Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Animovaný

Nájemník (1976)

K tomuto filmu jsem se dostal teprve letos díky uvedení na KVIFF - ve vší parádě, na plátně z už dost "jeté" pětatřicítky. Kromě Polanského nad scénářem, za kamerou i před ní jsem se tu dočkal dalších známých tváří - Adjaniové, Fressona a Rufuse. K tomu Nyquistova kamera a Sardeho hudební doprovod. Atmosféra patřičně tajemná a kafkovsky absurdní. Vývoj děje nepředvídatelný, závěrečné rozuzlení úžasně mnohoznačné. 75 %.

Kafka (1991)

Rozhodně zajímavý film, vlastně jedna z prvních amerických produkcí u nás po revoluci. S luxusním obsazením včetně u nás tehdy ještě málo známého Ironse (byť u nás tehdy už pár let běžely Swannova láska a Francouzova milenka) a hlavně legendárního Guinnese, který byl pro mě osobně největším překvapením. Po prvním vidění (před pár dny na KVIFF) hodnotím jako lehký nadprůměr, pro plné docenění si to musím dát znovu a pro porovnání ideálně také čerstvý "remix" Mr. Kneff.

plakát

Policajt v Beverly Hills: Axel F (2024)

Tak jsme se přesně po 40 letech od "jedničky" a 30 letech od donedávna poslední "trojky" dočkali dalšího dílu. Nedopadl tak špatně, jak se mohlo (zvláště po oné "trojce", utajeném televizním sequelu a zrušeném seriálu) očekávat. Hlavním představitelům je o oněch 30-40 let víc, což je na jejich tvářích téměř drasticky znát, ale to se dalo očekávat a mně to přišlo přirozenější, než je aspoň částečně omlazovat v maskérně nebo dokonce digitálně. Nicméně takový Reinhold má tak "rozteklý" obličej, že jej v případě jeho nezájmu či indispozice klidně mohl téměř bez rozeznání nahradit takový Rourke. Příběh či zápletka jsou v podstatě recyklací děje "jedničky", a to dokonce včetně 2-3 songů z původního soundracku!!! :-O Nechybí samozřejmě ústřední "Beverly Hills Cop Theme", a to jak v téměř původní, tak i ve zcela remixované podobě. Přibylo vulgárních výrazů (minimálně co se týká českého překladu), což je ovšem dlouhodobý trend a u podobného žánru dnes víceméně standard. Pozitivem je angažmá známých postav a herců (Ashton, Reinhold, Pinchot), stejně jako nové postavy a jejich neméně známí představitelé (Gordon-Lewit, Bacon, Guzmán). U prvního zmíněného jsem navíc ocenil jeho vizáž (kdy jsem jej na první dobrou ani nepoznal) a jeho ukázněné herectví, kdy se před kamerou tolik nepředvádí a slouží jako součást týmu. Co bych pokáral, je vizuál - nepěkná digitální kamera s často přesycenými barvami a také střih, ubírající zvláště akčním scénám na spojitosti. Nechybí ale téměř nic, co od toho divák očekává a co se každému líbilo zejména na prvních dvou dílech. Objektivně ***, ale za zmíněné herecké obsazení, návrat k osmdesátkovému stylu a vylepšení dojmu z "trojky" jednu hvězdu přidávám. Na to, že jde o debut zcela neznámého režiséra, zkrátka slušné.

Ema a smrtihlav (2024)

Na to, že jde o její čtvrtý celovečerní a teprve druhý hraný film, si spoluscénáristka a režisérka ukrojila příliš velké sousto a možná i zvolila ne příliš známou a silnou předlohu. Pro mladšího českého diváka je námět poněkud odtažitý a ne příliš srozumitelný. Diskutabilní je už východní premisa, kdy schovaného chlapce nikdo nepostrádá, nehledá ani nenahlásí. Výsledku nepomáhá ani obsazení méně známých herců, dialogy hned ve čtyřech jazycích a nepříliš jasný konec. Funkční zde příliš není ani zvolený akademický formát obrazu (1:1,37), ani samotná kamera jinak oceňovaného Štrby.

Proces (1962)

Neznaje před shlédnutím literární dílo ani jinou filmovou adaptaci, trochu jsem se v ději ztrácel. Také díky tomu nemohu posoudit, co z filmu je "Kafkovo" a co si tam přidal/ubral/změnil Welles. Ocenil jsem ale Wellesovu režii, herecké obsazení, sympatické ženské postavy i originální závěrečné "titulky". Zpětně musím ocenit i to, že se tento film dostal koncem 60. let i do čs. kin. Pro plné pochopení a docenění si zkusím sehnat knížku a/nebo pozdější filmovou verzi s McLachlanem a Hopkinsem.

Když přišla noc (2024)

Zajímavé téma, ale nezvládnuté provedení. Ani dokument, ani hraný film, ani home video, ani skrytá kamera... Scény s obrazem bez zvuku nebo zvukem bez obrazu mě vyloženě iritovaly, stejně jako rozostřené a tmavé záběry. Prolog ani epilog žádný, tudíž mi po celou dobu nebylo jasné, zda jde o herce, autentické postavy či zaplacené soutěžící v nějaké reality show. Tohle tedy ne...

Zapeklité dědictví (2024)

Vcelku obstojná polská kombinace Smíchu z ráje, Milónového závodu a Na nože se sympatickým Maciejem Stuhrem v hlavní roli. V poslední třetině to trochu ztratilo tempo i nadhled, jinak bych šel i o jednu hvězdu výše. Takto hodnotím silnými ***.

Zachycení (2021)

Úžasný dokument o úžasném skalním útvaru, který moje žena dokonce před lety osobně navštívila. Viděno na letošním KVIFF. Díky tomuto filmu začínám odteď rozlišovat westerny na ty s Monument Valley a ty bez nich. Použity jsou záběry z vyšších desítek (dle závěrečných titulků) nejen westernů, ale i dalších filmů, vždy poctivě identifikovaných titulkem, v nichž se tato skaliska objevila - ať už na "svém", nebo na úplně jiném teritoriu :-) Po projekci jsem se zeptal režiséra, kolik filmů vlastně musel kvůli svému dokumentu dopředu "nakoukat", ale sám to nedokázal spočítat...

Athénin poklad (1979)

Docela nesourodý mix (nechci hned psát "guláš") válečného dramatu, lupičské komedie, vězeňského a partyzánského filmu. Ve výsledku bohužel není ani napínavý, ani zábavný, ani sugestivní nebo vzbuzující nějaké emoce. Co bych pochválil, je kamera (efektní letecké záběry) a atraktivní herecké obsazení, které by si ovšem zasloužilo lepší scénář. Co jsem nepochopil, je český název (na ČT jako Útěk na Athénu), existující v dalších dvou českých variacích. A z čeho mám smíšené pocity, je cameo W.Holdena, které část diváků buď ani nezaregistruje nebo nepochopí, a potom epilog ze současnosti. Výsledkem je rádoby hold řeckému protinacistickému odboji říznutý odvarem z Kellyho hrdinů. A to, že se mi po prvním shlédnutí (už někdy před časem) tento film vykouřil z hlavy, také o něčem vypovídá...

Láska na zakázku (2024)

Přiznám se, že ke shlédnutí předchozích filmových počinů Toulové jsem dosud nenašel ani odvahu, ani příležitost, takže moje hodnocení nebude plně objektivní, ale ve srovnání s (např.) Můžem i s mužem to má alespoň jakýsi filmový tvar, byť spíše s televizním (přesněji seriálovým) scénářem. Ten jistě v televizi uspokojí diváka TV Nova, TV Prima či nejspíše TV Barrandov, ovšem jeho uvedení v kinech je na pováženou. Jelikož ale propagace a herecké obsazení přesvědčily určité procento kinařů k jeho nasazení, byl jsem s ním konfrontován i já. Předtím mě dostatečně odradila filmová upoutávka, stejně jako plakát, parazitující na vizuálu o dost zdařilejších Hofmannových komedií Ženy v běhu, Srdce na dlani a Sladký život. I ten nejslabší, tedy poslední z nich, je přitom tak o dvě třídy výše. Co se dá s přimhouřením obou očí pochválit, je výkon Martina Krause, možná poslední filmová role-nerole Jiřího Krampola a hned dvojí složení se hlavní hrdinky do ne-moc-velké krabice - nehledě na to, zda je tato zápletka logická a věrohodná. Díky těmto třem "malým zeleným ťumplíkům" nakonec jednu hvězdu přidávám. Co bych kromě námětu, kýčovitých postav, hlavní "pachatelky" a celkového dojmu zkritizoval, je kamera - při prvním setkání Toulové s Krausem má Kraus, byť právě mluvící, v záběru jen půl hlavy, zatímco Toulová je tam celá. Že by pan Mědílek dosud neslyšel o švenkování, zoomování nebo střihu? ##### Edit: Koukám, že na příští rok chystá Toulová další film - během dvou let už třetí!!! Proboha, proč? PROČ?!?