• Krátkometrážní

Utajená vražda (2020) (seriál)

Sústredenie sa na výpovede a mnohokrát je to viac o slzách pozostalých než o prípade samotnom. Tento štýl mi nie celkom vyhovoval.

Největší zlo (2006) (seriál)

Tématický kvalitné, ale to spracovanie je miestami také nudné, že som mal pocit, ako by ma pri tom zaspávaní tiež už zavraždili.

Španělská princezna (2019) (seriál)

Absolútne neporovnateľné s inými seriálmi mapujúci toto obdobie. Nastúpila politická korektnosť, ktorá zabíja dejiny a vlastne aj vedomosti mladých ľudí, ktorí pozerajú také seriály a potom si myslia, že tak to naozaj bolo. Vlastne to je asi aj účel, vymyť mozgy. Nehovorím, že černosi v 16. storočí neexistovali, ani náhodou neboli v takom počte na britských ostrovoch, hoci aj ako privezení Maori, a už vôbec nie v takom vysokom postavení na dvore. Dvorná dáma Kataríny nikdy nebola černoška. A keby aj, Henrich VIII. by ju poslal rovno na popravisko a nie akceptoval jej feministické frázy. Na konci každého dielu je upozornenie: "Niektoré udalosti a postavy boli zmenené." Tak toto je asi najväčšia pravda z celého, ale aj to nie celkom. Nie niektoré udalosti boli zmenené, ale komplet všetko bolo pozmenené pre "potreby" tejto doby. Katarína bola silne nábožná, poctivá manželka a nie nejaká bojovníčka v brnení na bojovom poli, ako sme tu mali možnosť vidieť. A už vôbec nie takáto odutú, namyslená, hrdá feministka a už vôbec nie taká, čo sa prodicíruje všade nahá. Cudnosť bola cťou, to herečka Charlotte Hope samozrejme nepozná. Seriál totálne ignoruje fakty. Katarína mala červené nie ryšavé vlasy, jej sestra Jana Šialená bola blondína, v seriály čistý havran a to nemyslím toho natiahnutého slniečkára. A Henrich VIII. sa s francúzskym kráľom Františkom určite nebil niekde na poli len v tričku a určite mu Franťa nezaboril ksicht niekde do blata. Toto nie je ani historický bulvár, to je len fikcia jednej spisovateľky.

K zemi hleď! (2021)

Nebojím sa ísť proti prúdu a hoci je Leonardo DiCaprio môj najobľúbenejší herec, tu sa agitačne zbláznil. Veď sám o filme povedal, že má byť "budíčkom", pretože klimatické hodiny tikajú. Zároveň však vidí toto príležitosť na boj s dezinformáciami, pretože taký skvelý doktor ako Fauci vraj bojuje za nás všetkých a my len popierame vedu. Regulérne sa zbláznil a Netflix sa toho prirodzene chytil. Samozrejme zahral tiež na všetky svoje struny rovných príležitostí a tak si Meryl Streep mohla zahrať prezidentku a všetky menšiny sa dostanú k slovu. Na filme nie je okrem silných hercov nič dobré. Komediálne vsuvky nefungujú a krajne ľavicové posolstvo elitárov mám na háku. Kľudne si verte v to, že vás zabije kométa v podobe klímy alebo koronavírusu, no nechajte ľudí s iným názorom normálne žiť. S blížiacimi oscarmi sa s nejakými veľkými cenami pre Don’t Look Up našťastie neráta.

Terminál (2004)

Film, ktorý mám veľmi rád. Vlastne od Spielberga mám radšej už len Chyť ma, ak to dokážeš a Schindlerov zoznam... Jednoduchý príbeh založený na skutočných udalostiach, ktorý má skvelých hercov, vtipný príbeh, trocha romantiky a napriek tomu potreboval k vyše dvom hodinám zábavy len jednu halu. Veľký súhlas s Jaro.Krafcik, že Hanks opäť raz ukázal svoju veľkosť v role až hlúpučkého človeka. Raz za to bral už oscara. No a romantika mi tu teda vôbec nevadila, pretože na Catherine Zeta-Jones sa tu fakt pozeralo krásne. To boli jej ešte výborné časy. Dnes žiaľ plastikami a depresiami vyzerá horšie než jej skoro 80-ročný manžel...

Las hijas del fuego (2018) odpad!

Las hijas del Fuego je nič len odporné lesbické porno, kde v hlavnej role vystupuje hnusná brčkavá prasnica, pod ktorou museli posteľ minimálne trikrát vystužiť a na scény niekde vonku v tráve ju museli prenášať žeriavom. 🤮

Země nikoho (2001)

Film mi nedal viac než iné s podobnou tématikou. Ale pekne poukazuje, že v podstate sa zabíjali bratia. Hovoria jedným jazykom, majú veľa spoločného a predsa sa nenávidia. A navzájom obviňujú, kto za to môže. Filmu sa celkom dobre podarilo skĺbiť to humorné s tragickým. Vo výsledku si však pamätám z neho maximálne tak jednu scénu.

1492: Dobytí ráje (1992)

Nebol to najlepší Ridleyho film, ale určite sme tu zažili jedno z najlepších a najlegendárnejších hudobných diel v rámci filmu. Vangelisovu melódiu pozná snáď každý. Depardieu super a páčila sa mi aj tá sústredenosť režiséra na to, ako námorníci po dlhom súžení konečne vstúpili na pevnú zem v Novom svete. Tam z toho sálala energia ako keď Bullock v úplne inom žánri takisto vstúpila konečne na pevnú plochu vo filme Gravitácia. Symbolika tá istá. Dejovo ma film a celkovo Kolumbus až tak nezaujal. Je až príliš orientovaný na katolizáciu nových zemí. Hoci je známe, že Krištof tento cieľ naozaj vo veľkom sledoval, predsa len toho na svojich výpravách zažil ďaleko viac než len to, čo nám Scott ponúkol.

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Veľmi pekná historická romantika a prekrásna Gwyneth, len škoda, že bola viac fúzatá než sama sebou. Ale boli to tie staré dobré časy, keď sme si mysleli, že romantička na filmovom plátne je taká aj v reálnom živote. Zatiaľ však prešli roky a Gwyneth, a to je po tomto filme oscarová herečka, predáva sviečky s "vôňou" jej vagíny, v kuloároch volané aj Kundí zápach. Nuž, to neznie ako pravý shakespearovský verš...

Nejhledanější muž (2014)

Silná pointa na záver a mimoriadna rozlúčka Hoffmana, to bol fakt majster "vedľajších rolí", ale tu si struhol s ešte väčšou cťou tú hlavnú. Že nebol nominovaný posmrtne na žiadnu cenu je hanbou. Film je veľmi politický, dejová kostra sa zdá byť chabá a určite bežného diváka môže nudiť. Ale keď sa človek vžije do filmu, dočká sa aj napínavých scén a ten koniec ho ťahá hore. Pre mňa prekvapenie, špionážne filmy nevyhľadávam, tento je však výnimkou.