Mladí muži za pultem (1994)

Výborná minimalistická komédia. Mínusom sú len milenecké rozhovory. Keby to bolo po celý čas nahláškovaná komédia medzi Dantem a chlapíkom z videopožičovne nemal by som najmenšie výhrady. Treba si ale uvedomiť, že film je natočený za pár šupiek pár kamarátmi po práci a v tomto svetle ide o naozaj výnimočný počin. 37?!

Bojovník (2015)

Fuqua po predošlých béčkach natočil konečne film, ktorý má ambície byť niečim viac ako len filmom čo si raz večer pozriem a poviem si, že bol fajn. Jediná vec mi docela vadila na Southpaw a tou bola až prílišná snaha o nejaké tie slzičky (ktoré neprišli). Ostatné prvky filmu boli parádne. Musím pochváliť hercov (okrem 50 Centa, ten bol jeden veľký lol) a to hlavne Jakea a Whitakera, ktorým som veril každé slovo. Ďalej musím pochváliť kameru, ktorá bola hlavne počas boxovania skutočne pohlcujúca a sama o sebe pozdvihla film na vyššiu úroveň. Viem si to živo predstaviť ako k uzúfaniu nudne by sa dali boxerské pasáže natočiť, ale naštastie to nebol prípad tohto filmu. Síce sú v žánri oveľa kvalitnejšie filmy (napríklad moja srdcovka The Fighter), Southpaw spĺňa to čo bolo sľúbené a to je kvalitný film s ktorým sa niektorí ľudia môžu bez problémov stotožniť aj keď k boxovaniu nemajú žiadny vzťah. Škoda len, že toho boxovania je vo filme naozaj menej ako by sa žiadalo a veľkú časť stopáže sa rozoberajú rodinné traumy na, ktoré som však v tomto prípade až tak zvedavý nebol.

Frozen (2010)

Škoda, že námet ako taký vystačí možno na 30 minút. Ostatné je miestami nudná omáčka kde sa postavy rozprávajú o frajerkách, obľúbenom jedle a tak. Herci prekvapivo kvalitný, atmosféru to akú takú má, ale dôvod prečo ani tie zaujímavejšie časti nefungujú je, že postavy sa proste správajú hlúpo. Odhadzujú svoje oblečenie, skáču z dvadsiatich metrov, rozrezávajú si ruky na všeličom možnom a podobné stupídne záležitosti len aby sa niečo dialo. O vlkoch v strede lyžiarského strediska ani nehovorím, to je strašná haluz. Naštastie to má len hodinu a pol a odsýpa to dosť rýchlo. Fajn film keď není čo robiť.

Den nezávislosti (1996)

Hlúpučkejší a americkejší blockbuster je ťažko nájsť. Scenáristi filmu klasicky "Emmerichovsky" po lobotómii, ale to vôbec nevadí pretože film aj napriek dlhej stopáži dokáže pobaviť, dojmúť a nahodiť na kožu také zimomriavky, ktoré inde tažko hľadať. Škoda len prvej predstavovacej hodinky, ktorá bola dosť uťahaná a nudná. Ale akonáhle Will Smith napáli päsťovku šmejdovi z vesmíru, sme svedkami toho najklasickejšieho blockbusteru čias minulých.

Hlasy (2014)

Dokonalá bizarnosť. Pripomenulo mi to Americké psycho, ale zábavnejšie a uvoľnenejšie. Záverečná "Happy song" vášmu spokojnému úsmevu nasadí korunku. Reynolds úspešne maskoval svoje neherectvo a psík a mačička tiež nemali chybu. Síce nejde o žiadne oscarové dielo, ale v žánri filmov, ktoré nazývam "známy herec si odskočil natočiť malý a lacný film, pretože mu akosi prestali chodiť ponuky na veľké filmy" patrí medzi špičku.

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief (2015)

Pomerne kvalitný a zaujímavý dokument, ktorý však nejde úplne do hĺbky. Najviac som bol zvedavý na Toma Cruisa a toho vybavili za 15 minút, čo ma trošku sklamalo. Dokument veľmi dobre funguje ako taká anti propaganda voči scientológii a všetkých zúčastnených vykreslí ako bláznov a psychopatov, ale takmer vôbec neukáže druhú stránku tohto kultu. Pre mňa osobne to vôbec neobjasnilo ten zázrak menom scientológia aj keď je pravda, že to možno úlohou dokumentu vôbec nebolo.

Neutečeš (2014)

Nerozumiem prečo je toto nazývané hororom, keď tam sú tak maximálne dve lakačky. Tak nekonečne nudný film som už dlho nevidel. Jedinú atmosféru, ktorú tento paškvil buduje je atmosféra nudy. Ešteže to malo priam dokonale nádherný vizuál, inak by ma fakt drblo.

Triangle (2009)

V rámci mindfuck žánru ide o jeden z mála filmov, ktorý vám vytrie zrak ale zároveň nemáte problém ho pochopiť. Škoda len úplne prefetenej hlavnej postavy, mierne amatérskeho looku a niektorých dier v príbehu.

Vynález (2004)

Ako sa len dá ohodnotiť film, ktorý nemá absolútne žiadny záujem o to aby ho divák pochopil. Akokoľvek ma mohol film dve tretiny baviť vo finále prišiel tak chaotický a zmysel nedávajúci bordel, že som mohol len krútiť hlavou. Toto sa proste nerobí.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Takto má vyzerať moderný akčný film. Praktické efekty bez zbytočného digihnusu, zaujímavé lokácie, humor, kvalitný záporák a bezchybný Cruise. Najlepšia scénka série síce zostala neprekonaná (Dubaj z M:I4) ale podvodná pasáž a hlavne fantasticky natočená naháňačka na motorkách zostane v pamäti ešte veľmi dlho. Jediné čo ma po skončení filmu napadlo bolo, že chcem pokračovanie, najlepšie čím skôr a čím viac.