• Krátkometrážní

Apokalypsa: 1. světová válka (2014) (seriál)

Kým som neuvidel toto, myslel som si, že Vojna vo farbe je tým najlepším dokumentom o prvej svetovej vojne. A v podstate aj je, ale z dejinného hľadiska, z hľadiska udalostí. Tento dokument ma dostal ešte viac. Odkrýva krutosti vojny z bežného pohľadu, ukazuje, čo vlastne prežívali ľudia a vojaci. A to všetko v krásnej farbe, ako by sa to udialo pred pár rokmi. Tu sa nedá inak len hodnotiť 5 hviezdami, pretože 6 sa nedá dať. A ako sa tu odporúča, aj považujem za najlepšiu 3. časť: Peklo.

Ztraceni v Mnichově (2015)

Historická konšpirácia, s ktorou vyšli tvorcovia je šokujúca a veľmi zaujímavá. To je na celom filme ale všetko, pretože komédia to je taká polovičná, nemastná, neslaná, občas niečo úsmevné, predovšetkým začiatok s papagájom. No glorifikácia Beneša až do takých výšin, že by takto geniálne uvažoval a videl vopred, to by snáď nezvládol ani Nostradamus. Ak Beneš videl takto futuristicky v roku 1938, že obetoval časť územia pre budúce víťazstvo, je mi záhadou, prečo nereagoval obdobným spôsobom aj v roku 1948, kedy aj jeho slabosť spôsobila vyše 40-ročné komunistické jarmo... Myšlienka priniesť niečo nového, istej historicky uveriteľnej a možnej fikcie, sa ukázala ako dobrá, žiaľ tá forma neobstála stopercentne.

Vojna a mír (2007) (seriál)

Tak, ako je skvostné dielo tohto veľkého autora svetovej literatúry, tak si myslím, že sa tvorcovia miniseriálu popasovali so svojou úlohou znamenite. Kniha je kniha a hlavne takýto diamant sa ťažko prenáša na plátno v rovnakej kvalite. V každom prípade treba zohľadniť TV produkciu, tak prečo je tu toľko "odborníkov" nespokojných? Boli azda postavy zahrané zle? Vôbec nie. Nepodobali sa knižnému spracovaniu, čo sa týka povahy alebo výzoru? Podobali. Neberte film ako stvárnenie histórie, berte ho ako TV román a musíte byť spokojní. A páni budú navyše spokojní aj s castingom ženských postáv.

První světová válka v barvě (2003) (seriál)

Ešte lepšie ako Druhá svetová farba vo farbe. Skvelý nápad ponúknuť divákovi niečo, čo doteraz videli len čiernobielo, v pestrofarebnom, reálnom pohľade. Tých záberov z tohto obdobia nemáme mnoho v porovnaní s druhou svetovou vojnou, preto tu nie je namieste kritika, že dokument neobsahuje veľa materiálu. Veľká vďaka tvorcom oboch projektov, tomuto ale obzvlášť, je unikátny!

Oscar Wilde (1997)

Podľa tohto úchvatného snímku vlastne Oscar Wilde nič nerobil, len sedel po kávičkách a prášil svojich mladých chlapcov, zatiaľ čo zasnene stále myslel na to, že má aj záväzky v podobe svojej ženy a detí. Takže takýto to bol umelec? Keď dostal dva roky na tvrdo, až som si pomyslel, no konečne začne pracovať. Biografická dráma mala stvárniť život v čo najvernejšej podobe a nie zbytočne tlačiť do popredia výlučne homosexualitu. Hlavný herec je prakticky obrazom skutočného Wildea, ale keď homosexuál hrá homosexuála, to snáď ani nemôžeme považovať za herecký výkon. Jude Law, tak toto už výkon bol. Každému normálnemu chlapovi sa zdvihne žalúdok už len pri pohľade na podobné scény, on vyzeral, že si ich priam vychutnával. Toto ale nie je úrovňou herectva, to bude pravdepodobne v ňom samotnom.

Atentáty na objednávku (2007) (seriál)

Podľa mňa v celku presné popísanie skutočností, ktoré sú výborne doplnené o dobové videa a obrázky. Chválim, bežného diváka to obohatí a nebude pozerať na to, či tam Československo ukázali bez Podkarpatskej Rusi. Angličania majú aj tak všetkých za Poliakov. Najlepšia časť pre mňa bolo vyvraždenie cárskej rodiny, výborný bol aj František Ferdinand, kde sa fascinujúco dozvedáme, aké malé detaily môžu rozhodnúť o veľkých udalostiach, napríklad že si atentánik odskoči kúpiť sendvič.

Napoleon: Ruské tažení (2014) (TV film)

Ruské ťaženie je pekne znázornené novými technológiami a animáciami, citácie z listov a dokumentov pridávajú hodnovernosť. Ruská zima v druhom dieli a zúfalstvo vojakov diváka v celku zasiahne. Dobrá otázka odznela v prvej časti: Na čo je tá celá vojna? Postava Napoleona bola na škodu dokumentu nie veľmi autentická, jeho tvár sa hodila skôr na Caesara.

Tvoja tvár znie povedome (2016) (pořad) odpad!

Ďalšia obludnosť na slovenských obrazovkách a nadšený dav zaplatených poloopíc tlieska. Už pri pohľade na fundovanú porotu potrebujete sáčok na zvratky. Neherec Kemka s afektovanou Fialovou a sudom piva Kulym, to je výpovedná hodnota úrovne. Čo sa týka vystúpení, koho to malo pobaviť, imbecilov snáď? Chlap si dá ženské šaty a žena mužské, o aké nápadité a humorné. Strašný trapas. Navyše tá nevyrovnanosť vystúpení je do očí bijúca. Taký Bičan opäť zakladá svoju vtipnosť na preháňaní a afektovaní, Skrúcaný po 150x opäť predvádza Gotta. Ako tak ešte ušla Drobná a Švidraňová, čo sa týka speváckeho prejavu, Vincze bol dobrý hraním Iglesiasa. Nič to nemení na zbytočnosti programu, vôbec ani nemal vzniknúť.

Druhá světová válka v barvě (2009) (seriál)

Jeden z najlepších seriálov vôbec a z historických určite v TOP 3. Tá farba vám priblíži druhú svetovú vojnu tak, ako by sa odohrala len nedávno. Vidieť farebných vojakov, zbrane, ale hlavne Hitlera, či Mussoliniho, dáva divákovi neskutočný pocit autenticity. Razom človek nepovažuje tieto postavy len za niečo prešlé, dávne a dávno odídené. Seriál vtiahne priamo do deja a pritom je to dokument. No len z pohľadov ľudí natočených v tridsiatych rokoch 20. storočia naskakuje celkom husia koža, keď ich máme ako na dlani. Navyše je dokument spracovaný tak, že sú informácie zreteľné, presné a výstižné. Takto si predstavujem snímok, ktorý má popísať dejinnú udalosť ktorémukoľvek divákovi. Jednoznačne by som to púšťal študentom na školách, je to omnoho zaujímavejšie a skôr sa niečo naučia, ako z nejakých skrípt.

Waterloo (1970)

Vynikajúca výprava a snaha o verné zobrazenie bitky pri Waterloo verne krok po kroku. Škoda, že nebol Napoleonov návrat z Elby rozpacovaný viac, ale chápem, že hlavným cieľom bolo len divákovi ukázať poslednú bitku napoleonskych vojen. Ono totiž ten návrat je absolútnym víťazstvom charizmy a autority. Dobiť Paríž bez jediného výstrelu a ako tu máme možnosť vidieť, keď sa Napoleon spýtal: „Kto z Vás chce strieľať na svojho cisára“ a maršál Ney dal pokyn „Páľ!“ a vtedy nikto nevystrelil, to sa v dejinách nikdy nestalo a asi ani nestane. Nevystreliť na priamy rozkaz nadriadeného sa mohlo trestať aj trestom smrti. A predsa teda ako je možné, že sa zo stoviek namierených pušiek nevystrelila ani jedna, za to z hrdiel sa ozvalo :“Nech žije cisár!“ To je skutočne obrovský príbeh. Ale späť k filmu. Herecky priam majstrovsky vyčnieva Christopher Plummer, jeho Wellington je nesmierne sympatický, zahraný s tou anglickou ľahkosťou a eleganciou. A pritom je to Kanaďan. Naopak, Rod Steiger ako Napoleon mi nesedel na 100%. Snaha tam bola,ale aj ten scenár robí z Napoleona skôr despotu než človeka, ktorý svojim duchom každého predčil a strhol. Bitka ale spracovaná vynikajúcim spôsobom, možno pre nezainteresovaného diváka histórie dosť nudná, ale tento film je venovaný práve predovšetkým znalcom a fanúšikom dejín.