• Krátkometrážní

An Unexpected Killer - Deadly Disrespect (2021) (epizoda)

Čo stojí ľudský život? Tak podľa toho, kde ste. Pre takého, čo si robí účes pripomínajúci palmu, stačí aj 3000, teda mesačný plat poctivej americkej práce, aby niekoho odpravil zo sveta. Ale dajú sa aktuálne zohnať výrazné zľavy. Napríklad na Donbase, náhornom Karabachu alebo v pásme Gazy.

Madar tamame rooz doa mikhanad (2022) odpad!

Úžasné, pokrokové dielo. Dve ohavy v spleti romantických zážitkov. Fľašu od šampanského nikdy nevyhadzujte, možno od vás sused bude chcieť, aby ste jej ju strčili do jej svalovo-väzivovej trubice, ktorá je zároveň vývodnou pôrodnou cestou. Nehovoriac o tom, že vám to oplatí a kľudne si z vašich chlpov z ohanbia urobí fúzik ako na maškarný ples. A prečo to? Len aby vás presvedčila, že si ju proste musíte vziať, pretože lesbické manželstvo je jej jedinou záchranou pred zlým iránskym režimom. Úplne že aplauz v stoji, nožnom i údovom.

Anatomie pádu (2023)

Začína to ako nejaká zmiešanina detektívky od Agathy Christie a thrilleru od Hitchcocka, z toho som sa náramne tešil. Ten pocit sa ale postupne vytráca ako intimita v klimaktériu a človek dostáva najprv základné dávky a potom boostre uistenia, že pôjde len o súdnu drámu, ktorá má v podstate riešiť štruktúru vzťahov. Našťastie sa nenápadne pridajú aj prvky diverzity, aby to na festivale malo zaručený úspech, takže do notíska ďalšia fajfka, ale to mi nestačí. Problém je 150 minút a ten pocit, že hľadanie vinníka nie je to najpodstatnejšie, čo film chce v skutočnosti vyjaviť, a že to všetko je nakoniec nejednoznačné od začiatku až do samého konca. A keďže ja sa netvárim, že som zjedol Šalamúnov exkrement okorenený výťažkom z ikier 100 najväčších umelcov histórie, aby som sa artisticky kochal aj z prilepenej lentilky na zárubni, pokojne poviem na rovinu, že po 2 a pol hodinách som očakával aj nejaké odpovede a nielen náznaky.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Točenie amerických akčňákov v Taliansku má jednu veľkú nevýhodu. Je tam veľa Talianov. A tak sa veľa rozpráva taliansky, takže dabing je z polovice zbytočný a nerozumiem, že prečo páni brigádnici nenadabujú už komplet všetko, pretože mne je latino prízvuk naozaj ukradnutý. Film má svoje násilie, veľa vrážd, ale aj svoj vtip. Taký nechcený. Lebo vidieť ako Dakota Fanning husto dáva príkazy resp. oficiálne skoro vyhrážky Denzelovi, pričom jej nehádať nie tých 29, ale ledva 19, tak to je fakt na smiech. Že dôstojníčka CIA, no to fakt vzbudzuje vážnosť. Denzel si napriek blížiacej sedemdesiatke ten rešpekt stále zaslúži, no hoci záporáci boli pekne opálení na horúcom slnku, niečo mi u nich chýbalo. Sami sa hádzali rovno do náručia smrti, ako keby vedeli, že stoja len proti jednému, tak mu to musíme uľahčiť. A v porovnaní s takými mafiánmi z Gomory to boli prakticky len sódovkári.

Filip (2022)

Nerozumiem, v čom mi mal byť ten odpudivý Filip Nosorydlo sympatický. Pre mňa ľudsky na úrovni tých náckov, čo sa na konci aj dokázalo. Ak si teda všimol niekto vôbec smrť dieťaťa, pretože to bolo len tak bokom, veď aj tak mala ruku príliš vysoko, takže za to nestála. V podstate som len odpočítaval, kedy sa film skončil, pretože 80% zápletky je o nejakom egocentrickom maniakovi, ktorý má za cieľ len prešukať pol Frankfurtu tým svojím párkom, pretože kopulácia má byť akože nástroj pomsty. Tieto scény sú zbytočne naťahované a opakované, a tým sa nepretiahli len ženy, ale aj stopáž. Samozrejme vizuálne to vyšlo, historické kostýmy a kulisy skvelé, no toto nie je nejaký Pianista ani zďaleka, film si určite červené čísla nezaslúži. Uznávam, že záver krásne, trefne až umelecky evokuje selekciu v koncentračných táboroch: jedni idú na smrť, druhým je dopriate (ešte) žiť. Chcel by som, aby takým bol celý film dve hodiny.

Walk with Me (2021) odpad!

"I am lesbian now..." Hm. Zas mi to motá hlavu, tak hovorili, že to je vrodené a teraz už nie, to sa dá preorientovať a meniť to každú chvíľu? Lebo to "NOW" mi evokuje, že tá identita sa dá striedať. Aké progresívne! Dnes stačí na tie super pokrokové filmy najať do filmu echt lesbu minimálne jednu, najlepšie obidve, žiadne herecké skúsenosti mať ani nemusí - jedna z nich tu nemá ani profil, taká je slávna, druhú chcú len ochotníci raz za dekádu - ale hlavné je zahrať tú lesbu, hoci o žiadne hranie väčšinou ani nejde. A ešte sa na festivaloch tvária, že ako rebelujú, pritom dostávajú bohaté dotácie, všade sú tlačení a navzájom si odovzdávajú ceny. Hlavná myšlienka? Ak máš manžela a dieťa, no začneš sa nudiť, vyser sa na manželstvo, netreba to riešiť, skús niečo nové, aj tak to bol len hňup, samopriznaný, citujem, "asshole", čo len pracoval, živil domácnosť, ale asi nerozumel štrbinám. Dokonca jej hovorí, že ju miluje, nechuťák jeden! No a samozrejme za novú orientáciu treba bojovať ostošesť, vo filme ukážeme, že spoločnosť je hnusne homofóbna, dokonca na ženy chodiace ruka v ruke furt nejaký buran hulvátsky zakričí, dokonca v Novom Yorku! Tento zmätok ale našťastie vyrieši múdra černoška, ktorá vysvetlí, že ak je žena s ženou alebo muž s mužom, to je to isté, ako keď černoška miluje belocha. Ešte šťastie, že afro osoby vždy dokážu do každej debaty vtiahnuť rasu, inak by sme nemohli byť tak osvietene poučení! Nuž a happy end v tejto dráme na seba nedá čakať. A vlastne nejaké manželstvo, muž, dieťa, to sa akosi vytratilo. Lebo dôležité tu bolo čosi úplne iné, hlavne trenie biologických trhlín.

Róise a Frank (2022)

Film pre seniorov od 65 rokov a do 65 IQ. Aj milé to je, ale aj také naivné, hlúpučké. Stará pani si zmyslí, že jej pes je jej reinkarnovaný muž. Pritom tento hinduistický predpoklad sa kriví logike a padá na nezvrátiteľných dôkazoch. Pes nemá demenciu, nechlastá, ani sa nepocikáva v noci. Tak ako by to mohl byť jej nebohý manžel? Z Írska už prišli oveľa lepšie veci. Napríklad Guiness.

The Royal Hotel (2023)

Očakávania nesplnené, pretože z prísľubu thrillerového napätia a násilného vyústenia nič nebolo, to len tak škrtlo o drámu a krimi vložku, no v podstate sa dokopy nič nestalo, len pár ožratých vidlákov malo obscénne reči, gestá a správanie, ale čo čakali devy, že sa bude diať asi v bare, kde mladé dievča nevideli od kedy tam Briti vyložili posledného trestanca, nech osídli nový kontinent? Založené na skutočnom príbehu, potenciál veľký, ale spracovanie malo vrcholiť a nie s blížiacim sa koncom upadať, v podstate znepokojený bude len ten, čo má panický strach z hadov. V bežnej slovenskej krčme je v piatky viac vzrušenia. A nielen v piatky.

Záhada Vánočního diamantu (2022) (TV film)

Také záhady ani na Wishi nemajú, ale našťastie sa z úkrytu zas ako partizán, ktorý potreboval na veľkú, vynoril Pavel1000, toť legenda 5 hviezdových hodnotení, a svojím veľduchom fundovanosti dostal film do modrých čísel. Na chvíľu. Lebo inak každý s dioptriami menšími ako 20 čísel uvidí, že hoci sa tvorcovia snažili priniesť niečo ako Christie Agathu, podarilo sa im nakrútiť len hereckú lopatu a že nebola len jedna. Našťastie tu bola ale jedna múdra černoška, takže moja progresívna peristaltika čriev ostala v pokoji.

Obchodníci s bolestí (2023)

Pred 10 rokmi do nebies chválili Vlka z Wolf Street. V čom je tento film horší? Okrem mimoriadneho výkonu DiCapria v roku 2013 určite v ničom. Ešte aj herecké výkony boli všetky parádne, hoci ani jeden nebol písaný na to, aby získal Oscara, o to vo Wolfovi samozrejme šlo, keď sa nám Leo plazil sfetovaný. Tematicky je tento film ale vyššie než nejaké odrby na burze. Poukazuje na falošnosť celého toho farma priemyslu a falošnosť aj doktorov, s ktorými sa dennodenne stretávame a máme ich pomaly za polobohov, ktorí nás jediní dokážu zachrániť. A potom sa niekto môže diviť, že oni to robia hlavne pre peniaze a predpíšu vám hocičo, čo im hodí niečo do kapsy. A nech aj ukážu, že toto je len výnimka, že to bol škandál, na ktorý sa prišlo, aj médiá to boli šokované, pre mňa to je len špička ľadovca. Ak by liek nespôsoboval závislosť, škandál by nebol. A otázka je koľko tých šmakociniek závislosť nevzbudzuje, a tak sa predpisujú hromadne a niekto pekne zarába. No a potom človeka napadne ešte jedna šmakocinka, ktorú nám dva roky vycapovali na oči ako jedinú záchranu pred najsmrteľnejšou chorobou histórie. Aj tu roky ešte len možno odhalia zaujímavé skutočnosti.