• Krátkometrážní

Uteč (2017)

Mladý pár sa rozhodne posunúť sa vo vzťahu a navštíviť rodičov dievčaťa. Na tom by nebolo nič zvláštne, lenže Chris (Daniel Kaluuya) sa tohto momentu obáva, pretože jeho farba pleti je iná, ako tá Rose (Allison Williams). Rodina ho našťastie privíta s otvorenou náručou. Trochu iné to je s ich zamestnancami, ktorí sa správajú podivne. Na tom by taktiež nebolo nič zvláštne, keby nemali čiernu farbu pokožky. Chrisovi začne dochádzať, že tých zvláštnych náhod neustále pribúda. Rozhodne sa odísť, ale na záchranu môže byť už príliš neskoro. - Parádna záležitosť, aj keď ten hype je trochu prehnaný a plot twisty sú dosť predvídatelné. Už na začiatku zaujme velmi sympatický casting a parádna atmosféra, ktorá je plná neistoty. Daniel Kaluuya je v hlavnej úlohe perfektný a všetky jeho scény sú uveritelné. Trochu horšie to je s rodinkou, ktorá na mňa nepôsobila dostatočne nepríjemne. Zápletka je fajnová, aj keď, ako som už spomenul, dá sa odhadnúť, čo keď poviem ja, ktorého prekvapí aj tá najväčšia drobnosť, zrejme bude pravda. Napätie sa stupňuje, ale keď prišlo k vyvrcholeniu, mal som pocit, že sa to trochu pokazilo. Komediálne prvky fungujú ideálne a napriek tomu, že ide o horor, vôbec neprekážajú, pretože to k Afroameričanom jednoducho patrí, čo dokázal aj úspech Scary Movie série. Technicky je to spracované prekvapivo trochu slabšie, pričom ma prekvapila hlavne nešikovná kamera. Poslednú vec, ktorú by som u takéhoto hororu čakal, je rozhovor o UFC, Jiu-Jitsu a ďalších bojových športoch, takže za túto pasáž majú u mňa tvorcovia kopu plusových bodov. Pán Jordan Peele ukázal, že sa téma rasovej / náboženskej rovnosti dá spracovať aj prijatelne a nie je treba ju tlačiť divákom pred oči nasilu, ako to robia komerčné televízne stanice a v poslednej dobe tiež horory, ktoré k nám prichádzajú z USA. Zatial najlepší horor roku 2017, ale to ešte takmer nič nevyšlo a konkurencia bude tento rok obrovská. + herec z The Cabin in the Woods + herec z The Purge: Anarchy + herečka z The Purge: Election Year + herečka z The Taking of Deborah Logan

Kruhy (2017)

Po odchode svojho partnera na univerzitu zisťuje Julia (Matilda Anna Ingrid Lutz), že s ním niečo nie je v poriadku. Neodpovedá na jej telefonáty a správy, a preto sa rozhodne navštíviť ho. Keď príde na univerzitu, dozvie sa o záhadnom videu, po ktorého pozretí dostane divák telefonát so správou, že o sedem dní zomrie. Julia sa kvôli nerozvážnosti na video pozrie tiež, takže sa pre ňu začína boj s časom a na záchranu jej zostáva presne sedem dní. - Mňa to prekvapivo dosť bavilo, aj keď The Ring séria nepatrí medzi moje najoblúbenejšie. Samara vyzerá stále dobre, zaujala ma snaha zistiť, čo je dôvodom jej kliatby a ako ju poraziť, ktorá prebiehala na univerzite, hudba klasicky špičková a ani scenár mi neprišiel úplne mimo, pretože sa snažil prostredníctvom tretej časti odhaliť zase viac informácií, ktoré boli spracované uveritelne a do príbehu sa hodia. Trochu to kazia herecké výkony, ale aj preto sa mi to zdá uveritelnejšie, pretože tínedžeri nemôžu konať ako dospelá matka a kvalitná herečka Naomi Watts. Viditelná je aj neskúsenosť režiséra, ktorý sa akosi len tak objavil a hneď dostal miesto u tohto hororu. Chýbali mi tam aj nejaké poriadne lakačky, pretože aj keď sú v moderných hororoch tvorené len prehnanými zvukmi, už ich považujem za súčasť hororov. Ja som celkom spokojný, aj keď sa to určite nedá porovnávať s prvým The Ring. Ak od toho divák očakáva parádny horor, nech si radšej zopakuje The Ring, ale ak si niekto chce oddýchnuť a hladá niečo, pri čom nemusí rozmýšlať, je toto ideálnou volbou. + herec z Sinister + herečka z The Ganzfeld Haunting + herečka z Piranha a Fear Clinic + herečka z Cabin Fever 2: Spring Fever + herečka z Outcast

A Luchagore Easter (2016)

Krátky príbeh o tom, ako v skutočnosti vznikajú vajíčka, ktoré počas Velkej noci robia radosť deťom, ktoré ich dostávajú. - Pani Gigi Saul Guerrero a jej LuchaGore Productions opäť nesklamali, aj keď je toto zatial ich najjemnejší hororový film. Zajačik má peknú masku, vykonáva zvrátené veci a vo svojom príbytku má okolo seba krásne Velkonočné dekorácie, takže tie necelé dve minútky milovníkov nechutností patrične potešia, na druhej strane však milovníkov Velkonočných sviatkov poriadne znechutia.

The Dark Tapes (2016)

Antológia zložená z viacerých hororových príbehov. V prvom príbehu sa manželský pár nasťahuje do nového domu, ale po krátkom pobyte manželia zistia, že v ich dome je okrem nich ešte niekto iný. Preto sa rozhodnú pozvať do svojho domu výskumníkov paranormálnych javov. Tí zistia, že v dome nie je všetko v poriadku a budú musieť čeliť obrovskému zlu. Druhý príbeh sa zameriava na dve lesbické spolubývajúce, ktoré si zarábajú pomocou online show, v ktorej svojím divákom ukážu všetko, po čom túžia. Diváci musia taktiež niečo obetovať a žiadosti dievčat sú stále náročnejšie. Tretí príbeh sleduje Amandu (Brittany Underwood). Tá bola počas párty u svojho kamaráta znásilnená dvoma neznámymi útočníkmi. Po tomto incidente začne mávať nepríjemné skúsenosti a nadobudne zvláštne schopnosti, ktoré nikdy predtým nemala. Jednotlivé segmenty sú prepletené záznamom z výskumu významného doktora, ktorý sa snaží pomocou snov dostať do inej dimenzie. Tento experiment však nedopadne vôbec dobre. - Po roku 2014, kedy bol každý druhý horor, ktorý sa objavil, natočený Found Footage štýlom, tento trend v posledných mesiacoch pomaly ustal, takže si raz za čas rád pozriem nejaký nový príspevok do tohto subžánru. The Dark Tapes je lacnou záležitosťou, ktorá tento štýl využíva dosť slabo, ale jednotlivé segmenty majú aspoň opodstatnenie pre tento druh kamery. Prvý príbeh sa najprv zdá byť príbehom, ktorý bol spracovaný už v desiatkach hororov, ale keď sa postupne záhady, ktoré sa v dome odohrávajú, začnú odkrývať, ukáže sa, že tvorcovia si verili a nechceli ukázať len niečo obohrané, takže táto poviedka ma zaujala najviac. Nasleduje príbeh o dvoch priatelkách, ktoré si často pochutnávajú na chlípnikoch. Hlavná herečka je pekná, ale chýba tomu trocha logiky, pretože to vyzerá až príliš neuveritelne a nepomáha tomu ani to nekvalitné gore a brutálne chaotický strih, ktorý sa dal zniesť v ostatných poviedkach, ale keďže toto bolo natočené ako Cyberploitation, bolo to dosť neprehladné. Tretia poviedka mi pripomenula UFC 207, pretože herci spomenuli Rondu Rousey a hlavnou postavou bola Amanda. Nie to brazílske monštrum, ale chudučké dievčatko, ktoré sa namiesto oktagonu vybralo bojovať proti Extraterrestrialom. Príbeh bol napísaný pekne, páčili sa mi aj schopnosti ako napríklad telekinéza, ale na konci to pokazili slabé masky a dosť nevydarené efekty. Ten príbeh, ktorý bol zobrazený medzi jednotlivými poviedkami, sa vôbec nevydaril, a to, že sa tam objavila namyslená Cortney Palm, určite nezlepší ten efekt, ktorý mal pôsobiť inteligentne a posunúť diváka do svetov za tým naším. Celkovo dosť chaotický počin, ktorý sa snaží ísť zaujímavým smerom a využívať mnoho hororových subžánrov, ale nie všetko v ňom funguje tak, ako má, čo je spôsobené aj nízkym rozpočtom. Taktiež ešte musím spomenúť, že konkurencia medzi hororovými antológiami je v poslednej dobe velká, takže The Dark Tapes zrejme neprerazí velmi vysoko. + herečka z Zombeavers, The Purge: Anarchy a Demon Legacy + herečka z V/H/S: Viral + herec z Staunton Hill

Horrified (2015) (seriál)

Horrified je internetová show, v ktorej režisér Adam Green pozýva filmových tvorcov do svojho štúdia a žiada ich, aby porozprávali o najstrašidelnejšom zážitku svojho života. - Toto sa Adamovi Greenovi dosť podarilo. Dotiahol sem kopu známych tvárí z hororov, ktorých príbehy sú zaujímavé a fanúšikovia sa môžu dozvedieť mnoho informácií zo zákulisia. Každý príbeh je uvádzaný príjemnou Corri English, na ktorej predslov sa vždy teším. Niektoré historky sú strašidelné a niektoré vtipné. U mňa osobne vedie emotívny zážitok pána Sida Haiga, ktorého si nesmierne vážim už dlhé roky, ale po jeho príbehu, ktorý tu odznel, môj rešpekt k nemu narástol do extrémnych výšin a verím, že si s ním raz podám ruku. Najstrašidelnejší bol príbeh Darrena Lynna Bousmana, ktorý ho vraj čiastočne priviedol k tvorbe hororov a niečo podobné by som nechcel zažiť. Najvtipnejší zážitok predniesla pani Roxanne Benjamin. Vadilo mi len to, že sa v niektorých častiach objavili ludia, ktorí nemali s hororom nič spoločné a to, že sa tam ešte stále neobjavil Kane Hodder.

The Cleansing Hour (2016)

The Cleansing Hour je online show, v ktorej je naživo prenášaný exorcizmus vykonávaný otcom Lanceom (Sam Jaeger). Nikto z miliónov sledujúcich však netuší, že ide o obrovský podvrh a ide len o slušne zahrané divadlo. Keď však najnovšia obeť Heather (Heather Morris) prestane reagovať na pokyny režiséra a začne sa správať ako ozajstná osoba posadnutá démonom, je jasné, že vysielanie tentokrát ukáže ozajstný exorcizmus. - Tak toto je presne plné tej správnej odviazanosti, ktorú na moderných hororoch milujem, a čím skôr sa človek zmieri s tým, že horory už nikdy nebudú také, ako v osemdesiatych rokoch, tým viac sa mu takéto kreatívne záležitosti budú páčiť. Je to plné inovácií, zvratov a je to dosť pekne spracované. Všetko funguje tak, ako má, a aj záver sa mi páčil, aj keď tie čierne oči sa v posledných mesiacoch objavujú u strašne velkého množstva hororov. Chcelo by to nájsť skúsenejších hercov a vrhnúť sa na celovečernú verziu, pretože režisér sa po desiatich rokoch od svojho prvého krátkometrážneho snímku očividne dosť naučil. + herečka z Most Likely to Die

Devil in the Dark (2017)

Po dlhých rokoch bez kontaktu sa dvaja bratia rozhodnú vyraziť do hôr, kam chodili so svojím otcom v detstve a zaspomínať tak na staré dobré časy. Ich terčom je vrch s názvom Plateau, ktorý je v okolí známy tým, že sa tu v minulosti stratil chlapec, ktorý sa nikdy nenašiel. Bratia vyrážajú napriek tomu na lov, ale ešte netušia, že v horách nie sú jedinými lovcami. - Toto je tak premárnený potenciál, že sa to slovami ani nedá popísať. Tie exteriéry sú naprosto dokonalé. A aj keď samotná nádherná príroda nedokáže vytvoriť kvalitný horor, sem stačilo pridať naozaj niečo málo kreatívne a hodnotenie by bolo v extrémnych výšinách. Takto to bola len slabá hra na psychiku diváka, ktorá nevedela, kam chce smerovať, a nielenže to zlyhávalo ako horor, ale ani ako dráma to nefungovalo vôbec správne. Monštrum sa tu mihlo len niekolkokrát, ale atmosféra takmer úplne chýbala. Pochváliť musím ešte aj hudbu a celkovú stopáž. A aj keď na tento horor budem myslieť ešte dlho, nebude to vôbec v pozitívnom zmysle. + herec z The Cabin in the Woods + herec z Torment + herec z The Boy

Exorcista (2016) (seriál)

Farnosti v Chicagu sa nečakane darí a zásluhu na združení miestnej komunity má hlavne otec Tomas Ortega (Alfonso Herrera). Ten môže povedať, že žije svoj sen a o svojich farníkov sa stará dňom i nocou. Jedného dňa sa mu jedna žena z jeho farnosti zdôverí s nepríjemným tajomstvom. Angela (Geena Davis) verí, že jej dcéra je posadnutá zlými silami. Otec Tomas sa rozhodne rodinu navštíviť. V ich dome zistí, že situácia vyzerá ešte horšie, než sa zdalo. Uprostred Chicaga sa prebúdzajú démonické sily a milióny osôb začínajú byť v ohrození. - Ja osobne si myslím, že v tomto prípade vôbec nevadí to, že tento seriál nesie meno jednej z najväčších hororových klasík. Ide totiž vlastnou cestou a snaží sa byť zaujímavým, aj keď sa napojeniu na film nevyhol. Prekvapilo ma to spracovanie viery, ktoré sa mi zdá byť vhodné aj pre veriacich, aj pre ateistov, čo je u stanice Fox dosť nečakané. Za úspech tohto seriálu sú podla mňa najviac zodpovední herci. Čo sa týka hlavných hercov, tak mi všetci vo svojich úlohách úplne vyhovovali, a ak sa objavila nejaká postava, ktorá bola zahraná horšie, tak dlho nevydržala. V budúcnosti budem dávať pozor hlavne na mladé tváre Hannah Kasulky (jedno z najviac cool mien vôbec) a Brianne Howey, ktorá by sa už o niekolko mesiacov mala objaviť v celovečernom horore. Zápletka je plná pôsobivých a nečakaných zvratov, ktoré sa vydarili, ale nechcem prezrádzať viac. The Exorcist ma prekvapil aj svojou mierou brutality, ktorá je na moderný seriál na takej stanici, ako je Fox, extrémna. Za pozornosť stoja hlavne tri posledné epizódy, kedy sa exorcizmy často vyrovnajú aj hororom s vyššími rozpočtami. Za negatíva považujem pomalší rozjazd v úvodných epizódach a nevydarené CGI efekty, často v momentoch alebo v sekvenciách, ktoré by sa bez efektov zaobišli. The Exorcist je však pre mňa vydareným seriálom, ktorý sa nebojí TV obmedzení a má mnoho atmosférických pasáží. Som rád, že sa sem nedohrnuli idioti, ktorí by to hodnotili podla názvu. Teraz nezostáva nič iné, než čakať na informácie o druhej sérii, ktoré sú zatial prevažne nejasné. + herečka z The Fly + herečka z Scream Queens a Viral + herec z Carnage Park + herečka z Kill Game + herečka z Kill Game a American Horror Story + herečka z The Visit

Nemesis (2016)

Práca potulného predajcu v americkej púšti je nepríjemná, o čom vie svoje hlavne Sam (Rusty Joiner). Ten to má naozaj ťažké, pretože dostať sa v týchto podmienkach k zákazníkovi je nesmierne komplikované a naviac to vyzerá, že sa mu každý vyhýba. Jeho marketingu vôbec nepomáha ani to, že sa v rádiu opakujú oznamy o tom, že sa v danej oblasti pohybuje sériový vrah. Najväčší šok prichádza vo chvíli, keď v rádiu oznámia, že jeho meno je Sam. - Tak toto ma velmi príjemne prekvapilo svojou nepríjemnosťou. Tešil som sa na spoluprácu Ameriky a Francúzska, ale dostal som ešte viac. Už od začiatku je atmosféra plná neistoty a tá nezmizne až do úplného konca, v ktorom sa našťastie, ako som mylne, rovnako ako kopa ďalších hororových fanúšikov, predpokladal, neukáže, že hlavná postava má mentálnu poruchu. Rusty Joiner bol vo svojej úlohe velmi sympatický a celý čas som mu držal palce. Strety sú v tomto horore dosť surové, aj keď bez nejakého výraznejšieho gore. Exteriéry púšte sú pekelne dobrým miestom pre tento druh hororu. V neposlednom rade musím spomenúť ešte aj nepríjemné masky záporákov a parádny finálny soundtrack. Na vyššie hodnotenie by som však v sedemdesiatich minútach potreboval vidieť trochu intenzívnejšiu akciu, viac brutality a aj záver by mohol byť objasnený trochu lepšie.

Nicota (2016)

Uprostred nočnej smeny nájde Daniel (Aaron Poole) neďaleko svojho auta zraneného chlapa a ihneď sa ho snaží dostať do nemocnice. Tých v okolí nie je mnoho, takže musí využiť najbližšiu nemocnicu, ktorá má byť čoskoro kompletne uzatvorená. Po príchode na miesto však zisťuje, že všetko nie je úplne v poriadku. Pacienti s personálom sa totiž ocitli pod útokom monštier a aj keby chceli uniknúť, čakajú na nich vonku členovia neznámeho kultu s dýkami v rukách. - Po viac ako dvoch rokoch som sa konečne dočkal a som velmi spokojný. Už od začiatku má The Void mrazivú atmosféru a nebezpečenstvo nečíha len vonku, ale aj vo vnútri. Efekty sú presne tým, čo robí staršie horory tak úžasnými, a aj keď ich nie je vela, väčšinou sú perfektne spracované. Prechádzka peklom bola krásna a masky boli pekne kreatívne. Herci hrajú v rámci rozpočtu slušne, aj keď je často vidieť, že do svojich úloh nedokážu dať kúsok seba. Mohlo by sa zdať, že dejová línia má klasický hororový priebeh, ale keď som si v závere uvedomil, ktoré postavy prežili, rozhodne nejde o tradičné hororové spracovanie. O závere si divák môže myslieť absolútne čokolvek, na čo poukazuje aj názov, ktorý v mojich očiach evokuje to, že si má divák tú prázdnotu vyplniť. Ide o suprovú záležitosť, z ktorej priam srší tá hororová béčkovosť a všetko, čo na hororoch milujem. Ďalšie pokroky režisérov budem pozorne sledovať a určite pôjde o kvalitu, keďže si ich na vyšších miestach všimli a podielajú sa na remaku It. + herec z The Returned a iZombie