Televízny film o deťoch, ktoré sa aktívne zapojili do Slovenského národného povstania. Televízna adaptácia rovnomennej prózy Ruda Mórica. (oficiální text distributora)

Autogram

Detský povstalecký film, akých sme voľakedy vídali viac. Tento je ale slušne zdramatizovaný, príbeh o detskej statočnosti pri záchrane života a pomoci ruskému výsadkárovi má čo povedať aj dnes. Nástup fašizmu na Slovensku nenechali ľudia len tak a pre detského diváka je priblížený aspoň zosmiešnením kolaborantov. Láskavý ruský partizán je vtedajšie dobové klišé, ale tomu sa tvorcovia nemohli vyhnúť. Menej bežní sú už láskavo sa tváriaci fašisti, ale tí rýchlo stratia takúto tvár pri jednej mimoriadne krutej scéne, teda aspoň na detský film. –––– Ujčok, čo to je? – Vidíš, zakladáme si nový štát! –––– Ничего, ничего, дорогой. Здесь командует мама. ()

mchnk

V rámci svého žánru, tedy rodinný, se jedná o velmi slušnou záležitost. I když lehounce zrudlou a naivní. Představit školním dětem hrůzy války, pokřivenost lidských charakterů (groteskní a zároveň zlá postava gardisty a jeho zabrzděný poskok) i odhodlanost bránit se a přispět ke společnému, se zde opravdu povedlo. Film nepostrádá ani dost silné momenty a dětské herecké výkony lze prakticky srovnat se snímkem Keby som mal pušku. ()

ELDoctorow

Počas prvých minút som sa, s hrôzou v srdci i očiach, začal obrňovať pred tým peklom, čo ma asi čaká, keďže to vyzeralo na politicky červeno podfarbenú agitku. No našťastie sa už po chvíli presunieme v rozprávaní do minulosti a rozbehne sa fajn príbeh o začiatkoch SNP z pohľadu detských očí. Film je určený skôr mladším divákom, takže sa nevyhne istému zjednodušovaniu a snahe tému pre detského diváka odľahčiť (komediálne scénky s gardistom). Je to však dobre, civilne natočené. Kamera sa v podstate nepohne od hlavného detského hrdinu, ten však našťastie jednak nie je otravný, ako to v podobných prípadoch býva a čo je tiež dôležité - hrá dobre, takže nemáte chuť vraziť si hlavu do obrazovky. Odporúčam. ()

Flego

Próza Ruda Morica je určená predovšetkým deťom a tomu je pochopiteľne podriadené aj toto televízne spracovanie. Snaha o poetickosť, v tej dobe príznačná, je zrejmá v kľúčových scénach ( podpálenie drevenice ) a je vyjadrená bez zvukových efektov len s pomocou hudby. Príbeh je rozprávaný retrospektívnym sposobom ako spomienka na SNP. Prvý komentár. ()

petrsv

Film mile překvapil. Čekal jsem komunistickou agitku o hrdinných bojovnících, ale jedná se o celkem reálný pohled do období SNP. Ačkoliv byl film určen spíše dětem, nejedná se o pohádku. Největších krutostí, které se tenkrát odehrávaly, je divák ušetřen, ale rozhodně to není o tom, jak tam vlítne nějaký superhrdina, zlé zneškodní a dobré zachrání. ()

• Ve filmu je použit záběr průjezdu pancéřového vlaku z filmu Zbraně pro Prahu (1974). Závory se na pohled odlišují vzdáleností od pozorovatele a doplněním zábran proti podlézání. (Ganglion)