• Krátkometrážní

Uteč (2017)

Mladý pár sa rozhodne posunúť sa vo vzťahu a navštíviť rodičov dievčaťa. Na tom by nebolo nič zvláštne, lenže Chris (Daniel Kaluuya) sa tohto momentu obáva, pretože jeho farba pleti je iná, ako tá Rose (Allison Williams). Rodina ho našťastie privíta s otvorenou náručou. Trochu iné to je s ich zamestnancami, ktorí sa správajú podivne. Na tom by taktiež nebolo nič zvláštne, keby nemali čiernu farbu pokožky. Chrisovi začne dochádzať, že tých zvláštnych náhod neustále pribúda. Rozhodne sa odísť, ale na záchranu môže byť už príliš neskoro. - Parádna záležitosť, aj keď ten hype je trochu prehnaný a plot twisty sú dosť predvídatelné. Už na začiatku zaujme velmi sympatický casting a parádna atmosféra, ktorá je plná neistoty. Daniel Kaluuya je v hlavnej úlohe perfektný a všetky jeho scény sú uveritelné. Trochu horšie to je s rodinkou, ktorá na mňa nepôsobila dostatočne nepríjemne. Zápletka je fajnová, aj keď, ako som už spomenul, dá sa odhadnúť, čo keď poviem ja, ktorého prekvapí aj tá najväčšia drobnosť, zrejme bude pravda. Napätie sa stupňuje, ale keď prišlo k vyvrcholeniu, mal som pocit, že sa to trochu pokazilo. Komediálne prvky fungujú ideálne a napriek tomu, že ide o horor, vôbec neprekážajú, pretože to k Afroameričanom jednoducho patrí, čo dokázal aj úspech Scary Movie série. Technicky je to spracované prekvapivo trochu slabšie, pričom ma prekvapila hlavne nešikovná kamera. Poslednú vec, ktorú by som u takéhoto hororu čakal, je rozhovor o UFC, Jiu-Jitsu a ďalších bojových športoch, takže za túto pasáž majú u mňa tvorcovia kopu plusových bodov. Pán Jordan Peele ukázal, že sa téma rasovej / náboženskej rovnosti dá spracovať aj prijatelne a nie je treba ju tlačiť divákom pred oči nasilu, ako to robia komerčné televízne stanice a v poslednej dobe tiež horory, ktoré k nám prichádzajú z USA. Zatial najlepší horor roku 2017, ale to ešte takmer nič nevyšlo a konkurencia bude tento rok obrovská. + herec z The Cabin in the Woods + herec z The Purge: Anarchy + herečka z The Purge: Election Year + herečka z The Taking of Deborah Logan

The Cleansing Hour (2016)

The Cleansing Hour je online show, v ktorej je naživo prenášaný exorcizmus vykonávaný otcom Lanceom (Sam Jaeger). Nikto z miliónov sledujúcich však netuší, že ide o obrovský podvrh a ide len o slušne zahrané divadlo. Keď však najnovšia obeť Heather (Heather Morris) prestane reagovať na pokyny režiséra a začne sa správať ako ozajstná osoba posadnutá démonom, je jasné, že vysielanie tentokrát ukáže ozajstný exorcizmus. - Tak toto je presne plné tej správnej odviazanosti, ktorú na moderných hororoch milujem, a čím skôr sa človek zmieri s tým, že horory už nikdy nebudú také, ako v osemdesiatych rokoch, tým viac sa mu takéto kreatívne záležitosti budú páčiť. Je to plné inovácií, zvratov a je to dosť pekne spracované. Všetko funguje tak, ako má, a aj záver sa mi páčil, aj keď tie čierne oči sa v posledných mesiacoch objavujú u strašne velkého množstva hororov. Chcelo by to nájsť skúsenejších hercov a vrhnúť sa na celovečernú verziu, pretože režisér sa po desiatich rokoch od svojho prvého krátkometrážneho snímku očividne dosť naučil. + herečka z Most Likely to Die

Exorcista (2016) (seriál)

Farnosti v Chicagu sa nečakane darí a zásluhu na združení miestnej komunity má hlavne otec Tomas Ortega (Alfonso Herrera). Ten môže povedať, že žije svoj sen a o svojich farníkov sa stará dňom i nocou. Jedného dňa sa mu jedna žena z jeho farnosti zdôverí s nepríjemným tajomstvom. Angela (Geena Davis) verí, že jej dcéra je posadnutá zlými silami. Otec Tomas sa rozhodne rodinu navštíviť. V ich dome zistí, že situácia vyzerá ešte horšie, než sa zdalo. Uprostred Chicaga sa prebúdzajú démonické sily a milióny osôb začínajú byť v ohrození. - Ja osobne si myslím, že v tomto prípade vôbec nevadí to, že tento seriál nesie meno jednej z najväčších hororových klasík. Ide totiž vlastnou cestou a snaží sa byť zaujímavým, aj keď sa napojeniu na film nevyhol. Prekvapilo ma to spracovanie viery, ktoré sa mi zdá byť vhodné aj pre veriacich, aj pre ateistov, čo je u stanice Fox dosť nečakané. Za úspech tohto seriálu sú podla mňa najviac zodpovední herci. Čo sa týka hlavných hercov, tak mi všetci vo svojich úlohách úplne vyhovovali, a ak sa objavila nejaká postava, ktorá bola zahraná horšie, tak dlho nevydržala. V budúcnosti budem dávať pozor hlavne na mladé tváre Hannah Kasulky (jedno z najviac cool mien vôbec) a Brianne Howey, ktorá by sa už o niekolko mesiacov mala objaviť v celovečernom horore. Zápletka je plná pôsobivých a nečakaných zvratov, ktoré sa vydarili, ale nechcem prezrádzať viac. The Exorcist ma prekvapil aj svojou mierou brutality, ktorá je na moderný seriál na takej stanici, ako je Fox, extrémna. Za pozornosť stoja hlavne tri posledné epizódy, kedy sa exorcizmy často vyrovnajú aj hororom s vyššími rozpočtami. Za negatíva považujem pomalší rozjazd v úvodných epizódach a nevydarené CGI efekty, často v momentoch alebo v sekvenciách, ktoré by sa bez efektov zaobišli. The Exorcist je však pre mňa vydareným seriálom, ktorý sa nebojí TV obmedzení a má mnoho atmosférických pasáží. Som rád, že sa sem nedohrnuli idioti, ktorí by to hodnotili podla názvu. Teraz nezostáva nič iné, než čakať na informácie o druhej sérii, ktoré sú zatial prevažne nejasné. + herečka z The Fly + herečka z Scream Queens a Viral + herec z Carnage Park + herečka z Kill Game + herečka z Kill Game a American Horror Story + herečka z The Visit

Nicota (2016)

Uprostred nočnej smeny nájde Daniel (Aaron Poole) neďaleko svojho auta zraneného chlapa a ihneď sa ho snaží dostať do nemocnice. Tých v okolí nie je mnoho, takže musí využiť najbližšiu nemocnicu, ktorá má byť čoskoro kompletne uzatvorená. Po príchode na miesto však zisťuje, že všetko nie je úplne v poriadku. Pacienti s personálom sa totiž ocitli pod útokom monštier a aj keby chceli uniknúť, čakajú na nich vonku členovia neznámeho kultu s dýkami v rukách. - Po viac ako dvoch rokoch som sa konečne dočkal a som velmi spokojný. Už od začiatku má The Void mrazivú atmosféru a nebezpečenstvo nečíha len vonku, ale aj vo vnútri. Efekty sú presne tým, čo robí staršie horory tak úžasnými, a aj keď ich nie je vela, väčšinou sú perfektne spracované. Prechádzka peklom bola krásna a masky boli pekne kreatívne. Herci hrajú v rámci rozpočtu slušne, aj keď je často vidieť, že do svojich úloh nedokážu dať kúsok seba. Mohlo by sa zdať, že dejová línia má klasický hororový priebeh, ale keď som si v závere uvedomil, ktoré postavy prežili, rozhodne nejde o tradičné hororové spracovanie. O závere si divák môže myslieť absolútne čokolvek, na čo poukazuje aj názov, ktorý v mojich očiach evokuje to, že si má divák tú prázdnotu vyplniť. Ide o suprovú záležitosť, z ktorej priam srší tá hororová béčkovosť a všetko, čo na hororoch milujem. Ďalšie pokroky režisérov budem pozorne sledovať a určite pôjde o kvalitu, keďže si ich na vyšších miestach všimli a podielajú sa na remaku It. + herec z The Returned a iZombie

Portal to Hell!!! (2015)

Takmer každý deň vyzerá pre Jacka (Roddy Piper) rovnako. Pracuje ako údržbár, takže musí každý deň riešiť nezmyselné požiadavky od nájomníkov v paneláku. Jeho stereotyp sa mení vo chvíli, keď ide nahodiť poistky a v pivnici nájde dvoch mužov otvárajúcich bránu do pekiel. Jack je jediným, kto môže démonov zastaviť, a tak sa odvážne postaví zlu. - Takéto odlahčené hororové zábavky mám velmi rád. Potešili ma hlavne krásne efekty, príjemné masky a situácie evokujúce staré Splattery, kedy rôznorodé tekutiny striekajú všade naokolo. Keďže som si prečítal Dagona zrovna minulý týždeň, tak mi toto perfektne sadlo a Cthulhu a jeho chápadlá ma príjemne znechutili. Pán Roddy Piper nech odpočíva v pokoji, čo určite bude, keďže bol posledným projektom jeho života hororový film The Chair, ktorý nevyzerá úplne špičkovo, ale kvôli nemu si ho určite pozriem. + herečka z He Never Died

Simpsons Couch Gag (You're Next) (2015)

Rodina Simpsonovcov trávi klasický pokojný večer na gauči pred televíziou, lenže znenazdajky sa v ich dome objavia traja maniaci, ktorí ich chcú zavraždiť. - Milujem horory natočené týmto štýlom, ktoré sa väčšinou objavujú ako segmenty v antológiách, a tento, ktorý kombinuje Simpsonovcov a jeden z najlepších hororov môjho života, nie je výnimkou. Efekty sú úplne brutálne a gore je lepšie, než u mnohých hororov vo filmovej podobe. Celé je to taktiež v sprievode krásnej a vyhovujúcej Beethovenovej Moonlight Sonaty, takže jediné, čo mi tu chýba, sú Barbara Crampton, Sharni Vinson, AJ Bowen, Ti West, Larry Fessenden a vlastne každý, kto sa objavil v originálnej verzii You're Next. Tie necelé dve minútky by mal tomuto dielu obetovať každý.

From a House on Willow Street (2016)

Partia kriminálnikov na čele s Hazel (Sharni Vinson) sa rozhodne uniesť dcéru bohatého obchodníka s diamantmi. Zo začiatku ide všetko správnou cestou a únos sa vydarí, rovnako ako video so žiadosťou o výkupné. Keď však strávia viac času s obeťou únosu Katherine (Carlyn Burchell), je im jasné, že situácia nie je až taká dobrá. V jej vnútri sa totiž skrýva niečo temné a únoscov namiesto rozprávkového bohatstva čakajú najhoršie chvíle ich života. - To doterajšie hodnotenie na IMDb zrejme nebolo získané úplne férovou cestou, ale aj tak som sa na tento horor nesmierne tešil, čo ešte znásobili informácie o tom, že to bude distribuovať IFC Midnight. From a House on Willow Street ma potešil svojou zaujímavou kreativitou, už videnou, ale nie opozeranou zápletkou a aj réžiou pána Alastaira Orra. Spokojný som aj s hereckými výkonmi hercov, ktorých som si pozrel bližšie a sú úplne neskúsení, takže na mňa urobili velký dojem a odohrali to lepšie, ako by som bol očakával. Herečka v hlavnej úlohe je dôvodom, prečo hodnotím tento horor tak vysoko. Final Girl z jedného z mojich najoblúbenejších hororov vôbec ma jednoducho nikdy nesklame. Technická stránka je snaživá, ale v niektorých momentoch je silno vidieť nedostatok financií, ktorý sa však tvorcovia snažili aspoň trochu limitovať prostredníctvom scén odohrávajúcich sa v noci alebo v tmavých interiéroch. Ja som velmi spokojný a určite dám prednosť takémuto snaživému indie hororu namiesto ďalšej nezaujímavej modernej záležitosti. + herečka z You're Next + herečka z Lizzie Borden: The Fall River Chronicles

Rozpolcený (2016)

Tri mladé dievčatá sú unesené mladým mužom, ktorý ich skryje v sklepe, ale nijak im neublíži. Dni sa míňajú a dievčatá zisťujú, že s ich únoscom niečo nie je v poriadku. Pri každej návšteve sa totiž správa ako niekto iný. Niektoré osobnosti sú príjemnejšie a niektoré menej, ale všetky sa zhodnú na jednej veci. Tá najvýznamnejšia osobnosť ešte len príde. - Velmi očakávaný horor od M. Night Shyamalana, ktorý mňa osobne v mnohých veciach sklamal. V prvom rade je to hororové úplne minimálne. Ďalej to malo pre mňa úplne neznesitelne pomalé tempo a takmer žiadne napätie. Gore je úplne nulové a masky sa vôbec nepodarili. Čo sa však vydarilo, sú herecké výkony. Hlavne perfektná Anya Taylor-Joy, na ktorú sa dosť možno o takých 15-20 rokov budeme pozerať ako na najlepšiu hororovú herečku z 2010's. James McAvoy je tiež dobrý, hlavne tie jeho výraze tváre, ale mne osobne sa sem úplne nehodil. Po technickej stránke je to solídne zvládnuté a dobre sa pozerá hlavne na prácu kameramana z pecky It Follows. Mne osobne to úplne nesadlo, ale Split každému odporúčam. + herec z Victor Frankenstein + herečka z Vampire Academy, The Witch a Morgan + herečka z The Well

Lesapán (2015) (studentský film)

Pytliaci prichádzajú do lesa s úmyslom lovenia zveri, lenže netušia, že les má pod kontrolou odvážny a chytrý hájnik Karel. A ten nie je jediným, kto les stráži. Okrem neho tu je ešte tajomné monštrum, ktoré je taktiež chytré, ale na rozdiel od Karla nemá problém zneškodniť každého, kto do lesa príde so zlým úmyslom. - Keby postavy nepoužívali češtinu, tak by som ani neveril, že toto vzniklo u nich. Technické spracovanie je podla mňa ovela lepšie ako u tých nezmyslov, čo v našich krajinách vznikajú. Rovnako sú lepšie herecké výkony, ktoré dodržiavajú solídne napísaný scenár. Maska Lesapána by sa nestratila ani v zahraničnej produkcii, ale to by sa odtial vytratila tá podstata českého folklóru. Tvorcovia majú nesmierny talent, pretože dokážu vytvoriť atmosféru v tom dychvyrážajúcom prostredí lesa aj uprostred dňa. Pevne dúfam, že zostanú u hororu a budú nám všetkým robiť takúto radosť. + herec z The Noonday Witch

Santa Clarita Diet (2017) (seriál)

Rodina Hammondovcov žije pokojným životom v Santa Clarite. Pracovnou náplňou Sheily a Joela je predaj luxusných domov. Ich život sa však kompletne obráti, keď sa Sheila nečakane premení na Zombie. To ich prácu značne komplikuje, pretože má chuť na mäso zákazníkov. Rodina preto musí spojiť sily a postarať sa o to, aby mala matka dostatok potravy bez toho, aby niekto zo Santa Clarity zistil niečo o ich nepríjemnom tajomstve. - Pred pozeraním tohto seriálu som nepočítal s tým, že by tvorcovia v rámci gore ukázali vela, ale v tomto aspekte ma tento seriál príjemne prekvapil. Tvorcovia sa nebáli odviazať a občas sa bolo na čo pozerať. Solídne herecké obsadenie dokáže aj napriek dlhším dialógom vždy príjemne pobaviť, a keď ide do tuhého, tak jednoducho musíte tejto rodine zasiahnutej Zombie vírusom držať palce. Vedlajšie postavy sú tiež naladené na podobnú vlnu, takže ako občasné odlahčenie napätia sú vyhovujúce. Každopádne oceňujem hlavne to, že Netflix nezabúda ani na nové projekty pre milovníkov hororu. + herečka z Scream + herec z The Crazies + herečka z Sharknado 3: Oh Hell No! + herec z Piranha + herec z Halloween + herec z American Horror Story