Schindlerův seznam

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Steven Zaillian

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Embeth Davidtz, Götz Otto, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn, Friedrich von Thun, Paweł Deląg, Henryk Bista, Wojciech Klata, Hans-Jörg Assmann, Ludger Pistor, Jochen Nickel, Stanisław Brejdygant, Olaf Lubaszenko, Joachim Paul Assböck, Alexander Held, Agnieszka Wagner, Erwin Leder, Bettina Kupfer, Maja Ostaszewska, Elina Löwensohn, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Miri Fabian, Branko Lustig, Tadeusz Bradecki, August Schmölzer, Alexander Strobele, Jonathan Sagall, Ben Talar, Ruth Farhi, Maciej Kozłowski, Tadeusz Huk, Piotr Polk, Eugeniusz Priwieziencew, Beata Paluch, Jan Jurewicz, Marian Glinka, Agnieszka Krukówna, Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Cyrwus, Wiesław Komasa, Maciej Kowalewski, Tomasz Dedek, Krzysztof Litwin, Ryszard Radwański, Hans-Michael Rehberg, Radosław Krzyżowski, Sławomir Holland, Haymon Maria Buttinger, Artus Maria Matthiessen, Ezra Dagan, Geno Lechner, Rami Heuberger, Michael Schiller, Martin Semmelrogge, Wilhelm Manske, Thomas Morris, Razia Israeli, Norbert Weisser, Grzegorz Kwas, Marta Bizoń, Grzegorz Damiecki, Daniel Del-Ponte, Peter Flechtner

"Můj otec vždycky říkal, že pro život potřebujete tři lidi. Dobrého doktora, chápaného kněze a mazaného účetního."        Jakmile se o nějakém filmu mluví a píše v superlativech, mám tak trochu problém. V hlavě naskočí červená kontrolka. Zcela ponechám stranou, nakolik si scénárista a režisér zahrál na city diváků. Při zpracování tak závažných témat jako je holocaust, se vždycky někdo najde, kdo se bude ohánět nadbytečným dojetím a klišé. Téma bylo vybráno dobře. Pan Schindler byl pěkný ptáček, patrně mnohem větší, než z filmu vyplývá. A zůstal stejný i po válce - problémy s alkoholem, neúspěchy v podnikání, od "svých" židů se nechával vydržovat. Tedy žádný ukázkový hrdina. Na samém počátku příběhu máme prospěcháře, který chce vydělat. Díky bohatým židům si vystaví svou živnost a žije si dobře. Mezi vyděláváním peněz a popíjením občas někomu pomůže, ale s velkou pravděpodobností se také na mnohé vykašle. Nebudu tu mluvit do svědomí scénáristovi, odvedl dobrou práci. Film potřebuje zjednodušení, dynamiku a jasnou linii. Musí ukázat násilí, ale nesmí ho být zase moc, musí mít i světlé chvilky. Něco se povedlo, něco zas ne tolik.                                                            Příběh má silné mužské role a to hned několik. Kromě vypečeného prospěcháře Oskara tu máme náladového potměšilce a násilníka Amona a především skvělého židáčka s ustaraným výrazem - Izáka Sterna. Co je tak trochu skryté v pozadí jsou ženy. Na počet je jich dost, ale chybí výrazná ženské role, která by prostupovala celým dějem. Mohla to být paní Schindlerová, zůstává spíše v pozadí. Je tu partnerka Amona,, jejich rozhovory či rozpory mohly příběh zpestřit. Či krásná židovka Helena, zde bylo dobře rozehráno na zajímavý příběh, jak ve vztahu k Amonovi, tak i k Schindlerovi, ale ta se ke konci zcela vytrácí. Našlápnuto bylo dobře, ale bohužel šlo o promarněné šance. Dobře to mohlo fungovat i mezi samotnými seznamníky - šlo o celé rodiny, prostor na rozehrávku tu byl.                                                                                             Židovské písně zaznívají spíše sporadicky, nuž co, do zpěvu jim asi moc nebylo. I když jde o film vážný, dalo se jistě propašovat do filmu i trochu pověstného židovského humoru. Ať už mezi Schindlerem a Sternem nebo mezi židy navzájem. Možná byl film mnohem víc Schindlerův než těch na seznamu ... Ale i tak zanechal nesmazatelnou stopu, učitě stojí za vidění.                                                                                                                                                                                            Zajímavé komentáře: Sarkastic, Shadwell, Madison, sinp(20.3.2014)

Pokud by platilo čím lepší film, tím kratší komentář, neměl bych tu psát vůbec nic. Jenže Schindlerův seznam je tak dobrý film, že o něm nelze nic nenapsat. Na druhou stranu žádná slova nemůžou popsat mé pocity z něj. Jednoduše (momentálně) ten nejlepší film, který jsem viděl. 100% Zajímavé komentáře: POMO, kiddo, Eddard, Kirké, Spock, MManual, Bobek15, Flix(17.8.2005)

Steven Spielberg je fenomenální "řemeslný" režisér s talentem pro vytvoření technicky i obsahově prvotřídního snímku. Králem je na poli velkolepých a vizuálně dokonalých blockbusterů. Ovšem Schindlerovým seznamem mě zase utvrdil v tom, že jestli ve mě něčím nedokáže vzbudit potřebný zájem a i patřičné emoce, budou to jeho dramata. Říkala jsem si, že alespoň tento legendární film by mohl být skutečně tak mimořádný, jak o něm mluví všechny ty recenze a vysoká procenta. A že by mě snad nějaké Spielbergovo "lidské drama" mohlo konečně nějak dostat. Bohužel, nestalo se tak ani v tomto případě. Snímek mi přišel hrozně rozvleklý a jaksi nezáživný. Děj se odehrával buď někde v kanclu, na večírcích nebo v jiných místnostech, kde se v podstatě nedělo nic zásadního. Jenom dlouhé rozhovory, debaty, papírování a zase debaty. Toto monotónní tempo mě začalo pomalu uspávat. Liam Neeson a Ralp Fiennes jsou skvělí a táhnou celý příběh, já jsem však na celé dlouhé tři hodiny pozornost udržet nedokázala. Nějaké větší emoce, mrazení či pocit úzkosti jsem nezažila vůbec a snad jediné, co se mnou pohnulo, byla závěrečná scéna, za doprovodu té fenomenální hudby Johna Williamse. Spielbergova dramata mě prostě nějak nedokáží zasáhnout. A je mi líto, že se to nepodařilo ani Schindlerovu seznamu.(17.2.2014)

Naprosto brilantní ukázka filmové práce!!! Scénář vycházející ze skutečných událostí sepsaných Thomasem Kennealym je skutečným skvostem už sám o sobě a když se ho chopil Steven Spielberg (sám žid)nemohlo to dopadnout jinak než naprosto skvostným filmem, který vzdává hold jak Schindlerovi, tak židů samotným. Liam Neeson, Ralph Fiennes a Ben Kingsley odvádí naprosto brilantní výkony, které se od nich očekávají a spolu s černobílou stylizací, která si jen lehce pohrává s barvou a až ke konci se zbarví celé plátno, způsobují naprosto úchvatnou a dojemnou podívanou o utrpení, nespravedlnosti a naději. Samotný Steven prokazuje už poněkolikáté, že je zřejmě nejlepším ve svém oboru a Oscara si plně zaslouží. Něco takového se zkrátka vidět musí.(14.6.2006)

Zajímavosti: Ralph Fiennes kvůli roli ztloustl o 13 kilogramů díky popíjení piva Giunness. Spielberg ho do filmu obsadil kvůli jeho „zlé sexualitě“. *** Billy Wilder se podílel na první verzi scénáře. Na počátku své kariéry se také chtěl pokusit o podobné téma, ale upustil od něj. *** Martin Scorsese rezignoval na to, že by Schindlerův seznam režíroval, protože cítil, že by nemohl udělat tak dobrou práci jako židovský režisér. Navrhl Spielbergovi, aby se toho ujal a sám se chopil filmu Mys strachu (1991). *** Spielberg započal práci na tomto filmu během postprodukce Jurského parku. Přijel filmovat do Polska a Jurský park řídil na dálku přes satelit. *** Likvidace krakovského ghetta měla v původním scénáři pouhou jednu stránku. Režisér měl k dispozici živého člověka, který to přežil a popsal, na základě jeho výpovědi se likvidace prodloužila na 20 stran ve scénáři a 20 minut ve filmu. *** Spielberg nedostal povolení filmovat v Osvětimi, scény uvnitř tábora smrti jsou tak točeny vně brány na soupravě vybudované v zrcadlovém obrazu oproti skutečnému umístění na druhé straně. *** Když Oskar Schindler políbí židovskou dívku na své narozeninové party, jeho ruce náhle skočí k její tváři. Zřejmě se jedná o dobře uváženou souvislostní chybu, která byla navržena, aby naznačili důvěrnost okamžiku. *** Osoba, která na konci filmu umisťuje květiny na vrchu kamene je Liam Neeson, ne Steven Spielberg, jak si mnoho lidí myslí. *** Spielberg nebyl za tento film zaplacen. Odmítal to s tím, že by to byly krvavé peníze. Veškerý honorář, který by dostal, poukázal na Shoah Foundation, které shromažďuje svědectví těch, kteří holokaust přežili. *** Koproducent Branko Lustig se objeví na nočním klubu na počátku filmu – v Schindlerově první scéně. Lustig přežil Osvětim a produkoval více filmů o holokaustu – Sophiina volba (1982) či Shoah (1985). *** Spielberg chtěl, aby film natočil Roman Polanski, ten to však odmítl, protože se jednalo o příliš citlivou záležitost. Polanski jako malý kluk žil v krakovském ghettu, do svých osmi let, a uprchl z něj den před jeho likvidací. Jeho matka zemřela v Osvětimi. Později Polanski téma židů v Polsku zpracoval ve filmu Pianista (2002). *** Než se Spielberg pustil do filmování tohoto velkofilmu, šestkrát viděl film God afton, Herr Wallenberg - En Passionshistoria från verkligheten (1990). *** Během filmování byla velice pochmurná a depresivní nálada, Spielberg proto domlouval se svým přítelem Robinem Williamsem, že natočí nějakou komedii. *** Spielberg původně chtěl natočit film v polštině a němčině s anglickými titulky, ale nakonec od této myšlenky upustil, protože si uvědomil, že by nedokázal správně posoudit výkony v jazycích, které neovládá. *** K filmu bylo zapotřebí 20000 kostýmů pro vedlejší role a komparsisty. Spousta Poláků prodala své staré věci ze třicátých a čtyřicátých let, které měli ještě doma. *** Jedná se o nejnákladnější černobílý film od roku 1962, kdy byl natočen film o druhé světové válce – Nejdelší den. *** Herci na sobě nesměli mít zelenou barvu, která by na černobílém plátně nevypadala nejlépe. *** Od Wilderova filmu Byt (1960) je to první černobílý snímek, který dostal Oskara za nejlepší film roku. *** Roli Oscara Schindlera měl původně hrát Stellan Skarsgård, ale pak ji dostal Liam Neeson. *** Stejně tak byl zvažován i švýcarský herec Bruno Ganz, který později ztvárnil Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše (2004). *** Hlavní role byla nabídnuta Harrisonu Fordovi, ten ji ale odmítl. *** O hlavní roli stáli Mel Gibson či Kevin Costner, ale Spielberg byl rozhodnut obsadit nepříliš známého herce. *** Původní ztracený seznam Schindlerových židů byl nalezen v zavazadle se Schindlerovou písemnou pozůstalostí v roce 1999 v podkroví Schindlerova bytu v Hildesheimu, kde Schindler pobýval několik měsíců před svou smrtí roku 1974. *** Pro závěrečnou scénu bylo požadováno, aby všichni herci, kteří ztvárňovali židy ve filmu, nesli židův portrét a na jeho hrob dali oblázek. *** Režisér Steven Spielberg se ve filmu objeví na konci, samozřejmě v roli žida. *** Asi 40% filmu bylo natočeno na ruční kameru. *** Ve filmu vidíme židy pochodovat do přes most do ghetta. Ve skutečnosti však pochodovali na druhou stranu. Spielberg totiž nedostal povolení filmovat na druhé straně mostu. *** Ve skutečnosti to nebyl Itzhak Stern, který pomáhal Schindlerovi se sestavováním seznamu židů, ale Marcel Goldberg. Mnozí lidé však na něj vzpomínají jako bezcharakterního člověka, který za úplatu dával na seznam i židy, kteří tam být neměli. *** Ve skutečnosti nebyl Schindler vězněn za polibek židovské dívce na své narozeninové oslavě, ale třikrát byl zatčen za obchodování na černém trhu. *** Film byl natočen za 72 dní, o 4 dny dříve, než se původně počítalo.(8.5.2009)

• - Scéna, ve které dělník píše na dveře nápis "Direktor", je formát písma jiný než v pozdější scéně, kdy vchází jednoruký muž do kanceláře. Nápis je v pozdější scéně větší. (Hopkins)

• - Ve filmu jsou nahé ženy vidět vyholené. V tomto období se však téměř žádné evropské ženy neholily. (GreatestFan)

• - Schindler (Liam Neeson) nosí mj. v závěrečné scéně, kdy se loučí se Židy, odznak Goldenes Parteiabzeichen. Ten mu však nikdy nebyl udělen. (Hopkins)