• Krátkometrážní

Dům tisíce mrtvol (2003)

Partia mládežníkov cestuje po Amerike a zaznamenáva najzaujímavejšie atrakcie, na ktoré narazí popri ceste. Pre nedostatok paliva sa zastavia na odlahlej pumpe a k prekvapeniu zistia, že tu má svoje múzeum zábavný klaun menom Spaulding. Ten im povie aj o miestnej legende o doktorovi Satanovi, ktorá mládeži zamotá hlavy a vydávajú sa tohto šialenca nájsť. To ale nikdy nemali robiť, pretože jediné, čo v okolí nájdu, je istá smrť. - Prvý horor môjho oblúbeného režiséra Roba Zombieho, ktorý má svoje nedostatky, ale aj tak ide o nehorázne zábavný počin. V prístupe k filmovému spracovaniu mi do očí bije paralela s prístupom pána Ryana Murphyho. Ten v prvej sérii American Horror Story: Murder House najprv otestoval, čo si môže dovoliť a s čím sa divákom zavďačí, takže výsledný produkt pôsobil trochu nedotiahnuto, ale v druhej sérii American Horror Story: Asylum všetky nedostatky z prvej série vylepšil a spracoval všetko tak, aby boli diváci spokojní, čo malo za následok vznik jeho doteraz najsilnejšieho diela. Rob Zombie vykonal podobný experiment a svoj testovací subjekt House of 1000 Corpses vyšperkoval a previedol do vylepšenej podoby vo svojom najlepšom horore The Devil's Rejects. Už v House of 1000 Corpses dokázal divákovi ponúknuť postavy plné energie, ktoré si človek zamiluje. Captain Spaulding, Baby a Otis sú charaktermi, ktoré si hororový divák vďaka ich zvrátenosti a túžbe po krvi zamiluje a preto nie je prekvapením, že sa tento rok dočkáme ďalšieho filmu s nimi, čo dokazuje, že po šestnástich rokoch má Rob Zombie prostredníctvom týchto postáv stále čo ponúknuť. Zaujímavý experiment v tomto prípade prebieha aj s kamerou, pretože kombinácia zaprášených sedemdesiatkových vizuálov, občasných amatérskych Snuff prestrihov a spomalených záberov zvyšuje autentickosť a podporuje všetky zvrhlosti, ktoré sa na obrazovke odohrávajú. Trochu zamrzí, že film v závere až tragicky spomalí svoje šialene rozbesnené tempo a Doctor Satan zostane silno nevyužitý, ale ako som už spomínal, tieto nedostatky boli zafixované v nasledujúcom diele Roba Zombieho, takže ako režijný debut hudobníka sa to nedá považovať za prepadák a človek musí oceniť aj tú vášeň pre žáner, ktorá z toho po celý čas vyžaruje. Taktiež ide o jeden z mála filmov, ktoré nestrácajú dynamiku a sú extrémne nahláškované aj v českom dabingu. + herečka z The Gaunzfeld Haunting + herec z The Caretaker + herec z Cooties, The Boy a The Meg

Vrátila jsem se z hrobu (2018)

Známa herečka Lena O'Neill (Barbara Crampton) sa nemôže dočkať narodenia svojej dcérky. V osudový moment ju zasiahne krutá správa o tom, že jej dieťa sa narodilo mŕtve. Dlhé roky sa s traumou zo straty dieťatka nedokáže vyrovnať a neustále uvažuje nad tým, čo sa pokazilo. Netuší však, že v skutočnosti jej dieťa vďaka zásahu elektrickým prúdom ožilo, ale bolo unesené pracovníkom márnice, ktorý si ho privlastnil. V deň šestnástych narodenín sa Tess (Kayleigh Gilbert) rozhodne zistiť, kto je jej matkou, a nie je nič, čo by ju v jej odhodlaní dokázalo zastaviť. - Je pozoruhodné, že režisér sa filmárčine venuje už cez tridsaťpäť rokov, a stále zostáva u indie produkcie, ale vôbec ho za to neodsudzujem. Práve naopak. Vážim si každého človeka, ktorý sa nezapredá Hollywoodu. Poster k Reborn hlási, že ide o verziu Carrie pre Generáciu Z, ale v tomto prípade ide o výrazný omyl, pretože si nedokážem predstaviť, že by tento horor dokázal zaujať niekoho v tejto vekovej kategórii. Film by ale mal rozhodne zaujať fanúšikov indie hororov, pretože je priam vyrobený pre festivalové okruhy a vďaka svojej stopáži funguje precízne. Dej nie je príliš komplikovaný a už od začiatku je divákovi jasné, ako to skončí. Napriek tomu je dynamický a dokáže neustále držať pozornosť. Velmi sa mi páčilo, ako príjemne sa dá do deja zakomponovať konzervatívna pro-life téma a nebude vôbec pôsobiť negatívne na divákov podporujúcich opačné politické spektrum. Moja oblúbená Barbara Crampton hrá ako vždy kvalitne a velmi slušná je aj pre hororových fanúšikov nová tvár Kayleigh Gilbert. Motív toho, že matku s dcérou spojí práve herectvo, je kreatívny a zrovna Barbara Crampton, ktorej kariéra je definovaná dlhou prestávkou, počas ktorej sa pred velkolepým návratom k hororu venovala práve svojej rodine, sa do tejto úlohy vynikajúco hodí, takže rozumiem tomu, prečo je vo filme kopa odkazov práve na jej hereckú minulosť. Námet telekinézy v hororoch vždy nadšene privítam, aj keď v tomto prípade mohol byť využitý omnoho efektívnejšie, ale napríklad brutálna scéna s autom ma potešila tak ako už dlho nič. Mám z toho velmi dobrý pocit, a aj keď si myslím, že mnoho divákov tento horor nejako extra nezaujme, mne sadol naprosto ideálne a som zvedavý na ďalšie projekty tohto režiséra, pretože v posledných mesiacoch sa po dlhej dobe konečne poriadne rozbehol. + Barbara Crampton + Michael Paré + herec z We Are Still Here a The Rift + herec z American Horror Story + herec z Carnage Park

Sabrinina děsivá dobrodružství (2018) (seriál)

Pred svojimi šestnástymi narodeninami sa musí čarodejnica Sabrina Spellman (Kiernan Shipka) rozhodnúť, či sa presunie do sveta čarodejov a začne navštevovať školu mágie. Toto rozhodnutie je komplikované, pretože by za sebou musela nechať svojho partnera Harveyho (Ross Lynch), svoje verné kamarátky, školu, a v podstate všetko, čo doteraz v živote zažila. V mestečku Greendale bude počas tohtoročného Halloweenu o zábavu určite postarané. - Od začiatku som nemohol uveriť tomu, ako prehnane politicky korektný sa tento seriál snaží byť (aj keď chudáci tvorcovia akosi pozabudli zohladniť nositelov mieru z Blízkeho východu) a chcel som to tu rozpísať, ale potom v priebehu pozerania vyšli fakt zábavné videá, v ktorých napríklad muž s kabelkou na pleci, s náušnicami a ružovým tričkom nemôže zniesť to, keď mu niekto povie sir, alebo video, v ktorom pracovník obchodu nemôže zniesť to, že slušný zákazník má na hlave čiapku s nápisom Make America Great Again. A úprimne povedané, tieto krátke videá ma bavili viac, ako desať epizód tohto seriálu, takže sa môj postoj úplne zmenil a ďakujem tvorcom tohto seriálu a im podobným, ktorí vychovávajú v Amerike túto prehnane politicky korektnú generáciu. Chváliť sa tu toho dá mnoho. Hlavne je to konečne projekt, ktorý presádza čarodejnícku tematiku v hororovej podobe, ktorá jej patrí, pretože počet slušných hororov s čarodejnicami v tomto tisícročí sa dá spočítať na prstoch jednej ruky. Kiernan Shipka bola podla mňa ideálnou volbou pre hlavnú úlohu a jej výkony sa mi páčili, aj keď bol jej prednes niekedy trochu chybný. Divák bude musieť akceptovať aj to, že sa tu po väčšinu času riešia tínedžerské záležitosti, že je tu nejasné časové zaradenie a že logika sa v mnohých momentoch úplne vytratí, ale bolo to ovela viac hororovejšie, než som čakal, takže nejaký výrazný problém s tým nemám a ako moderný hororový seriál to svoju úlohu plní dostatočne dobre. Po poslednej epizóde mám silný pocit, že druhá séria bude omnoho lepšia, takže s hodnotením zatial trochu pošetrím. + herečka z Carriers a February + herečka z Freakish + herec z My Friend Dahmer + herečka z Annabelle: Creation + herečka z When the Bough Breaks a Slender Man + herečka z Case 39 a iZombie + herečka z iZombie a Dead of Summer + herec z The Whispers + herec z iZombie + herečka z Stranger Things + herec z Case 39, Van Helsing a The Exorcist

El silbón: Orígenes (2018)

Po tom, čo sa správanie jeho dcéry stále zhoršuje, a zdá sa, že je posadnutá démonom, sa jej otec rozhodne navštíviť kňaza, aby ho poprosil o pomoc. Spolu nájdu dôkazy, ktoré by mohli viesť k rozlúšteniu toho, čo stojí za radikálnou zmenou správania jeho dcéry. Všetky stopy vedú k mytologickej postave nazývanej El Silbón, ktorá svojím pískaním prináša smrť. - Pred pozeraním si prosím vôbec nezisťujte, čo je The Whistler / El Silbón zač, pretože inak ten film nemusíte ani pozerať a od prvej minúty Vám bude jasné, o čo tam ide. Ja som si to našťastie zistil až po dopozeraní, a preto som si tento horor náramne užil. V podstate ide o prvý horor z Venezuely, ktorý som videl, a moje očakávania neboli vysoké. Výsledok je hoodně velkým prekvapením. Celý film sa totiž prepletá niekolkými hororovými subžánrami a každý z nich je v rámci kontextu využitý úplne naplno. Miesia sa tu juhoamerický okultizmus, Exploitation s niekolkými fakt drsnými scénami a poriadnym gore a ku koncu dokonca aj Zombie horor. Nerád porovnávam horory, ale tu sa mi nedá vyhnúť prirovnaniu s The Wailing / Gokseong, ktorý fungoval na základe podobných motívov, ale výsledok mi prišiel ovela slabší. Tu sú miestny folklór a lokácie využité omnoho efektívnejšie a pomáhajú budovať nepríjemnú atmosféru. Plus je obrovskou výhodou to, že je The Whistler o hodinu kratší, a tak je jeho obsah ovela plnší. Taktiež má velmi silné poučenie, ktoré je v závere odhalené, takže mi nezostáva nič iné, než napáliť tomu silné štyri hviezdičky. Film má samozrejme aj svoje slabé stránky, medzi ktorými prevažuje hlavne rozhádzaná chronológia, ktorej vôbec nepomáhajú nevýrazné prestrihy medzi scénami. U mňa sa tento horor v tomto roku dostane medzi to najlepšie, čo som videl. Som rád, že Uncork'd Entertainment v posledných mesiacoch naberá horory so stále vyššími kvalitami a dúfam, že The Whistler bude divákom sedieť, pretože mi príde kvalitnejší a hlavne desivejší než väčšina komerčných hitov, ktoré sa objavujú v našich kinách.

Deadsight (2018)

Po prebudení sa v sanitke Ben zisťuje, že oslepol. Prekvapí ho, že sa v blízkosti nenachádza žiadny medik a posnaží sa dostať von a zistiť, čo sa deje. V rovnakom čase sa do práce chystá miestna policajtka Mara (Liv Collins). Na obe osoby čaká prekvapivé zistenie o tom, že vonku vypukla apokalypsa a obyvatelia v okolí ich mestečka sa začínajú meniť na krvilačné beštie. Obe postavy majú svoje bremená a budú sa musieť spojiť, aby útokom nakazených mohli odolať. - Nedávno mi prišla správa od nejakého tupca, ktorý mi napísal, že dostanem ban, pretože môžem vidieť horory, ktoré videl zatial len režisér. Vtedy som sa len pousmial a predstavil som si, aké by to bolo. To som ešte nevedel, že prejde pár dní, a presne toto sa mi stane. Deadsight som mal totiž možnosť vidieť pár hodín po dokončení. No asi idem napísať vedeniu, aby ma zablokovali, aspoň bude pokoj od mojich siahodlhých výplodov. Režisér ma zaujal už svojím predchádzajúcim hororom The Hexecutioners, ktorý mal velmi originálnu tému. Zombie téma Deadsight príliš originálna nie je, ale jej spracovanie rozhodne áno. A to vďaka tomu, že hlavné charaktery v tomto filme nie sú nútené bojovať len s nakazenými, ale aj so svojimi komplikáciami, čiže stratou zraku na mužskej strane a s pokročilým štádiom tehotenstva na ženskej strane. A toto už mi dosť originálne teda prišlo. Naviac je tu vynikajúci scenár, pretože v úplne každej scéne prebieha niečo, čo posúva dej ďalej a nie je tu ani jedna vyložene slabšia pasáž, čomu pomáha aj ideálna stopáž. V celom filme sa objaví okolo dvadsať nemŕtvych, z toho niektorí viackrát, čo je na horor s nízkym rozpočtom uspokojivé číslo, a naviac majú pekne spracované masky, takže sa je na čo pozerať. Ponurú atmosféru filmu pomáha budovať príjemná hudba, nepriaznivé prírodné podmienky a zručná robota s filtrami, takže jediné, čo mi tu fakt chýbalo, bolo poriadne gore, ktorého sa tu divák velmi nedočká. Inak si ale ani nedokážem vybaviť, kedy som videl nejaký indie horor zo subžánru Zombie, ktorý by ma dokázal výraznejšie zaujať, takže u mňa si Deadsight zaslúži velmi silné štyri hviezdičky a niekedy si ho určite zopakujem. + Ry Barrett + herečka z The Hexecutioners

American Horror Story - Apocalypse (2018) (série)

Los Angeles sa ocitne v panike, keď sa začnú objavovať správy o tom, že mesto čoskoro zasiahne atómová bomba. Coco (Leslie Grossman) má to šťastie, že sa jej vďaka bohatému otcovi podarí dostať medzi vyvolených, ktorí majú rezervované miesto v záchrannom úkryte. Tu narazí na ďalšie osoby, ktoré prežili vypuknutie apokalypsy, ale ich boj o život sa ešte ani zďaleka nekončí. - Pán Ryan Murphy je nehorázny frajer. Dovoliť si natočiť takúto sériu chce poriadnu dávku odvahy, pretože povedzme si na rovinu, toto by dokázal napísať aj scenárista pracujúci pre Syfy. On ale vychytaný dej nahradil tým, že sem prihodil postavy z predchádzajúcich sérií, takže nízke hodnotenie nemôžem dať ani keby som chcel, pretože vidieť pokračovať osudy charakterov ako sú Tate, Violet, Ben, Cordelia, Madison alebo dokonca aj Misty Day, je proste to, čo fanúšikovia tohto seriálu potrebujú a čo im silno zahrá na emócie. Príbeh sa odohráva viac vo flashbackoch, než v reálnom čase, čo je netradičné, ale pre dej účinné, takže nie samoúčelné. A podložiť chronologický súvis udalostí tým, že sa Antikrist počas jednej noci zmenil z dieťaťa na dospelého jedinca, to je už vážne trúfalosť. Z hercov najviac vyniká Billie Lourd. Velmi slušne odohrali aj Kathy Bates a Emma Roberts, ktorá sem preniesla humor zo Scream Queens a prekvapivo to výborne fungovalo. Nepáčil sa mi Cody Fern. Aj keď dokázal pôsobiť nepríjemne, nenadobudol som pocit, že zrovna on je tým vyvoleným. Atmosféra je tu tvorená hlavne tým, že divák nemá ani potuchy, čo sa vo svete deje. A ešte som nevidel, že by bolo napätie tvorené osvetlením zo sviečok, ako tomu bolo tu. Výsledný dojem je trochu rozporuplný, ale šialené nápady a prepnuté charaktery sú presne tým, čo od tohto očakávam, takže som dostal to, čo som čakal, aj keď v trochu odlišnej podobe. Aj ako crossover Murder Housu a Covenu to napriek už spomínanému zneužitiu postáv funguje vyhovujúco. Po dopozeraní mám pocit, že jedno zhliadnutie tejto série je málo, takže si ju budem musieť niekedy zopakovať. P. S. Posledná epizóda ma okrem iného poriadne rozosmiala tým, že Jair Bolsonaro ešte ani nenastúpil na čelo Brazílie a Hollywoodske snowflakes už sú z toho mimo. + herec z The Lazarus Effect + herečka z February a Scream Queens + herečka z Scream Queens + herečka z The Final Girls

Cannibals and Carpet Fitters (2017)

Firma zaoberajúca sa výrobou kobercov na mieru posiela svojich zamestnancov do obrovského sídla na vidieku. Vyzerá to ako bezproblémová a výhodná zákazka, ale pracovníci čoskoro zistia, že práve narazili na šialenú rodinu kanibalov, ktorá nemá záujem o koberce, ale o ich telá, ktoré majú skončiť na tanieri. - No v Británii to teda nemajú jednoduché. Buď môžeš ísť do mesta, kde na teba zaútočí banda tupcov, alebo môžeš ísť na vidiek, kde ťa chce zožrať rodina prepnutých kanibalov. Carpet Fitters sa vybrali do centra kanibalov, takže to pre niektorých z nich neskončilo dobre. Film ma velmi príjemne prekvapil hlavne tým, že ide o príspevok do môjho najoblúbenejšieho subžánru Hixploitation, čo som kvôli tomu, že som o ňom nemal žiadne informácie, nečakal. Tento subžáner v poslednej dobe dosť stagnuje, a aj keď sa občas nejaký horor objaví, má skôr televízne kvality a ledva sa dá dopozerať. Cannibals and Carpet Fitters je ale úplne iný prípad. Už od začiatku nastaví tempo, z ktorého je jasné, že pôjde o šialenú jazdu a vďaka tomu, že má len 80 minút, je tento film plný akcie. Vraždy sú pre hororového diváka výrazne uspokojivé a poteší aj to, že postavy zomierajú v úplne nepredvídatelnom poradí, takže je tu plno prekvapení a dá sa povedať, že postavy, u ktorých by ste čakali že pôjdu dole v úvodných minútach, to dotiahnu až do úplného konca, aj keď s významnými ujmami na psychickom aj fyzickom zdraví. Čo ma ale na tomto diele zaujalo najviac a je aj dôvodom môjho vysokého hodnotenia je práca so strihom. To je v tomto žánri dosť zanedbávaný aspekt a tvorcovia si na ňom okrem podpory trápnych lakačiek s hlbokými zvukmi príliš záležať nedávajú. Tu sa ale tvorcovia na tento prvok zamerali a vďaka nemu sú vraždy velmi pôsobivé a niektoré diváka dokonca vďaka momentu prekvapenia dokážu poriadne vylakať. A to bez hlúpych zvukových efektov a len s čisto vizuálnym prekvapením. Naviac je tu výborne spracované gore a plno krvi. Dialógy tvorcovia tiež dosť vychytali a mnohokrát som sa poriadne zasmial. Za nápad, v ktorom sú hlavnými predstavitelmi postavy z firmy na výrobu kobercov, tiež musím dať nejaké plusové body, pretože sa mi strašne páči. Nebyť odporného britského prízvuku a slabších hercov, dal by som aj plný počet, pretože od nezávisláckeho hororu s nízkym rozpočtom sa toho ovela viac ani vyžmýkať nedá.

Extremity (2018)

Kvôli svojím fóbiám z detstva sa mladá žena rozhodne podstúpiť atrakciu, ktorej prostredníctvom bude prinútená postaviť sa svojmu najväčšiemu strachu. Čakajú ju zistenia o tom, aké extrémne situácie dokáže prežiť, kolko bolesti vydrží a v neposlednom rade zistí, že je na čase, aby všetok hnev, ktorý v sebe kvôli tomu, že ju otec v detstve zneužíval, držala, nechala vyjsť na povrch. - Od tohto hororu som očakával fakt vela. Sledoval som ho v podstate už od prvého ohlásenia, ale snažil som sa vyhnúť informáciam o tom, čo v ňom bude. A nakoniec som namiesto očakávaného Survival Horroru dostal výborný béčkový horor s Halloweensky ladeným príbehom. Vizuály sú perfektné, rovnako ako hudba, ktorá spolu s maskami a odviazanými hercami vytvoria fakt chuťovku. Prekvapení je plno a počas priebehu divák zistí, že nejde len o horor, ktorý má pobaviť, ale skrýva sa v ňom aj hlbší príbeh plný emócií. Od podobných hororov viac nečakám, takže sa ani nebudem rozpisovať. Rozhodne ale čakám vela od pána Anthonyho DiBlasiho, pretože je v posledných rokoch jedným z najkonzistentnejších hororových tvorcov a už by sa konečne mohol odpútať od TV projektov a naplno sa venovať vlastnej tvorbe. + J. LaRose + herečka z Sharknado 2, The Night Watchmen, The Black Room a Victor Crowley + herec z iZombie + herec z The Greasy Strangler + herečka z Last Shift a ABCs of Death 2.5 + herec z Contracted: Phase II a Dead Awake

První očista (2018)

Nová vláda USA sa rozhodne začať nevídaný experiment, v ktorom luďom z nižších spoločenských vrstiev ponúkne možnosť zárobku. Ich úlohou je zúčastniť sa Očisty, teda udalosti, počas ktorej sú dvanásť hodín všetky zločiny legálne. Výsledok tohto pokusu je nepredvídatelný, a z toho, čo sa začne ako relatívne pokojný večer, sa čoskoro stáva nezastavitelné krviprelievanie. - Prequel k jednej z najvyrovnanejších moderných hororových sérií, ktorá si aj po štvrtom počine drží slušnú úroveň. Nedostal som síce to, čo som čakal, teda nejaké obšírne objasnenie toho, prečo to celé začalo, ale ako príspevok do subžánru Action Horror to vďaka efektívnemu tempu zapadá výborne, takže sa to u mňa akosi vykompenzovalo. Mierne nechápem rozhodnutie tvorcov umiestniť dej prvej Očisty v časti Staten Island, keďže tu kriminalita nie je na pomery USA príliš vysoká. Ovela viac by som uvítal zobrazenie Očisty z Detroitu alebo St. Louis. Spokojný som aj s hercami, z ktorých ma najviac zaujala Lex Scott Davis, ktorá mi štýlom hrania pripomína nestarnúcu Angelu Bassett. Slabé štyri hviezdičky si to zaslúži a som zvedavý, kam sa táto séria zase posunie s novým seriálom. + herec z The Visit + herečka z South of Hell + herec z Santa Clarita Diet + herečka z The Belko Experiment a Room 104 + herec z Bedeviled a Dismissed

Game of Death (2017)

Partia tínedžerov nájde uprostred letnej zábavy hru s názvom Game of Death. Hru rozohrajú bez toho, aby si zistili, o čo v nej ide. To sa im stane osudným, pretože zmyslom celej hry je vyvraždenie počtu osôb, ktorý hráčom určí samotná hra. Majú len málo času na to, aby zistili, ako hru poraziť a zachrániť tak seba aj ďalšie nevinné obete. - Od tohto hororu som vôbec nič neočakával a pozeral som ho bez akýchkolvek informácií o deji. To bola perfektná volba, pretože ma príjemne prekvapil a riadne som si ho užil. Zo začiatku to vyzerá ako nesmierne hlúpy Teen Horror, v ktorom postavy učinia zlé rozhodnutie a to sa im stane osudným, čiže koncept, ktorý možno vidieť v každom druhom horore s podobnou témou. S pribúdajúcimi minútami z toho ale začína vznikať sofistikovaná jazda plná brutality, v ktorej sa postavy nezastavia vôbec pred ničím. Pomáha tomu aj celkovo vysoká miera nepredvídatelnosti, keďže dej neovládajú postavy, ale vražedná hra. Krv tu tečie v potokoch a gore je ukážkové, takže to ideálne funguje aj ako Splatter. A naviac sú tí, ktorí v hre neuspejú, popravení tou najlepšou smrťou. Vybuchnutím hlavy, ktoré milujem už od čias Scanners. Všetko doplnila úžasná Synthwave hudba a kreatívne animácie, ktoré robia tú hernú tematiku ešte záživnejšou. Vela nedostatkov som tu nenašiel, ale treba spomenúť slabšie herecké výkony, čo nie je prekvapením, keďže herci vela skúseností ešte nenazbierali. Inak ale pre mňa jeden z najlepších tohtoročných príspevkov do žánru, ktorý má len 68 minút. Podobnú stopáž zvyčajne chválim, ale tu by mi nevadilo, keby to malo aj cez dve hodiny, pretože od začiatku do konca sa bolo na čo pozerať. Hodnotenie na IMDb treba odignorovať, pretože takáto podarená spolupráca dvoch kontinentov sa velmi často neobjavuje. + herečka z Warm Bodies