Egypťan Sinuhet (1954)

Prakticky vše, co jsem chtěl napsat dokonale vystihl Aky. Po technické stránce Egypťan Sinuhet s ohledem na dobu, kdy byl natočen, vypadá velmi dobře. Ovšem děj je příliš lineární, charaktery povrchní. Rozdělení filmu na dvě části, před Sinuhetovým odjezdem do Sýrie a následný střih po jeho příjezdu působí velmi nepřirozeně. První polovina s epizodkou kolem Nefernefernefer je velmi dobrá, druhá je již trošku mimo a nezachrání to ani Sinuhetova závěrečná řeč. S Waltariho knihou se film totiž absolutně nedá srovnávat, jelikož se ani nepřiblížil její podstatě. Vykreslení Sinuhetova vývoje na pozadí doby, kdy došlo k pokusu o kulturní, náboženskou a filozofickou revoluci, následné setkání se s nepochopením a postupný Amonův návrat. Symbolistický střet rohů a křížů kontrastující s fašistickou realitou doby, kdy byla kniha psána. Knižní předloha je rovněž unikátní starověký cestopis, kdy Sinuhet projde celý antický svět a doslova čerpá jeho moudrost. Celá tato část je ve filmu prakticky přeskočena. Závěrem bych dodal, že se jedná o slušně vypadající historický film odpovídající stylu velkofilmů své doby, který ovšem nenaplnil podstatu knihy. Doufám, že taková HBO brzy pochopí, že se jedná o dokonalý materiál. Strašně rád bych někdy na filmovém plátně spatřil Mineu, chrobáka a hlavně velitele Gazy:).

Život je krásný (1997)

Nádherný film z hrozné doby. Naprosto famózní Benigni.

Speciální jednotka (2011)

Reklama na francouzskou armádu ve stylu Call of duty, která se opírá o nádherné lokace a velmi dobře natočené akční scény v první polovině snímku. Přestože logika a reálnost celého dobrodružství jdou stranou (Pět frantíků stojí vedle sebe na holé pláni a bez problémů kosí hordu talibanců, kteří zcela logicky běží přímo k nim, div se jim očima nenapíchávají na hlavně. Rovněž důvody toho, že si sebou speciální jednotka nevezme telefon a rozhodne se tedy vyrazit přes Hindúkuš do Afgánistánu, jednoho zarazí). Nevyhneme se ani patosu (akční scéna se během půl minuty změní v idylku v utlačované vesnici, kde si vojáci začnou vybírat látky na trhu od místních převelice pohostinných vesničanů:). Nicméně celé toto aranžmá přijímám a nechávám se vézt a bavit na vlně kvalitní akční zábavy. Je tedy převeliká škoda, že se film v druhé polovině mění z akčního nářezu v neuvěřitelnou cestu se scénami ze zasněžených horských hřebenů alá Pán prstenů.

Sněhurka a lovec (2012)

Svižná akční fantasy, která je tak trochu temná a tak trochu pohádková. Mě to tedy sedlo a s chutí doporučuji. Vynikající po vizuální a zvukové stránce.

Prometheus (2012)

Upřímně čekal jsem trošku víc, Ridley Scott vykrádá sám sebe. Nicméně se jedná po technické stránce o velmi zdařilou žánrovku (rozhodně velmi dobře vypadající), které bychom si měli vážit, protože takto dimenzovaných "scífek" je poslední dobou jako šafránu.

Kontraband (2012)

Velmi příjemné překvapení. Baltasar Kormákur je očividně talentovaný chlapík, jež i z jednoduché zápletky, dokázal vykřesat dvě hodiny kvalitního napětí.

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

Nadstandardní počin ve vodách české televizní zábavy.