Schindlerův seznam

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Steven Zaillian

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Embeth Davidtz, Götz Otto, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn, Friedrich von Thun, Paweł Deląg, Henryk Bista, Wojciech Klata, Hans-Jörg Assmann, Ludger Pistor, Jochen Nickel, Stanisław Brejdygant, Olaf Lubaszenko, Joachim Paul Assböck, Alexander Held, Agnieszka Wagner, Erwin Leder, Bettina Kupfer, Maja Ostaszewska, Elina Löwensohn, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Miri Fabian, Branko Lustig, Tadeusz Bradecki, August Schmölzer, Alexander Strobele, Jonathan Sagall, Ben Talar, Ruth Farhi, Maciej Kozłowski, Tadeusz Huk, Piotr Polk, Eugeniusz Priwieziencew, Beata Paluch, Jan Jurewicz, Marian Glinka, Agnieszka Krukówna, Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Cyrwus, Wiesław Komasa, Maciej Kowalewski, Tomasz Dedek, Krzysztof Litwin, Ryszard Radwański, Hans-Michael Rehberg, Radosław Krzyżowski, Sławomir Holland, Haymon Maria Buttinger, Artus Maria Matthiessen, Ezra Dagan, Geno Lechner, Rami Heuberger, Michael Schiller, Martin Semmelrogge, Wilhelm Manske, Thomas Morris, Razia Israeli, Norbert Weisser, Grzegorz Kwas, Marta Bizoń, Grzegorz Damiecki, Daniel Del-Ponte, Peter Flechtner

Jako film o jedné z nejtemnějších kapitol našich dějin je to výborné dílo, a ano, Spielberg to natočil skvěle. Tedy...některé scény. Když chce realitu, umí ji vyprodukovat. Jenže Schindlerův seznam realita není. Ó nenene, přátelé, holocaust a všechno to zlo, to je realita. Malé příběhy o lidskosti, to je realita. I děsivý Amon Goeth, to je realita. Ale Oskar Schindler, tak jak nám ho Spielberg vymaloval??? To ani omylem realita není. Oskar Schindler byl normální vykořisťovatelská manipulátorská říšská svině, která v tom uměla chodit. Když se realita překrucuje takovýmhle způsobem (a nikdo mě nepřesvědčí, že v tom nebyla snaha naprat do diváků větší emoce, aby se o tom ještě víc mluvilo, a aby na to přišlo ještě víc lidí a vyrejžovalo se na tom ještě víc peněz - i kdyby to bylo za účelem zviditelnění toho jak to tenkrát skutečně bylo), nemůže ani strhující výkon Liama Neesona přesvědčit. Jako film je Seznam skvěle odvedená práce. Je však třeba ho vnímat celkově, i s dopadem na společnost, a tady je to něco s čím se nesmířím. Glorifikovat válečného zločince si nesmí dovolit ani "geniální" Spielberg!!! Tohle nesmí být film, který vás odpoutá od skutečnosti...Výsledné hodnocení je průměrem mezi působivostí a realitou.(30.7.2006)

Dokonale vybroušený filmový diamant, tak bych popsala Schindlerův seznam. Něco málo jsem si toho přečetla o koncentračních táborech, utrpení Židů a podobně... a se třídou byla na exkurzi v Osvětimi. Jsem zkrátka úplně ohromena tímhle veledílem z dílny Stevena Spielberga, jeho velice citlivou režií, která byla více než právem oceněná cenou Akademie. Výborní herci jako Liam Neeson, Ben Kingsley a hlavně Ralph Fiennes který tu předvádí snad největšího hajzla jakého jsem na filmovém plátně měla možnost spatřit, bych označila za bezpochyby životní výkony v jejich kariérách. Schindlerův seznam je monumentální, dojemný, krásný, krutý a bohužel pravdivý snímek, o zrůdnosti člověka a hlavně o cennosti lidského života.(20.9.2009)

Na základce nám tenhle film pouštěli, abysme pochopili, jaký byla válka svinstvo. To se podařilo stoprocentně, několik spolužáků se ani nevydrželo dívat do konce.. Zkrátka neskutečně působivý film, jehož silné téma ještě více umocňuje černobílé provedení. Rozhodně pětihvězdičkový zážitek. A co se týče herců, tak lepšího sviňáckýho nacistu než byl ten Fiennesův si nedokážu představit.(20.1.2006)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Podle mne nejlepší a nejlidštější Spielbergův snímek s famózním výkonem Liama Neesona v roli Oskara Schindlera. Trailer zde: http://www.youtube.com/watch?v=TAH3RTRlCHY a emotivní konec filmu zde: http://www.youtube.com/watch?v=lPHvLtitxug&NR=1&feature=fvwp(2.1.2009)

• flanker.27

Příliš účelové. Filmařsky sice dobré, ale zcela měnící realitu. Schindler nebyl žádný lidumil, ale pěkně vypočítavá potvora (viz např. tady). Schindlerův seznam je fantazie, iluze. Někdo říká, že největší kulturní mystifikace je Amadeus. Tohle to nechává daleko za sebou.(4.12.2005)

• - Ve filmu je vidět láhev koňaku Hennessy ve tvaru, který existoval až v 90. letech. (GreatestFan)

• - V první scéně na nádráží je možné vidět, že se od záběru změnilo místo natáčení. (GreatestFan)

• - Skutečný Amon Göth (Ralph Fiennes) si před smrtí neuhladil patku a neřekl: "Heil Hitler". Jeho poprava se podařila až na třetí pokus, protože kat dvakrát špatně odhadl délku lana. (L_O_U_S)