastně jsem tak znavený těmato lehce zapomenutelnými minisériemi, že se mi nechce ani moc nadávat na to, co tu mohlo být všechno mnohem lépe uděláno a radši budu držet hubu a krok s přesvědčením, že u pokračování rozhodně nebudu.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Dungeons & Dragons jsou více než čestí zlodějů čestí pro fantasy filmy, které potřebují pořádně oživit skrze kvalitní kousky a formou téhle zábavné jízdy dostaly po letech novou šanci. Nejedná se o žádný revoluční spektákl, který by mohla slibovat zdejší až trochu nadnesená čísla, ale v rámci dobrodružných hrátek, kde nechybí magie, draci i slušně zpracovaná akce jde už teď o jeden z těch “čestných” filmů letošní nabídky kin. [viděno v Kino Šumava Klatovy 4.4.2023]