• Krátkometrážní
  • Rodinný

01:54 (2016)

Další film o šikaně, který bohužel ani tentokrát nevybočuje ze zaběhlých scénářů. Opět vidíme zbytečnou smrt a chování hlavního hrdiny jako naprostého idiota. Zde dokonce několikrát. Když už jsem si říkal, že by to stačilo a mohl by přijít zvrat, přišla jen další békovina. Ke konci přišel okamžik ("už nebudeš nikoho obtěžovat"), kdy jsem si říkal, že tohle udělat na začátku, nebylo by co dál řešit. Teda bylo, ale nemělo by to asi tak dramatický děj. Konec, kdy všichni projevují lítost, je vlastně vrchol celého toho pokrytectví, které se od začátku filmem nese. Možná bylo úmyslem tvůrců ukázat na problém šikany. Jo, stalo se, ale co jako s tím? Tohle všichni víme. Možná bylo úmyslem tvůrců ukázat na pokrytectví. Pak ve vás po filmu zůstane pachuť vědomí, že to tady bylo, je a bude a ani zbytečná smrt na tom nic nezmění. Film není odpad, hvězdičku si zaslouží, ale jinak je zbytečný, hloupý. Což je škoda, protože problém šikany je velmi vážný.

Poviem jej to sám (1984) (TV film)

Toto pokračování po 5 letech (ve filmu po 4 letech) je o něco více zábavnější. Ale taky jsou zde absurdní momenty, které scénárista zřejmě v urputné snaze vypotil z posledních sil. Přitom stačilo ubrat na psychologičnosti a dát tomu volnější průběh. Skvělý Peter Kočiš i Štefan Kvietik.

Poviem mu to sám (1979) (TV film)

Dobře natočený příběh o vztahu otce a syna, ač v některých okamžicích je evidentní umělá snaha scénáře nějak pokračovat a nepůsobí to zrovna moc přirozeně. Jestli mi ale někdo někdy řekne "zomrieš" budu se smíchy válet po zemi.

Těch několik dnů... (1968)

Letmé nahlédnutí to událostí na konci r. 1967 a 1.pol. roku 1968. Film se nevěnuje vstupu "spřátelených" vojsk, nepočítáme-li krátký záběr z TV zpravodajství, děj prakticky končí v červnu 1968. Pro ty, kteří se o toto období zajímají, může být dobré shlédnout tento film, jinak ale nic převratného nebo zásadního nesděluje.

Letecký most (1950)

Dobře zachycená atmosféra té doby, připomenutí jedné z největších logistických akcí, krásný Montgomery Clift, zajímavé poznámky na téma jednotné Evropy. Ovšem to nejlepší, nejvýstižnější řekla Gerda: "A když všichni, kdo by chtěli něco změnit k lepšímu, odejdou někam jinam, co se pak stane tady?"

Bakaláři - Slivovice (1983) (epizoda)

Povídka celkem průměrná, ovšem paní Rosůlková, to je na samostatnou hvězdu navíc.

Akron (2015)

Mno, zápletka sice opravdu raritní, ale budiž, stavět se na tom dá. Jenže scénář si s tím hlavu moc nedělá, používá obvyklé postupy, záminky a klišé. Jak už je ze velkou louží zvykem, všichni se hrozně milujou, tady jsem ale měl u hlavních hrdinů často pocit, že tomu tak není. Téma zajímavé, herci dobří, ale zpracování nic moc, dalo se z toho vytěžit rozhodně víc.

Explózia (1982) (TV film)

Film mile překvapil. Čekal jsem komunistickou agitku o hrdinných bojovnících, ale jedná se o celkem reálný pohled do období SNP. Ačkoliv byl film určen spíše dětem, nejedná se o pohádku. Největších krutostí, které se tenkrát odehrávaly, je divák ušetřen, ale rozhodně to není o tom, jak tam vlítne nějaký superhrdina, zlé zneškodní a dobré zachrání.

Tři od moře (1979)

Nádherné záběry Bulharska a Budapešti té doby. Ve filmu se nesmí hledat logika a rozum, musí se brát zlehka jako dobrodružství...které by se dneska jen těžko odehrálo.

Zajac na diaľnici (1983) (TV film)

Dost bídné zpracování jinak zajímavého tématu ze školského prostředí.