• Krátkometrážní

ABBA: úspěch navzdory (2024)

Podľa mňa výborný prierez od začiatku až po koniec slávneho zoskupenia. Ja som nemal ani tušenia, že v dobe prelomu bola táto skupina, ako my moderní Slováci hovoríme, hejtovaná. Je tiež zaujímavé vidieť, ako prebiehala Eurovízia v roku 1974. Dnes je tomu 50 rokov a prišli zásadné, pokrokové zmeny. Fíni prišli s nahým disco spevákom, Íri s akýmsi satanistami. Kde sa len hrabe akási ABBA, my si ten progres zobrať nenecháme!

Abigail (2024)

Vždy som hovoril chlapcom (a dievčatám), nech tých upírov neunášajú a nedajú si povedať. Čo už, každopádne na tento film museli spotrebovať toľko krvi, že sa obávam, že donorovia nestačili chodiť na odbery. Tie galóny červeného farbiva, to bolo aj na dvestonásobnú Jánskeho plaketu. Nadsádzkový horor, ktorý treba brať taký, aký je: teda s nadsádzkou. Abigail sa dá pozerať. Lepšie než Abigail Breslin.

Ahoj, váš Karel Kryl (2024) (TV film)

Kryla si veľmi vážim, som rád, že si môžeme vypočuť jeho myšlienky aj 30 rokov po smrti a to nielen skrze piesne. Avšak okrem toho, že uplynulo presne 80 rokov od jeho narodenia iný účel dokumentu nevidím. V podstate je tu všetko. Ale všetko sme už videli.

Antares de la luz: Kult soudného dne (2024)

Môžu ľudské technológie smerovať už do druhých galaxií, ale človek ostáva človekom od praveku zhruba s rovnakými pudmi a stavmi mysle. Preto síce šokuje, ale zároveň smutne potvrdzuje tento stav skutočnosť, že kľudne v 21. storočí vznikne sekta, ktorá verí nejakému zarastencovi, že práve on je druhým príchodom Krista a čaká sa spolu s ním na koniec sveta, hoci im v Biblii píšu, že Kristus má prísť až potom. A chvíle si môžeme svätuškársky krátiť aj napríklad halucinogénnym obetovaním kojenca, aby sa ten koniec oddialil. Šialené a nepochopiteľné. Netflixovský dokument je na takéto udalosti príliš stroho ladený, tak chladne, je až obhajobou vrahov, ktorí dostali za svoje zverstvá smiešne tresty.

Arcadian (2024)

Arcadia bola kedysi dobrá videohra, keď mal človek ešte detský mozog. Do názvu sa ale pridalo N a tak je z toho Arcadian, na ktorý mozog netreba. Tak to býva, keď do života pridáš to N, napríklad denník N. Post-apo survival s krvilačnými príšerami a roztraseným obrazom, kde Cage je len takým lákadlom, aby divák film neobišiel, ale zvyčajne sa dočká boja nielen s monštrami, ale aj hormonálnymi dvojičkami, pričom suché dialógy sa tu striedajú s miernou kopírkou Tichého miesta.

Argylle: Tajný agent (2024)

Keď herečkou mohla byť už aj Rita Ora, neprekvapuje ma, že ňou je odrazu je aj Dua Lipa. Proste z Kosova idú samé talenty. A biele mäso a prášky v pásovej výrobe. Od začiatku do konca je však jasné, že pôjde o ľahkú zábavu, ktorá by nemala nikoho uraziť a tento cieľ sa podarilo splniť, hoci mnoho prehnaných scénok film znižuje. Napriek tomu je však film zatiaľ veľkým finančným prepadákom a niekedy by sa už mali zamyslieť nad tým, či sa oplatí obrovské milióny pchať len za mená a drahé produkcie a potom ponúknuť zbytočne spletitý dej vo filme, ktorý vyžaduje priamočiarosť.

Bardejov (2024)

Malý, zabudnutý príbeh o rabínovi z Bardejova, ktorý zachránil pár dievčat pred Auschwitzom zaujímavým plánom, ktorý prešiel. Izraelský film, natočený v Izraeli, reálneho Bardejova tam je za hrsť. Motto  je "nikdy nezabudneme" a to nám ani pripomínať nemuseli, to vidíme, a preto sa im stále všetko prepečie, čo sa týka politiky. Film je natočený dosť amatérsky, takže je síce dobré, že pripomenuli totálne neznámy príbeh, na druhej strane sa trebalo pohrať viac s hercami a Hlinkova garda bola skutočne až komicky zobrazená, všetci hovoria lámanou angličtinou a na konci tejto anglosaskej rečovej zlomenosti nasleduje: Na stráž! Normálne ucho nepobralo, že čo sa deje.

Bez polevy (2024)

Fakt bez polevy a také, že asi určené pre fandov Seinfelda a jeho tvorby, pretože niektorým vtipom rozumie len on sám a možno ešte tí, ktorí ich už v jeho stand upoch počuli.

Bible: Příběh o Mojžíšovi (2024) (seriál)

Ech, takže Mojžiš bol vlastne cholerik, ale inak niečo ako Martin Luther King, zvestuje nám pravdivo Netflix. A priviedol vyvolený národ do zeme zasľúbenej, len seba nie, to je pravda. A pravda je, že keby ich tam po 40 rokoch nepriniesol, dnes na Blízkom Východe by možno situácia bola iná. Len keby sa to more nerozostúpilo, čo už. Samozrejme, tento biblický príbeh stojí za sfilmovanie, ale až vďaka Netflixu ma osvietilo a woke prebudilo, že vlastne od Egypta až po dnešné Jordánsko bol každý druhý človek černoch zo strednej Afriky a že tí najpovolanejší na výklad Tóry sú práve intelektuáli z Afriky a z arabského sveta. Ak niekto cituje Korán pri príbehu o Mojžišovi len preto, aby sme boli krásne inkluzívni, tak to vzbudzuje trocha divné pocity. Od pánov mudrlantov, veľkých to odborníkov, sa dokonca dozvieme také, že vlastne desatoro nehovorí, že Boh je len jeden, že prvé prikázanie vlastne nevylučuje existenciu iných bohov. Povedali to už aj pápežovi a najvyšším imámom a rabínom, že monoteizmus tým pádom končí, lebo vedci z Addis Abeba prišli so závratnými novinkami? Našťastie v tomto zmätku sme aspoň zistili, že multi-kulti fungovalo už v dávnom staroveku, krásne sa to všetko miešalo a obohacovalo, povedali študovanci v oblekoch, zabúdajúc na to, že sa tam aj krásne vraždilo a stačilo na to, aby jeden kmeň mal iný dialekt ako druhý. Bohu navyše dali hlas ako s prepáčením nejakému diablovi, ako namyslenému, tvrdému, neúprosnému diktátorovi, avšak aj taký býva Starý zákon.  Len potom si ťažko takými snímkami vybudovať nejaký pozitívny vzťah.

Breathe (2024) odpad!

Tak nič, Grétka neuspela. Toľko plachetnicovala a planéta predsa len zhorela. Pán režisér oficiálne potvrdil, že ide o agitačný film, pretože on sa už dlhšiu dobu schováva s tromi boostrami a dvomi rúškami pod posteľou, aby statočne čelil klimatickej kríze. A aj z toho dôvodu je jasné, prečo sa v takom biednom filme objavili pomerne veľké mená. Tiež sú zrejme schovaní pod posteľou, možno rovno v periňáku, ale chcú ešte z plných síl ľudstvo varovať, čo ho čaká, pokiaľ každý povinne nezaparkuje svoj od Schwaba požičaný elektromobil pred svojou zemľankou na úver s akontáciou "nebudete nič vlastniť a budete šťastní". Ale keďže to asi fakt nevyjde, lebo osvietený grín díl nepraktikuje okrem libtardskej časti Európy nikto a atmosféra je len jedna, tak planéta definitívne zhorí - potvrdené, podpísané a patentované Thunbergovou a všetkými deťmi, čo nechodia do školu. Film však poskytuje veľkú úľavu. Ľudstvu ani po týchto útrapách nebude koniec, pretože v poslednom vzopätí intelektuality sa objaví nejaký múdry černoch a dá to všetko do poriadku. Radosť z tejto vízie mi zastrelo poznanie, že väčšina černochov pochádza z Afriky a tá teda ten grín díl nikdy nedodržiavala a predsa to budú oni, ktorí sa budú hrdiť puncom spasitelia sveta, žiadna Grétka, žiadny šváb, žiadna straka Uršuľa. Život býva nespravodlivý, ale nezrobíš nič, prežijú len tí najmúdrejší a to sú nepochybne potomkovia Maasajov a Zuluov.