Schindlerův seznam

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Steven Zaillian

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Embeth Davidtz, Götz Otto, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn, Friedrich von Thun, Paweł Deląg, Henryk Bista, Wojciech Klata, Hans-Jörg Assmann, Ludger Pistor, Jochen Nickel, Stanisław Brejdygant, Olaf Lubaszenko, Joachim Paul Assböck, Alexander Held, Agnieszka Wagner, Erwin Leder, Bettina Kupfer, Maja Ostaszewska, Elina Löwensohn, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Miri Fabian, Branko Lustig, Tadeusz Bradecki, August Schmölzer, Alexander Strobele, Jonathan Sagall, Ben Talar, Ruth Farhi, Maciej Kozłowski, Tadeusz Huk, Piotr Polk, Eugeniusz Priwieziencew, Beata Paluch, Jan Jurewicz, Marian Glinka, Agnieszka Krukówna, Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Cyrwus, Wiesław Komasa, Maciej Kowalewski, Tomasz Dedek, Krzysztof Litwin, Ryszard Radwański, Hans-Michael Rehberg, Radosław Krzyżowski, Sławomir Holland, Haymon Maria Buttinger, Artus Maria Matthiessen, Ezra Dagan, Geno Lechner, Rami Heuberger, Michael Schiller, Martin Semmelrogge, Wilhelm Manske, Thomas Morris, Razia Israeli, Norbert Weisser, Grzegorz Kwas, Marta Bizoń, Grzegorz Damięcki, Daniel Del-Ponte, Peter Flechtner, Adam Siemion, Dieter Witting, Georges Kern, Michael Gordon, Anna Mucha, Peter Appiano, Michael Z. Hoffmann, Michael Schneider, Martin Bergmann, Hans Rosner

Zajímavosti: Ralph Fiennes kvůli roli ztloustl o 13 kilogramů díky popíjení piva Giunness. Spielberg ho do filmu obsadil kvůli jeho „zlé sexualitě“. *** Billy Wilder se podílel na první verzi scénáře. Na počátku své kariéry se také chtěl pokusit o podobné téma, ale upustil od něj. *** Martin Scorsese rezignoval na to, že by Schindlerův seznam režíroval, protože cítil, že by nemohl udělat tak dobrou práci jako židovský režisér. Navrhl Spielbergovi, aby se toho ujal a sám se chopil filmu Mys strachu (1991). *** Spielberg započal práci na tomto filmu během postprodukce Jurského parku. Přijel filmovat do Polska a Jurský park řídil na dálku přes satelit. *** Likvidace krakovského ghetta měla v původním scénáři pouhou jednu stránku. Režisér měl k dispozici živého člověka, který to přežil a popsal, na základě jeho výpovědi se likvidace prodloužila na 20 stran ve scénáři a 20 minut ve filmu. *** Spielberg nedostal povolení filmovat v Osvětimi, scény uvnitř tábora smrti jsou tak točeny vně brány na soupravě vybudované v zrcadlovém obrazu oproti skutečnému umístění na druhé straně. *** Když Oskar Schindler políbí židovskou dívku na své narozeninové party, jeho ruce náhle skočí k její tváři. Zřejmě se jedná o dobře uváženou souvislostní chybu, která byla navržena, aby naznačili důvěrnost okamžiku. *** Osoba, která na konci filmu umisťuje květiny na vrchu kamene je Liam Neeson, ne Steven Spielberg, jak si mnoho lidí myslí. *** Spielberg nebyl za tento film zaplacen. Odmítal to s tím, že by to byly krvavé peníze. Veškerý honorář, který by dostal, poukázal na Shoah Foundation, které shromažďuje svědectví těch, kteří holokaust přežili. *** Koproducent Branko Lustig se objeví na nočním klubu na počátku filmu – v Schindlerově první scéně. Lustig přežil Osvětim a produkoval více filmů o holokaustu – Sophiina volba (1982) či Shoah (1985). *** Spielberg chtěl, aby film natočil Roman Polanski, ten to však odmítl, protože se jednalo o příliš citlivou záležitost. Polanski jako malý kluk žil v krakovském ghettu, do svých osmi let, a uprchl z něj den před jeho likvidací. Jeho matka zemřela v Osvětimi. Později Polanski téma židů v Polsku zpracoval ve filmu Pianista (2002). *** Než se Spielberg pustil do filmování tohoto velkofilmu, šestkrát viděl film God afton, Herr Wallenberg - En Passionshistoria från verkligheten (1990). *** Během filmování byla velice pochmurná a depresivní nálada, Spielberg proto domlouval se svým přítelem Robinem Williamsem, že natočí nějakou komedii. *** Spielberg původně chtěl natočit film v polštině a němčině s anglickými titulky, ale nakonec od této myšlenky upustil, protože si uvědomil, že by nedokázal správně posoudit výkony v jazycích, které neovládá. *** K filmu bylo zapotřebí 20000 kostýmů pro vedlejší role a komparsisty. Spousta Poláků prodala své staré věci ze třicátých a čtyřicátých let, které měli ještě doma. *** Jedná se o nejnákladnější černobílý film od roku 1962, kdy byl natočen film o druhé světové válce – Nejdelší den. *** Herci na sobě nesměli mít zelenou barvu, která by na černobílém plátně nevypadala nejlépe. *** Od Wilderova filmu Byt (1960) je to první černobílý snímek, který dostal Oskara za nejlepší film roku. *** Roli Oscara Schindlera měl původně hrát Stellan Skarsgård, ale pak ji dostal Liam Neeson. *** Stejně tak byl zvažován i švýcarský herec Bruno Ganz, který později ztvárnil Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše (2004). *** Hlavní role byla nabídnuta Harrisonu Fordovi, ten ji ale odmítl. *** O hlavní roli stáli Mel Gibson či Kevin Costner, ale Spielberg byl rozhodnut obsadit nepříliš známého herce. *** Původní ztracený seznam Schindlerových židů byl nalezen v zavazadle se Schindlerovou písemnou pozůstalostí v roce 1999 v podkroví Schindlerova bytu v Hildesheimu, kde Schindler pobýval několik měsíců před svou smrtí roku 1974. *** Pro závěrečnou scénu bylo požadováno, aby všichni herci, kteří ztvárňovali židy ve filmu, nesli židův portrét a na jeho hrob dali oblázek. *** Režisér Steven Spielberg se ve filmu objeví na konci, samozřejmě v roli žida. *** Asi 40% filmu bylo natočeno na ruční kameru. *** Ve filmu vidíme židy pochodovat do přes most do ghetta. Ve skutečnosti však pochodovali na druhou stranu. Spielberg totiž nedostal povolení filmovat na druhé straně mostu. *** Ve skutečnosti to nebyl Itzhak Stern, který pomáhal Schindlerovi se sestavováním seznamu židů, ale Marcel Goldberg. Mnozí lidé však na něj vzpomínají jako bezcharakterního člověka, který za úplatu dával na seznam i židy, kteří tam být neměli. *** Ve skutečnosti nebyl Schindler vězněn za polibek židovské dívce na své narozeninové oslavě, ale třikrát byl zatčen za obchodování na černém trhu. *** Film byl natočen za 72 dní, o 4 dny dříve, než se původně počítalo.(8.5.2009)

Jako film o jedné z nejtemnějších kapitol našich dějin je to výborné dílo, a ano, Spielberg to natočil skvěle. Tedy...některé scény. Když chce realitu, umí ji vyprodukovat. Jenže Schindlerův seznam realita není. Ó nenene, přátelé, holocaust a všechno to zlo, to je realita. Malé příběhy o lidskosti, to je realita. I děsivý Amon Goeth, to je realita. Ale Oskar Schindler, tak jak nám ho Spielberg vymaloval??? To ani omylem realita není. Oskar Schindler byl normální vykořisťovatelská manipulátorská říšská svině, která v tom uměla chodit. Když se realita překrucuje takovýmhle způsobem (a nikdo mě nepřesvědčí, že v tom nebyla snaha naprat do diváků větší emoce, aby se o tom ještě víc mluvilo, a aby na to přišlo ještě víc lidí a vyrejžovalo se na tom ještě víc peněz - i kdyby to bylo za účelem zviditelnění toho jak to tenkrát skutečně bylo), nemůže ani strhující výkon Liama Neesona přesvědčit. Jako film je Seznam skvěle odvedená práce. Je však třeba ho vnímat celkově, i s dopadem na společnost, a tady je to něco s čím se nesmířím. Glorifikovat válečného zločince si nesmí dovolit ani "geniální" Spielberg!!! Tohle nesmí být film, který vás odpoutá od skutečnosti...Výsledné hodnocení je průměrem mezi působivostí a realitou.(30.7.2006)

Celých 11 let od natočení mi trvalo, než jsem tuto filmovou perlu mohl shlédnout. Vděčím za to fishkimu, kterému touto cestou velmi děkuji. Co se týče filmu - na jeho konci jsem byl zcela konsternován a mráz mi po zádech běhá ještě teď. Popisovat pocity, které ve mně zanechal by bylo zcela zbytečné, každý člověk by ten film měl povinně vidět, aby POCHOPIL. Ať už byl či nebyl Oscar Schindler přesně takový, jak jej zachycuje tento jedinečný snímek, rozhodně se nesmazatelně zapsal do dějin nejen židovského národa, ale celého lidstva. Nechci Spielberga přehnaně démonizovat, tento jeho film jej ale definitivně učinil nesmrtelným a zařadil jej takřka Schindlerovi po bok. Spileberg sice nezachránil stovky Židů před jistou smrtí, ale připomněl nám všem cenu lidského života.(25.5.2004)

U hodnocení tohoto filmu si konečně naplno uvědomuju úskalí hvězdičkového hodnocení. Jak mám hodnotit? Schindlerův seznam je film, jehož humanistické hodnoty jsou nezměrné a nešlo by hodnotit jinak než pět hvězd. Každý by TO měl povinně vidět. Ovšem pokud ho hodnotím jako film, který promlová jeho dramatickými prostředky, tak určitě není dokonalý. Spousta scén je jedinečných ( sprchy ), ale jako celek to není to, co by mě absolutně emocionálně přimrazilo. Spielberg je vynikajicí režisér a já ho mám rád, přestože nemiluji zdaleka všechny jeho filmy. Ale pořád to je klasicky vystavěný hollywoodský velký příběh ( nemyšleno hanlivě, protože takhle se to opravdu stalo ) u kterého víte, jakým schématem se bude odvíjet. Nic nového. Vsázel jsem na závěrečné emoce, které byly, ale ne tak silné jak by měly být. Rozhodně nesnižuji naléhavost tohoto filmu. Z pohledu lidského srdce 5 hvězd, z pohledu filmového srdce silné 4 hvězdy.(27.5.2005)

Pokial Spielberga nebrala Akademia Oscarov moc vazne pri filmoch RISA SLNKA (1987) alebo PURPUROVA FARBA (1985), tak tymto filmom si ich urcite ziskal a ziskal si aj mna, nielen ako rezisera komercnych trhakov, ale aj vaznych filmov zo skutocneho zivota ludi a tento film navzdy zostane mojim zlatym klenotom spolu s hudbou Johna Williamsa. _________ Liam Neeson - (Oskar Schindler) +++ Ben Kingsley - (Itzhak Stern) +++ Ralph Fiennes - (Amon Goeth) +++ Caroline Goodall - (Emilie Schindler) +++ Embeth Davidtz - (Helen Hirsch) +++ Jonathan Sagall - (Poldek Pfefferberg) +++ Malgoscha Gebel - ((Wiktoria Klonowska) +++ Mark Ivanir - (Marcel Goldberg) +++ Produkcia: Steven Spielberg, Kathleen Kennedy +++(17.11.2006)

• - V čase vzniku bol najdrahším čierno-bielym filmom. (ExpertRaptor)

• - Výpovede pre film sa zbierali 8 rokov v 64 krajinách. (DarkSaint)

• - Když byl Schindler (Liam Neeson) pokárán to, že políbil židovskou ženu, důstojník SS zvedl svůj pohár během jedné věty dvakrát. (GreatestFan)