Schindlerův seznam

Předloha:

Thomas Keneally (kniha)

Steven Zaillian

John Williams

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Embeth Davidtz, Götz Otto, Mark Ivanir, Andrzej Seweryn, Friedrich von Thun, Paweł Deląg, Henryk Bista, Wojciech Klata, Hans-Jörg Assmann, Ludger Pistor, Jochen Nickel, Stanisław Brejdygant, Olaf Lubaszenko, Joachim Paul Assböck, Alexander Held, Agnieszka Wagner, Erwin Leder, Bettina Kupfer, Maja Ostaszewska, Elina Löwensohn, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Miri Fabian, Branko Lustig, Tadeusz Bradecki, August Schmölzer, Alexander Strobele, Jonathan Sagall, Ben Talar, Ruth Farhi, Maciej Kozłowski, Tadeusz Huk, Piotr Polk, Eugeniusz Priwieziencew, Beata Paluch, Jan Jurewicz, Marian Glinka, Agnieszka Krukówna, Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Cyrwus, Wiesław Komasa, Maciej Kowalewski, Tomasz Dedek, Krzysztof Litwin, Ryszard Radwański, Hans-Michael Rehberg, Radosław Krzyżowski, Sławomir Holland, Haymon Maria Buttinger, Artus Maria Matthiessen, Ezra Dagan, Geno Lechner, Rami Heuberger, Michael Schiller, Martin Semmelrogge, Wilhelm Manske, Thomas Morris, Razia Israeli, Norbert Weisser, Grzegorz Kwas, Marta Bizoń, Grzegorz Damięcki, Daniel Del-Ponte, Peter Flechtner

Geniální. Výborný Fiennes (proč nedostal Oscara místo Jonese v Uprchlíkovi?!) a Kingsley. Ale hlavně je genialita filmu dána režisérem - mistrovské a náročné komponování některých scén je dechberoucí: likvidace krakowského ghetta (červená holčička), scény z Osvětimi, scény selekcí. Některé scény mám potíže i dnes dokoukat. I ta tak kritizovaná závěrečná scéna se dá přežít i když si ji mohl Steve odpustit.(7.6.2003)

Celých 11 let od natočení mi trvalo, než jsem tuto filmovou perlu mohl shlédnout. Vděčím za to fishkimu, kterému touto cestou velmi děkuji. Co se týče filmu - na jeho konci jsem byl zcela konsternován a mráz mi po zádech běhá ještě teď. Popisovat pocity, které ve mně zanechal by bylo zcela zbytečné, každý člověk by ten film měl povinně vidět, aby POCHOPIL. Ať už byl či nebyl Oscar Schindler přesně takový, jak jej zachycuje tento jedinečný snímek, rozhodně se nesmazatelně zapsal do dějin nejen židovského národa, ale celého lidstva. Nechci Spielberga přehnaně démonizovat, tento jeho film jej ale definitivně učinil nesmrtelným a zařadil jej takřka Schindlerovi po bok. Spileberg sice nezachránil stovky Židů před jistou smrtí, ale připomněl nám všem cenu lidského života.(25.5.2004)

Zajímavosti: Ralph Fiennes kvůli roli ztloustl o 13 kilogramů díky popíjení piva Giunness. Spielberg ho do filmu obsadil kvůli jeho „zlé sexualitě“. *** Billy Wilder se podílel na první verzi scénáře. Na počátku své kariéry se také chtěl pokusit o podobné téma, ale upustil od něj. *** Martin Scorsese rezignoval na to, že by Schindlerův seznam režíroval, protože cítil, že by nemohl udělat tak dobrou práci jako židovský režisér. Navrhl Spielbergovi, aby se toho ujal a sám se chopil filmu Mys strachu (1991). *** Spielberg započal práci na tomto filmu během postprodukce Jurského parku. Přijel filmovat do Polska a Jurský park řídil na dálku přes satelit. *** Likvidace krakovského ghetta měla v původním scénáři pouhou jednu stránku. Režisér měl k dispozici živého člověka, který to přežil a popsal, na základě jeho výpovědi se likvidace prodloužila na 20 stran ve scénáři a 20 minut ve filmu. *** Spielberg nedostal povolení filmovat v Osvětimi, scény uvnitř tábora smrti jsou tak točeny vně brány na soupravě vybudované v zrcadlovém obrazu oproti skutečnému umístění na druhé straně. *** Když Oskar Schindler políbí židovskou dívku na své narozeninové party, jeho ruce náhle skočí k její tváři. Zřejmě se jedná o dobře uváženou souvislostní chybu, která byla navržena, aby naznačili důvěrnost okamžiku. *** Osoba, která na konci filmu umisťuje květiny na vrchu kamene je Liam Neeson, ne Steven Spielberg, jak si mnoho lidí myslí. *** Spielberg nebyl za tento film zaplacen. Odmítal to s tím, že by to byly krvavé peníze. Veškerý honorář, který by dostal, poukázal na Shoah Foundation, které shromažďuje svědectví těch, kteří holokaust přežili. *** Koproducent Branko Lustig se objeví na nočním klubu na počátku filmu – v Schindlerově první scéně. Lustig přežil Osvětim a produkoval více filmů o holokaustu – Sophiina volba (1982) či Shoah (1985). *** Spielberg chtěl, aby film natočil Roman Polanski, ten to však odmítl, protože se jednalo o příliš citlivou záležitost. Polanski jako malý kluk žil v krakovském ghettu, do svých osmi let, a uprchl z něj den před jeho likvidací. Jeho matka zemřela v Osvětimi. Později Polanski téma židů v Polsku zpracoval ve filmu Pianista (2002). *** Než se Spielberg pustil do filmování tohoto velkofilmu, šestkrát viděl film God afton, Herr Wallenberg - En Passionshistoria från verkligheten (1990). *** Během filmování byla velice pochmurná a depresivní nálada, Spielberg proto domlouval se svým přítelem Robinem Williamsem, že natočí nějakou komedii. *** Spielberg původně chtěl natočit film v polštině a němčině s anglickými titulky, ale nakonec od této myšlenky upustil, protože si uvědomil, že by nedokázal správně posoudit výkony v jazycích, které neovládá. *** K filmu bylo zapotřebí 20000 kostýmů pro vedlejší role a komparsisty. Spousta Poláků prodala své staré věci ze třicátých a čtyřicátých let, které měli ještě doma. *** Jedná se o nejnákladnější černobílý film od roku 1962, kdy byl natočen film o druhé světové válce – Nejdelší den. *** Herci na sobě nesměli mít zelenou barvu, která by na černobílém plátně nevypadala nejlépe. *** Od Wilderova filmu Byt (1960) je to první černobílý snímek, který dostal Oskara za nejlepší film roku. *** Roli Oscara Schindlera měl původně hrát Stellan Skarsgård, ale pak ji dostal Liam Neeson. *** Stejně tak byl zvažován i švýcarský herec Bruno Ganz, který později ztvárnil Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše (2004). *** Hlavní role byla nabídnuta Harrisonu Fordovi, ten ji ale odmítl. *** O hlavní roli stáli Mel Gibson či Kevin Costner, ale Spielberg byl rozhodnut obsadit nepříliš známého herce. *** Původní ztracený seznam Schindlerových židů byl nalezen v zavazadle se Schindlerovou písemnou pozůstalostí v roce 1999 v podkroví Schindlerova bytu v Hildesheimu, kde Schindler pobýval několik měsíců před svou smrtí roku 1974. *** Pro závěrečnou scénu bylo požadováno, aby všichni herci, kteří ztvárňovali židy ve filmu, nesli židův portrét a na jeho hrob dali oblázek. *** Režisér Steven Spielberg se ve filmu objeví na konci, samozřejmě v roli žida. *** Asi 40% filmu bylo natočeno na ruční kameru. *** Ve filmu vidíme židy pochodovat do přes most do ghetta. Ve skutečnosti však pochodovali na druhou stranu. Spielberg totiž nedostal povolení filmovat na druhé straně mostu. *** Ve skutečnosti to nebyl Itzhak Stern, který pomáhal Schindlerovi se sestavováním seznamu židů, ale Marcel Goldberg. Mnozí lidé však na něj vzpomínají jako bezcharakterního člověka, který za úplatu dával na seznam i židy, kteří tam být neměli. *** Ve skutečnosti nebyl Schindler vězněn za polibek židovské dívce na své narozeninové oslavě, ale třikrát byl zatčen za obchodování na černém trhu. *** Film byl natočen za 72 dní, o 4 dny dříve, než se původně počítalo.(8.5.2009)

Je to odpad? Alebo mám tomu dať najvyššie hodnotenie? Je to len ďalšia sionistická holokaustistická citová vydieračka či geniálne filmové dielo? Neviem sa rozhodnúť. Hmm! No ale keďže sme na internetovej filmovej databáze, budem to hodnotiť čiste z uhla pohľadu filmového spracovania. A v tom prípade musím uznať, že obrezaný pán režisér Steven Spielberg odviedol vysoko profesionálnu prácu. Natočil precízne filmárske dielo. A preto mu teda dávam päť hviezdičiek. *****(10.5.2017)

,,Poldek Pfefferberg, Mila Pfefferberg, Stagel Paul, Ismail Fisher, Josef Scharf, ......... a všechny děti". ,,Kolik?" ..... ,,VÍC ! VÍC !"...... - TENTO SEZNAM JE ŽIVOT ! - Toto dvd mi doma leželo 2 roky, než podruhé přišel ten správný čas propadnout depresi. Životní role pro L.Neesona a jeden z nezapomenutelných skvostů filmové historie. Doba, kterou by jistě nikdo nechtěl zažít na vlastní kůži, dívat se do vyděšených dětských očí a na utrpení ve tvářích rodičů. - I HODINA ŽIVOTA JE ŽIVOT - Nezapomenutelná holčička v červeném kabátě, čtrnáct let mám ten záběr zafixován v paměti. Dokonalá výpěvěď té doby. - UŽ ABY TAHLE ZASRANÁ NOC SKONČILA - My dnes víme, že radovat se z jakéhokoliv nápadu fašounů bylo předčasné. Ono totiž nebýt vybrán do transportu a posléze hledět na odjíždějící děti není zábavné ani dnes. - KDO ZACHRÁNÍ JEDEN ŽIVOT, ZACHRÁNÍ CELÝ SVĚT !!!! - A pak nepropadejte depresi. Děkuji MISTŘE.(30.6.2007)

• - Scéna, ve které dělník píše na dveře nápis "Direktor", je formát písma jiný než v pozdější scéně, kdy vchází jednoruký muž do kanceláře. Nápis je v pozdější scéně větší. (Hopkins)

• - V jinak černobílém filmu se objevuje holčička v červeném kabátku. Spekulovalo se o různých osobách, jež měla představovat. Spielberg však prohlásil, že pouze kopíroval předlohu a že: "Američané, Rusové a Angličané věděli o holocaustu v době, kdy se odehrával, přesto jsme proti němu nic neučinili. Nevyslali jsme žádnou armádu, aby zastavila ten pochod ke smrti, ten neúprosný pochod ke smrti. Byla to velká krvavá skvrna, prvotní rudá ve vědomí každého, ale nikdo s tím nic neudělal. Proto jsem chtěl, aby se červená objevila ve filmu." (sg.sysel)

• - Ve filmu si na začátku Oskar Schindler (Liam Neeson) připíná Zlatý stranický odznak NSDAP. Tento odznak ale Schindler nikdy nevlastnil, do strany vstoupil až v roce 1938 a tudíž jej nemohl získat. Odznak získalo jen prvních 100 000 vstoupivších, další pak jen na přání Hitlera. (Satalin)