• Krátkometrážní

Zrůdno (2016) (seriál)

Partia školákov má kvôli rôznym priestupkom stráviť sobotný deň v škole. Znenazdajky ich zasiahne správa o tom, že v miestnej továrni s chemikáliami prišlo k výbuchu. Kouč, ktorý má deti na starosti, ich musí všetky evakuovať. Mesto zasiahne nepríjemná hmla a školáci sa stanú väzňami v školskej budove. Najhoršie je na tom to, že kvôli výbuchu sa všetky osoby vonku začali meniť na krvilačné príšery a školákom nezostáva nič iné, než bojovať o svoj život. - Nakoniec to bolo lepšie, než som očakával, čomu je na vine hlavne tá dĺžka epizód. Samozrejme to má nesmierne nízky rozpočet, ktorý spôsobil úsmevné digitálne efekty. Najviac ma potešilo talentované herecké obsadenie plné mladých ludí, o ktorých som sa naozaj zaujímal a nechcel som, aby sa im niečo stalo. Velmi rád ich uvidím späť u hororu a budem sledovať ich ďalšie projekty. Scenár je velmi jednoduchý, čo ma neprekvapuje, ale napriek tomu nie je od začiatku úplne prehladný a o život príde občas aj postava, u ktorej by som to nečakal. Kto má rád odlahčené teenage horory z USA, mal by toto vidieť, pretože je tam pekne zobrazený ten klasický high school horror, ktorý tentokrát nevedie vrah, ale horda Zombie. Druhá séria pokračuje v šlapajach tej minulej. Objavia sa nové postavy, z ktorých sa mi samozrejme najviac páčila moja oblúbená Saxon Sharbino, kvôli ktorej som to začal pozerať ihneď po tom, ako som zistil že tam hrá. Záver poriadne nabudil na ďalšiu sériu a priniesol viacero nečakaných odhalení a prekvapivých úmrtí, takže som zvedavý, ako bude ďalšia séria vyzerať. Taktiež mám stále viac pocit, že keby do toho niekto zainvestoval niekolko miliónov, mohol by z toho vzniknúť špičkový seriál. + herec z A Christmas Horror Story + herečka z Boo! A Madea Halloween + herečka z I Spit on Your Grave, Poltergeist a Bedeviled + herec z From Dusk Till Dawn: The Series, Identity, Most Likely to Die a Arbor Demon

Nenarozená pomsta (2016)

Po smrti manžela zostáva Ruth (Alice Lowe) sama. Aj keď nie tak úplne, pretože v jej vnútri sa nachádza ešte nenarodené dieťa. To k nej začne hovoriť a nie sú to žiadne radostné slová. Jej dieťa od nej žiada, aby zabíjala bezcharakterné obete, a keďže je pre Ruth jej dieťa jediným zmyslom života, rozhodne sa tieto žiadosti plniť. - Nemám rád prekombinované horory, ktoré sa prelínajú s kopou ďalších žánrov, ale na druhej strane sa v posledných rokoch Body Horror s tehotenstvom extrémne rozrástol a vždy sa na tieto kúsky rád pozriem, keďže vlastné tehotenstvo s velkou pravdepodobnosťou nikdy nezažijem, aj keď niektorým pánom sa to podarilo (https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/66/ea/c3/66eac3c47b13248dd4b63a1d78b96143.jpg). Preto som si chcel pozrieť aj Prevenge. Aj keď nehodnotím vysoko, velmi sa mi to páčilo a podla mňa to funguje presne tak, ako si pani režisérka predstavovala. Fakt, že je režisérka, scenáristka a hlavná postava v jednej osobe, po celý čas naozaj tehotná, tomu pridáva zvláštne kúzlo, ktoré ešte viac umocňuje velmi intenzívny soundtrack. Z hororového hladiska to tiež prekonalo moje očakávania, pretože pri vraždách bola ukázaná aj malinká porcia gore. Diabolské dieťa fungovalo kvalitne a aj zápletka mi prišla okrem slabšieho záveru zaujímavo spracovaná. Má to svoje nedostatky, ako napríklad pomalé tempo a jemnú monotónnosť, ale pozeralo sa mi na to celkom dobre, a keď sa dostanem k tomu parádnemu soundtracku, určite na to budem spomínať v dobrom. + herečka z The VVitch: A New-England Folktale + herečka z Inbred + herečka z Crying Wolf

The Moonlight Man (2017)

Mladá žena sa chce vo večerných hodinách vrátiť domov, ale jej plány prekazí tajomné monštrum, ktoré sa zjaví pri jej aute. - S pánom Dannym Donahueom som sa stretol už v sérii #15SecondScare od CryptTV, v ktorej sa nakoniec so svojím príspevkom dostal medzi finalistov a jeho práca sa mi páči. Snaží sa s nulovým rozpočtom vytrieskať z možností absolútne maximum, čo je badatelné aj u tohto projektu. Maska Moonlight Mana vyzerá parádne a atmosféra celkom funguje, takže pevne dúfam, že sa tento pán o niekolko rokov dočká aj celovečerného hororu, čo je určite jeho velkým snom a za svoju snahu si to zaslúži. + herečka z #15SecondScare

From a House on Willow Street (2016)

Partia kriminálnikov na čele s Hazel (Sharni Vinson) sa rozhodne uniesť dcéru bohatého obchodníka s diamantmi. Zo začiatku ide všetko správnou cestou a únos sa vydarí, rovnako ako video so žiadosťou o výkupné. Keď však strávia viac času s obeťou únosu Katherine (Carlyn Burchell), je im jasné, že situácia nie je až taká dobrá. V jej vnútri sa totiž skrýva niečo temné a únoscov namiesto rozprávkového bohatstva čakajú najhoršie chvíle ich života. - To doterajšie hodnotenie na IMDb zrejme nebolo získané úplne férovou cestou, ale aj tak som sa na tento horor nesmierne tešil, čo ešte znásobili informácie o tom, že to bude distribuovať IFC Midnight. From a House on Willow Street ma potešil svojou zaujímavou kreativitou, už videnou, ale nie opozeranou zápletkou a aj réžiou pána Alastaira Orra. Spokojný som aj s hereckými výkonmi hercov, ktorých som si pozrel bližšie a sú úplne neskúsení, takže na mňa urobili velký dojem a odohrali to lepšie, ako by som bol očakával. Herečka v hlavnej úlohe je dôvodom, prečo hodnotím tento horor tak vysoko. Final Girl z jedného z mojich najoblúbenejších hororov vôbec ma jednoducho nikdy nesklame. Technická stránka je snaživá, ale v niektorých momentoch je silno vidieť nedostatok financií, ktorý sa však tvorcovia snažili aspoň trochu limitovať prostredníctvom scén odohrávajúcich sa v noci alebo v tmavých interiéroch. Ja som velmi spokojný a určite dám prednosť takémuto snaživému indie hororu namiesto ďalšej nezaujímavej modernej záležitosti. + herečka z You're Next + herečka z Lizzie Borden: The Fall River Chronicles

Rozpolcený (2016)

Tri mladé dievčatá sú unesené mladým mužom, ktorý ich skryje v sklepe, ale nijak im neublíži. Dni sa míňajú a dievčatá zisťujú, že s ich únoscom niečo nie je v poriadku. Pri každej návšteve sa totiž správa ako niekto iný. Niektoré osobnosti sú príjemnejšie a niektoré menej, ale všetky sa zhodnú na jednej veci. Tá najvýznamnejšia osobnosť ešte len príde. - Velmi očakávaný horor od M. Night Shyamalana, ktorý mňa osobne v mnohých veciach sklamal. V prvom rade je to hororové úplne minimálne. Ďalej to malo pre mňa úplne neznesitelne pomalé tempo a takmer žiadne napätie. Gore je úplne nulové a masky sa vôbec nepodarili. Čo sa však vydarilo, sú herecké výkony. Hlavne perfektná Anya Taylor-Joy, na ktorú sa dosť možno o takých 15-20 rokov budeme pozerať ako na najlepšiu hororovú herečku z 2010's. James McAvoy je tiež dobrý, hlavne tie jeho výraze tváre, ale mne osobne sa sem úplne nehodil. Po technickej stránke je to solídne zvládnuté a dobre sa pozerá hlavne na prácu kameramana z pecky It Follows. Mne osobne to úplne nesadlo, ale Split každému odporúčam. + herec z Victor Frankenstein + herečka z Vampire Academy, The Witch a Morgan + herečka z The Well

Lesapán (2015) (studentský film)

Pytliaci prichádzajú do lesa s úmyslom lovenia zveri, lenže netušia, že les má pod kontrolou odvážny a chytrý hájnik Karel. A ten nie je jediným, kto les stráži. Okrem neho tu je ešte tajomné monštrum, ktoré je taktiež chytré, ale na rozdiel od Karla nemá problém zneškodniť každého, kto do lesa príde so zlým úmyslom. - Keby postavy nepoužívali češtinu, tak by som ani neveril, že toto vzniklo u nich. Technické spracovanie je podla mňa ovela lepšie ako u tých nezmyslov, čo v našich krajinách vznikajú. Rovnako sú lepšie herecké výkony, ktoré dodržiavajú solídne napísaný scenár. Maska Lesapána by sa nestratila ani v zahraničnej produkcii, ale to by sa odtial vytratila tá podstata českého folklóru. Tvorcovia majú nesmierny talent, pretože dokážu vytvoriť atmosféru v tom dychvyrážajúcom prostredí lesa aj uprostred dňa. Pevne dúfam, že zostanú u hororu a budú nám všetkým robiť takúto radosť. + herec z The Noonday Witch

Resident Evil: Poslední kapitola (2016)

Spoločnosť Umbrella pokračuje vo svojom pláne zničenia ludstva a jedinou osobou, ktorá môže tento proces zastaviť, je Alice. Tá je nútená vrátiť sa do mesta Raccoon City, kde celá nákaza začala. V meste sa totiž má odohrať súboj, ktorý rozhodne o tom, ktorá strana zvíťazí. - Resident Evil a Underworld sú moje najmenej oblúbené hororové série, a aj keď si ich pokračovania vždy rád pozriem, nikdy ma velmi neuspokoja. Táto časť to opäť potvrdzuje. Pri úvodnej naháňačke som mal pocit, že niekto zlyhal a namiesto loga SyFy na začiatok omylom pridal logo SONY. CGI je dosť zlé, ale našťastie nie je používané úplne stále, takže sa to dá prežiť. Súbojov a akcie je tu dosť, lenže ja osobne od finálnej časti hororovej série so Zombie očakávam trochu viac. Milla Jovovich svojím výkonom ťahá takmer všetky scény. Určite treba pochváliť prácu kaskadérov, ktorí mali priestor na poriadne vybláznenie. Pozitívum je pre mňa aj to, ako sa vraj tím postaral o kaskadérku, ktorá pri natáčaní prišla o ruku (http://i.imgur.com/RPDPqlf.jpg). Chýbala mi však aspoň nejaká malá pripomienka v záverečných titulkách. Či to chcete vidieť musíte posúdiť sami, pretože hodnotenia mojich ČSFD kamarátov sú rozporuplné tak ako nikdy, nebudem radšej odporúčať. + herečka z Final Destination, Final Destination 2 a The Diabolical + herec z Diary of the Dead + herečka z The Wicked Within, Fortitude a Don't Hang Up + herečka z Friend Request + herec z The Forest

Search History (2016)

Manželka sa úplnou náhodou dostane do internetovej histórie svojho muža a všetko naznačuje tomu, že sa ju snaží zabiť. Inšpiráciu chce jej muž nájsť vo vrahovi, ktorý zabil svoju manželku a zo súdu vyviazol bez trestu. Skutočnosť je však úplne iná. - Zaujímavý nápad, ktorý by mohol fungovať lepšie v celovečernej podobe s rozumne napísaným scenárom. Tu je však vidieť až prílišný amatérizmus a tomu vôbec nepomáhajú výkony neschopných a nesympatických hercov. Menší odkaz na The Silence of the Lambs by však mal vyčariť úsmev na tvári každému.

The Devil's Candy (2015)

Pre mladé rodiny v USA je charakteristické častejšie sťahovanie. Touto cestou sa vyberie aj maliar Jesse (Ethan Embry), keď sa so svojou rodinou presťahuje do lacného domu v Texase. Krátko po nasťahovaní zisťuje, že jeho obrazy sa v novom prostredí zmenili. Už to nie sú obrazy, ktoré tvorí na objednávku, ale nové kresby vychádzajúce z jeho vnútra, pričom Jesse ani nevie o tom, že ich kreslí. Najhoršie je na tom to, že na nich sú zobrazené strašidelné výjavy. Jesse si uvedomuje, že v novom dome sa skrýva niečo temné, čo ho postupne začína ovládať. - Presne takto má v mojich očiach vyzerať kvalitný moderný horor, pretože tu platí to, že It will slither into your soul. Pán Sean Byrne je pre mňa najvýznamnejším hororovým režisérom môjho života, pretože u jeho prvého celovečerného hororu The Loved Ones sa začala celá moja závislosť. Jeho poctivý prístup sa mu odvďačil a The Devil's Candy presne vystihuje heslo o tom, že kvalita je viac ako kvantita. Nielenže vznik jeho ďalšieho hororu trval šesť rokov, ale ešte aj na to, než sa dostane medzi verejnosť, bolo treba čakať ďalšie dva roky. The Devil's Candy má ohromný casting. Rodinu som si od začiatku zamiloval a záporné postavy som doslova nenávidel, čo sa u mňa často nestáva. Prostredie osamelého domu uprostred Texasu a to dusné počasie pomáha vytvárať nepríjemnú atmosféru cez deň. Tá najlepšia atmosféra však prichádza počas noci, kedy sa zlo prebúdza, rozozvučí sa gitara a odohrávajú sa tie najlepšie scény. Postelná scéna (o pohlavnom styku teraz vôbec nie je reč) je jednou z najodpornejších vecí, ktoré som za posledné roky videl, a to hlavne kvôli presvedčivo zahranej úlohe dievčaťa. Ďalšou vecou, ktorá na mňa pôsobila, boli dlhé zábery na tváre zúčastnených, ktoré vytvárali spolu s temnými hlasmi nepríjemné pocity. Plusom je aj malá úloha Black Phillipa. V neposlednom rade musím pochváliť aj zvolenú stopáž, vďaka ktorej napätie nepolaví ani na sekundu. Je to pre mňa absolútne dokonalá záležitosť, ale s tým som aj počítal, pretože sa u toho pohybuje takmer celý tím z The Loved Ones. Takýto vstup do USA produkcie sa velmi často nevidí, ale Sean Byrne má v sebe obrovský talent a pokial jeho ďalší horor dopadne podobne, ako prvé dva, pokojne si naň počkám ďalších 10 rokov. + herec z Late Phases + herec z Identity a 13 Sins + herečka z From Dusk Till Dawn: The Series

House of VHS (2016)

Tri dievčatá a traja chlapci sa vyberú na týždenný výlet do opusteného domu v malej francúzskej dedinke. Prichádzajú sem preto, aby na nejaký čas zabudli na technické vymoženosti modernej doby a strávili príjemné chvíle s kamarátmi. Pri obhliadke domu nájdu kopu VHS kaziet, ktoré ich zaujmú a jeden z nich sa pokúsi pustiť ich. Na páskach sa nachádzajú zvláštne filmy. Čím viac starých pások kamaráti pozerajú, tým viac nadobúdajú pocit, že v dome sa odohráva niečo zvláštne a oni sú toho súčasťou. - Týchto hororov, ktoré sa snažia využiť VHS tématiku, bude v nadchádzajúcich rokoch zrejme vznikať dosť vela, ale pre fanúšikov hororu je to dobrá správa, pretože tam to všetko začalo. House of VHS je snaživým projektom, avšak je až príliš poznačený nedostatkom financií a pomalým tempom, ktoré sa v závere prehupne do zvratu plného akcie, ale na záchranu to už nestačí. Téma je zaujímavá a záver pekne vystihnutý, ale chýba tomu dávka brutality, ktorá by sa sem hodila. Mrzí ma aj to, že tvorcovia neukázali trochu z prostredia malebného francúzskeho vidieka, za čo by u mňa získali plusové body. Herecké obsadenie hrá v rámci svojich možností a kombinácia šiestich národností je občas viditelná. Plusom je odlahčenosť, a to, že sa to neberie velmi vážne, ale inak si tento horor nezaslúži prílišnú pozornosť a ani ja sám úplne neviem, ako som sa k nemu dostal.