• Fantasy

Volný pád (1993)

Až žijí 90. léta! Z filmu naprosto čiší Amerika té doby. Horko, hluk, nad betonem se tetelí vzduch, gheta plná afroameričanů a asiatů ve svých koloniálech, gangy, ojeté káry... a uprostřed toho běloch ostříhaný na typického ,,amíka alá Vietnam" v bílé košili s krátkým rukávem, brýlemi s tlustými obroučky a kufříkem. On není naštvaný, naopak, je to ten nejklidnější člověk... pokud je tedy vše po jeho. Sebemenší neshoda s jeho postojem z něj udělá agresivní zrůdu. Takovou tu, co číhá milimetr pod kůží a čeká a čeká... Všichni vědí, že s tím člověkem je něco v nepořádku, ale dokud to nevybuchne je to jen normální občan. Každý jsme asi v životě někoho takového potkali a upřímně, mě takoví lidé děsí víc než celosvětový vítěz Vale-tudo. 9/10.

Co je šeptem... (2005)

Příběh o milostném pětiúhelníku neuchvátí, ale zároveň ani nezklame natolik, aby to člověk vypnul v půlce. Herci a herečky jsou zvoleny nadmíru sympaticky a Aniston si zahraje opět svoji ,,blbku", která roztáhne nohy milenci (a možná svému otci) své babičky a matky, a pak srdceryvně prohlásí, že to nic neznamenalo a že je jí to líto... hmm, chudák nahá upadla na nahého chlapa a pak znovu a znovu asi hodinu. 5/10.

Řidič slečny Daisy (1989)

Dojemný příběh s jednou z nejjednodušších zápletek v historii kinematografie. Ale o to více zahřeje na duši. Syrová lidskost a slušnost s jakou Freeman dokáže zahrát roli řidiče, v té době teprve nastupující rovnoprávnosti v podání Luthera Kinga, je okouzlující. A rozvíjející se vztah dvou lidí vyloudí pousmání, stejně jako skoky v čase sevřou vnitřnosti. Ani se nedivím, že hudbu složil Zimmer =) Zasloužených 9/10.

Tajemství Pravdy (2008) (seriál)

Tak nějak jsem si vždycky půvabnou Kahlan a lehce šíleného Zeda představoval... Ale ani to nemůže zachránit přímo hříšné zmrvení děje jinak skvělého románu. Po úvodním dvojdílu dávám, středně zklamán, zatím neoficiální 2*.

Občanský průkaz (2010)

Film o něčem a zároveň o ničem. Příjemný kaleidoskop nejrůznějších zvěrstev a svinstev komunistického režimu z prostředí puberťáků, který ale není ničím inovující nebo překvapující.

Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (2012)

Neviděl jsem jediný díl seriálu Okresní přebor (revize: už ano a všechny), ale tohle se povedlo na výtečnou. Konečně zase pořádná česká komedie glorifikující a hyperbolující venkovský fotbal... ale dělá to mile a sympaticky a hlavně se spouuustou zdrcujících hlášek :-D Nepřekonatelné jest: hele kjabička a taky dělá vjků vjků :-D Dnes viděno podruhé ve vlaku a musím uznat, že mě to chytlo mnohem víc než prvně, takže upravuji na 7/10.

Láska na druhý pokus (2004)

Vše co ve filmu uvidíte je skutečná a nezpochybnitelná pravda. Všechny slova co herci říkají a všechny myšlenky, které vytváří, jsou pravdivé, ale... nepřesvědčili mě o tom ani herci, ani příběh. V jiné životní situaci, v jiném době, v jiném okamžiku, bych zřejmě hodnotil jinak, ale dnes, teď a tady nelze jinak.

Starci na chmelu (1964)

K letošnímu roku 48 let starý film o tom, že i dnes má stále smysl jít proti proudu, zachovávat si individualitu a VLASTNÍ smysl pro to, co je správné. Starci na chmelu to vystihli nejlépe, jak se dalo. Ony i ty choreografie písniček odpovídají té robotické vlně unifikace, společného myšlení, společné práce, společných výsledků, společných morálních hodnot předepsaných na papíře těmi, kdo o morálce ví pouze ze stranických brožur. Klasický příběh vina - trest... ale nakonec i odpuštění. Nekoná se opovržení ani hanba. "Až do včerejška jste nám všichni strašně křivdili, dnes nás už soudíte právem."

Gladiátor (2000)

"My name is Maximus Decimus Meridius, commander of the Armies of the North, General of the Felix Legions, loyal servant to the true emperor, Marcus Aurelius. Father to a murdered son, husband to a murdered wife. And I will have my vengeance, in this life or the next." tak při tomhle proslovu mě vždy mrazí v zádech. Film, který sice není založen na přesných faktech, ale čert to vem, když to je tak působivé a tak epické. Od první scény až po poslední záběr arény. Russel Crowe se zde stal nesmrtelným a Joaquin Phoenix s Djimonem Hounsouem si u mě získali první respekt. Gladiator je učebnicová ukázka toho, co hudba dokáže udělat s filmem. Z průměrného se stane výborný, z nadprůměrného legendární. Velká poklona Zimmerovi a Lise, dodnes je tenhle soundtrack na zlatém místě v mém playlistu. A Maxime, ač jsem tě již nějaký ten měsíc neviděl, tak věz: "I will see you again... but not yet... Not yet!"

Ajťáci (2006) (seriál)

Po RD a BB mě okouzlila třetí povedená anglická série. Taková předzvěst Big bang theory, taková anglická a hodně odlišná předzvěst. Hlavní trojka, ale míní ukázat to samé co BBT. Brilantní humor postavený na odlišně chápajících i žijících lidech. Nezapomenutelné scény? 1) Roy na kolečkovém křesle s dementním úsměvem na tváři stoupající s plošinou před nastoupeným personálem divadla (I'm disabled :-)... 2) Moss smějící se plošnému spoji... 3) Společná večeře Roye, Mosse, Richmonda, Jen a jejích přátel.