• Krátkometrážní

Pledge (2018)

Pledge se stal v této chvíli nejhorším hororem, který jsem tento rok shlédl. Sliboval jsem si od toho sice dost, ale i bez očekávání, by mě to zklamalo. Trailer tak trochu navnadil na ,,přijímací pohovor,'' kde budou muset uchazeči plnit nechutné úkoly, případně se navzájem vyhlazovat, no ono to je to trochu jinak. Tři psychopati se snažili psychicky a fyzicky mučit čtyři nerdy, jenomže to bylo všechno slabé a bez špetky inovace. Tenhle styl, kdy jsou na amerických vysokých školách bratrstva a podobné gangy a vygumovaní studenti udělají všechno pro to, aby mohli být členy, je debilní a mě doslova vytáčí, když je někdo takhle tupej, nemá vlastní hlavu a za každou cenu musí jít s davem. Těm třem případům v hlavních rolích jsem tak od začátku přál co nejbolestivější smrt a je jediné štěstí, že se mi svým způsobem dostalo zadostiučinění. Napětí se nějaké našlo, ale co z toho, když vám jsou hlavní postavy ukradené a fandíte raději záporákům. Gore nebylo téměř žádné, námět je prostě sám o sobě hloupý a ve finále je to jedno velké zklamání. 5% za bodycount + 10% za krátkou stopáž + 10% za závěrečný, leč docela očekávaný, twist.

Pod kůží (2008)

Začátek se rozjíždí pomaleji, je to takové seznamování s hlavními hrdiny, kteří ''nejsou a jsou'' sympatičtí. Od chvíle, kdy se děj přesunul na benzínovou stanici, začalo to mít atmosféru a napětí, že co to vlastně venku je. Monstrum vypadalo pěkně, takový agresivní bakteriální ježek, který oživí všechno, co předtím zabil. Opět by se našlo pár nelogicky řešených situací, ale nemůžeme chtít zázraky od nízkorozpočtových snímků. Nějaké té krve se také dočkáme. Konec je taková slaďárna.. Z kriminálníka se stává ''andílek'' a zamilovaný pár čeká happy end.

Pod vodou (2020)

Poměrně neznámý režisér, jenž má doposud zrežírované dva filmy, mimochodem též z kategorie science fiction, přichází s novinkou, která potěší vyznavače atmosférických hlubinných výprav, ale především fanoušky H.P. Lovecrafta. Děj se rozbíhá od prvních minut, což je velice vděčné k divákům, no zároveň je to hlavní negativum, za které jsem ve finále ubíral procenta. Oním negativem narážím na nedostatečně vykreslené postavy, jelikož tím, že se rychle začalo s akcí, nezbyl prostor pro bližší seznámení s hlavními aktéry a divák, tak, nemá možnost vytvořit si s nikým z nich citové pouto, takže ho úmrtí jakékoliv postavy nijak nezasáhne. Největším lákadlem je samozřejmě, všem známá, Kristen Stewart, která má po dlouhé době sympatickou roli, na kterou se dá dívat. Natočeno je to hezky a zábavně, ale vzhledem k tmavým záběrům se v tom těžko orientuje, takže je potřeba maximálního soustředění a sledování v noci, případně v plně zatmavené místnosti. Obrovský rozpočet, který z toho dělá jedno z nejdražších béček posledních let, je znát hlavně na monstrech a závěrečné poctě, již zmíněného, Lovecrafta, ale značná část padla také na interiéry rozlehlého komplexu základny a skafandry, které patří k nejlepším, jaké je možné ve filmech spatřit. Logiku a popírání fyzikálních zákonů kritizovat nebudu, protože tyto prvky jsou ve sci-fi žánru nevyhnutelnou záležitostí. Underwater má tedy jedinou vadu, a to tu, že má tak krátkou stopáž, ve které nebyl prostor pro více rozhovorů mezi postavami, natož jejich detailnějším představením. Přesto je to vítaný přírůstek do subžánru, který stojí za shlédnutí a pravděpodobně ho nemine letošní top 10.

Pomsta (2017)

Tak tu máme po delší době přírůstek z kategorie Rape and Revenge a je jen dobře, že právě z Francie, protože jestli má někdo točit exploiťáky, jsou to právě oni. A tohohle si cením o to víc, že je to suverénní eRko. Při promítání se mi hned vybavilo americké Savaged, ale zatímco to bylo emotivní a vážnější, tohle má lehce úsměvný průběh a hraje to hlavně na brutalitu. Mně to ovšem nevadilo, protože to bylo brutální přesně tak, jak to mám rád. Z lidí tekly doslova proudy krve a měli velice tuhý kořínek, takže trvalo než zemřeli. Některé záběry kamer jsou opravdu nádherné. Odehrává se to v překrásné poušti a obrovské vile, má to moc dobrou hudbu a přímo luxusní gore scény. Především závěrečné atmosférické bludiště je něco, co musí každý hororový fanoušek vidět. Samozřejmě pokud si někdo neholduje v podobných ,,řezničinách,'' bude to pro něj kravina bez logiky.

Poslední dny na Marsu (2013)

S prostředím na Marsu se toho může tolik vymyslet, aby to diváka nadchlo a nedovolilo mu uhnout pohledem od obrazovky. Jenže tady se nenašlo moc momentů, které by to dokázaly. Jestli za celou dobu jeden?.. To je ukrutně málo, obzvlášť když se to ubíralo zombie směrem a mohla z toho být brutální vyvražďovačka. Koncentraci jsem si sice moc neudržel, vzhledem k tomu jak mě to nudilo, ale pamatuji si pouze jednu scénu, kde došlo na lehčí gore a jednoho zombie. To bych akceptoval v případě, že dostanu alespoň tísnivou atmosféru, jenže ani tu jsem nezaregistroval. Herci nejsou úplní nováčci, ale v tomhle případě mi nikdo z nich nesedl. Obzvlášť mě to mrzí u Lieva Schreibera, který měl špatně napsaný scénář. K tomu dlouhé dialogy o ničem a celkově dlouhá stopáž. ,,Body Count" je sice slušný, ale já jsem ani nepostřehl, když nějaká postava zmizela. Pozitivem tak zůstává jen pěkné prostředí planety a, že to má slušné zakončení bez happy endu. Zůstalo to tedy silně za očekáváním, nikomu bych to nedoporučil, ale svědomí mi říká, že průměr si to zaslouží.

Potichu (2019)

Po skvělém A Quiet Place a podobně dobrém Bird Boxu přichází jejich mladší ,,sourozenec", který je z nich nejslabší. Podepsán pod tím není nikdo jiný, než Netflix, o kterém se dá říct, že pomalu přebírá vládu nad veškerou současnou kinematografií. Jako měli ony zmíněné filmy svou hereckou, hollywoodskou, hvězdu, tak tady tomu není jinak a této úlohy se zhostil charismatický Stanley Tucci, jehož doplňovala málo známá, za to krásná a hereckým talentem obdařená, Kiernan Shipka. Děj je chytlavý a svižný, s absencí zbytečných dialogů, logickým chováním všech zúčastněných a dostačujícím zakončením. Původ teroru známe od prvních minut, ale na rozdíl od většiny zdejších uživatelů si nemyslím, že je to na škodu. V tomhle typu hororu by atmosféra a napětí stejně nemohlo fungovat, takže je dobře, že nám jsou tyto prehistorické potvory ukázány do detailu. Z té negativní stránky se musí vytknout hrozivě malé množství gore a ač to říkám u vůbec prvního filmu, tak malá stopáž, kdy bych uvítal hranici dvou hodin plus. V součtu je The Silence nadprůměrný příspěvek do kategorie ,,postapo road movies", ale v konkurenci již zmíněných, podobných hororů, pouze průměr.

Predátor: Evoluce (2018)

V tomhle případě nemůžu jinak, než jít absolutně proti proudu. Na nového Predátora se valí samý ,,hejt,'' a vzhledem k množství by se dalo říct, že zřejmě oprávněně. Bude to tím, že to všichni srovnávají s Arnieho počinem, což já dělat nehodlám. Hodně stížností je na efekty a obřího predátora, nicméně jak pravý český název, to je prostě Evoluce. Co byste chtěli ke spokojenosti? Remake s totožným scénářem a sedmdesátiletým Arnoldem? Ale no tak. Obsazení tohoto snímku mohlo být o něco povedenější, ale vyložený problém v něm nevidím, protože jsou to sympatické postavy a nikdo se nad nikoho nenadřazuje. Je to hodně odlehčené a každou chvíli jsou tu vtipné dialogy, což mi vůbec nevadilo, a komu ano, ten by měl být spokojen minimálně s brutalitou a akcí, kterou je prošpikovaný celý, ne úplně logicky zvládnutý, průběh. Ve finále to mám na pomezí čtyř až pěti, ale vzhledem k tomu podhodnocení dám s čistým srdcem plnou.

Prometheus (2012)

Obecně není pochyb o tom, že čím méně víte o filmu než ho shlédnete, tím máte lepší prožitek, protože si od toho nemáte co slibovat. No když máte rádi nějakou sérii a netušíte o dalším jejím díle, jako jsem já netušil o tom, že tohle má něco společného s ,,Vetřelcem", může Vás to pouze překvapit. Neustále jsem se Prometheusu vyhýbal, protože celkově nemám rád sci-fi, a podíval jsem se na něj až den před projekcí ,,Alien: Covenant", kdy jsem teprve zjistil spojitost. Absolutně toho nemůžu litovat, protože nemít v živé paměti děj Prometheusu, nebo ho vůbec nevidět, netušil bych o čem ,,nový Alien" je. Mnoho uživatelů, kteří šli s hodnocením pod průměr, očividně nepochopilo, že Prometheus se odehrává dávno před prvním ,,Alienem z roku 79", takže to logicky není o Vetřelci a tvůrci vymysleli výborný scénář o pátrání po původu lidské rasy na nových planetách, kde však mají svůj zrod i vetřelci. Z větší části to bylo hlavně bravůrně natočené sci-fi, ale hororových prvků se také dočkáme. Atmosféra, prostředí planety, všelijaké vymazlené detaily, herecké obsazení, akce, napětí, to všechno je na prvotřídní úrovni. Zůstalo sice dost nezodpovězených otázek, ale na ty Ridley odpovídá v pokračování, takže já nemám téměř co vytknout a nechápu proč se na tohle valilo tolik kritiky?!

První očista (2018)

Očista je pro mě kultovní záležitostí a v moderní době jedna z nejvíce vyrovnaných hororových sérií vůbec. Ačkoli je tento prequel na minimálně stejné úrovni jako předešlé díly, dopadl procentuálně nejhůř. A důvod..? Protože po tomto světě chodí i v jednadvacátém století neskutečné množství rasistů, chcete-li voličů SPD. Přesně kvůli takovýmto lidem je První Očista značně podhodnocená. Rozhodně mě těší, že se děj odehrává v ulicích a není to Home Invasion jako první díl, který považuji za nejslabší, právě kvůli tomuto subžánru. Mezi postavami se najdou skvělé charaktery a hlavní kladnou postavu si musí zamilovat každý. Tu ztvárnil Y'lan Noel, pro kterého je to celovečerní debut a já doufám, že ho v brzké době uvidím v dalších filmech, protože charismatického Franka Grilla nahradil plnohodnotně. Záporná postava, hrůzu nahánějící Skeletor ukázal strašně málo, na to, jaký měl úvod, což je faktor, který tu mrzí nejvíc. Co se sci-fi prvků týče, tak svítící oční čočky dodaly na kráse každé scéně, ale střílející drony už byly krapet za hranou. Masky jsou pořád na stejně skvělé úrovni a o napětí s atmosférou nouze není. Samozřejmě se to neobešlo bez nelogických míst a klišé, kdy například jeden člověk vystřílí vytrénovanou armádní jednotku, ale Očista má být úplně o něčem jiném a mě uspokojila dostatečně. Ať si říká kdo chce co chce, je to kvalitní čtyřhvězdičková záležitost a pro fanoušky právě vychází i seriál, takže hurá na něj.

Prvotní vztek (2018)

Je to mix několika žánrů, přičemž to z počátku nejvíce zavání hixploitationem, já každopádně děkuji Mageemu, že si pro svůj debut vybral právě tohle téma, protože jestli hororovému žánru něco chybělo, byl to právě kvalitní ,,Bigfoot horor.'' Jestli se mu to povedlo posoudí každý sám podle vkusu, já osobně můžu říct, že to dokázal i přes nižší rozpočet, který byl znát na nezkušených (neznámých) hercích, primitivních dialozích a jasně viditelných logických nedostatcích. Já budu ovšem hodnotit pouze samotného ,,krále lesů'' a hororové prvky. Gore a například maska čarodějnice, jsou na prvotřídní úrovni a dlouho jsem tak detailní a krásné efekty bez použití CGI neviděl. Samotný Bigfoot je takový menší King Kong se schopnostmi a dovednostmi Predátora. To se dá pochopit, protože inspirace Arnoldovským Predátorem je více než jasná, což podtrhuje závěrečný souboj. ČSFD hodnocení se bude držet kolem 50%, protože tu jsou rýpalové, co budou hledat jen ty nedostatky.