• Krátkometrážní

Veronika (2017)

Španělé umí rozhodně lepší díla. Tohle je jen další nepovedená hra s Ouijou. Mimo hlavní postavu Veronicy to má příšerný casting nesympatických a otravných děcek. Natočené je to krásně, ale já se chci u takovýhle hororů bát, ne obdivovat interiéry. Téměř žádná lekačka nefunguje, atmosféry jsem taky moc nenašel. Pro nenáročného diváka a fanouška žánru to bude dostačující, ale já už jsem na tohle moc zhýčkanej moderními duchařinami. Několikrát jsem film posouval, abych se dočkal konce, ale ani tam nepřišlo žádné překvapení, takže bohužel.

Day of the Dead: Bloodline (2018)

Vypadá to, že rok 2018 oživuje pomalu uvadající subžánry, mezi které patří i zombie. Tenhle přírůstek ale nepřichází vůbec s ničím novým. Scénář jaký tu je, jsme měli možnost vidět v mnoha dalších podobných hororech a to samé platí o myšlence přemýšlejících zombie. Masky jsou velice povedené, gore také ujde, ale je ho strašně málo na to, kolik by ho tenhle žánr potřeboval. Postavy jsou sympatické, leč jejich chování hraničí s amatérismem. Finále je stereotypní klišé a mně tak nezbývá než hodnotit průměrem.

Pomsta (2017)

Tak tu máme po delší době přírůstek z kategorie Rape and Revenge a je jen dobře, že právě z Francie, protože jestli má někdo točit exploiťáky, jsou to právě oni. A tohohle si cením o to víc, že je to suverénní eRko. Při promítání se mi hned vybavilo americké Savaged, ale zatímco to bylo emotivní a vážnější, tohle má lehce úsměvný průběh a hraje to hlavně na brutalitu. Mně to ovšem nevadilo, protože to bylo brutální přesně tak, jak to mám rád. Z lidí tekly doslova proudy krve a měli velice tuhý kořínek, takže trvalo než zemřeli. Některé záběry kamer jsou opravdu nádherné. Odehrává se to v překrásné poušti a obrovské vile, má to moc dobrou hudbu a přímo luxusní gore scény. Především závěrečné atmosférické bludiště je něco, co musí každý hororový fanoušek vidět. Samozřejmě pokud si někdo neholduje v podobných ,,řezničinách,'' bude to pro něj kravina bez logiky.

The Midnight Man (2016)

Vidět Lin Shaye a Roberta Englunda znovu vedle sebe v hororu je skvělý pocit, ze kterého mi projel mráz po zádech, samozřejmě v dobrém slova smyslu. Zatímco Robert hraje svého typického ,,proroka,'' který všechno ví, všechno zná a vždy se objeví ve správnou chvíli aby pomohl hlavním postavám, tak Lin si střihla neskutečně creepy záporačku. Po prvních pěti minutách bylo jasné, že to bude mít velký potenciál a že se toho tvůrci nebojí, protože takový masakr se nevidí každý den. Byla vidět snaha vyvarovat se nelogických kiksů a myslím že se to povedlo, postavy se snaží dodržovat pravidla jak hororová, tak Midnight Manova. Nechybí ani pořádná dávka atmosféry. Efekty jsou precizní, krev je prvotřídní. Midnight Man má skvělou masku, dobře temný hlas a respekt z něj jde. Přál bych si více takovýchto nízkorozpočťáků, které dokáží diváka zaujmout po celou dobu stopáže. Mně tu rozhodně nic nechybělo a nemám důvod nedat plnou palbu.

The Cloverfield Paradox (2018)

Třetí film nesoucí název Cloverfield a opět je to naprosto něco jiného. Dokázal jsem se na to dívat hlavně kvůli sympatickým postavám, kdy každá měla něco do sebe a hlavně tam byli zástupci mnoha zemí, což mám vždycky rád. Třeba takový Sunshine byl pro mě z hereckého hlediska těžce sledovatelný. Jsou tu překvapivě pěkné vraždy. Efekty, které vypadají věrohodně. Humor tomu také nechybí. Záběry vesmíru jsou krásné a špatná není ani myšlenka cestování mezi dimenzemi. Konec, který přišel většině lidí směšný se mi naopak líbil, protože to v podstatě navazuje na události v Cloverfield. Bohužel není plně využitý potenciál, ale jako sci-fi pro jedno shlédnutí je to dostačující.

Wildling (2018)

Věrná napodobenina švédského Let the Right One In, případně amerického Let Me In jen s rozdílem, že upíra vystřídal vlkodlak. Kdo jste viděl alespoň jeden z těhle zmíněných hororů, víte jakým směrem se bude Wildling ubírat. Já do toho šel trochu kvůli Tylerce, ale ta tu bohužel hraje druhou kolej. Točí se to kolem nesympatické, nehezké pomalu třicátnice, která hraje šestnáctiletou dívku, což moc nechápu, když je plno dospívajících, krásných nadějných hereček. Žádného extra gore se bohužel nedočkáme, takže jediné co za něco stojí je maska vlkodlaka a temné lesní prostředí. Škoda toho klišé v závěru, mohlo to skončit nějak více... hororově. Je to čistý průměr, ale jelikož už tu delší dobu nebylo něco podobného, má to u mě minimálně na nějakou dobu lehčí přilepšení.

Tiché místo (2018)

Kdo by to byl řekl, že adepta na top horor posledních let natočí herec, který ani horory nemá rád. Je to nekompromisně to nejatmosféričtější, co jsem za poslední roky shlédl. To napětí, kdy je úplně ticho v sále a zazní nějaký zvuk.. slabší povahy by v té chvíli mohlo trefit. Postavy mají skvělý charakter, jsou sympatické a s každou jsem soucítil. Krasinski dává hned od úvodu najevo, že se toho nebojí a nedočkáte se žádných klišoidních hovadin. Ve většině hororů jsou typy postav, které neumírají. Tady ne, tady se nehraje jestli jste staří, mladí nebo zvíře, zkrátka vydáte zvuk a je po vás. Další naprosto top věcí jsou samotná monstra, jejich pohyb, vzhled a zvuky co vydávají, těm nechybělo nic. Silně pochybuji, že tenhle rok uvidím něco lepšího. Konec je krásně emotivní, zároveň pro někoho směšný, ale já tomu říkám otevřené dveře pro sequel.

Keep Watching (2016)

Vyloženě zlé to nebylo, ale ani to nepřichází s ničím novým. Jsem rozhodně rád za Found Footage formu, která poslední roky upadla v zapomnění. Záběry kamer jsou pěkné, v tomhle ohledu si nikdo nemůže ztěžovat na roztřepanost a podobné kraviny. Masky záporáků nejsou špatné, je na nich vidět inspirace v The Strangers. Co se mi nelíbilo je herecké obsazení, doufal jsem, že to potáhne Bella, ale ani ta mě tu ničím neuchvátila. Její bratr je nervy drásající děcko a macecha porušovala jedno hororové pravidlo za druhým, takže ne, ani logiky to moc nepobralo. Vraždy byly kompletně mimo záběr a jump scares nefungovaly. Závěrečné vysvětlení je zajímavé, leč nedostatečné. Celkový dojem - hodně slabý průměr.

Terrifier (2017)

Velké upozornění pro začátek - jedná se o typický osmdesátkový slasher, jak vizuálně a efektově, tak logikou, protože je tu porušena většina hororových pravidel nutných k přežití. Vědět to dřív, držel bych se od toho dál, ale když už jsem měl staženo, bylo mi líto to jen tak smazat a byl jsem tak připravený na hodinu a půl trvající utrpení. Ale světe div se, ono to zase tak strašné nebylo, ovšem v případě, že vypnete a budete si užívat šílené řádění neskutečně creepy klauna, což dokazuje netypické obsazení postav, protože žádná z nich nebyla hlavní a nebylo tak komu fandit. Celé je to postavené na klaunovi a jeho bezdůvodném vraždění a tak se to taky musí brát.

Prvotní vztek (2018)

Je to mix několika žánrů, přičemž to z počátku nejvíce zavání hixploitationem, já každopádně děkuji Mageemu, že si pro svůj debut vybral právě tohle téma, protože jestli hororovému žánru něco chybělo, byl to právě kvalitní ,,Bigfoot horor.'' Jestli se mu to povedlo posoudí každý sám podle vkusu, já osobně můžu říct, že to dokázal i přes nižší rozpočet, který byl znát na nezkušených (neznámých) hercích, primitivních dialozích a jasně viditelných logických nedostatcích. Já budu ovšem hodnotit pouze samotného ,,krále lesů'' a hororové prvky. Gore a například maska čarodějnice, jsou na prvotřídní úrovni a dlouho jsem tak detailní a krásné efekty bez použití CGI neviděl. Samotný Bigfoot je takový menší King Kong se schopnostmi a dovednostmi Predátora. To se dá pochopit, protože inspirace Arnoldovským Predátorem je více než jasná, což podtrhuje závěrečný souboj. ČSFD hodnocení se bude držet kolem 50%, protože tu jsou rýpalové, co budou hledat jen ty nedostatky.