• Krátkometrážní

Dnes v noci v lese nikdo nespí 2 (2021)

Po udalostiach z prvého filmu sa dej presúva na policajnú stanicu, kde skončila Zosia aj dvaja burani z lesa. Krviprelievanie v malom polskom mestečku sa ale ešte ani zďaleka neskončilo. - Prvá polovica sa nesie v duchu prvého filmu, ale to, čo sa z filmu stane po odchode z kempu Adrenalina, na to sa už veru nedá pozerať a preto to tu má tak nízke hodnotenie. Masky sú stále na úrovni a tiež to je podobne ako prvá časť celkom vtipné, ale scenár všetko pochováva. Pokračovanie už si dúfam poliaci odpustia, ale zase to ich kurwa by som dokázal počúvať donekonečna.

HollyBlood (2022)

Po príchode do novej školy sa Javimu zapáči jedno z miestnych dievčat. Najväčšou zálubou tohto dievčaťa je všetko spojené s upírmi a tak sa ju rozhodne zaujať tým, že sa za jedného začne vydávať. V meste je ale taktiež jeden ozajstný upír, ktorý s touto situáciou nie je spokojný. - U hororových komédií zo Španielska je mi vždy lúto vyhodených peňazí, ktoré mohli byť v rámci žánru použité radšej na niečo seriózne. HollyBlood je taká obyčajná teenage story s upírmi a troškou krvi, ktorá ma podobne ako jarný Let the Wrong One In kvôli nesympatickým postavám naprosto minula. V tomto subžánri už je ťažké vymyslieť niečo nové a tak sa tento počin zaradí medzi tie prípady, ktoré vôbec nestoja za pozornosť.

Armáda mrtvých (2021)

Las Vegas sa po úniku zombieho stane zatvorenou zónou. V jednej z bánk je v trezore skrytých 200 miliónov dolárov a Scott dostane ponuku, ktorá sa neodmieta. Ak so svojím tímom dokáže priniesť peniaze späť, dostane časť z nich a rovnako zbohatne každý člen jeho tímu. Začína sa misia, z ktorej bude naozaj ťažké vyviaznuť bez ujmy. - Takýto film by som čakal od niekoho, koho nejaký random zbohatlík stretol na ulici a dal mu peniaze na natočenie filmu. Tento wannabe rejža zavolal kamarátovi zo šenku, ktorý mu pomohol napísať scenár. Peniaze zmizli a film za nič nestojí. No ale toto natočil Zack Snyder, režisér jedného z najlepších Zombie hororov v žánrovej histórii. Ako chápem, že ide proste len čisto o zábavu a nejakú logiku tu netreba riešiť, ale keď človek dokáže byť u 140-minútového filmu po celý čas o krok popredu a presne vedieť, aké scény budú nasledovať, nedá sa to považovať ani za spomínanú zábavu. Proste je to len iritujúci počin a ten záverečný nábeh na sequel je už fakt na headshot.

The Harbinger (2022)

Rodina Snyderovcov sa kvôli otcovej pracovnej pozícii musí presťahovať. Po ich príchode do nového mesta začnú v ich susedstve za zvláštnych okolností zomierať osoby. Všetci začnú podozierať ich malú dcéru, ale skutočnosť je úplne iná. - Ani vlastne neviem, čo napísať k filmu, v ktorom hercov s dekádami skúseností svojím výkonom prebije dvanásťročné dievčatko. Madeleine McGraw patrí jednoznačne k najväčším hereckým talentom na hororovej scéne a som velmi rád, že si toho všimol aj Scott Derrickson. Pevne dúfam, že jej role budú už len vo filmoch s aspoň nejakou úrovňou, pretože tento poloamatérsky počin som mal problém dopozerať do konca a tie dve hviezdičky sú čisto len za scény s ňou. Nič iné tu nestojí za reč.

Alma (2022) (seriál)

Počas návratu zo školského výletu sa autobus dostane do hustej hmly a havaruje. Väčšina žiakov zomrie, ale niekolkým sa podarí prežiť. To ale neznamená, že sú v poriadku. Tragédia na nich zanechá následky, ktoré si ponesú už navždy. - Od scenáristu fenomenálneho The Orphanage a režiséra solídneho Marrowbone treba chcieť viac. Síce sa tu občas objavia atmosférické scény, ktoré fungujú, ale celkovo je seriál príliš nevyrovnaný a charaktery úplne nezaujímavé. Naviac sa celá prvá séria v podstate nijako neskončí. Neviem, aký je potenciál vzniku ďalšej série, ale keby sa tam dej okolo Theriona viac rozvinul, mohlo by to byť dosť dobré a pomôcť aj zaujímavosti tejto série. Horory zo Španielska mám v oblube, ale toto tak úplne nevyšlo.

Nene (2022)

Rodina Haywoodovcov žije na odlahlej farme. Otec Haywood jedného dňa príde o život za záhadných okolností. Po jeho smrti sa na farme začnú odohrávať zvláštne úkazy, ktoré súvisia s tajomným oblakom na nebi. Jeho deti sa ocitnú v obrovskom nebezpečenstve, ale túžba odhaliť skutočný dôvod smrti ich otca je silnejšia než strach. - Som velkým fanúšikom hororovej tvorby Jordana Peelea, ale toto ma úplne minulo. Možno som naivne dúfal, že ako jeden z mála filmových tvorcov dokáže opäť vybudovať príbeh, ktorý bude silnou sociálnou kritikou, ale tentokrát tomu tak nie je. A zdá sa mi, že pokial sa Peele nesústredí práve na túto kritiku, film jednoducho nemá čím zaujať. Duo Kaluuya / Palmer je perfektné, ale ostatné postavy im absolútne nestíhajú sekundovať a každá scéna bez nich dvoch ma začala v druhej polovici filmu ubíjať. Nope nie je zlým filmom, ale každý rok vyjde jeden dlho očakávaný horor, ktorý mi vôbec nesadne. A tento rok to je práve tento snímok. Jordan Peele je ale stále tvorcom, ktorého sa oplatí sledovať aj do budúcnosti. EDIT: 03.09.2022 - No musím to dať aspoň na dve, lebo posledné dni furt čumím na oblaky, že či náhodou niektorý z nich nestojí stále na rovnakom mieste.

Glorious (2022)

Po dlhej ceste zastaví Wes na odpočívadle. Jeho vzťah sa nedávno rozpadol, takže sa poriadne opije. Následne skončí na toaletách, kde sa mu prihovorí tajomný hlas spoza steny. Ten tvrdí, že je bytosťou z vesmíru. Wes je jediný, kto môže tejto entite pomôcť splniť jej plán. - Klasický horor od Shudderu. Teda dobre znejúci námet, ale nekvalitné prevedenie. Snaží sa to čo najviac priblížiť Lovecraftovi, ale to je ťažký oriešok, na ktorý treba talent a hlavne rozpočet. Ani jedno z toho tu nie je, takže výsledkom je len zlátanina, ktorá vo finále neponúkne nič navyše. Scéna s vpichom do gloryhole ale poriadne pobavila, takže aspoň slabšie dve.

Slasher - Flesh & Blood (2021) (série)

Zámožná rodina Gallowayovcov sa pripravuje na tradičné stretnutie. To bude tento rok nepríjemné, keďže ich otec zomiera. Prekvapí ich, keď sa dozvedia, že dedičom jeho obrovského majetku bude len jeden človek. A to ten, kto prežije zákerné hry, ktoré pre svojich blízkych pripravil. - V prvom rade musím pochváliť gore, pretože taký luxus som už roky nevidel. Problémom je ale to, že nič druhé sa tu pochváliť nedá. Scenár je odfláknutý a dokopy nedáva žiadny zmysel, casting je úplne mimo, pretože nikto z celej rodiny sa ani trochu neponáša na niekoho iného a o réžii premárneného hororového talentu Adama MacDonalda radšej ani nebudem písať. Tu by ma zaujímalo, či bol ten úplne zbytočný queer pandering, ktorý nemal pre dej absolútne žiadny význam, jeho nápadom, alebo na neho príliš tlačili z vyšších miest. Slasher je ukážkovým príkladom toho, kam sa uberá moderný horor, pretože to, čo prišlo v roku 2016 ako svieži seriál, sa postupne mení na nepodarenú agitáciu, ktorej jediným cielom je naplniť nejaké progresívne kvóty a divácky pôžitok ide úplne bokom. Jo a ešte si tu poznačím, že moderným hororovým dielam, na ktorých sa David Cronenberg podiela akoukolvek tvorcovskou formou, sa mám vyhýbať a pozrieť si radšej jeho staré hororové pecky.

Resident Evil: Lék (2022) (seriál)

Vedec Albert Wesker sa so svojimi dcérami presťahuje do nového domu v komunite New Raccoon City. Umbrella Corporation tu pracuje na novej droge s názvom Joy, ale ich ozajstné plány sú omnoho temnejšie. - Resident Evil považujem za jednu z najpreceňovanejších hororových sérií a jej kultový status mi bol vždy záhadou, ale oproti tomuto je asi každý jeden diel klenotom. Toto je tak nezmyselná zlátanina, že sa to ťažko popisuje. Jediné, čo sa tu dá pochváliť, je vizuálne prevedenie a silné herecké výkony, ale aj keď sa herci snažia hrať naplno, scenár jednoducho neumožňuje, aby z toho vzniklo niečo zaujímavé. Nedotknutelnosť hlavnej postavy je miestami až úsmevná a jej motivácia je úplne debilná (dcéra, ktorá o ňu absolútne nejaví záujem). Dopozerať sa to dá. Teda pokial pri tom budete robiť ďalších desať vecí a občas si spomeniete, že vám na obrazovke beží epizóda seriálu.

Harland Manor (2021)

Skupina lovcov duchov sa rozhodne preskúmať neslávne známu nemocnicu Harland Manor, v ktorej doktor Harland v minulosti zneužíval mladé dievčatá a niektoré z nich dokonca zavraždil. Čoskoro lovci zistia, že na mieste straší a oni sa dostali do obrovských problémov. - Je neuveritelne smutné, že sa taký talentovaný režisér, akým Steven R. Monroe bezpochyby je, uspokojí s točením takýchto brakov pre televízie. Námet je opozeraný, herci podávajú katastrofálne výkony, a aj keď to v závere trochu ožije, celé to pôsobí, ako keby to trvalo niekolko hodín. Chystám sa pozrieť aj ďalšie horory, ktoré nedávno natočil, ale mám silný pocit, že už nemá žiadnu motiváciu natočiť niečo špeciálne, takže sa na ne ani príliš neteším.