• Krátkometrážní

The Barn (2016)

Počas Halloweenu v roku 1989 sa partia kamarátov vyberie na koncert známej skupiny. Po ceste však zablúdia a ocitnú sa pri malom mestečku, kde sú nútení zastaviť. Nájdu opustenú stodolu, pri ktorej chcú stráviť večer. Čas si krátia zábavou, až pokým sa nerozhodnú vstúpiť do stodoly, ktorú našli. V nej totiž prebudia zlo, ktoré sa tu dlhé roky skrýva. Legenda troch démonov, krvilačného baníka, strašiaka, ktorý stráži kukuričné pole a muža s tekvicou namiesto hlavy, v túto noc ožíva a zdá sa, že tohtoročný Halloween nikto neprežije. - O tomto sa na hororovej scéne hovorilo už dlhšie, ale od amatérskej nezávislej produkcie sa nič prevratné očakávať nedá, aj keď ako na poctu Slasherom z osemdesiatych rokov sa na to pozerá príjemne. Herecké obsadenie hrá príšerne, čo by mi vôbec nevadilo, keďže s tým sa u týchto hororov počíta, ale prekvapilo ma nepríjemne priškrtené gore a slabé masky, na ktorých sa tieto nízkorozpočtové horory snažia často stavať a vo výsledku to funguje. Ešte horšie to robí fakt, že sú tu použité aj úsmevné efekty, bez ktorých by sa to určite zaobišlo. Potešila ma dobrá hudba, zaujímavé prostredie a rôzne halloweenske legendy, ktoré ja osobne milujem. Ako nenáročná pocta 80's Slasherom je to znesitelné, ale na urobenie parádneho dojmu tomu chýbalo až príliš vela. + herečka z Disciples a A Blood Story

Boo! A Madea Halloween (2016)

Počas Halloweenu požiada syn Madeu (Tyler Perry), aby postrážila jeho dcéru. Tú pozvala na halloweensku párty partia z miestneho bratstva. Otec jej však na párty zakáže ísť, pretože musí odcestovať a vie, že jeho neplnoletá dcéra by na túto párty nemala ísť. Stráženie tínedžerky sa však vymkne spod kontroly, keď sa v susedstve začnú zjavovať duchovia, zombie a klauni, ktorí očividne neváhajú zavraždiť každého, kto im stojí v ceste. - Použiť zosmiešnené postery z hororov The Exorcist, Halloween alebo Texas Chainsaw 3D pre mňa ako hororového fanúšika nie je zrovna najlepší marketingový ťah, ale na ludí v USA to očividne zafungovalo, keďže pred Halloweenon 2016 si to v kinách zarobilo cez 70 miliónov. Celkovo to však takmer nič zaujímavé neponúkne. Všetkému velia siahodlhé rozhovory dôchodcov, ktoré sú niekedy vtipné, inokedy však menej. Ale keďže je ich až príliš vela, nepobavili ma väčšinou ani tie nádejné. Keď príde na strašenie, ktoré teda prišlo až v druhej polovici, začne to byť záživnejšie, ale opäť často prerušované zbytočnými dlhými scénami. Zombie kaskadéri vyzerali dobre, klauni mali pekné kostýmy a práca duchov bola tiež spracovaná zaujímavo, ale horor tu celkovo dostáva strašne málo priestoru, takže je to sklamanie. Sklamaním je aj výkon Belly Thorne, ktorá má tento rok ťahať hlavné úlohy v Keep Watching a Amityville: The Awakening, v ktorých ak podá podobný výkon, ako tu, tak z nich nič potešujúce nebude. + herečka z Scream

Luchagore Christmas (2015)

Ak ste si doteraz mysleli, že Santa Claus je príjemný chlapík s dlhou bradou, ktorý nosí darčeky, ste na omyle. Santa je totiž špinavý dedo, ktorý počas Vianoc kazí deťom ich celoročné sny o ich vytúžených darčekoch. - Tak týmto si ma dnes štúdio LuchaGore Production už úplne získalo na svoju stranu. Keď má niekto horor tak rád, že počas roka myslí na to, aby svojich fanúšikov potešil trochou zvráteností aj počas najkrajších sviatkov v roku, tak je to človek, ktorého chcem spoznať. Santa vyzerá parádne a ten balíček, ktorý pre deti pripravuje, pripomenie každému Necronomicon. Kulisy v jeho príbytku sú tiež na úrovni, takže jedinou chybou je to, že to má len pár sekúnd.

You Will Fall Again (2015)

Muž sa prebudí v špinavej miestnosti. Je na vozíku a pred sebou má dvere, ktoré vedú von. Musí nájsť čo najrýchlejšiu cestu von, pretože zranenia na jeho tele a rozpadajúci sa strop ho čoskoro usmrtia. - Slušný multikultúrny experimentálny horor, ktorý ma potešil schopnou hudbou a svojou zaujímavou a nepríjemnou ústrednou myšlienkou. Prostredie je tiež pre tento štýl hororu vyhovujúce a grafické efekty boli spracované velmi pekne a uveritelne. Keby bolo pridané ešte nejaké kvalitné gore, išlo by o špičkovú záležitosť.

Procedura (2016)

Muž sa uprostred dňa stane terčom napadnutia, keď ho uspí neznámy útočník. Prebudí sa v zvláštnej miestnosti a je pripútaný k stolu. Ešte netuší, že sa stal súčasťou novej, ale nepríjemnej liečebnej procedúry. - Tak každému, kto sleduje aspoň trochu hororovú scénu, musí byť jasné, že horor, ktorý získa ocenenie na jednom z najvýznamnejších filmových festivalov, bude buď katastrofálny, alebo nebude mať s hororom nič spoločné. A The Procedure je dôkazom tohto nepísaného zákona. Je to úplný nezmysel, ktorý má akože pobaviť. Pre mňa to je však len zbytočná snaha o pozornosť a hlavne skaza projektu, ktorý mal nábeh na velmi dobrý hororový výsledok, pretože tie zábery kamery na nepríjemné prostredie miestnosti, kde sa dej odohráva, plus tá nástraha na oku obete vyzerali perfektne. Takto ide len o premárnenú šancu, ku ktorej rozhodne nebudem zhovievavý, pretože režisér sa účastnil projektov You're Next a V/H/S, u ktorých sa mohol naučiť, ako to v tejto oblasti chodí a to, že z tohto žánru si nemôže robiť vtip len tak niekto.

Madre De Dios (2015)

Žena sa prebudí uprostred neznámej pivnice v prítomnosti dvoch mexických šamanov. Tí s ňou majú diabolské plány a chcú vďaka nej dosiahnuť zrodenie démona, ktorého uctievajú. - Kto nepozná kanadské štúdio LuchaGore Production, ktoré sa zameriava na mexické underground legendy, nech si tento názov niekam zapíše a sleduje ich projekty, pretože podla mňa ide o jeden z najperspektívnejších nezávislých hororových tímov, ktorý sa pomaly, ale isto, dostáva stále vyššie. V tomto krátkometrážnom horore ich hlavná režisérka Gigi Saul Guerrero za pomoci dosť schopných hercov rozpúta peklo na zemi za účelom zrodenia démona. Je to brutálne, špinavé, nechutné a pre diváka bolestivé, ale také je jednoducho Mehico. Hororov s rôznymi El Cucuy de México nie je vela, takže tomuto dávam velmi vysoké hodnotenie a určite sa k tomu ešte niekedy vrátim, rovnako ako budem s nadšením očakávať nové projekty tohto štúdia. + herec z Grave Encounters a Fear the Walking Dead + herečka z American Mary, The Editor a ABCs of Death 2 + herečka z Fear the Walking Dead

They're Closing In (2015)

Po apokalypse, kedy svet ovládajú mimozemšťania, prežíva pár v ich dome najhoršie dni svojho života. Keď narušitelia obklopia ich dom a im dochádza munícia, je jasné, že boj s neznámou silou bude už čoskoro nemožný. - Na tento projekt som sa velmi tešil, pretože The Mind's Eye, ktorý sa celkovo stretol s dosť negatívnou odozvou, bol pre mňa jedným z najlepších hororov, ktoré vznikli v roku 2015. They're Closing In režisér, ktorý pôsobil u The Mind's Eye ako producent, natočil, pretože si chcel dlhé zimné večery ďaleko od rodiny skrátiť a chcel vytvoriť niečo, čo by mu dvojmesačný pobyt mimo domova spríjemnilo. Rovnako ako u The Mind's Eye sa mi páčilo fungujúce napätie, perfektné farby a skvelé zvukové spracovanie. Herci boli taktiež v The Mind's Eye, takže mi to trochu pripomenulo ten horúci letný piaty august, kedy som to videl. Jednoducho milujem tieto béčkové horory z USA a všetko, čo k nim patrí. + herec z The Mind's Eye + herečka z The Mind's Eye

She Who Must Burn (2015)

Manželia žijúci v malom mestečku sa stretávajú s odporom miestnych dedinčanov, pretože žena pôsobí ako ženská poradkyňa a často pomáha ženám učiniť rozhodnutia, ktoré medzi inými nie sú populárne. Miestny odpor vedie náboženská skupina, ktorá nemá žiadny problém ukázať svoje názory. Keď však žena zasiahne prudkým spôsobom do štruktúry ich spolku, zmenia sa obyčajné výkriky a protesty na lov. - Vôbec sa nejedná o zlý horor, ale akékolvek hodnotenie medzi nulou a stovkou je tu akceptovatelné. Pohlad na tento horor bude dosť závisieť na tom, ako sa jednotlivec stavia k témam, ako sú náboženský fanatizmus alebo potraty. Spracovanie je pomalé, ale zobrazenie sa zarezáva pod kožu, dokáže byť aj bez krvi drsné a občas som sa kvôli postavám cítil nepríjemne, čo sa mi často nestáva. Záver sa premení v naprostú brutalitu, čo oceňujem, ale vzhladom k predošlému dianiu prichádza táto o level vyššia časť dosť neskoro. Za pozornosť toto dielo určite stojí, pretože je netradičné a tomu pomáha námet, ktorý dokáže fungovať dostatočne nepríjemne. + herec z Leprechaun: Origins

Pitchfork (2016)

Mladý chlapec sa s partiou kamarátov z mesta vyberie na vidiek, kde žije jeho rodina. Prostredie farmy, na ktorej žijú, by sa mohlo zdať pre mladých z mesta nezáživným, ale miestna obrovská stodola poslúži ako perfektné miesto pre párty. Na párty sa však okrem pozvaných hostí objaví ešte ďalší neznámy návštevník. Ide o špinavého muža v maske zvieraťa, ktorý má namiesto ruky pripevnené vidly. Aj on sa prišiel zabaviť, ale trochu iným štýlom. Jeho drinkom je totiž krv jeho obetí a hudbou sú výkriky umierajúcich tínedžerov. - Trailer k Pitchfork som samozrejme nevidel, ale postrehol som, že mal na sociálnych sieťach viac ako pol milióna zhliadnutí. Takáto pozornosť sa u nízkorozpočtových a amatérskych hororov často nevidí, ale bolo jasné, že napriek popularite pred vydaním budú ohlasy po vydaní už menej nadšené. Už na začiatku ma potešila zjavná správa o tom, že bodycount bude vysoký, tak už som len čakal na toho Pitchforka. Keď sa objavil, bol som trochu sklamaný, pretože jeho maska je dosť nevyrovnaná, keď ruka pitchforka vyzerá parádne, ale jeho maska na tvári vyzerá ako nejaká podpultovka od najbližšieho taxidermistu. Vrážd je dosť, ale sú väčšinou doplnené nešikovným digitálom, čo je škoda, pretože tieto lacné horory sa väčšinou snažia zapôsobiť aspoň týmto aspektom a často sa mi to zdá byť najvydarenejším prvkom. Najviac mi na tom celom vadila kamera, ktorá bola asi v každom druhom zábere len tak ponechaná na statíve, čo na mňa osobne pôsobilo velmi zle. Žiadny ďalší slávny Slasher ani vrah z toho nebude, ale je to jeden z tých lepších hororov od Uncork'd Entertainment.

The Snare (2017)

Traja priatelia prichádzajú do bytu, ktorý patrí otcovi jednej ženy z ich skupiny, ale nikto o ich výlete netuší. To sa im však stáva osudným, pretože po prvej noci zistia, že výťah, ktorý je jedinou prístupovou cestou k ich bytu, je nefunkčný. Keďže nefungujú ani ich telefóny, ocitnú sa v problémoch. Po dlhých dňoch bez pomoci prichádza vyčerpanie, smäd a nepríjemné zjavy, ktoré robia z výletníkov väzňov v byte, z ktorého nevedie žiadna bezpečná cesta von. - O tomto projekte som zistil asi pred dvoma týždňami, pretože sa objavil v niekolkých rebríčkoch očakávaných hororov roku 2017. Trochu som si písal s režisérom a vyzerá byť úplne v pohode, takže som bol zvedavý na jeho prvý celovečerný horor. Samozrejme ide o velmi lacnú záležitosť, ale oceňujem viditelnú snahu o viac ako len jednoduchý projekt. Niektoré výjavy pôsobia nepríjemne, a to hlavne tie so sexuálnym zneužívaním. Charaktery boli napísané pre tento druh hororu zaujímavo, ale horšie to už bolo s hereckým obsadením. To sa snažilo, ale bolo vidieť, že hercom ešte chýbajú skúsenosti, ktoré sú pri hororoch s takouto hlbšou tématikou potrebné. Ako poslednú musím pochváliť ešte kameru, ktorá snímala pekné a dlhé zábery medzi jednotlivými miestnosťami, a keďže si takéto veci väčšinou nevšímam a tu sa mi to páčilo, považujem to za plusové body.