• Krátkometrážní

Čas nádejí - Episode 5 (2024) (epizoda)

Keď niektoré postavy 20 rokov nezostarnú, aby potom v rámci jedného roka, zo záberu na záber odrazu chytili sivé háro, tak je jasné, že Slováci zase točia historický seriál a div, že otec už nevyzerá mladšie ako syn. Veľmi rýchle preletenie dobou s ukázaním len základných prvkov. Takéto seriály sa majú točiť na niekoľko sérií, aby každá doba, ale aj každá postava bola ukázaná do hĺbky. Takto veľa z nich zomrie, ledva ich spoznáte. Najlepšia na seriáli tak ostáva úvodná znelka a všimne si to každý, kto nie je sluha slovenskej hereckej obce a vášnivý onanista nad názormi, ktoré sú odlišné od toho jeho. Ale čo očakávať od progresívneho totalitára SAINTS, čo z pohľadu medzi nohy nedokáže určiť svoje pohlavie a ešte to považuje za pokrokovosť.

Past na turisty (1979)

Dnes pre niekoho už paródia, ale hnusné voskové plešatce nepôsobia lákavo ani dnes. Teda len pre mňa, medzičasom sa voskoví plešatci stali sex idolmi. Lacné triky vidno zreteľne, no lietajúce hrnce sú na druhej strane tiež nebezpečné, nerez býva tvrdý a málokto ho chce ako bejzbolku. Pre mňa na starú školu celkom fajn.

Bílá jako sníh, rudá jako krev (2013)

Ani presladené, ani preslzené. O radosti aj krutosti života. Myslím, že film dokázal román, ktorého sa predalo cez 700 000 kusov, dobre stvárniť a že je to podškrtnuté skutočnou udalosťou len filmu dodáva šmrnc, hoci určite nemá parametre veľkofilmu a Gaia Weiss prekvapuje, že môže mať aj inú farbu vlasov a nehrať len nerestnicu s Vikingom doslova za chrbtom, aj keď ona tú nehrá prím. Ide o hodnotný náhľad na konfrontáciu s chorobou, ktorá pomáha človeku aspoň na chvíľu si uvedomiť, čo je v živote skutočne dôležité. Má svoj humor, smútok aj posolstvo. Skvelá záverečná pesnička je Modà feat. Jarabedepalo - Come un pittore.

Včelař (2024)

Keď Stathamovi uletia včely, tak je svet v problémoch. Najmä keď mu dobrovoľne uletí tá najstaršia a najtučnejšia. Naozaj by ma zaujímalo, či je to výškou Satthamovej hypotéky, že musí brať už aj 5 filmov ročne, alebo nárokmi Miss prázdny pohľad Rosie Huntington-Whiteley, čo má doma, lebo niektoré vešiaky zvyknú byť naozaj drahé. Chovateľ včelí je jedným z dôkazov, koľkokrát sa dá použiť v podstate ten istý scenár, ponúknuť ho divákom ako steak, aby si až po konzumácii uvedomili, že bol pripravený z bezďákovej podrážky. A mnohí ešte s chuťou prežujú.

Zabiják z dálnice I-5 (2011) (TV film)

Tele formát tu cítiť, pretože z toho násilia, koncentrovaných vrážd a psychopatizmu tu necítiť nič. Len proste z rýchlika pár kričiacich žien a hotovo, nech sa to ide vyšetrovať. V podstate len v tom je sila lacného filmu, ako keby polodokumentárnym spôsobom odhaľovala, že ako sa to celé prevalilo. Paradoxne, nakoniec bol Randall Woodfield odsúdený len za jednu vraždu a až metódy DNA neskôr dokázali, že ich je asi 44 a asi 60 znásilnení nie je vyšetrených. A už si sedí cez 40 rokov v base a daňoví poplatníci to hradia, hoci jedno lano a drevený trám by vyšiel časovo aj finančne omnoho efektívnejšie. Čo je najväčšia sranda - tento masový vrah podal po vydaní knihy o ňom žalobu za urážku na cti 😂 A počas svojho pobytu vo väzení sa trikrát oženil a dvakrát rozviedol. Hlava neberie. Psychopata zavrieš a vonku ženy po ňom túžia, lebo ich nestihol znásilniť. Tento film niečo ukázal ale určite si zaslúži táto zvrátená osoba aj drahší formát.

Footloose: Tanec zakázán (2011)

Viem, že to je prerábka, ale tak v roku 2011 nezmeniť scenár a stále veriť, že niekde je možné zakázať tancovať? Čo sme v Pyšnej princeznej, kde sa zakazovalo spievať? Ale keby aj - už vidím, že keby autority zakázali tancovať tak mládež príde s reprákmi, aby na plné pecky pustili drogového kriminálnika Wiz Khalifu s rasovo správne orientovanou pesničkou Black and Yellow, to je fakt realistické. Asi tak realistické, ako keď sa chuderka postaví pred idúci vlak a chlapec ju v poslednej chvíli zachráni a spadne na ňu a je to láska od smradu koľajníc.

Bratři (2023)

Ja teda nechcem nikomu hovoriť, koho má označovať za hrdinu, ale akosi národy trpia na to, že vždy si za akéhokoľvek režimu vyberajú na oslavu ľudí, čo boli narušení (Palach) alebo normálne rovno vrahovia (Mašínové). A ešte im udeľujú vyznamenania. Pretože nič proti odvážnemu odboju proti boľševikom, ale čo sa dočítame z pracovnej činnosti bratov Mašínov? Najprv ubili tyčou a zastrelili istého Kašíka, lebo bol špinavý komunista - ale neskôr vyšlo najavo, že to bol hlboko veriaci človek pod dohľadom ŠTB. Následne nejakého bežného príslušníka SNB Ctirad veľmi humánne podrezal dýkou, potom prepadli nejaký voz plný prachov s výplatami pre zamestnancov a zabili istého milicionára, ktorý ani nebol komunista. Za prachy si kúpili motorky či gauče. No a potom ešte zapálili stohy slamy a takmer zabili dobrovoľného hasiča. To je pravdupovediac kurva odbojová činnosť. Také guerilly by nedal dokopy ani Guevara s Castrom dokopy. Takže naozaj netuším, čo je tu hodné celebrácie, ale slniečkári si týmto stúpili do vlastného hovna, pretože si asi pred natáčaním nenaštudovali, že Mašínové urazili aj ich najväčšiu modlu - velikotočeného Vaška od Havlů, ktorého Ctirad nazval: „kretén pěstovanej estébákama“. Ups, tu sa musí správnemu vlajočkárovi zatočiť hlava, kam sa postaviť, akú farbu vyvesiť, koho teraz adorovať? Každopádne v asi poslednom rozhovore s Mašínom z roku 2010 je zároveň aj kruto veľa pravdy. Dôkaz toho, že aj vrah môže hovoriť múdro.

Vtip za stovku (2024) (pořad) odpad!

Recyklovanie starých vtipov, vyťahovanie námatkových stokrát prečítaných žartov z internetu a ani ich nevedieť podať. Nielen interpretovať, ale každý vtip čítajú ako blbci, čo si nevedia nič zapamätať. A keď príde pointa tak sa len šašovsky zatvária, že pripravte sa, teraz sa bude treba smiať! Hostia ako trápko Bezdeda, ktorý nebude vtipný ani keby hral na klavíri ako Zelenský, a potom Bičan s podhrdlinou vypaseného moriaka. To je vtip za stovku, ale tak za 100 maďarských forintov.

Docent (2023) (seriál)

Na začiatku seriál skôr dával tušiť, že ide o nejakú paródiu alebo pokračovanie slovenských Profesionálov. Trojan tam najprv za 15 minút asi 5x skoro odpadne - každý ho ma na háku, aj veliteľ, aj doktor pitevník, veď keď chcípne, aspoň mám robotu, pomyslel si. Zvláštne, že potom mu už po celý zvyšok seriálu už nič nie je. Potom tu vidíme policajtov, ktorí strkajú kľúč do dverí bez zámku. Zažili sme situácie, že keď vypočúvaný povie diskrétne, tak policajti mu začnú šepkať do uška. Máme tu uškriekanú, arogantnú a večne ziapajúcu Rambu, ale v ziapaní ju ľahko prekonáva Vetchý, ktorý jednať pomaly inak ani nevie. Máme tu celý kolektív fízlov, ktorí sa správajú k ľuďom ako k odpadu, no hrubí sú aj na hosťujúceho kolegu a ak tak funguje policajný zbor, potom sa nedivme vtipom o policajtom. Zázrakom však na policajnom ústredí majú zavesené české a nie ukrajinské vlajky, to pozitívne prekvapilo. S riešením prípadu sa ale tá parodickosť akosi ustáli, hoci ostanú tie prvky ako hrubosť a ukričanosť, ale aspoň sa venujú prípadu do hĺbky a keď jednej postave konečne zapchali hubu, tak sa to dalo zniesť. Každopádne ostáva hnusná pachuť a potvrdený pocit zelených gúm, že na tej polícii to fakt pracuje samý magor.

Martin Škrtel: Buď, alebo (2023)

Mám ho rád, dobre sa to pozeralo a dokonca sa podarilo ľudí oklamať, že víťazstvo v Slovenskom pohári je niečo veľké a že ľudia aj na ten futbal chodia pozerať, hoci mimo Trnavy prázdnota ako na zasadnutiach parlamentu. A Škrteľ bol tiež vynikajúcim žolíkom pre stávkové príležitosti, taká žltá karta bola v podstate mega istota.